Jak oszukują (niektóre) firmy czarterowe

Wynajem jachtów to branża, która rządzi się specyficznymi prawami. Nie dość, że cena za tego rodzaju usługę zależy od tego, jaki jest miesiąc, to jeszcze znaczenie ma rodzaj oraz stan jednostki. Co więcej, możesz szybko uszczuplić swój portfel po rejsie, dając się „oskubać” bosmanowi bądź armatorowi z kaucji.

Zdarzenia takie niestety mają miejsce i sprawiają, że wielu żeglarzy myśli, że to standard w obsłudze i po prostu zrażają się do całej branży. Takie niechlubne historie są częste w firmach nastawionych na tzw „jednorazowego klienta” i w firmach, w których właściciel nie nadąża nad rozwojem inwestując w ilość łodzi, ale zaniedbując jakość obsługi swoich gości.

wynajem jachtów na Mazurach

Jak to się dzieje, że możesz stracić kaucję, jeśli niczego nie zepsułeś ani nie uszkodziłeś?


Jest na to kilka prostych sposobów:

 •  Jeśli armator zauważy, że nie przykładasz dostatecznej uwagi do sprawdzenia łodzi w trakcie jej wydania, to potem istniejące uszkodzenia może przypisać Tobie.
 •  To samo dotyczy sprzątania: zawsze można znaleźć jakieś niedociągnięcia i stwierdzić, że łódka nie jest wystarczająco wysprzątana, więc należy się np. 100 zł dopłaty.

Jak sobie poradzić z takim nieuczciwym podejściem?


Po pierwsze:

Zawsze, zanim decydujesz się np na wypożyczenie łódki tes 32, dokonaj dokładnych oględzin . Nie mówię tu o liczeniu każdego widelca. Skup się na najbardziej istotnych i kosztownych rzeczach:

 • Sprawdź kadłub. Jeśli są jakieś uszkodzenia bądź większe rysy, zrób zdjęcie i wpisz braki do protokołu zdawczo-odbiorczego.
 •  Odpal silnik i sprawdź czy równo pracuje i czy ma chłodzenie.
 • Sprawdź ewentualne uszkodzenia płetwy sterowej i śruby silnika- jeśli to możliwe.
 •  Obejrzyj ożaglowanie: rozwiń na chwilę foka i postaw grota. Stawiając grota sprawdź, czy nie ma naderwań przy pełzaczach oraz czy listwy (jeśli są pełne) nie są złamane – takie uszkodzenie występuje bardzo często, jeśli załogi nie stosują się do zaleceń armatora i wypinają bomu podczas kładzenia masztu.
 • Sprawdź urządzenia i sprzęt wewnątrz jachtu. Najlepiej poproś, aby przed odbiorem armator lub osoba wydająca jacht włączyła wszystkie urządzenia typu: lodówka, ogrzewanie, TV i radio.
 •  W kwestii sprzątania dopytaj dokładnie, jak masz sprzątać, czy macie sami opróżniać toaletę itp. Jeśli sam masz czyścić jacht po czarterze, czy dostępne są jakieś akcesoria do tego typu czynności.

Z doświadczenia wiem, że załogi po rejsie mają w głowie tylko chęć jak najszybszego spakowania i powrotu do domu, zatem niewielu tak naprawdę chce się szlifować jacht na tzw błysk.
Dlatego od dwóch lat wprowadziliśmy niewielką, ale obowiązkową opłatę za sprzątanie. Takie posunięcie zapobiegło wielu potencjalnym konfliktom na linii armator-klient, ponieważ unikamy wzajemnego przekonywania się czy jacht jest już czysty, czy może potrzebuje jeszcze dodatkowego sprzątania. Jeśli wybierasz np  tes 32, czyli chcesz żeglować dużym jachtem, miej świadomość, że porządne wysprzątanie tego typu jednostki to minimum 2 godziny.

Kolejnym, acz na szczęście rzadkim sposobem na oszukiwanie przy czarterze jachtów, jest oferowanie nieistniejącego jachtu na wynajem.


Czyli powstaje sobie fikcyjna firma, robi stronkę, wrzuca jachty i „kasuje” zaliczki, następnie znika. Jak uchronić się przed taką sytuacją?

 •  Sprawdź dane firmy na www.firma.gov.pl
  Na portalu tym możesz bez problemu uzyskać informację na temat tego, jak długo firma działa na rynku, jaką działalność wykonuje itp.
 • Dowiedz się, gdzie stacjonują jachty danej firmy oferującej interesujący Cię czarter i zadzwoń do bosmana lub osoby zawiadującej portem w celu weryfikacji.

Jeśli przy wykonywaniu powyższych działań coś wzbudzi Twoje wątpliwości, radzę szukać innej oferty.
Mam nadzieję, że te kilka wskazówek uchroni Cię przed utratą kaucji lub zaliczki, a Twój wymarzony czarter na Mazurach będzie tylko miłym wspomnieniem.

4/5 - (4 votes)

2 komentarze do “Jak oszukują (niektóre) firmy czarterowe”

 1. Kilka razy brałem od Was łódkę i zawsze byłem zadowolony. Nigdy nie było problemu. Raz zdarzyło się, że był problem z odbiorem jachtu bo poprzedni czarterujący namotał, ale miałem od Was telefon i wszystko było jasne wcześniej. Zawsze Was polecam. Niestety nie wszędzie jest tak kolorowo (w dużych firmach czarterowych także)

Możliwość komentowania została wyłączona.