Każdy, kto zaczyna myśleć o tym, aby wynająć jacht na Mazurach, musi zdecydować nie tylko o tym, na jakiej jednostce żeglować, jaką firmę czarterową wybrać, ale również jak zaplanować rejs. Planując trasę rejsu, warto wiedzieć, co oferują przystanie żeglarskie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, nastąpił znaczący rozwój w poziomie infrastruktury marin skupionych wokół szlaku. Ten rozwój ciągle trwa, co nie znaczy, że brakuje jeszcze wielu rzeczy i często może spotkać nas niemiła niespodzianka w postaci pozamykanych toalet na noc, czy wyłączonego światła na terenie całego portu.

W tym artykule, a także w kolejnych postaramy się przedstawić większość portów, tych małych jak i dużych, tak aby ułatwić Ci wybór, a także podpowiedzieć Ci , co może Cię spotkać, jak już postanowisz zacumować swój jacht. Opis zaczniemy od północy, gdyż jest ona bliższa naszym sercom- tu zaczęła się nasza przygoda z żeglarstwem, a także nasze małżeństwo J Plusy i minusy poszczególnych miejsc to oczywiście nasza subiektywna ocena, jeśli posiadasz inne doświadczenia Drogi Czytelniku to podziel się nimi, komentując poniższy wpis.

Najdalej wysuniętym na północ portem, jest port Keja Węgorzewo.

port-wegorzewo  

Port Węgorzewo posiada całodobowy monitoring, tawernę, sklep żeglarski, sklep spożywczy, szkutnię, serwis motorowodny, stację paliw , a także siedzibę klubu morskiego LOK. Ceny przedstawiają się następująco: Opłata portowa  - 25 zł, Prąd na keję - 10 zł, Woda na jacht - 10 zł, Gaz butla 2 kg - 25 zł, butla 3 kg - 35 zł, Slipowanie jachtu - 40 zł, Usługi szkutnicze - 1 rbh - 65 zł plus koszt zakupu materiałów, Parking samochodowy - doba 10 zł, Sanitariaty:  - WC - 2 zł,- Umywalka - 3 zł,- Prysznic - 10 zł

Plusy:

  • Miła i zaciszna atmosfera, port jest „schowany” głęboko w lądzie, więc brak problemów z wychodzeniem i wchodzeniem

  • Można pospacerować i zwiedzić Węgorzewo

  • Można fajnie spędzić czas i zjeść porządny posiłek w tawernie

  • Zaczynając czarter jachtu z tego portu, na pewno będziemy pod wrażeniem płynięcia po rzece Węgorapie, której nie da się ominąć, jeśli chcemy wyjść na Mamry

Minusy:

  • Hałasy nocne związane z niezbyt trafionym pomysłem na dyskoteki w tawernie L

  • Za każdym razem należy pokonać Węgorapę wchodząc i wychodząc z portu (to może być również plusem, zależnie od pogody i posiadanego czasu)

  • Problemy z miejscami przy kejach (głównie w szczycie sezonu)

Po wypłynięciu z tego portu koniecznie spójrzcie, jak przejrzysta woda Was otacza. Nie tylko woda w rzece, ale również jezioro Mamry urzeka czystością. Polecamy kąpiel po lewej stronie od wyjścia na pełne jezioro: są tam takie fajne zatoczki, bardzo płytkie, w wielu miejscach z pięknym piaseczkiem. Można by powiedzieć, takie polskie laguny J. Mając powyższe na uwadze, warto wynająć jacht z otwartą rufą i drabinką oraz platformą kąpielową. Takie rozwiązania oferuje m.in jacht Tes 32 czy jacht Maxus 33 (porównanie obu jachtów tutaj).

czarter jachtu węgorzewo

Po odżywczej kąpieli warto udać się w kierunku jeziora Przystań(po wyjściu z kanału płyniesz sobie prosto, a potem odbijasz w prawo). Rozejrzyj się, bo otaczają Cię pola i łąki malowniczo rozciągnięte na pagórkowatym terenie. Jezioro Przystań jest właściwie zatoką jeziora Mamry i ma w najgłębszym miejscu prawie 43 m głębokości. Kiedyś te wody obfitowały w duże rybki – wujek mój osobiście wyciągnął tam 13 kg szczupaka, który był długi dokładnie na szerokość maluchowej maski (maski fiata 126 p).

Wpływając na jezioro Przystań, nie możesz przeoczyć tzw Zwierzynieckiego Rogu. Jest to urokliwy cypel, który charakteryzuje się długą, płytką i w miarę piaszczystą plażą. W szczycie sezonu letniego, miejsce to oblegane jest przez rodziny z dziećmi, bo to bardzo bezpieczne miejsce jakby specjalnie stworzone do letnich kąpieli.

Zaraz za Zwierzynieckim, napotkasz na marinę ośrodka Góra Wiatrów (dawniej Aniata, ulubiony pensjonat Stanisława Sojki). W porcie tym całkiem wygodnie można zacumować, przyzwoicie zjeść, ale najlepiej zawitać tu w ostatni weekend września, kiedy to odbywają się legendarne chyba regaty Mamert Cup – polecam szczerze :-).port mamry

Naprzeciw Góry Wiatrów znajduje się tętniący niegdyś i bardzo bliski memu sercu ośrodek wczasowy Przystań. Obecnie obraz nędzy i rozpaczy, zacumować też tam nie można ani nie warto nawet :-(. Liczę po cichu na to, że może w przyszłości ktoś wreszcie zainwestuje w to miejsce, zrobi przyzwoity porcik i wtedy będziemy mogli przenieść tam nasze jachty na czarter.

Opuszczając zatokę i kierując się na południe, na wprost zobaczysz wyspę Upałty o po prawej od wyspy znajduje się nieduża przystań żeglarska Mamerki. Jest to dość nawietrzny zwykle brzeg do zacumowania jachtu, jednakże w spokojne dni naprawdę polecam tam spędzenie paru godzin lub nawet całej nocy(cumowanie 10 zł).  Jednostki typu tes 32 czy tango 33 muszą liczyć się z przymusem cumowania tzw longsiedem bądź rufą, kilka metrów od brzegu, gdyż jest tu tylko 30 cm głębokości.

 port mamry
pobrane

Przy pobycie w Mamerkach koniecznie opuśćcie jacht na chwil kilka celem obejrzenia bunkrów oraz kanału Mazurskiego(tylko uwaga:bez środków na komary nie da sie niestety tej wyprawy przeżyć). Widok z bunkrów na jezioro - niezapomniany.

mamerki bunkry kanał mazurski

Polecam również. abyście udali się pieszo szosą do wsi Przystań- można tam zrobić zakupy w sklepie spożywczym oraz zjeść coś ciepłego. 

Mówiąc o miejsach do zacumowania, nie sposób nie wspomnieć o słynnej i legendarnej wręcz keji przed mostem Sztynorckim(jezioro Kirsajty). Za niewielką opłatą można tu stanąć, odpocząć, zjeść obiadek i złożyć maszt przed dalszą drogą na południe. W szczycie sezonu zwykle działa tu sklepik z mini dwupiętrową, drewnianą wiatą, która niegdyś, w drodze na Mamertcup stała się dla nas miejscem idealnym na tańce i śpiewy do białego rana ;-).

 most sztynorcki Most Sztynorcki Kirsajty

 

MARIGO.PL


 

Małgorzata

Małgorzata

Z wykształcenia mgr zarządzania i marketingu oraz filologii angielskiej. Na co dzień dba o wizerunek i promocję firmy w sieci oraz organizuje sprzedaż czarterów.

 

 

 

 


Jesteśmy parą, którą połączyło żeglarstwo ponad 20 lat temu. Naszą firmę stworzyliśmy praktycznie od zera w 2002 roku. Z oferty czarteru naszych jachtów skorzystało już setki żeglarzy. Ciągle czytamy, uczymy  się, podpatrujemy nowe rozwiązania, ale przede wszystkim słuchamy naszych klientów, którzy nigdy nie są dla nas anonimowi (jak w dużych firmach czarterowych) tylko traktujemy ich jak naszych gości.  Dodatkowo, w ciągu tych wszystkich lat z jachtami na wynajem, rozwinęliśmy produkcję wyrobów ze stali nierdzewnej-wszystkie okucia do jachtów oraz daszki bimini i wieże wakeboard. Rozwinięcie naszej historii z czarterami jachtów na Mazurach tutaj.


 

 

 

 

 

 

 

Mariusz

Mariusz

Wyższe wykształcenie techniczne pozwoliło mu na opanowanie wszelkich niuansów związanych z doborem, montażem i utrzymaniem całego wyposażenia na jachtach.
  • tel. +48 691 612 066

ikona-telefon

 

KONTAKT Z NAMI


 


Kontakt

tel: 691-612-066

@: biuro@marigo.pl


 


Port Baza

Port Sztynort

Tiga Yacht


 


Adres Siedziby

Kętrzyn

ul. Parkowa 2


 

© 2015 Marigo.pl. All Rights Reserved.