Kanał Grunwaldzki Mazury

Mazury pełne są jezior i kanałów. Chcąc przepłynąć łodzią z północy na południe,bądź odwrotnie należy pokonać kilka kanałów. Jednym z nich jest właśnie Kanał Grunwaldzki.

kanał-grunwaldzki-mazury-widok-z-mostu-drogowego-łączącego-Ryn-z-Mikołajkami

Kanał Grunwaldzki to kanał żeglowny, który łączy Jezioro Kotek z Jeziorem Tałty. Jest jednym z trzech kanałów na szlaku z Jeziora Niegocin do Jeziora Tałty lub odwrotnie. Kanał tez zwany jest Leleckim.

Wybudowany został w latach 1765-1772, a jego nazwa pochodzi od pobliskiej osady Zielony Lasek (Grünwalde). Po wojnach napoleońskich kanał uległ zamuleniu i był nieużywany. Dopiero w latach 1845-49 został pogłębiony i przywrócony do użytku. Głębokość kanału Grunwaldzkiego wynosi 1,4 do 1,8 m, a jego długość to tylko ok 470 m. Nad kanałem znajduje się most drogowy – trasa Ryn-Mikołajki.

kanał-grunwaldzki-most-drogowy
kanał-grunwaldzki-widok-na-most-od-strony-północnej

Większość żeglarzy kojarzy to miejsce z przystanią Zielony Gaj – jest to zatoczka położona dokładnie nad kanałem  i należąca do osady Zielony Lasek.

kanał-grunwaldzki-widok-z-mostu-drogowego-na-przystań-zielony-gaj

Można tam zapłynąć na ciepły posiłek lub deser, ale trzeba liczyć się z koniecznością postawienia masztu- chyba że w stanicy akurat pusto i jakoś uda się „przycupnąć” na chwilę z położonym „patykiem”.

Obecnie trwa gruntowny remont Kanału Grunwaldzkiego, który ma się zakończyć w 2021. Wykonano już większość ścianek szczelnych, rozpoczęto zbrojenia oczepu i wykonanie szalunku.

5/5 - (1 vote)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz