Port Sztynort- opis miejsca postoju jachtów  Marigo Czarter

CZARTER JACHTÓW SZTYNORT

Port Sztynort to największy port na Mazurach. Na poniższym planie zaznaczono postój naszych jachtów przy KEJI REZYDENCKIEJ nr 9.

Nasi klienci mają do dyspozycji (w cenie czarteru):

-prysznice oraz WC 

-punkt zmywania naczyń (na tyłach budynku WC)

-dwa wózki do transportu bagaży przypisane do naszych jachtów

-prąd i świeża woda z doprowadzeniem do jachtu

  W dalszej części portu

STACJA PALIW, SKLEP ŻEGLARSKI, RESTAURACJA, a także basen, sklep spożywczo-przemysłowy, stragan z pamiątkami oraz artykułami wędkarskimi

Portem zawiaduje sympatyczny Pan Marek.   

Kapitanat tel. +48 87 427 51 85.

port sztynort

Poznaj zdumiewającą historię portu Sztynort

-----

Sztynort jest malowniczą miejscowością mazurską, należącą do gminy Węgorzewo. Ta cudowa kraina  została otoczona uroczym Jeziorem Sztynorckim, słynącym ze swoich licznych kamieni. Nazwa miejscowości wzięła się od niemieckiego słowa Steinort, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu kamieniste miejsce.

Historia Sztynortu sięga już prawie 500 lat, a przez ten czas miało tutaj miejsce wiele niewyjaśnionych wydarzeń i ludzkich tragedii, które na długie lata owiano tajemnicą... Zachwyty nad Sztynortem można odnaleźć w listach biskupa Ignacego Krasickiego, który rozpływał się nad sielankową atmosferą i zdumiewającą codziennością życia tutejszych mieszkańców.

Dzieje dziedziczenia ziemi Sztynortu

Sztynort przez okres 400 lat należał do znakomitego rodu szlacheckiego Lehndorffów. Majątek ziemski był następnie przez 7 pokoleń przekazywany w linii prostej – po śmierci ojca każdorazowo stawał się własnością jego syna. Spośród słynnych posiadaczy ziemi z rodu Lehndorff wymienić trzeba kolejno takie nazwiska jak: Meinhard, Ahasverus Gerhard, Ernst Ahasver, Ernst Ahasverus Heinrich, Carl Friedrich Ludwig Christian, Karl Meinhard, Carol Meinhard.

Ostatni dziedzic nie spłodził jednakże potomka, dlatego została przerwana ciągła linia dziedziczenia. Po jego śmierci w 1936 roku, majątek dostał więc w posiadłość młodszy brat Karla Meinharda (Heinrich Ahasverus Otto Magnus), który po wyjeździe w 1900 roku do Preyl, pozostawił własne ziemie bez właściciela. Został nim dopiero jego wnuk - Heinrich von Lehndorff, żyjący w latach 1909-1944. Obraz opisanego wyżej dziedziczenia majątku przedstawia drzewo genealogiczne rodu Lehndorffów.

Przejęcie majątku przez nazistów

Heinrich von Lehndorff był ostatnim z dziedzińców ziemi Sztynortu, gdyż jego majątek został przejęty przez nazistów w 1944 roku, po nieudanym zamachu na na Adolfa Hitlera. Odtąd posiadłość stała się własnością II Rzeszy, by w 1945 roku ziemie wraz z pałacem i pozostałym zabudowaniem przejęli sowieci. Następnie majątek wpadł w ręce zarządców PRL-u, którzy będąc jego posiadaczami aż do roku 1983, doprowadzili posiadłość do całkowitej ruiny.

Tymczasowym właścicielem Sztynortu stała się później firma Tiga Yacht & Marina, która 30 listopada 2009 roku, przekazała nieodpłatnie prawa własnościowe Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, której zadaniem jest kompleksowa rewitalizacja obiektów znajdujących się na obszarze miejscowości.

 W 2010 roku dokonano szczegółowej inwentaryzacji, która wykazała, że wszelkie prace remontowe pochłoną środki w wysokości do 40 mln Euro. Tiga Yacht raczej się tego nie podejmie.

Na temat przyszłości portu i terenów z nim związanych dużo się ostatnio mówi w sieci i prawdopodobnie już w najbliższym czasie poznamy plany gminy Węgorzewo oraz prawdopodobnie prywatnych inwestorów dotyczące rewitalizacji tej nieruchomości.

Póki co, Port Sztynort to dość nowoczesna infrastruktura i liczne atrakcje, które co roku przyciągają wielu żeglarzy i motorowodniaków. W porcie tym możecie zrobić podstawowe zakupy w sklepie spożywczym oraz żeglarskim, zatankować do pełna na stacji nawodnej Orlen, wymienić butlę z gazem,  zjeść posiłek w Tawernie bądź restauracji , posłuchać szant(Sztynort koncerty w sezonie 2016) bądź zagrać w siatkówkę lub piłkę nożną. Sztynort oferuje cumowanie jachtu przy kejach w centrum portu (keja 1, 2, 3) bądź w zaciszu parku , po prawej stronie od dźwigu(keje nr 11,12,13,14). Jachty firmy Tiga cumują przy keji nr 6. Jeśli  miejscem startu Waszego rejsu jest port Sztynort, zapytajcie, czy w cenie jest cumowanie oraz sanitariaty i parking. Większość armatorów ma bowiem wykupione tzw pakiety rezydenckie i wtedy możecie liczyć na pewne gratisy ;-).

Port Sztynort koncerty 2017

port-sztynort-koncerty-2017

 

 Źródło: strona www.portsztynort.pl

 

 

MARIGO.PL


 

Małgorzata

Małgorzata

Z wykształcenia mgr zarządzania i marketingu oraz filologii angielskiej. Na co dzień dba o wizerunek i promocję firmy w sieci oraz organizuje sprzedaż czarterów.

 

 

 

 


Jesteśmy parą, którą połączyło żeglarstwo ponad 20 lat temu. Naszą firmę stworzyliśmy praktycznie od zera w 2002 roku. Z oferty czarteru naszych jachtów skorzystało już setki żeglarzy. Ciągle czytamy, uczymy  się, podpatrujemy nowe rozwiązania, ale przede wszystkim słuchamy naszych klientów, którzy nigdy nie są dla nas anonimowi (jak w dużych firmach czarterowych) tylko traktujemy ich jak naszych gości.  Dodatkowo, w ciągu tych wszystkich lat z jachtami na wynajem, rozwinęliśmy produkcję wyrobów ze stali nierdzewnej-wszystkie okucia do jachtów oraz daszki bimini i wieże wakeboard. Rozwinięcie naszej historii z czarterami jachtów na Mazurach tutaj.


 

 

 

 

 

 

 

Mariusz

Mariusz

Wyższe wykształcenie techniczne pozwoliło mu na opanowanie wszelkich niuansów związanych z doborem, montażem i utrzymaniem całego wyposażenia na jachtach.
  • tel. +48 691 612 066

ikona-telefon

 

KONTAKT Z NAMI


 


Kontakt

tel: 691-612-066

@: biuro@marigo.pl


 


Port Baza

Port Sztynort

Tiga Yacht


 


Adres Siedziby

Kętrzyn

ul. Parkowa 2


 

© 2015 Marigo.pl. All Rights Reserved.