Atrakcje Mazury-co robić w trakcie rejsu?Top 15 Atrakcji

Atrakcje Mazury– miejsca, do których możesz podpłynąć, będąc na rejsie po szlaku Wielkich Jezior. Jak już wielokrotnie wspominałam w moich wpisach, zwiedzanie Mazur z pokładu łodzi daje wiele możliwości dotarcia do miejsc, gdzie normalnie -czyli samochodem, jest dłużej/trudniej/mniej ciekawie. Często pytacie, co ciekawego można robić na Mazurach? Odpowiedź brzmi: bardzo wiele! I nie ważne, czy zdecydowałeś się na czarter łodzi motorowej, czy żaglowej, a może masz własną łajbę – czas na ciekawe miejsca, które zlokalizowane są blisko szlaku Wielkich Jezior Mazurskich lub bezpośrednio na nim. Lista atrakcji jest czysto subiektywna i powstała w oparciu o własne doświadczenia oraz upodobania. Atrakcje, które tu przedstawię, wpłyną na urozmaicenie Twojego rejsu, czasem pogłębią Twoja wiedzę historyczną , a czasem po prostu rozbawią. W miarę dostępności czasu i pogody będę tu dorzucała aktualne zdjęcia i filmy. Zapraszam do lektury !

mamerki atrakcje mazury

Mazury, znane jako „Kraina Tysiąca Jezior”, są jednym z najpiękniejszych regionów Polski, pełnym malowniczych krajobrazów, czystych jezior i urokliwych miejscowości. To idealne miejsce dla miłośników przyrody, aktywnego wypoczynku i niezwykłych atrakcji. Wśród najważniejszych atrakcji na Mazurach warto wymienić malownicze rezerwaty na wyspach, bunkry, cmentarze wojenne, wieże widokowe, czy aquaparki i śluzy. Jeziora Mazurskie zachęcają do żeglugi, kajakarstwa czy wędkarstwa, zapewniając niezapomniane chwile na wodzie. Miłośnicy historii mogą odwiedzić Twierdzę Boyen czy bunkry z czasów II wojny światowej w Mamerkach. Ponadto, Mazury oferują liczne szlaki rowerowe, idealne dla entuzjastów cykloturystyki, oraz wspaniałe trasy piesze prowadzące przez malownicze lasy i pola. Dla tych, którzy poszukują odrobinę luksusu, Mazury proponują ekskluzywne spa i ośrodki wellness, gdzie można zrelaksować się w otoczeniu pięknej przyrody. Nie brakuje również miejsc, gdzie można spróbować regionalnych specjałów kuchni warmińsko-mazurskiej, takich jak pierogi, kiszka ziemniaczana czy wędzone i smażone ryby. Bez względu na zainteresowania, na Mazurach każdy znajdzie coś dla siebie, zyskując możliwość odkrywania niezwykłych miejsc i tworzenia niezapomnianych wspomnień. Polecamy odwiedzenie wymienionych atrakcji w trakcie wakacji, jak również poza nimi, jeśli wolisz uniknąć tłumów.

1. Most Obrotowy w Giżycku

Most obrotowy w Giżycku to niezwykłe dzieło inżynieryjne, które stanowi prawdziwą perełkę w historii regionu i jedną z najbardziej znanych atrakcji na Mazurach. Zbudowany w 1860 roku, jego pierwotnym celem było ułatwienie połączenia miasta z Twierdzą Boyen. Umiejscowiony na kanale Łuczańskim, który łączy jeziora Niegocin i Kisajno, ten dziewiętnastowieczny zabytek fascynuje nie tylko swoją starannością wykonania, ale także innowacyjnym podejściem do konstrukcji mostów tego typu. Most ma ponad 20 metrów długości oraz 8 metrów szerokości. Otwierany jest 12 razy dziennie: 6 razy dla ruchu kołowego i 6 razy dla ruchu wodnego. Obserwowanie ręcznego otwierania tego mostu to prawdziwa gratka, nie tylko dla miłośników inżynierii, ale również dla turystów w każdym wieku. Jest to bowiem jedyny tego typu most nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Przęsło jest tylko jedno i nie unosi się do góry, ale odchyla w bok o 90 stopni. Operator mostu jest w stanie samodzielnie obsługiwać 100- tonowy mechanizm! Żeglarze i motorowodniacy rezerwujący wynajem jachtów, mają zwykle okazję przepływać przez Kanał Łuczański, na którym znajduje się ten zabytkowy most. Piszę „zwykle”, ponieważ obecnie most pozostaje uszkodzony i z niecierpliwością czekamy na jego naprawę. Szczegóły mostu oraz jego historię poznasz tutaj : Most Obrotowy-Historia i Ciekawostki


2. Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen powstała na terenie Prus Wschodnich, w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku między jeziorami Kisajno i Niegocin. Miejsce to mogło pomieścić 3000 żołnierzy i zostało zbudowane na rozkaz Fryderyka Wilhelma IV, a inicjatorem budowy był Herman von Boyen.

Pytania, odpowiedzi i ciekawostki dotyczące Twierdzy Boyen na Mazurach :

 • Do czego służyła Twierdza Boyen?

Twierdza służyła do obrony obszaru Prus wschodnich. Po pierwszej wojnie światowej była tam szpital. Podobnie było też podczas drugiej wojny, ale utworzono tam dodatkowo koszary oraz ośrodek szkoleniowy dla niemieckich żołnierzy. Było tam również laboratorium, w którym testowano jedzenie, które było potem dostarczane do Wilczego Szańca. W ten sposób chroniono Adolfa Hitlera i najważniejszych dygnitarzy przed otruciem. Było tam również 12 magazynów mąki, ubojnia, masarnia, piece i stacja gołębi pocztowych, w której trzymano 700 gołębi służących do komunikacji.

 • Co obecnie jest w Twierdzy Boyen?

Obecnie w twierdzy znajduje się schronisko młodzieżowe, stajnia z wozownią, Warsztat Zbrojmistrza, Prochownia, muzeum, 3 koszarowce. W jednym z nich, tym przy wejściu, można zobaczyć dokładną makietę twierdzy, tak aby łatwiej było nam zwiedzać. Na terenietwierdzy regularnie odbywają się rekonstrukcje walk oraz koncerty i wydarzenia kulturalne.

 • Ile trwa zwiedzanie Twierdzy Boyen?

Zwiedzanie trwa około 1-2 godzin, zależnie od wybranej trasy ( są trzy). Bilety od 26 zł do 35 zł. Najbliżej do Twierdzy będziecie mieli z Portu Dalba lub z Portu PTTK ( 20 min spacerkiem). Jeśli zacumowaliście w jakimś dalej zlokalizowanym porcie, polecam wypożyczyć rower, lub zamówić taxi.

Biuro Twierdzy Boyen: tel. 87 428 8393, kom. 502 058 410
Dozorca: tel.kom. 797.832.552
Laboratorium prochowe: tel. 798612924
Stajnia z wozownią: tel. 798612841
Warsztat zbrojmistrza: tel. 506943752
Kasa: tel. 506943562


4. Widokowa Wieża Ciśnień z Restauracją na górze

Wieża Ciśnień w Giżycku na Mazurach to nie tylko punkt widokowy, ale prawdziwe arcydzieło, które łączy w sobie funkcje muzeum i kawiarni. Na miejscu nr 4 w naszym zestawieniu listy Atrakcje Mazury, to zabytek z 1908 roku. Na szczycie tego unikatowego obiektu znajduje się nowoczesny taras widokowy, oferujący niezapomniane widoki na malownicze miasto, otaczające lasy i jeziora. Wieża ma 25 m wysokości i znajduje się 162 m nad poziomem morza. Schodząc na niższe kondygnacje, trafiamy do urokliwej kawiarni, gdzie przy atmosferze blasku świec i dźwiękach muzyki możemy rozkoszować się świeżo parzoną kawą i pysznymi ciastami. To miejsce stworzone do relaksu i delektowania się chwilą.

Nie tylko widok i smak stanowią atrakcję Wieży Ciśnień. W trakcie zwiedzania muzeum, umieszczonego na kolejnych poziomach, przenosimy się w przeszłość, poznając fascynującą historię Giżycka i okolic. Ekspozycja składa się z dokumentów, fotografii oraz drobnych przedmiotów, które ukazują życie mieszkańców tego regionu w dawnych czasach. Dla miłośników pamiątek przygotowano sklepik na parterze. Tutaj można nabyć niepowtarzalne upominki, takie jak Certyfikat zdobycia Wieży Ciśnień, piękne kartki pocztowe czy inne wyjątkowe przedmioty.

Aby dotrzeć na taras widokowy, nie trzeba pokonywać licznych schodów – służy do tego także nowoczesna winda. A co z przyszłością Wieży Ciśnień? Planowane są dodatkowe atrakcje, w tym ściana wspinaczkowa, której elementy mają być umieszczone na zewnętrznych ścianach wieży. Cena biletu od 0 do 15 zł. Najbliżej do wieży ciśnień będziecie mieli z portu Ekomarina Giżycko ( ok 15 min spacerem).

Kontakt : https://www.wieza-gizycko.pl/, telefon : 503 091 955

Godziny otwarcia :
Maj : 10-18
Czerwiec 10-20
Lipiec: 10-22
Sierpień: 10 -22
Wrzesień: 10-18


5. Fishbarka na jeziorze Szymon-czyli smażalnia ryb na wodzie

atrakcja na mazurachsmażalnia ryb na wodzie

Smażalnia ryb położona na środku jeziora Szymon. Można do niej przycumować. Proste i dopracowane menu. Hitem jest według wielu opinii ryba miętus. Kontakt : 500 336 478


6. Bunkry i Wieża Widokowa Mamerki

Bunkry w Mamerkach to wyjątkowy zabytek, stanowiący jedno z najbardziej doskonale zachowanych miejsc w Polsce z okresu II wojny światowej. Ta atrakcja na Mazurach to kompleks niemieckich bunkrów, które mimo upływu lat pozostają niezniszczone i pełne historii. W latach 1940-1944, dla 40 najważniejszych generałów i feldmarszałków, a także 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu, wzniesiono imponujący kompleks składający się z około 250 obiektów. Wśród nich znajduje się 30 solidnych schronów żelbetowych, które w niezmienionej formie przetrwały do dnia dzisiejszego. To nie tylko miejsce, ale także czasowa kapsuła, ukazująca realia tamtych dni.

Dla miłośników historii i tych, którzy chcą dotknąć autentycznego dziedzictwa II wojny światowej, Mamerki są niezwykłym miejscem do odkrywania tajemnic przeszłości. Wejdź w ślady generałów i oficerów, przeżywając niezwykłą atmosferę, którą oferują te niezmiennie trwałe bunkry. Oprócz bunkrów czekają tu na Ciebie następujące atrakcje :

 • wieża widokowa
 • tunel
 • replika bursztynowej komnaty
 • 25-metrowa replika okrętu wojennego, do której można wejść i zwiedzać
 • muzeum z bardzo ciekawymi makietami i manekinami

Cena za wstęp od 19 do 25 zł. Kontakt : 698 793 104, www.mamerki.com

Najbliżej do zwiedzania bunkrów w Mamerkach będziecie mieli z przystani Mamerki. Tutaj szczegóły tego miejsca i cennik cumowania : Przystań Mamerki


7. Kanał Mazurski

Kanał Mazurski– niezrealizowane marzenie z końca XIX wieku, miało być szlakiem wodnym, łączącym majestatyczne Wielkie Jeziora Mazurskie z urokliwym Bałtykiem, przemierzając malownicze rzeki Łynę i Pregołę. Na miejscu nr 7 w naszym zestawieniu listy Atrakcje Mazury, Kanał Mazurski przecina tereny dwóch państw – Polski i Federacji Rosyjskiej. Kanał jest niestety zamknięty dla żeglugi, ale wraz z śluzami stanowi niewątpliwą atrakcję turystyczną na Mazurach i można go zobaczyć w trakcie rejsu po szlaku WJM.

Historia tego ambitnego przedsięwzięcia sięga XVII wieku, gdy Józef Naronowicz-Naroński i Samuel Suchodolec, bracia polscy osiedleni na terenach Prus Książęcych, rozpoczęli prace. Naroński stworzył mapy jezior i plan połączenia rzeki Pregoły z Niemnem, a Suchodolec kontynuował dzieło, kreując projekt kanału, który miał połączyć jezioro Śniardwy z Niegocinem, a następnie z rzeką Pregołą. Różnica w poziomach wód między jeziorem Mamry a rzeką Łyną wynosi imponujące 111,2 metra. Dzisiaj, niestety, majestatyczne śluzy i jazy kanału są jedynie widokiem z brzegu, ponieważ sam kanał jest nieprzejezdny. Niemniej jednak, mimo upływu czasu, większość z 10 śluz zachowała się w dobrym stanie, z gotowymi korpusami, a jedynie niekompletnym wyposażeniem w niektórych przypadkach. Niestety, ta technologiczna perełka ulega dewastacji, co stanowi bolesne świadectwo zapomnianej historii. Mimo to, Kanał Mazurski pozostaje fascynującym zabytkiem, który mimo przeciwności czasu wciąż zdobi krajobraz i przypomina o niezrealizowanych marzeniach inżynieryjnych minionych epok. Aby odbyć spacer wzdłuż Kanału Mazurskiego, najlepiej zacumować w Przystani Mamerki lub w porcie Ośrodka Przystań.


8. Cmentarz Wojenny na skarpie jezioro Święcajty

cmentarz wojenny święcajty

Na miejscu nr 8 w naszym zestawieniu listy Atrakcje Mazury Cmentarz wojenny Jagerhohe, założony w 1917 roku. Miejsce pamięci o głębokim znaczeniu historycznym, górujące na morenowym wzgórzu, znanym jako Wzgórze Saksońskie, 18 metrów nad poziomem jeziora Święcajty. Niemiecka tradycja nakazywała, aby polegli żołnierze znaleźli wieczny spoczynek na polu bitwy, co doprowadziło do powstania aż 244 podobnych cmentarzy na Warmii i Mazurach. W Polsce, podczas II wojny światowej, straciło życie około 500 tysięcy niemieckich żołnierzy. Na Cmentarzu Jagerhohe, nazywanym przez Niemców Cmentarzem Bohaterów, spoczywa 344 niemieckich żołnierzy, w tym wielu o polskich nazwiskach, oraz 234 rosyjskich, w tym pułkownik wojsk rosyjskich wraz z czterdziestoma nieznanymi żołnierzami, spoczywający we wspólnej mogile. To symboliczne miejsce pojednania dwóch wrogich sobie armii, gdzie historia mówi językiem pokoju. Usytuowany na wzniesieniu cmentarz oferuje niezapomniany widok na jezioro Święcajty , jezioro Bodma, Wyspę Kocią oraz malowniczą cieśninę o nazwie Kalska Bramka.

Założony z inicjatywy hrabiego sztynorckiego Karola Lehndorffa, cmentarz Jagerhohe stanowi nie tylko miejsce upamiętnienia, ale także oazę spokoju i refleksji, oddając hołd wszystkim, którzy stracili życie na tej ziemi, w czasach burzliwej historii. Polecamy spacer w kierunku cmentarza, po uprzednim zacumowaniu łodzi w ośrodku Piękny Brzeg nad jeziorem Święcajty.


9. Łabędzi Szlak

Na miejscu nr 9 w naszym zestawieniu listy Atrakcje Mazury, Łabędzi Szlak, urocza południowo-zachodnia część jeziora Kisajno, prawdziwy klejnot Mazur. 10 malowniczych wysp, układających się w niezwykłe zatoczki i cieśniny, tworzy niepowtarzalny krajobraz, który skrywa w sobie bogactwo przyrody. To miejsce, gdzie każda wyspa jest jakby odrębnym skarbem, a wszystkie razem tworzą wyjątkowy rezerwat przyrody. Wszystkie wyspy na Łabędzim Szlaku stanowią ścisły rezerwat przyrody, chroniąc miejsca lęgowe rzadkich ptaków wodno-błotnych i stanowiąc naturalny azyl podczas przelotów ptactwa wiosenno-jesiennych. To tu, na tych malutkich wyspach, znaleźć można gniazda ponad 110 gatunków ptaków, których obecność jest dla nas prawdziwym przywilejem. Perkozy dwuczube, rdzawoszyi, bąki, czaple siwe i białe, żurawie, tracze nurogęsie, gągole, orły krzykliwe, błotniaki stawowe, rybołowy, kanie czarne, mewy śmieszki, pospolite i srebrzyste, oraz rybitwy zwyczajne – to tylko część tego niezwykłego ptasiego raju. W otoczeniu zarośli trzcinowych, można napotkać różnorodne zwierzęta, a czasem nawet dzikie łosie czy dziki przepływające między wyspami. Wspaniały spektakl dopełniają krążące nad wyspami majestatyczne bieliki, które sprawiają, że niebo nabiera dodatkowego uroku.

Brzegi wysepek z licznymi zatoczkami, wydają się być idealnymi do postawienia jachtu. Należy jednak uszanować zakazy wstępu na niektóre obszary. Te wyspy to przede wszystkim rezerwaty, utworzone nie tylko dla ochrony ptasich ostoi, ale także dla zachowania naturalnego krajobrazu polodowcowego. Niestety, niektórzy żeglarze nie zdają sobie sprawy z tej delikatnej równowagi i łamią zakazy, zakłócając spokój i harmonię tego unikalnego miejsca, a jednocześnie zanieczyszczając je śmieciami. Dlatego apelujemy o korzystanie z tych wód z szacunkiem, płynąc spokojnie i cicho na żaglach, by nie płoszyć ptaków, które towarzyszą nam w tej malowniczej podróży. Pamiętajmy, że możemy zachwycać się pięknem przyrody, jednocześnie szanując jej naturalny rytm i delikatny ekosystem. Przystanąć, zrobić zdjęcia, delektować się chwilą – wszystko to możemy robić, szanując to miejsce tak, jak ono na to zasługuje.


10. Pałac Lehndorffów w Sztynorcie

sztynort-pałac-obecnie

Na miejscu nr 10 w naszym zestawieniu listy Atrakcje Mazury, Pałac Lehndorffów Sztynorcie, bezcenny klejnot w koronie architektonicznych pereł Warmii i Mazur. Pałac zachwyca swoją monumentalną architekturą, przypominając o dawnych czasach i historii rodu Lehndorffów. W otoczeniu pałacu rozciąga się historyczny park oraz resztki dawnej posiadłości, które wciąż emanują duchem przeszłości. Przez wieki patrzy na niego zabytkowa aleja dębowa, ukazująca piękno natury i czasów minionych. Kultowy port żeglarski Sztynortu przyciąga żeglarzy z całego świata, stanowiąc centralny punkt dla miłośników żeglugi na tym malowniczym terenie. Wioska urzeka zwartą i uporządkowaną zabudową, zachowując autentyczny charakter tradycyjnej warmińsko-mazurskiej architektury. Co więcej, w bezpośrednim sąsiedztwie Sztynortu znajduje się rezerwat przyrody, który dodaje temu miejscu uroku i naturalnej piękności. Nieopodal rozciąga się największy most na Mazurach- most Sztynorcki, wybudowany pomiędzy jeziorami Dargin i Kirsajty, stanowiący doskonałą infrastrukturę dla podróżujących i eksplorujących te urocze okolice. Obecnie trwa kapitalny Remont Pałacu Lehndorffów. Oglądać tą atrakcję można tylko z zewnątrz, zwiedzanie wewnątrz odbywa się tylko okazjonalnie pod okiem przewodnika i w ograniczonej ilości osób.


10. Zabytkowa Kaplica Lehndorffów

Na miejscu nr 10 w naszym zestawieniu listy Atrakcje Mazury- Mauzoleum Lehndorffów – opowieść z przeszłości utkana w malowniczej scenerii, gdzie historia splata się z naturą. Na niewielkim wzgórzu, na odludnym półwyspie między jeziorem Dargin a Łabap, wznosi się ta budowla jak z bajki, pełna niezwykłego uroku i tajemnic. To miejsce, które pierwotnie służyło ostatniej posłudze panom ze Sztynortu. Ośmioboczna budowla, ozdobiona gwiaździstym sklepieniem, kryła w swoim wnętrzu kaplicę z krzyżem nad wejściem. Pod kaplicą, w krypcie, spoczywały trumny zmarłych z rodu Lehndorffów na stelażach. Cmentarz przy mauzoleum stał się miejscem wiecznego spoczynku dla zmarłych ze sztynorckiego dworu, a po I wojnie światowej także dla poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich. Wjazd na cmentarz przez ceglane słupy bramy przenosił w czasie, a część orszaku wracała łodziami przez jezioro Sztynorckie. Niestety, po ostatniej wojnie, Mauzoleum Lehndorffów padło ofiarą dewastacji. Złamane trumny, bez zwłok, stawały się makabrycznymi łodziami w rękach okolicznych mieszkańców. Jednakże, dzięki inicjatywie prof. Wolframa Jägera oraz Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, narodził się nowy cel odrestaurowania tego zabytkowego miejsca.

W ostatnich latach, kaplica przeżywa zatem proces odrodzenia. Dzięki wsparciu społeczności i staraniom naukowców i Fundacji Polsko-Niemieckiej, rozpoczęto prace restauracyjne. 23 września 2017 roku odbyła się uroczysta ekumeniczna modlitwa, zrzeszając przedstawicieli różnych wyznań. Pierwszym krokiem było osuszenie murów i zabezpieczenie dachu, a pozyskiwanie środków na dalsze prace trwa. Mauzoleum Lehndorffów, choć zranione przez dzieje, powoli zaczyna tchnąć nowym życiem, stając się miejscem, w którym historia i współczesność spotykają się w szlachetnej harmonii.

Aby zobaczyć kaplicę zacumuj w Sztynorcie i wyjdź z portu w lewo. Następnie skręć z ulicy (przy nowo wybudowanych domach) w lewo. Idź wzdłuż jeziora (jezioro zostaje po lewej) aż do rozwidlenia drogi :w prawo do wsi Łabapa, a w lewo właśnie w kierunku kaplicy. Możesz również wybrać krótszą drogę, czyli zacumować w pierwszej zatoczce po prawej, zaraz po wyjściu z kanału Sztynorskiego. Czeka Cię krótki spacer, pod górkę, na której zlokalizowana jest kaplica.


11. Jezioro Śniardwy

jezioro śniardwy mazury

Jezioro Śniardwy, to nie tylko największe jezioro w Polsce, lecz również uznawane za perełkę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W naszym zestawieniu rankingu Atrakcje Mazury na miejscu nr 11.To majestatyczne „Mazurskie morze” przyciąga uwagę zarówno żeglarzy, jak i wczasowiczów, zdobywając serca miłośników wodnych przygód. Ten imponujący śródlądowy zbiornik wodny, położony w południowej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, obejmuje obszar gminy Mikołajki (zachodnia część akwenu), Pisz (wschodnia część jeziora), Orzysz (północno-wschodni brzeg jeziora) i Ruciane-Nida (południowo-zachodnia część). Cały ten niezwykły obszar jeziora wkomponowany jest w malowniczy krajobraz Mazurskiego Parku Krajobrazowego, którego uzupełnieniem jest Puszcza Piska, będąca schronieniem dla chronionych i rzadkich gatunków ptaków. Jezioro Śniardwy wyróżnia się także jako jeden z nielicznych akwenów, posiadający dwie regulowane śluzy i jazy, kontrolujące odpływy powierzchniowe.

Warto zobaczyć to atrakcyjne jezioro będąc na Mazurach. trzeba jednak pamiętać,że to akwen pełen wyzwań, zwłaszcza dla tych mniej doświadczonych na mazurskiej wodzie. Brzegi, niskie i bagniste, ukrywają w sobie dziką przyrodę – szuwary, sitowie i tatarak, tworząc czasem nawet 200-metrową strefę sitowia. Dodatkowym elementem utrudniającym jest obecność licznych głazów tuż pod powierzchnią wody (w 2007 roku, podczas nagłego szkwału, życie straciło tutaj 12 osób).

Mimo tych wyzwań, jezioro Śniardwy oferuje niezwykły szlak, stając się najbardziej pociągającym dla żeglarzy miejscem w całej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Malownicze zakątki, urokliwe zatoczki i zapierające dech w piersiach widoki, oplecione promieniami słońca, tworzą fascynujący szlak żeglarski.


12. Śluza Guzianka

śluza Guzianka 1

Śluza Guzianka, połączenie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich a miastem Ruciane-Nida oraz jeziorem Nidzkim. Jej imponująca długość, 44 metry, umożliwia jednostkom pływającym pokonanie niemal dwumetrowej różnicy poziomów wody. Przeprawa przez śluzę trwa od 10 do 20 minut, dostosowując się zarówno do większych jednostek Żeglugi Mazurskiej, jak i kajaków. Śluza mieści z reguły około 20 jednostek jednocześnie. Po zamknięciu wrót górnych, poziom wody w komorze wyrównuje się, a otwierają się wrota dolne, umożliwiając jachtom opuszczenie śluzy. Proces powtarza się w drugą stronę, gdy wszystkie jednostki opuszczą śluzę. Obecnie trwa remont śluzy Guzianka, a jej funkcję przejęła nowo wybudowana Guzianka 2.


13. Puszcza Piska

puszcza piska mazury

Puszcza Piska to kolejna atrakcja na mapie Mazur. Tutaj magia przyrody przemawia do tych, którzy mieli zaszczyt ją odkryć. Nie tylko jest to drugi co do wielkości kompleks leśny w Europie, ale także ostoja dzikości, która zachwyca swoim bogactwem. Bagna i mokradła, rzeki snujące się między drzewami, jeziora schowane w gęstwinie lasów – to wszystko tworzy niepowtarzalny urok tej leśnej krainy.

Jańsborska Pusca, dawniej znana jako Wielka Knieja, to nie tylko przyroda, lecz również idealne miejsce do aktywności fizycznej. W samym sercu Zielonych Płuc Polski, zapomnisz o codziennych troskach, nabierając pozytywnej energii do działania. Tutaj odkryjesz (nie)znane skarby, ukryte w zielonym oceanie drzew, tworzącym niezapomnianą krainę spokoju i piękna. „Dotkniesz” puszczy cumując w zatokach lub przystaniach zlokalizowanych w obrębie jeziora Nidzkiego.


14. Leśniczówka Pranie

Zaciszna leśniczówka, schowana w mazurskich ostępach, to miejsce, które nosi w sobie historię i inspiracje Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ta malutka przystań, obecnie Muzeum artysty, staje się sceną dla wielu kulturalnych wydarzeń. Budynek powstał w 1880 roku jako siedziba lokalnego leśniczego, zanurzony w magicznej Puszczy Piskiej nad brzegiem jeziora Nidzkiego.

To tu poeta Gałczyński, zafascynowany mazurskim krajobrazem, zaczął swoją przygodę w 1950 roku. Przez kolejne trzy lata często tu powracał, tworząc wiele swoich istotnych dzieł. Miejsce to stało się dla niego źródłem inspiracji i planował nawet przenieść się na stałe do Prania. Niestety, śmierć w 1953 roku pokrzyżowała te plany. W 1980 roku leśniczówka została przekształcona w muzeum, oddając hołd twórczości Gałczyńskiego. Wstęp jest płatny, ale nagroda to możliwość zanurzenia się w miejscu, gdzie poeta odpoczywał i pracował, w otoczeniu pamiątek z nim związanych.

Leśniczówka Pranie to jednak nie tylko muzeum, lecz także przestrzeń dla wyjątkowych wydarzeń. Latem ożywa dzięki koncertom muzyki poważnej, piosence literackiej, wystawom, spotkaniom autorskim i recytacjom poezji. To miejsce, gdzie można spotkać i posłuchać znakomitych artystów polskiej estrady, którzy licznie odwiedzają to magiczne miejsce. Dojazd możliwy jest zarówno lądem, jak i wodą (jezioro Nidzkie), wyłącznie własnym środkiem lokomocji. Leśniczówka znajduje się zaledwie 200 metrów od drogi łączącej Ruciane-Nidę z Karwicą, w odległości 8 km od Rucianego-Nidy. Bezpieczny parking czeka na pojazdy, a spacer 150 metrów piechotą prowadzi do serca tego kulturalnego sanktuarium. Z drugiej strony, od strony wody, istnieje możliwość bezpłatnego cumowania, oferując odwiedzającym wyjątkowe doświadczenie.

KONTAKT : 87 425 62 48, Cena biletu : od 4 PLN- 6 PLN

GODZINY ZWIEDZANIA LEŚNICZÓWKI PRANIE:

 • w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia oraz od 1 listopada do 31 grudnia – od środy do niedzieli (oprócz świąt)
 • w okresie od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 września do 31 października – od wtorku do niedzieli
 • w lipcu i w sierpniu – codziennie
 • godziny otwarcia 9.30 – 17.00

15. Zamek w Rynie

Tuż przy szlaku Wielkich Jezior, w malowniczym miasteczku Ryn, znajduje się niesamowity zamek, świadek wielowiekowej historii, zaczynającej się już w XIII wieku. Numer 15 na naszej liście : Atrakcje Mazury.

Zamek Ryn zbudowany został przez Zakon Krzyżacki, który pragnął kontrolować strategiczne szlaki handlowe i umocnić swoją obecność na północnym wschodzie Prus. W wyniku bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku, zamek przeszedł w ręce Polski. To historyczne zwycięstwo było kluczowym momentem w dziejach regionu. Za czasów Zygmunta Augusta, króla Polski, na zamku zawisły dzwony, a sam zamek pełnił funkcję rezydencji królewskiej.Legendy głoszą, że zamek jest miejscem nawiedzonym. Niektóre restauracje na jego terenie słyną z tego, że goście nie są tam jedynymi istotami.

Zamek w Rynie, po wielu renowacjach, jest dziś jednym z najważniejszych zabytków narodowych, zachwycając turystów swoim średniowiecznym urokiem. Obecnie w zamku znajduje się hotel. Jest możliwość zwiedzania zamku. W tym celu zacumuj najlepiej w Ekomarinie Ryn i spacerkiem (ok 5-8 min) przejdź się w kierunku zamku. Zamek jest widoczny z jeziora,

Zamek Ryn Kontakt : Plac Wolności 2, 11-520 Ryn, 87 429 70 00


16. Sauny na jeziorze

Pływając po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich można zaznać od jakiegoś czasu odnowy biologicznej oraz nabrać odporności. Ta atrakcja nie tylko rozgrzewa, ale przede wszystkim poprawia nastrój o 1000 %! Sauna idealnie sprawdzi się podczas chłodniejszych dni lub wieczorów. Wejście do jeziora w celu błogiego ochłodzenia , następuje bezpośrednio z platformy pływającej, na której zbudowana jest sauna. Obecnie sauny, zlokalizowane bezpośrednio na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich znajdziesz na :

 • zatoce Zimny Kąt jezioro Kisajno, KONTAKT : 698 620 038
 • port Nowy Sztynort, przy kei nr 14, KONTAKT: 663427782
 • przystań Rybaczówka, jezioro Boczne, KONTAKT : 885 696 699

Sauny zlokalizowane w bliskiej odległości od jeziora (da się dobiec do wody i ochłodzić ;-):

 • port Harsz, jezioro Dargin, KONTAKT : 722 277 527
 • port Trygort, jezioro Przystań (Mamry), KONTAKT: 87 427 03 43
 • Sauna Kalinowo , jezioro Tajty, kontakt: (bardzo miły pan Wojciech 502 202 024)
 • port Tło dla Mew, jezioro Boczne, KONTAKT : 508 109 586

Atrakcje Mazury dla Dzieci tuż Przy Szlaku WJM

1. Wioska Galindia

wioska galindia mazury

Fantastyczny ośrodek stylizowany na prawdziwą osadę Galindów. Znajdziesz tu nie tylko podziemne groty, i skansen, ale również luksusowo urządzone pokoje i apartamenty. Co najważniejsze, Galindia położona bezpośrednio przy jeziorze Bełdany. Możesz tam zacumować przy plaży i spędzić świetny dzień lub nawet nocleg. Możesz tu zamówić takie atrakcje jak : nocne wędrówki, zwiedzanie, napad Galindów, poszukiwanie bursztynu, psie zaprzęgi, pasowanie wojowników, rzut toporem, walki między plemionami zawody w łucznictwie, plenerowe biesiady, przejażdżki galindyjskimi powozami, opowieści o Galindach w Komnacie Bursztynowej. W wiosce Galindia możesz zwiedzić wraz ze swoimi pociechami : Święty Gaj, Labirynt Demonów, groty Perkuna w Podziemiach, Pieczarę Wiedźmy oraz Polanę Staropruskich Obrzędów.

Galindia Kontakt : Iznota koło Mikołajek
12-220 Ruciane Nida
tel. 505024441

Ceny : https://www.galindia.com.pl/op321aty.html


2. Port MILA na Bełdanach

Świetny port z atrakcjami dla dzieci, bezpośrednio nad jeziorem Bełdany. Ceny są tu zaskakująco atrakcyjne w porównaniu do tego typu lokalizacji. W sezonie letnim organizowane są tu animacje dla dzieci. Dodatkowo dzieci mogą korzystać z plaży, basenu oraz placu zabaw. Na miejscu jest restauracja oraz boisko do siatkówki plażowej. Nasi klienci, którzy pływają z dziećmi i często zapuszczają się w rejony południowe szlaku WJM bardzo chwalą to miejsce. Kontakt do portu : +48 512 169 643


3. Park Wodny Tropikana Mikołajki Hotel Gołębiewski

mikołajki atrakcje park wodny

Park Wodny „Tropikana” znajduje się w Hotelu Gołębiewski, zlokalizowanym przy szlaku WJM. Można tu zacumować i wybrać się do recepcji hotelu celem wykupienia wejściówki na basen. W parku znajduje się wiele basenów, w tym również takie z sztuczną falą. Dla spragnionych relaksu zbudowano kilka rodzajów jacuzzi oraz sztuczną rzekę. Dzieciaki uwielbiają zjeżdżalnie- mamy tu aż 3 plus „cebulę. Dorośli docenią pobyt w saunach oraz w tężni solankowej. Dokładna lista atrakcji w parku wodnym Tropikana przedstawia się następująco:

 • Basen rekreacyjny z falą (długość 20m; szerokość 10m; głębokość 1,6m)
 • Basen sportowy (długość 25m; szerokość 12m; głębokość od 1,6m do 2,5m)
 • Basen rzeka
 • Basen letnio-zimowy z hydromasażami
 • Basen szkolny
 • Brodzik dla dzieci
 • Wanny jacuzzi: borowinowe, jodowo-bromowe, morskie
 • Sauny: parowa i suche o nutach zapachowych: świerku, eukaliptusa, ziół alpejskich
 • Jaskinia solna
 • Jaskinia śnieżno-lodowa
 • Siłownia
 • Tężnie solankowe
 • Zjeżdżalnia „cebula”
 • Zjeżdżalnia 3-torowa
 • Deszczownica
 • Piaskownica

Kontakt : 87 4290777

Park Wodny Tropikana Cennik i godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek11.00-21.00
sobota-niedziela09.00-21.00
dorośli70 zł/ 1.5 h
dzieci do lat 1435 zł/1.5 h
każde rozpoczęte następne pół godz20 zł
dzieci do lat 4gratis
goście hotelugratis

4. Całoroczny Tor Saneczkowy przy Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach

Komu mało wrażeń po pobycie w Aquaparku, ten może w drodze powrotnej do przystani skorzystać z kolejnej atrakcji. Tor saneczkowy to ponowny, po zjeżdżalniach w Tropikanie, zastrzyk adrenaliny i super frajda, nie tylko dla najmłodszych! Tor saneczkowy w Mikołajkach to:

 • 520 m zjazdu
 • 320 m podjazdu
 • 26 sanek wyposażonych w bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa i hamulce
 • prędkość do 40 km/h
 • rabaty dla Gości hotelowych
 • zniżka 50% dla dzieci do 8 lat

KONTAKT : 503011789


5. Port Piękny Brzeg jezioro Święcajty

port piekny brzeg mazury

Niewielki porcik zlokalizowany na brzegu jeziora Święcajty ( północ szlaku WJM). Bardzo korzystne położenie względem słońca- prawie cały dzień jest tu słonecznie! Znajdziesz tu bardzo wiele atrakcji dla siebie i swoich pociech, a wśród nich: bardzo fajny plac zabaw, boiska do siatkówki i nogi, wypożyczalnia sprzętu ( kajaki, skutery lądowe i wodne, rowery wodne i lądowe, szybkie motorówki), przejażdżki na spadochronie za motorówką, ściana wspinaczkowa. Dodatkowo ten port może poszczycić się sporą, piaszczystą plażą oraz dmuchaną ślizgawką z dwoma torami do zjeżdżania ( najlepiej na dmuchanym kole), bezpośrednio do jeziora(moje dzieci to uwielbiają ! 🙂

W porcie możesz wypożyczyć skuter lub rower i skoczyć po brakujące zakupy do wioski Ogonki.

Przy samej plaży zlokalizowana jest tawerna z pięknym tarasem oraz pizzeria z całkiem przyzwoitymi produktami. W szczycie sezonu trzeba tu spływać ok 14- 15, bo potem niestety brakuje miejsc. Kontakt do portu: 570 955 544


6. Port i Hotel Ognisty Ptak

port-ognisty-ptak-plaża-z-widokiem-na-jezioro

Prawie na przeciwko portu Piękny Brzeg, również na jeziorze Święcajty, znajduje się przyjazny dzieciom hotel i port o nazwie Ognisty Ptak. Niewielka plaża, oryginalny, drewniany plac zabaw oraz basen wewnątrz hotelu. Podobnie, jak w Pięknym Brzegu, noclegu szukaj tu już we wczesnych godzinach popołudniowych, ponieważ jest to niewielki port, i w sezonie bywa tu problem z miejscem. W niedalekiej okolicy znajduje się wieś Ogonki, w której możesz zrobić brakujące zakupy spożywcze ( spacer lub wypożyczony z portu rower :-). Więcej o porcie i o cenach tutaj : Ognisty Ptak Ceny i Kontakt.


7. Boyen Water Park Giżycko

park wodny boyen atrakcja na mazurach

Wyjątkowe miejsce zabawy dla całej rodziny! Twoje pociechy będą zachwycone wodnym torem przeszkód o powierzchni prawie 3 tys metrów kw. Znajdują się tu również 2 wyciągi do wakeboardu o długości 220 i 180 metrów. Przy parku wodnym znajduje się plaża z barem i krzesełkami. Lokalizacja: jeziorko Popówka, ul Moniuszki w Giżycku. KONTAKT : 888 284 977

Park Wodny Boyen ceny:

 • wynajem deski : 10 zł
 • wynajem deski sup : 1 h: 20 zł, 2 h: 35 zł, cały dzień 100 zł
 • tor przeszkód: 30 min – 39 zł
 • wake slot: 15 min poniedziałek-piątek: 40 zł, sobota-niedziela: 60 zł

8. Park Linowy Wiewióra

park linowy atrakcje mazury gizycko

Tuż przy Parku Wodnym Boyen znajduje się największy park linowy na Mazury o nazwie Wiewióra. Park otwarty jest w miesiącach 1-7.05, potem w maju tylko weekendy i od czerwca do września. Naprawdę warto tu zawitać, zabawa dla całej rodziny gwarantowana! Podobnie, jak w atrakcja Mazury Twierdza Boyen, dotrzesz tu spacerem z portu Dalba lub PTTK Giżycko.

 • 5 różnych tras
 • 70 przeszkód
 • 10 tyrolek w tym 4 nad jeziorem
 • od 3 do 12 metrów wysokości nad ziemią
 • około 4.200 metrów lin
 • atrakcje dla każdej grupy wiekowej

PAKIETY TRAS
(dla jednej osoby)

 • Trasa Niska + Średnia:60zł -70zł
 • Trasa Wysoka + Zjazdowa:70zł -85zł
 • Trasa Średnia + Wysoka:80zł- 90zł
 • Wszystkie Trasy bez limitu:100zł

Park Linowy Wiewióra kontakt : ul. Turystyczna 1, Giżycko 11-500, telefon : +48 575-801-440


9. Park Linowy Wilkasy

Park Linowy Tajty to niezwykłe miejsce, które skrywa przygodę i ekscytację wśród sosnowego lasu nad brzegiem jeziora Tajty. Jeśli szukasz atrakcji dla dzieci i płyniesz przez Kanał Niegociński,lub zatrzymałeś się w którymś z portów w Wilkasach, koniecznie odwiedź to miejsce! Z trzema trasami, park oferuje niezapomniane przeżycia dla tych, którzy pragną pokonać swoje lęki i czerpać radość z powietrznego trekkingu, bazującego na zróżnicowanych przeszkodach i zjazdach tyrolkowych.

Trasa Zielona:

Przejście indywidualne: 1 przejście – 20 zł, 2 przejścia – 30 zł,
Przejście z instruktorem: 1 przejście – 45 zł,
Opis trasy: Wymagany wzrost od 120 cm, 9 przeszkód, 1 zjazd tyrolkowy do 5 m wysokości, czas przejścia 10 – 30 min.


Trasa Niebieska:

Przejście indywidualne: 1 przejście – 30 zł, 2 przejścia – 45 zł,
Przejście z instruktorem: 1 przejście – 80 zł,
Opis trasy: Wymagany wzrost od 140 cm, 8 przeszkód, 2 zjazdy tyrolkowe do 15 m wysokości, czas przejścia 30 – 50 min.


Trasa Czerwona:

Przejście indywidualne: 1 przejście – 35 zł, 2 przejścia – 60 zł,
Przejście z instruktorem: 1 przejście – 85 zł,
Opis trasy: Wymagany wzrost od 150 cm, 15 przeszkód, 1 zjazd tyrolkowy do 15 m wysokości, czas przejścia 45 – 60 min.

Kontakt I rezerwacja :+48 87 428 01 94

Dziękujemy bardzo !
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz