Przez Listopad 14, 2018 Aktualności Brak komentarzy

Budowa śluzy Guzianka 2

Dnia 18 października 2018 podpisano umowę na budowę śluzy Guzianka 2. Budowa nowej śluzy ma być jednym z etapów remontu starej śluzy Guzianka. W przyszłości, nowa śluza ma również przejąć część ruchu.

Śluza Guzianka została wybudowana w 1879 roku i od lat stanowi wąskie gardło na szlaku z jeziora Bełdany do jeziora Nidzkiego.

budowa-śluzy-guzianka-2

Guzianka I jest w złym stanie technicznym, a obsługuje (w szczycie sezonu żeglarskiego na Mazurach) po kilkaset jachtów dziennie. Większośc jachtów, to jachty przeznaczone na czarter. Oznacza to, że turyści płyną w tą i spowrotem – czyli „zaliczają” Ruciane i wracają. Oznacza to, że śluzę w krótkim czasie wykorzystują dwukrotnie.

W związku z takim natężeniem ruchu koniczne będzie całkowite zamknięcie, a co za tym idzie, wyłączenie z ruchu żeglugowego starej śluzy i uruchomienie nowej.

 

Powstał  więc projekt budowy nowej śluzy tzw. Guzianki II. Ma ona obsłużyć ruch podczas remontu istniejącej śluzy. Po remoncie, nowa śluza przejmie część ruchu wodnego pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkie.

Projekt będzie realizowany przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 w kooperacji z  Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz gminami Mikołajki i Ryn.

Miejsce budowy śluzy Guzianka 2

Nowa śluza znajdować się będzie kilkadziesiąt metrów za starą śluzą Guzianka, w kierunku na Piaski.

Planowany termin zakończenia inwestycji to czerwiec 2020r. Jej koszt wyniesie prawie 26,5 miliona złotych.

 

Poniżej zamieszczać będziemy istotne dla budowy śluzy Guzianki 2 aktualizacje i zdjęcia. Zaglądajcie, aby być na bieżąco!

 

 

Zostaw komentarz