Czarter łodzi motorowych Mazury 2023

cO NAS WYRÓŻNIA?

Wynajem łodzi motorowych z Marigo to: indywidualna obsługa, jasne zasady współpracy oraz wieloletnie doświadczenie. Posiadamy wysoką ocenę w rankingu Google Maps.

Nasze motorówki na wynajem posiadają najwyższy standard wyposażenia oraz zostały zbudowane z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa. Są bardzo ekonomiczne: przy spokojnym płynięciu zużywają około 3 litrów paliwa na godzinę. Łodzie motorowe na czarter, które tu oferujemy idealnie nadają się do tego,by wygodnie eksplorować Mazury. Oferujemy czarter bez patentu (nie wymagamy licencji) dla osób z doświadczeniem w manewrowaniu łodzią motorową lub żaglową.

FUTURA 36 HIGH LINE
Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 45 KM
od 900 PLN /doba
NAUTIKA 1000 SOLEY
Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 30 KM
od 800 PLN /doba
NAUTIKA 830 S
Port Sztynort
4-6 osób
Silnik Yamaha 25 KM Power Trym
od 450 PLN /doba
NEXUS 870 REVO
Port Sztynort
46 osób
Silnik Mercury 25 KM
od 500 PLN /doba
STILLO 30
Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 38 KM
od 600 PLN /doba
FUTURA 860
Port Royal Giżycko
6-8 osób
Silnik Diesel 29 KM
od 540 PLN /doba

jak najlepiej zarezerwować łódź motorową?DLACZEGO U NAS?

Warto do nas zadzwonić lub napisać, ponieważ…

 • Jachty motorowe najlepiej rezerwować z dużym wyprzedzeniem, aby mieć pewność dopasowania wybranego terminu do terminu urlopu.
 • Doświadczenie wpływa na wysokość zniżek-napisz, na czym pływałeś oraz ile czasu, ponieważ premiujemy doświadczonych motorowodniaków.
 • Chętnie podzielimy się wiedzą i doświadczeniem, które posiadamy. Czarter jachtu Mazury to branża, z którą jesteśmy ściśle związani od 20 lat.
 • Podczas rejsu jachtem motorowym oferujemy serwis oraz wsparcie techniczne.
 • Oferujemy dodatkowe szkolenie, na jachcie motorowym, który planujesz wyczarterować (ustalane indywidualnie i możliwe w miesiącach : kwiecień, maj, wrzesień, październik) – koszt, czas trwania).
 • Twój wyczarterowany jacht motorowy stacjonuje w bardzo atrakcyjnym porcie, który oferuje co raz więcej atrakcji.
 • Mieszkamy na Mazurach i specjalnie dla Ciebie prowadzimy bloga, w którym znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji. Jeśli czegoś tam brakuje, napisz- postaramy się dowiedzieć i odpowiedzieć.

Co naprawdę warto wiedzieć o czarterowaniu jachtów motorowych? Ceny 2023

Lubisz słońce i wodę? A może wędkujesz lub poszukujesz odpoczynku od pracy i chcesz zintegrować się z rodziną bądź przyjaciółmi? Bardzo dobrze trafiłeś – mamy w ofercie bogato wyposażone i komfortowe houseboaty bez uprawnień. Nasza flota to jachty nasze i jachty partnerów, z którymi współpracujemy. Jachty motorowe, które posiadamy są bardzo bogato wyposażone: znajduje się na nich lodówka, sprzęt audio, ogrzewanie, stery strumieniowe, zapinane namioty cabrio i wiele innych. Ceny czarteru jachtów motorowych w sezonie 2023 wahają się od 450 do 1200 zł w zależności od typu jachtu i terminu. Cena dotyczy jednej  doby czarteru przy opcji wynajmu na min 7 dób. Ceny za czarter krótszy niż 7 dób podlegają dopłatom. Zmiany załóg ( przy terminach 7-dniowych) w soboty.Zapewniamy krótkie szkolenie przed wypłynięciem, oferujemy Państwu pomoc i wsparcie w trakcie trwania rejsu. Nasze czartery to bezpieczeństwo i udany urlop. Zapraszamy!

 Łodzie motorowe Mazury – dla kogo?


Jeśli jeszcze nigdy nie prowadziłeś samodzielnie jachtu motorowego, to raczej nie daj się skusić poradom typu „po godzinie szkolenia spokojnie sobie poradzisz”. Zdecydowanie odradzamy tego typu podejście. Nawet po kursie motorowodnym, powinieneś poćwiczyć lub popływać trochę pod okiem doświadczonego sternika. Zacznij najlepiej od niewielkiej jednostki, a nie na przykład od razu od Futury 40. Chętnie wypożyczymy Ci jacht motorowy bez jakichkolwiek patentów, ale liczymy, iż w zamian wykażesz się umiejętnościami oraz odpowiedzialnością na wodzie. W okresach przed i po-sezonowych możesz u nas zamówić lekcje doszkalające na większych lub mniejszych jachtach motorowych. Z naszego doświadczenia wynika, że wystarczy od 4-ech do 6-ciu godzin wspólnego pływania nastawionego głównie na manewry portowe, aby móc samodzielnie czarterować i prowadzić jacht motorowy. Dodatkowo, jacht możesz zarezerwować online. W trakcie gdy trwa rejs, jesteśmy do Państwa dyspozycji-pomagamy telefonicznie, a w razie większych kłopotów, świadczymy serwis na szlaku Wielkich Jezior.

Czarter bez patentu? Czy to możliwe??


Czarter bez patentu reklamowany bardzo intensywnie w sieci sprawił, iż wielu decyduje się na czarter jachtu motorowego dużo chętniej niż w latach poprzednich. Od kilku lat na Mazurach obserwuje się zdecydowany przyrost ilości  łodzi motorowych w stosunku do łodzi żaglowych. Są to łodzie motorowe, które można wyczarterować zupełnie bez patentu. Niestety, potencjalni najemcy błędnie kojarzą  możliwość wynajmu jachtów motorowych  z używaniem sprzętu bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy na temat zachowania się na wodzie…Mało tego , takie osoby stawiają po prostu znak równości pomiędzy bez patentu a bez żadnego doświadczenia w manewrach portowych jachtem motorowym. Czarter jachtów kojarzy się wielu osobom z balangą i wiecznie trwającą sielanką. A trzeba pamiętać, że decydujesz się na kontakt z żywiołem i zmienną, mazurską pogodą. Jacht motorowy dostarczy Ci z pewnością wspaniałych wrażeń i ułatwi zwiedzanie Mazur od strony wody, pod warunkiem jednak, że podejdziesz do tego z głową.

Jaki jacht motorowy na Mazury?


To, jaki jacht najbardziej będzie spełniał Twoje oczekiwania zależy przede wszystkim od: Twoich umiejętności, ilości załogo oraz oczywiści budżetu. Przygodę z wynajmem łodzi motorowych najlepiej zacząć od mniejszych jednostek ( tak 7,5-8,5 m). Z naszego doświadczenia wynika, że osoby, które zaczynają bardzo dobrze radzą sobie na łodziach motorowych typy Nautika 830 oraz Nexus 870. Ćwiczenia w cumowaniu oraz pierwsze manewry na tych jednostkach to naprawdę przyjemność. Załoga jest w stanie chronić burty, co przy pierwszych krokach sternika oraz ewentualnym braku doświadczenia, ma niebagatelne znaczenie. Dodatkowo, mniejsza łódź motorowa łatwiej znajdzie miejsce w ciasnych portach.

Czarter bez uprawnień -przepisy


Motorówka bez patentu-ile koni? Musisz wiedzieć, że od jakiegoś czasu możliwy jest czarter  bez patentu. Dotyczy to jachtów o mocy silnika 13 KM(10 kW) lub więcej – ale tylko w wypadku gdy, jacht nie rozwija  prędkości powyżej 15 km/h – nie są wtedy wymagane uprawnienia. Długości kadłuba takich jachtów motorowych nie mogą przekroczyć 13 m. Co innego jeśli chodzi o jacht bez patentu na żaglach. W takim przypadku możesz wynająć jednostkę o długości kadłuba nie przekraczającej 7,5 metra. Takie możliwości daje Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 30 kwietnia 2013 roku.

Wymagane jest natomiast przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa na wodzie potwierdzone wystawieniem odpowiedniego dokumentu.

Czarter bez patentu- Najważniejsze wskazówki:


 1. Przy każdym zacumowaniu sprawdź stan techniczny łodzi oraz steru i olinowania.
 2. Nie unikaj kamizelek ratunkowych – w tej kwestii lepiej „dmuchać na zimne”. Czarter jachtów motorowych nie musi odbywać się z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
 3. Kamizelki ratunkowe oraz koło ratunkowe powinny być zawsze pod ręką.
 4. Zabezpiecz telefon przed zmoknięciem i wprowadź do niego numer : 601 100 100 (numer Mazurskiego WOPR)
 5. Omijaj z daleka miejsca niebezpieczne (mielizny, kamienie). Znaki kardynalne wskazują je bardzo dokładnie. Idealnym rozwiązaniem w takim wypadku jest używanie aplikacji Taider – jest to mapa jezior mazurskich na smartfon lub tablet – można sobie ustawić alarm, który w odpowiednim momencie poinformuje załogę i sternika o bliskości jakiejś przeszkody podwodnej. Ta aplikacja jest płatna, natomiast od zeszłego sezonu pojawiła się nowa, bezpłatna, równie dobra. Nazywa się Żegluj pl.
 6. Przy bardzo silnym wietrze, najlepiej nie wychodź z portu. Jeśli burza złapie Cię na jeziorze i nie możesz już płynąć, rzuć kotwicę na dł ok. 30 m oraz rozdaj kamizelki ratunkowe. Cała załoga musi być na zewnątrz, w kokpicie. W razie potrzeby wezwij pomoc.
 7. Pamiętaj, wybieraj rozwiązania wpływające przede wszystkim na bezpieczeństwo załogi i jachtu.
 8. W razie problemów z czarterem łodzi  bez patentu, służymy pomocą pod nr telefonu : 693 734 645

Dodatkowo: w wypadku, gdy nie posiadasz patentu, ani umiejętności konieczne jest odbycie szkolenia pod okiem armatora jachtu lub zaprzyjaźnionej osoby.

Jeśli pływałeś już kiedyś łódką z silnikiem spalinowym (np. żaglówką), to jest to jakiś dopiero początek. Jednostki motorowe są zwykle lepiej wyposażone niż żaglówki, dlatego warto jest poznać obsługę każdego urządzenia. Nie utożsamiaj czarteru bez patentu z wynajęciem domku letniskowego 😉

Traktowanie kierowania łodzią motorową na równi z prowadzeniem samochodu

Niestety, wiele osób, które „zachłysnęły” się ideą wynajmu jachtów motorowych  bez patentu, traktuje łodzie motorowe i sterowanie nimi  na równi z kierowaniem samochodem. Kanały oraz mazurskie porty pełne są obecnie sytuacji, które potwierdzają tą teorię.

Sternicy nie biorą w ogóle pod uwagę tzw inercji jachtu – przy hamowaniu oraz przy manewrach portowych. Każdy jacht posiada określoną wagę i prędkość w danym momencie. Chcąc go wyhamować, należy zwolnić i wrzucić wsteczny bieg. Należy koniecznie pamiętać o tym, że siła pchająca do przodu w stosunku do siły na biegu wstecznym, jest mniej więcej jak 3 do 1.

Wniosek: jacht nie zahamuje jak samochód, któremu wciskasz hamulec. Jacht potrzebuje czasu, a Ty musisz go wziąć pod uwagę przy planowaniu manewrów portowych.

Zapoznaj się z wiedzą dotyczącą pierwszeństwa na wodzie


Wielu sterników porywających się na czarter jachtu motorowego na Mazurach myśli chyba, że w kwestii pierwszeństwa:

 • kto pierwszy, ten lepszy,
 • kto bardziej wypasiony ;-), ten pierwszy,
 • kto motorowy, ten pierwszy… i wiele, wiele innych

A TO DUŻY BŁĄD…

Sprawa wygląda następująco:

 

 • jachty z napędem motorowym ustępują pierwszeństwa żaglówkom. Wyjątek stanowią statki Żeglugi Mazurskiej. Należy oczywiście zachować zasadę ograniczonego zaufania, bo niektórzy pływają w stanie delikatnie mówiąc – błogiego rozkojarzenia.
 • Jednostki, których prędkość przekracza w danej chwili 40 km/h powinny pozostawiać innym użytkownikom akwen zapewniający możliwość swobodnego manewrowania. Jachty o dużej prędkości nie mogą oczekiwać, aby inne statki ustępowały im pierwszeństwa.
 • Małe statki powinny ustępować wszystkim statkom o długości większej niż 20m. Chodzi tu głównie o statki „w pracy”. Jeśli natomiast duży rozwija dużą prędkość, a my nie- to wtedy my mamy pierwszeństwo

I teraz najważniejsze:

 • pomiędzy dwoma jednostkami o napędzie motorowym obowiązuje zasada „prawej ręki– pierwszeństwo ma jednostka, która znajduje się z burty prawej.
 • W wypadku kursu kolizyjnego, należy unikać przecinania kursu przed dziobem– należy iść za rufą statku, któremu ustępujemy drogi.
 • Jeżeli oba jachty motorowe płyną wprost na siebie, oba powinny skręcić w prawo.

Ile kosztuje wynajęcie motorówki/łodzi motorowej bez patentu?


Ceny motorówek, które możesz wynajmować bez patentu zaczynają się nawet od 60 zł za godzinę czy 140 zł za dobę! Oferta jachtów jest bardzo bogata. Jeśli chodzi o nieduże motorówki na godziny, to najszersza ofertę znajdziesz przy nabrzeżu w Mikołajkach. W Giżycku jest ich znacznie mniej, ale też można bez problemu trafić na takie oferty na przykład w Ekomarinie czy w porcie Dalba.

Jeśli chodzi o wynajem jachtów motorowych bez patentu na kilka dni, to ceny wahają się od 120-140 za (jachty mniejsze typu Albatros czy Quicksilver) do nawet 1800 zł za dobę – jachty Futura 40. Wszystko zależy od wielkości jachtu, jego wieku oraz wyposażenia.

Jedną z  podstawowych kwestii wpływających na cenę  jachtu motorowego, jest termin, kiedy decydujemy się na czarter .  Najdroższym terminem , często nawet bardziej kosztownym niż środek sezonu (czyli przełom lipca i sierpnia), jest weekend gdy wypada Boże Ciało. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że otwierająca sezon majówka (01-03 maja), w ostatnich latach mocno straciła na popularności. Pogoda jest jeszcze wtedy kapryśna- można trafić zarówno na śnieg jak i na upał. Zatem biorąc powyższe pod uwagę, czarter jachtu motorowego w okresie Bożego Ciała, wydaje się mniej ryzykowny. Boże Ciało to pierwszy wydłużony weekend, kiedy można liczyć już na względne ciepło. Niestety, jest to tak popularny okres, że ilość chętnych na czarter  jest tak duża, że znacznie przewyższa ilość jachtów. Efekt – wysokie ceny. Najniższe ceny, jakie można wynegocjować na czarter jachtów motorowych na Mazurach są w maju i we wrześniu. Szczególnie, jeśli rezerwujemy łódź motorową na minimum 7 dób. W czerwcu ceny jachtów motorowych rosną, by osiągnąć najwyższy poziom w lipcu i sierpniu.

Wynajmij 12 metrowy jacht bez patentu i bez doświadczenia- wystarczy krótkie szkolenie! -Serio????!


Strasznie denerwują mnie oferty zachęcające do rezerwowania łódek bez patentu, które w swojej treści przekonują, iż wystarczy przejść krótkie szkolenie i bez problemu można ruszać na szlak! Naprawdę, na większości stron konkurencji oferującej łodzie motorowe do czarteru znalazłam informacje typu: „nie musisz nic umieć, nasz bosman podczas godzinnego szkolenia wszystkiego Cie nauczy”. (Serio???!! Godzinne szkolonko wystarczy aby bezpiecznie pływać jachtem motorowym Futura 36?? Bo ma 2 stery strumieniowe i na Mazurach nigdy w portach nie wieje ;-)?? W dodatku już widzę tą godzinę szkolenia w szczycie sezonu, kiedy jest wielki pośpiech przy wymianie załóg jachtów i jest bardzo mało czasu aby zająć się klientem indywidualnie.  Rozumiem, że na rynku panuje ogromna konkurencja, ale wszystko ma swoje granice. Kto pływa po Mazurach, na pewno widzi konsekwencje takich reklam i takiej żądzy pieniądza- bo inaczej nazwać tego nie mogę.

W Sztynorcie bywam baaardzo często, i w sezonie naprawdę praktycznie codziennie jestem świadkiem scen, które powinny być dosłownie napiętnowane w mediach. Wypływanie na „pełnej kicie” jachtem przycumowanym do kei za pomocą nieodwiązanego mooringu to norma… Manewry portowe skutkujące obijaniem wszystkich jachtów w okolicy. Załogi, które przy wpływaniu lub wypływaniu z portu mają w głowie jedynie alkohol, a nie myśl, żeby w jakikolwiek sposób uczestniczyć w cumowaniu lub wychodzeniu. W sytuacji kryzysowej, nie wiedzą nawet gdzie jest bosak czy pagaj, co to w ogóle jest i do czego służy.

 Mam chęci na wynajęcie jachtu na Mazurach, ale nie posiadam absolutnie żadnego doświadczenia na wodzie – od czego zacząć?


Tego typu pytania pojawiają mi się w rozmowach z klientami przynajmniej kilkanaście razy w sezonie. W takich wypadkach radzimy przede wszystkim, aby:

 • wynająć jacht bez patentu (taki średniej wielkości, np Nautika 830). Na pierwszy dzień zamów wykwalifikowanego sternika, zaznacz, że zależy Ci nie tylko na usłudze sterowania, ale także na szkoleniu. Wynajęcie sternika to koszt ok 200 zł za dobę, jeśli chodzi o pomoc w nauce myślę, że dopłacisz max 100 zł. Uważam, że całościowy koszt w wysokości 300 zł za pierwsze kroki na jachcie bez licencji, to naprawdę niewygórowana kwota. Taka inwestycja zwróci Ci się w postaci poczucia bezpieczeństwa i pewności. Tego typu podejście ni jak ma się do ok godzinnego szkolenia, przeprowadzanego zwykle w pośpiechu przez pracowników firm czarterowych zachęcających do wynajmu jachtów bez jakiekolwiek doświadczenia w manewrowaniu jachtem na wodzie.
 • wybierać średniej wielkości jednostki – tak ok 8 m długości lub lekko powyżej. Tego typu jachty mają już całkiem sporo wygód i posiadają stabilność. Idealnie nadają się na Mazury – nie są ani za duże, ani za małe na nasze porty. Jeśli dodatkowo są wyposażone w silnik, który można podnieść elektrycznie ( tak zwany trym), to dojdziesz takimi motorówkami do samego brzegu – nawet dość płytkiego.
 • nie daj się namówić na wypożyczanie drogich i wielkich jachtów, jeśli jest to Twój „pierwszy raz”. Rozeznaj się w temacie, zacumuj kilkanaście razy w różnych portach i przy różnych warunkach pogodowych,a potem testuj większe i bardziej luksusowe jednostki.
 • możesz zamówić tygodniowy czarter ( np w okresie wakacyjnym) i dodatkowo jeden weekend przed wakacjami – typowo szkoleniowy. Mamy wielu klientów, którzy sami wyszkoliliśmy i radzą sobie znakomicie. Zaczynali właśnie od pomysłu urlopu z rodziną na jachcie bez patentu, ale nie chcieli tracić wakacji na szkolenie. Dlatego brali jacht na weekend, najczęściej w maju, uczyli się poznawali się z obsługa techniczną, a potem ruszali na szlak bez zbędnych stresów 🙂

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Ci w odbyciu bezstresowego urlopu. Piszę bezstresowego, ponieważ woda to żywioł, warunki w każdej chwili mogą ulec zmianie na bardzo niebezpieczne. Nie chodzi tu o to, aby straszyć i zniechęcać. Urlop na jachcie to wspaniała forma wypoczynku, według nas najlepsza. Ale do tego rodzaju wypoczynku należy przygotować się z głową, tak aby urlop na Mazurach pozostał tylko miłym i fantastycznym wspomnieniem, a nie traumą.

Zapraszamy Cię do kontaktu – przedstawimy Ci najlepszą propozycję na wynajem jachtu bez patentu- specjalnie dla Ciebie i Twoich przyjaciół.

ŁODZIE MOTOROWE, KTÓRE SZCZEGÓLNIE POLECAMY początkującym: Nautika 830 oraz Nexus Revo 870

Wersja i typ jachtu motorowego


Kolejnym, bardzo ważnym aspektem kształtującym cenę za czarter jachtów motorowych na Mazurach jest typ jednostki, którą decydujemy się wynająć oraz wersja, którą wybieramy. Jeśli jest to np wersja prestige czy exclusive i w dodatku  flybridge ;-)…to raczej musimy złapać się na chwilę za portfel. Zdarza się, że ten sam typ jachtu motorowego przeznaczonego do czarterów, różni się ceną nawet o 100 zł za dobę! Zatem nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o ceny wynajmu jachtów motorowych. Wiele zależy tu od umiejscowienia w kalendarzu jak i od typu jachtu, jaki wybieramy na czarter. Warto sprawdzać oferty typu last minute, bo dzięki temu można upolować naprawdę dobre okazje. Motorowe Mazury– zmiana zwyczajów i upodobań urlopowych. W ostatnich latach na Mazurach bardzo dużą popularnością cieszy się urlopowanie w tak zwanym „ruchu”, a nie stacjonarnie. Turyści wolą wynająć motorówki zamiast spędzać urlop w  domkach czy hotelu. Co więcej, wielu żeglarzy wybiera czarter jachtu motorowego zamiast żaglowego, ponieważ na przykład chce bezstresowo popływać z małymi dziećmi bądź osobami starszymi. Najbardziej popularne jachty motorowe na Mazurach to:  Delphia Nautika 1000 Soley, Nautika 830 Soley, River Boat 26, Nexus 850 i 870, AM 780, Futura 36, Nautika 1000 ,Albatros 623, Nautika Platinium 989, Courier 970, Janmor 700, Nautika 1300, Futura 860, Laguna 700 Cruiser, 900 Janmor, Futura 40 Flybridge.

Wynajem jachtów motorowych na Mazurach – rozwiązanie problemu dla wypoczywających z małymi dziećmi.

Klienci, którym albo zmieniła się sytuacja życiowa (np. pojawienie się małych dzieci), albo po prostu chcą popływać trochę „ na leniucha” i z ukochanych żagli przesiadają się okazjonalnie na jacht typu np. Nautika 1000. Dlatego wraz ze wzrostem ilości gości, których obsługujemy w sezonie, pojawiało się wiele pytań o możliwość czarteru jakiegoś jachtu spacerowego. Zaczęliśmy od zakupu i testowania jachtu motorowego Nautika 1000 Soley.

Pływanie  po Mazurach ma bardzo wiele zalet


 • Przede wszystkim zwiedzasz. Nie chodzi tu tylko o często dziewicze jeszcze szuwary i wysepki, ale również miejsca rozlokowane na szlaku. Bo możesz na przykład wysiąść z jachtu z już po paru minutach znaleźć się na bunkrach w Mamerkach.
 • Jeśli Twoje dzieci się nudzą, to cumujesz przy hotelu w Mikołajkach lub w Ognistym Ptaku i hulaj dusza na basenach lub w pokojach zabaw dla najmłodszych.
 • Jeśli lubisz historię i trochę sportu, to po zacumowaniu w Giżycku ruszasz do twierdzy Boyen, a w drodze powrotnej zaliczasz wyciąg wakeboardowy (rozstawiony tuż przy twierdzy na małym, wewnętrznym jeziorku giżyckim).
 • Nie wierzysz, że przy szlaku biegają sobie koniki? Płyniesz na Bełdany i cumujesz na lewym brzegu (płynąc w stronę Rucianego) i czekasz. Najlepiej przygotuj trochę suchego chleba, bo po krótkim czasie pojawią się „goście” :-).
 • Wiele słyszałeś o największym jeziorze w Polsce? – nic prostszego – trzymając się szlaku, ruszasz na Śniardwy. Widoki warte zapamiętania, ale przyda się echosonda, bo to naprawdę jezioro pełne niespodzianek i nie warto spływać z wyznaczonego przez bojki szlaku.

Łodzie motorowe na Mazurach-najbardziej popularne modele


W związku z rosnącym zainteresowaniem wynajmem łodzi motorowych, na Mazurach przybyło w ostatnich latach wiele nowych modeli. Niektóre z nich są prawdziwym hitem, niektóre natomiast dość trudno się wynajmują. Czasem o popularności danego modelu decydują takie cechy jak np możliwość odpoczynku na dachu czy szerokie półpokłady (które gwarantują wygodną komunikację z rufy na dziób). Wśród najbardziej znanych i popularnych modeli, które można spotkać na szlaku WJM są :

Nexus 870 Revo ,Futura 860, Stillo 30 Futura 36, Janmor 700 , AM 780, Tes 393 Illuminatus, Balt 818 Calipso, 750 Calipso 23, Nautica 830, Nautika 1000, Delphia Nano, Nautika 1300, Laguna 700 Cruiser, Nautiner 40, Navigator 999, Nexus 850, Represser 30, Suncamper 30, Trend 27, Weekend 820.