Podatek denny – emocje rosną! Mazury tylko dla zamożnych?

 

Zagotowało się na portalach i blogach żeglarskich. Aż trudno uwierzyć w to, że obecny rząd szykuje nam taki „piękny prezent” z okazji Nowego 2017 Roku! Podatek denny ma być wprowadzony i według prognoz fakt ten znacząco wpłynie na sytuację na rynku turystycznym Warmii i Mazur.

 

podatek-denny-mazury

 

Co to właściwie jest podatek denny?

 

 Podatek denny to opłata za każdy metr kwadratowy dna zbiornika wodnego, które zajmuje infrastruktura.

Tak było dotychczas:

 

http://andrzejorzechowski.blog.onet.pl/2013/07/08/podatek-denny-czyli-podatek-od-gruntow-pod-mazurskimi-pomostami/

 

Kilka dni temu otrzymałam na maila petycję do wydrukowania. Jej treść poniżej:

 

http://kursmazury.com/wp-content/uploads/2016/11/projekt-Petycji-od-w%C5%82a%C5%9Bcicieli-jednostek-p%C5%82ywaj%C4%85cych-Minister-%C5%9Arodowiska-30.11.2016.pdf

 

Ponieważ należę do ludzi, którzy wolą działać niż narzekać, to oczywiście odesłałam petycję, natomiast mam poważne obawy, co do skuteczności tego typu działań. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki działa obecny rząd, nocne „narady” i poranne „niespodzianki” – naprawdę nie wiem, czy ktokolwiek przejmie się protestem wodniaków. Podwyżka podatku dennego idealnie wpisuje się w obietnice pani premier związane z zaniechaniem podwyższania podatków…

 

Petycje płyną obecnie z całego kraju, ponieważ okazuje się, że podatek denny ma objąć również infrastrukturę nadmorską i rzeczną.

 

 Jak widać osoby odpowiedzialne za wprowadzenie tego projektu zdają sobie doskonale sprawę, iż celują w potrzeby któregoś tam rzędu (bo przecież żeglowanie i korzystanie z uroków jezior mazurskich to nie jest potrzeba podstawowa, bez której nie damy rady żyć).

 

Wszystko idealnie się układa. Można oskubać grupę, która pewnie nie narobi zbytniego zamętu, a która w dużej mierze wydaje się być zamożna.

 

Warto podkreślić tutaj, że oponenci owej ustawy nie są przeciwko zniesieniu opłat. Zgadzają się, że skoro grunty pod wodą należą do państwa, to korzystając z nich należy się opłata.

 

Opłata powinna być jednak wyważona i nie przekraczać możliwości przeciętnego użytkownika. Uważam, że prognozowana opłata 200-250 zł za cumowanie jachtu w porcie to kwota, która jest powyżej możliwości 80 % żeglarzy. Kwota ta na pewno spowoduje ogromne zanieczyszczenie i degradację miejsc do cumowania na dziko. Nikt nie wysilił się nawet na tyle, aby dokonać prostego rachunku ekonomicznego i wyliczyć stosunek tak zwanych zysków do strat. Robią to dopiero osoby próbujące stawiać opór w tej nierównej walce, a nie przedstawiciele władz.

 

Znając dobrze sytuację ekonomiczną na Mazurach, uważam że większość związanych z turystyką  wodną podmiotów, to firmy małe, rodzinne. Nie jestem pewna, czy takie firmy zdołają udźwignąć ciężar rosnących opłat. Bo przecież jeśli mała firma będzie miała zbyt wysokie koszty, to będzie próbowała przenieść je na klienta w postaci podwyższenia swoich cen. Wielu klientów zrezygnuje z takiej droższej oferty i przejdzie do "dużej" konkurencji, która ze względu na swą wielkość może da radę bez podwyżek.

 

Jak klientów będzie ubywać, to trzeba zwiększyć nakłady na reklamę. Ale skąd czerpać te nakłady, jeśli koszty działalności  i tak są bardzo wysokie. Tak właśnie wygląda sytuacja większości małych firm. Czy trzeba tutaj mieszkać i działać żeby to wiedzieć??? Nie sądzę.

 

Poniżej kilka najbardziej rzeczowych i interesujących wpisów dotyczących podatku dennego. 

 

 http://www.zagle.com.pl/wydarzenia/podatek-podwodny-2600-zl-oplaty-dla-kazdego-posiadacza-jachtu,1_18507.html

http://kursmazury.com/projekt-ustawy-prawo-wodne-stawiamy-opor/

 

 Znalazłam również kilka "ciekawych" komentarzy ;-)

Zerknijcie koniecznie i dajcie znać, co o tym myślicie. Czy tylko moje ciśnienie się podnosi??? 

 

bigosispiski


No tak, jak zwykle - jak chce się uchwalić durne prawo i wyciągnąć kasę, to się powołuje na unijne dyrektywy. Ale jak rozpieprzają TK wbrew opinii UE, to udają głupich. Ręce opadają

dublet

wczoraj:
 
 Zdaje się, że kierowców, standardowych leszczy do golenia, już za bardzo nie da się ogolić. No, może jeszcze trochę, ale kasy i tak zabraknie na Misiewiczów i salonki dla VIP-ów. Naturalnym osobnikiem do oskubania jest więc żeglarz! Byle kto szpanował jachtem ale teraz biedota się wykruszy i będzie to sport dla elit! Ci zapłacą i 5 tysi!
W kolejce stoją właściciele więcej, niż 1 nieruchomości, właściciele działek rekreacyjnych, golfiarze, tenisiści...
 

incipit

Na 500+ zdrapiemy nawet z dna. Dno dna.
 

tergukjbvcfsyrt8y9joikl

 
"Nie zamierzamy absolutnie podnosić podatków. Jestem optymistycznie nastawiona, jeśli chodzi o sytuację finansów publicznych w Polsce - powiedziała w wywiadzie dla PAP premier Beata Szydło. "
link: podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/974282,szydlo-nie-bedziemy-podnosic-podatkow.html
 

Alojzy Bąbel

Ale przecież żeglarze to burżuje, których trzeba tępić, a wysokie podatki są dobre dla sprawiedliwości społecznej.
 
 

 

MARIGO.PL


 

Małgorzata

Małgorzata

Z wykształcenia mgr zarządzania i marketingu oraz filologii angielskiej. Na co dzień dba o wizerunek i promocję firmy w sieci oraz organizuje sprzedaż czarterów.

 

 

 

 


Jesteśmy parą, którą połączyło żeglarstwo ponad 20 lat temu. Naszą firmę stworzyliśmy praktycznie od zera w 2002 roku. Z oferty czarteru naszych jachtów skorzystało już setki żeglarzy. Ciągle czytamy, uczymy  się, podpatrujemy nowe rozwiązania, ale przede wszystkim słuchamy naszych klientów, którzy nigdy nie są dla nas anonimowi (jak w dużych firmach czarterowych) tylko traktujemy ich jak naszych gości.  Dodatkowo, w ciągu tych wszystkich lat z jachtami na wynajem, rozwinęliśmy produkcję wyrobów ze stali nierdzewnej-wszystkie okucia do jachtów oraz daszki bimini i wieże wakeboard. Rozwinięcie naszej historii z czarterami jachtów na Mazurach tutaj.


 

 

 

 

 

 

 

Mariusz

Mariusz

Wyższe wykształcenie techniczne pozwoliło mu na opanowanie wszelkich niuansów związanych z doborem, montażem i utrzymaniem całego wyposażenia na jachtach.
  • tel. +48 691 612 066

ikona-telefon

 

KONTAKT Z NAMI


 


Kontakt

tel: 691-612-066

@: biuro@marigo.pl


 


Port Baza

Port Sztynort

Tiga Yacht


 


Adres Siedziby

Kętrzyn

ul. Parkowa 2


 

© 2015 Marigo.pl. All Rights Reserved.