Czarter jachtów motorowych (spacerowych) Mazury – nie popełniaj tych błędów!

 

 

Dowiedziałeś się właśnie, że czarter niektórych jachtów motorowych na Mazurach jest możliwy do załatwienia bez patentu? Pewnie ogarnął Cię pełny entuzjazm związany z wizją romantycznego urlopu na łonie pięknej mazurskiej przyrody ?

Nie tak szybko – do takiego przedsięwzięcia przygotuj się z głową. Poniżej kilka typowych na mazurskim szlaku wpadek. Powinieneś się o nich dowiedzieć, aby Twój czarter jachtu spacerowego obył się bez niemiłych niespodzianek.

Czarter jachtu motorowego bez żadnych uprawnień i bez szkolenia

Musisz wiedzieć, że od jakiegoś czasu możliwy jest czarter jachtu motorowego bez patentu. Dotyczy to jachtów z silnikiem 13 KM(10 kW) lub więcej – ale tylko w wypadku gdy, jacht motorowy (spacerowy) na czarter ma długość 13m, a prędkość w takich jachtach jest bowiem ograniczona konstrukcyjnie do 15km/h i nie są wtedy  wymagane uprawnienia.

Wymagane jest natomiast przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa na wodzie potwierdzone wystawieniem odpowiedniego dokumentu. Najważniejsze zasady bezpieczeństwa na wodzie:

  1. Przy każdym zacumowaniu sprawdź stan techniczny łodzi oraz steru i olinowania.
  2. Nie unikaj kamizelek ratunkowych – w tej kwestii lepiej „dmuchać na zimne”.Kamizelki ratunkowe oraz koło ratunkowe powinny być zawsze pod ręką.
  3. Zabezpiecz telefon przed zmoknięciem i wprowadź do niego numer : 601 100 100 (numer Mazurskiego WOPR)
  4. Omijaj z daleka miejsca niebezpieczne (mielizny, kamienie). Znaki kardynalne wskazują je bardzo dokładnie.
  5. Przy bardzo silnym wietrze, najlepiej nie wychodź z portu. Jeśli burza złapie Cię na jeziorze i nie możesz już płynąć, rzuć kotwicę na dł ok. 30 m oraz  rozdaj kamizelki ratunkowe. Cała załoga musi być na zewnątrz, w kokpicie. W razie potrzeby wezwij pomoc.
  6. Pamiętaj, wybieraj rozwiązania wpływające przede wszystkim na bezpieczeństwo załogi i jachtu.
  7. W razie problemów z czarterem jachtu motorowego, służymy pomocą pod nr telefonu : 693 734 645

 czarter-jachtow-motorowych

Dodatkowo: w wypadku, gdy nie posiadasz patentu, ani umiejętności  konieczne jest odbycie szkolenia pod okiem armatora jachtu lub zaprzyjaźnionej osoby.

Jeśli pływałeś już kiedyś na jachcie z silnikiem spalinowym (np. żaglowym), to warto jest dokładnie zapoznać się z jachtem motorowym, który zamierzasz wziąć w czarter. Takie jachty są zwykle lepiej wyposażone niż żaglówki, dlatego warto jest poznać obsługę każdego urządzenia.

Kliknij buton i zapytaj o termin i rezerwację

REZERWACJA

Traktowanie sterowania jachtem motorowym na równi z prowadzeniem samochodu.

Niestety, wiele osób, które „zachłysnęły” się ideą czarteru jachtów motorowych bez patentu traktuje sterowanie jachtem motorowym na równi z kierowaniem samochodem. Kanały oraz mazurskie porty pełne są obecnie sytuacji, które potwierdzają tą teorię.

czarter-jachtow-motorowych-mazury

Sternicy nie biorą w ogóle pod uwagę tzw inercji jachtu – przy hamowaniu oraz przy manewrach portowych. Każdy jacht posiada określoną wagę i prędkość w danym momencie. Chcąc go wyhamować, należy zwolnić i wrzucić wsteczny bieg. Należy koniecznie pamiętać o tym, że siła pchająca do przodu w stosunku do siły na biegu wstecznym, jest mniej więcej jak 3 do 1.

Wniosek: jacht nie zahamuje jak samochód, któremu wciskasz hamulec. Jacht potrzebuje czasu, a Ty musisz go wziąć pod uwagę przy planowaniu manewrów portowych.

Brak wiedzy dotyczącej pierwszeństwa na wodzie.

Wielu sterników porywających się na czarter jachtu motorowego na Mazurach myśli chyba, że w kwestii pierwszeństwa:

1.kto pierwszy, ten lepszy,

2. kto bardziej wypasiony ;-), ten pierwszy,

3. kto motorowy, ten pierwszy… i wiele, wiele innych.

Sprawa wygląda jednak następująco: jachty motorowe ustępują pierwszeństwa jachtom żaglowym. Wyjątek stanowią statki Żeglugi Mazurskiej. Należy oczywiście zachować zasadę ograniczonego zaufania, bo niektórzy pływają w stanie delikatnie mówiąc - błogiego rozkojarzenia.

Dodatkowo:

Jednostki, których prędkość przekracza w danej chwili 40 km/h powinny pozostawiać innym użytkownikom akwen zapewniający możliwość swobodnego manewrowania. Jachty o dużej prędkości nie mogą oczekiwać, aby inne statki ustępowały im pierwszeństwa.

Małe statki powinny ustępować wszystkim statkom o długości większej niż 20m. Chodzi tu głównie o statki „w pracy”. Jeśli natomiast duży rozwija dużą prędkość, a my nie- to wtedy my mamy pierwszeństwo

I teraz najważniejsze: pomiędzy dwoma jachtami o napędzie motorowym obowiązuje zasada „prawej ręki”- pierwszeństwo ma jednostka, która znajduje się z burty prawej.

W wypadku kursu kolizyjnego, należy unikać przecinania kursu przed dziobem- należy iść za rufą statku, któremu ustępujemy drogi.

Jeżeli oba jachty motorowe płyną wprost na siebie, oba powinny skręcić w prawo.

 

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Ci w odbyciu bezstresowego urlopu.

 

Jeśli planujesz czarter jachtu motorowego na Mazurach, to może zainteresuje Cię nasza nowa Nautika 1000 Soley? Myślę, że pływanie tą jednostką będzie naprawdę relaksujące, ponieważ zamierzamy zainstalować na niej  wiele urządzeń poprawiających zarówno komfort jak i bezpieczeństwo (m.in. 2 stery strumieniowe).

Zapraszamy Cię do kontaktu poprzez buton poniżej – przedstawimy Ci najlepszą propozycję- specjalnie dla Ciebie i Twoich przyjaciół. Jacht jest na razie tylko jeden, więc terminy (szczególnie te wakacyjne), bardzo szybko znikają. Do napisania bądź usłyszenia! Pozdrawiamy!

Kliknij buton i zapytaj o termin i rezerwację

REZERWACJA

 

MARIGO.PL


 

Małgorzata

Małgorzata

Z wykształcenia mgr zarządzania i marketingu oraz filologii angielskiej. Na co dzień dba o wizerunek i promocję firmy w sieci oraz organizuje sprzedaż czarterów.

 

 

 

 


Jesteśmy parą, którą połączyło żeglarstwo ponad 20 lat temu. Naszą firmę stworzyliśmy praktycznie od zera w 2002 roku. Z oferty czarteru naszych jachtów skorzystało już setki żeglarzy. Ciągle czytamy, uczymy  się, podpatrujemy nowe rozwiązania, ale przede wszystkim słuchamy naszych klientów, którzy nigdy nie są dla nas anonimowi (jak w dużych firmach czarterowych) tylko traktujemy ich jak naszych gości.  Dodatkowo, w ciągu tych wszystkich lat z jachtami na wynajem, rozwinęliśmy produkcję wyrobów ze stali nierdzewnej-wszystkie okucia do jachtów oraz daszki bimini i wieże wakeboard. Rozwinięcie naszej historii z czarterami jachtów na Mazurach tutaj.


 

 

 

 

 

 

 

Mariusz

Mariusz

Wyższe wykształcenie techniczne pozwoliło mu na opanowanie wszelkich niuansów związanych z doborem, montażem i utrzymaniem całego wyposażenia na jachtach.
  • tel. +48 691 612 066

ikona-telefon

 

KONTAKT Z NAMI


 


Kontakt

tel: 691-612-066

@: biuro@marigo.pl


 


Port Baza

Port Sztynort

Tiga Yacht


 


Adres Siedziby

Kętrzyn

ul. Parkowa 2


 

© 2015 Marigo.pl. All Rights Reserved.