Czy planujecie już nieśmiało wynajem jachtu w sezonie 2016? Jeśli dawno nie żeglowaliście w krainie zwanej Mazury, lub przyjedziecie tutaj po raz pierwszy, to polecam przeczytanie tego wpisu.

Czarter jachtów z któregoś portu w miejscowości Giżycko, to obecnie najbardziej popularne miejsce startu rejsów turystycznych. Giżycko i okolice skupia wokół siebie najwięcej firm oferujących czarter jachtów na Mazurach.

czarter-jachtow-giżycko

Rejs na odcinku Giżycko-Węgorzewo,to jeden z najbardziej klasycznych szlaków żeglarskich, technicznie dość łatwy, chociaż jeżeli zdarzą nam się tzw  "skoki w bok" od głównego szlaku, wiatr może nami niespodziewanie zakręcić.

Zwłaszcza na jeziorze Łabap, gdzie wieje przeważnie od przodu (znienawidzony przez żeglarzy „mordewind”). Kto jednak wcześniej zaliczył Bełdany czy Nidzkie, temu takie niewinne figle wiatru niestraszne.

Żeglugę rozpoczynamy wedle uznania: od razu z jednej z licznych przystani na południowym brzegu jeziora Kisajno (np. Stranda lub Sailor czy Łabędzi Ostrów), albo też na jeziorze Niegocin (Ekomarina, Dalba lub LOK). W tym drugim przypadku będziemy musieli oczywiście przeciąć Giżycko kanałem Giżyckim. Czy warto? Kwestia gustu. Moim zdaniem warto choćby po to, aby zobaczyć od dołu jeden z cudów techniki – most obrotowy w ciągu ul. Moniuszki, umożliwiający wjazd do miasta pojazdom jadącym od strony Mrągowa. Od 1 kwietnia do 31 maja oraz od 16 września do 31 października most jest otwierany dla ruchu wodnego, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z obsługą mostu - nr telefonu +48 87 428 12 56, +48 606 951 722

Od 1 czerwca do 15 września most otwierany jest dla żeglugi w godzinach: 8:10 - 8:30; 10:35 - 11:00; 12:30 - 13:00; 13:45 - 14:45; 15:50 - 17:20; 18:30 - 19:00.

W długie weekendy ("Wielka majówka" i Boże Ciało) godziny otwarcia mostu jak w sezonie letnim.

czarter jachtów Mazury giżycko

Warto być parę minut wcześniej przy moście, aby zobaczyć, jak się otwiera, być może nawet uda nam się zobaczyć pracownika, który tą ponadstutonową konstrukcją manewruje ręcznie w pojedynkę. W czasie szczytu sezonu (druga połowa lipca-pierwsza połowa sierpnia) musicie uzbroić się w cierpliwość przy przechodzeniu przez kanał-ponieważ to samo chcą zrobić inni, którzy  zdecydowali się na czarter jachtów na Mazurach w tym samym czasie.

UWAGA! W tym roku planowany jest remont kanału Niegocińskiego (tego łączącego jezioro Tajty z jeziorem Niegocin), zatem w kanale Łuczańskim (tym przechodzącym przez Giżycko) będzie baaardzo tłoczno i spodziewam się "cyrków" rodem z Guzianki... Zatem żegnajcie leniwe poranki - kto wcześnie wyruszy, ten może oszczędzi sprzęt i nerwySpoko

Po ok. 2 kilometrach wpływamy na jez. Kisajno, pierwszy – licząc od południa – akwen jeziora Mamry. Od razu rozpościerają się przed nami przepiękne widoki, niedostępne np. na jednolitej tafli jez. Śniardwy. Wypływamy z kanału niemal wprost na wyspę Duży Ostrów. 

czarter-jachtu-giżycko

Po lewej mamy piękny cypel, na którym znajduje się Ośrodek Łabędzi Ostrów (warto zajrzeć i coś zjeść oraz wypić - szczególnie, że można w trakcie konsumpcji delektować się wspaniałym widokiem z tarasu należącego do restauracji.

czarter-jachtów-piekna-gora

źródło: Pieknagora.pl

 

O tym, że Duży Ostrów to wyspa, możemy wyczytać tylko z mapy, od strony wody wygląda po prostu jak zachodni brzeg jeziora.

Takich wysp i wysepek będziemy mijać jeszcze mnóstwo – pod tym względem Kisajno nie ma równych sobie na całych Mazurach, a tym samym w całym kraju. Dlatego koniecznie wpłyńcie choć na chwilkę między wysepki tak zwanego Łabędziego Szlaku.

jacht mazury

Kiedy już przeciśniemy się między wyspami – tu przydadzą się umiejętności nabyte na kursach żeglarskich, zwłaszcza szybkie zwroty – zobaczymy na prawym brzegu niewielką osadę Pierkunowo, znaną z pobliskiego ścisłego rezerwatu florystycznego. To naturalne torfowisko z rzadkimi, ginącymi gatunkami roślin. Nie polecam zwiedzania; to nie muzeum, wrażenia poznawcze dla laików niewielkie.

Przed nami wolne już od wysp jezioro Kisajno, którego umowna granica północna przebiega wzdłuż niewidzialnej linii, łączącej półwyspy Królewski Róg na wschodzie i Fuledzki Róg (a właściwie cypelek o nazwie Wysoki Róg) na zachodzie. Na Fuledzkim kolejny rezerwat, tym razem geologiczny: polodowcowe głazowisko.

fuledzki-róg

Przecinamy niewidzialną granicę pomiędzy jeziorami i wpływamy na jez. Dargin. Możemy płynąć dalej na północ, ale zalecałabym lekki skręt w lewo na jez. Łabap i po chwili w prawo na jezioro Sztynorckie i port Sztynort.

port-sztynort

Warto  odwiedzić to miejsce. To słynny majątek Lehnndorffów, którzy wybudowali tu pod koniec XVII wieku wspaniały pałac, dziś niestety w ruinie. Tutaj stacjonują również nasze jachty na wynajem, które można obejrzeć (całkowicie gratis ( w dodatku z poczęstunkiem :-)- jeśli akurat będą wolne) przy kei rezydenckiej nr 9.

port sztynort
czarter-jachtów-sztynort

Oprócz jachtów :-) , w Sztynorcie podziwiać można wiekowe dęby, pamiętające jeszcze czasy sprzed budowy pałacu. Właścicielem dawnego majątku jest firma, zajmująca się usługami dla żeglarzy, posiadająca największy na Mazurach port. W porcie tym stacjonuje karetka wodna. W nagłych przypadkach można po nią dzwonić na numer: +48 601 100 100 lub + 48 782 027 824. Można tu oczywiście zacumować i spędzić noc. Uwaga: na jezioro Sztynorckie wcale nie jest łatwo wpłynąć; prowadzi nań wąziutki przesmyk, mało widoczny od strony wody.

Po wyjściu z portu Sztynort warto zrobić rundę po jeziorze Doba - to jedno z niewielu miejsc, które nie zostało skażone wszechogarniającą komercją i można tu naprawdę poczuć prawdziwy kontakt z naturą.

 jezioro-doba

 

W połowie trasy na Wyspę Kormoranów zaczyna się strefa ciszy, ale jeśli musicie płynąć akurat na silniku, to nie powinno być problemu jeśli macie napęd w wygłuszonej studni i będzie on sobie "pyrkał" na najniższych obrotach (testowaliśmy wiele razy :-).

 

 Po nawrocie na jezioro Dargin, można od razu kierować się na most sztynorcki lub (w zależności od planu, pogody i nastroju) zapłynąć na plażę i do małej przystani Zdorkowo. Są tu fajne wiaty grillowe zaraz przy kei, spora, płytka plaża, bar ze sklepem i tarasem. Wszystko czyste i zadbane(łącznie z toaletami).

port-Dargin

Jeśli chcecie przeczytać więcej o tym miejscu, to kliknijcie tu :

http://www.marigo.pl/easyblog/entry/port-sztynort-plaza-harsz-czyli-jak-radze-sobie-z-upalem-na-mazurach

 

Po przejściu mostu sztynorckiego, przemykamy wąskim przesmykiem na niewielkie jeziorko Kirsajty,

port-sztynort

 

a stąd równie cienkim pasemkiem wody – obok dawnej wyspy Kurka – na jezioro Mamry, zwane Mamrami właściwymi.

Po drodze spotykamy jeden z naszych jachtów. Załoga macha do nas i wesoło oświadcza, że mamy jacht z tej samej firmy ;-)

tes-32-czarter

 

Dopiero przy mijance zauważają, że to właśnie "firma" do nich macha ;-) Mam nadzieję, że nie pomyślą, że ich śledzimy :-)

 

Po lewej burcie wyspa Upałty, największa w całym kompleksie jeziora Mamry.

czartery na mazurach

Teraz mamy do wyboru: płynąć wprost do Węgorzewa np. na kolejny festiwal muzyki rockowej lub odwiedzić jeszcze leżące po prawej jezioro Święcajty (to ten akwen, który widzimy z drogi Giżycko – Węgorzewo w okolicach wsi Ogonki), a stąd wąziutkim kanalikiem – na urocze jez. Stręgiel i dalej Stręgielek. Nie ręczę jednak za głębokość tego przesmyku – kiedyś przeprawiliśmy się tam Tangiem 780 i Twisterem 780 ale  jachty takie jak tes 32, maxus 33 czy tango 33 raczej powinny zawrócić (lub przesiąść się na kajak - przeprawa Sapiną i jeziorem Stręgielek to jak podróż w czasie :-)

czarter sztynort

Z Mamr właściwych płyniemy w kierunku Węgorzewa z nurtem Węgorapy, która właśnie w Mamrach rozpoczyna swój bieg. Dopływa aż do Pregoły – i to bez paszportu i wizy rosyjskiej.

My jednak kończymy nasz rejs w Węgorzewie, na przystani pełnej żeglarskiego gwaru, zapachu piekących się kiełbasek i chłodnego piwa. Port Węgorzewo to siedziba  kolejnych, znanych firm, które oferują czarter na Mazurach: ahoj czarter i mamry czarter.

Przepłynęliśmy ok. 25 kilometrów, a jeżeli nieco zboczyliśmy ze szlaku, aby odwiedzić port Sztynort, wówczas pokonaliśmy ok. 30 kilometrów.

Jeśli chcecie pokonac podobną trasę bezpiecznym i wygodnym jachtem, zajrzyjcie wynajem-jachtu-mazury:-) Do zobaczenia na szlaku !!! Pamiętajcie - granatowe Dreamery :-)

Ciekawa jestem, którą trasę Wy najbardziej lubicie? Ahoj!

 

MARIGO.PL


 

Małgorzata

Małgorzata

Z wykształcenia mgr zarządzania i marketingu oraz filologii angielskiej. Na co dzień dba o wizerunek i promocję firmy w sieci oraz organizuje sprzedaż czarterów.

 

 

 

 


Jesteśmy parą, którą połączyło żeglarstwo ponad 20 lat temu. Naszą firmę stworzyliśmy praktycznie od zera w 2002 roku. Z oferty czarteru naszych jachtów skorzystało już setki żeglarzy. Ciągle czytamy, uczymy  się, podpatrujemy nowe rozwiązania, ale przede wszystkim słuchamy naszych klientów, którzy nigdy nie są dla nas anonimowi (jak w dużych firmach czarterowych) tylko traktujemy ich jak naszych gości.  Dodatkowo, w ciągu tych wszystkich lat z jachtami na wynajem, rozwinęliśmy produkcję wyrobów ze stali nierdzewnej-wszystkie okucia do jachtów oraz daszki bimini i wieże wakeboard. Rozwinięcie naszej historii z czarterami jachtów na Mazurach tutaj.


 

 

 

 

 

 

 

Mariusz

Mariusz

Wyższe wykształcenie techniczne pozwoliło mu na opanowanie wszelkich niuansów związanych z doborem, montażem i utrzymaniem całego wyposażenia na jachtach.
  • tel. +48 691 612 066

ikona-telefon

 

KONTAKT Z NAMI


 


Kontakt

tel: 691-612-066

@: biuro@marigo.pl


 


Port Baza

Port Sztynort

Tiga Yacht


 


Adres Siedziby

Kętrzyn

ul. Parkowa 2


 

© 2015 Marigo.pl. All Rights Reserved.