Przez Luty 15, 2018 Aktualności

Kanał Niegociński – remont

Kanału Niegociński remont- aktualna sytuacja

Wielu żeglarzy pyta nas kiedy skończy się remont kanału Niegocińskiego.

Zgodnie z zapowiedziami, remont za niespełna 12 mln złotych miał zakończyć się  pod koniec roku 2017. Niestety, tak się nie stało.

Remont Kanału Niegocińskiego – aktualna sytuacja (26.02.2018)  :

remont-kanału-niegocińskiego-aktualna-sytuacja-na-moście-piękna-góra

Most Piękna Góra- widok od strony jeziora Tajty – widać spory postęp prac

 

remont-kanału-giżycko=widok-od-strony-jeziora-kisajno

Potężne wzmocnienia na problematycznym zakręcie, pod mostem Piękna Góra- widok od strony jeziora Kisajno

 

 

remonta-kanału-niegocińskiego-giżycko

Po co w ogóle był potrzebny remont Kanału Niegocińskiego?

Wielu żeglarzy w trakcie czarteru jachtu na Mazurach, korzystało z możliwości omijania Giżycka w drodze na jezioro Niegocin i wybierało przeprawę przez kanał Niegociński (inaczej zwany Wilkaskim). Niestety, co raz częściej w ostatnich latach dochodziło tam do kolizji związanych z niskim stanem wody oraz brakiem umocnień i wypłyceniami przy brzegach kanału. Tak to wyglądało….

kanał-niegociński

 

Jak widać na kolejnych zdjęciach, już na wiosnę 2017, wdrożono  odbudowę ubezpieczeń brzegowych ze stalowej ścianki. Trwało pogłębianie kanału do głębokości 1,5 m.

kanał-niegociński-umocnienia

kanał-giżycko-remont

 

Dokończenie remontu kanału Niegocińskiego pod znakiem zapytania?

Obecnie docierają do nas niepokojące sygnały o tym, że remont Kanału Niegocińskiego przeciągnie się w czasie !

Korzystanie z wyremontowanego kanału stoi zatem pod znakiem zapytania i zawrzało wśród wodniaków oraz osób związanych z szeroko pojętą turystyką na Mazurach.

Doszło nawet do tego, że grupa zaniepokojonych osób wystosowała petycję  do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie z dokładnym opisem problmu i aktualnej sytuacji.

W petycji tej opisano sytuacje, jakie miały miejsce na kanale Łuczańskim w sezonie żeglarskim 2017. W związku z remontem kanału Niegocińskiego, Kanał Łuczański (Giżycki) był jedynym łącznikiem na trasie z północy na południe lub odwrotnie na szlaku WJM.

Problemy z przepustowością kanału Giżyckiego w sezonie 2017 przerosły najbardziej pesymistyczne prognozy

Nikt chyba nie spodziewał się, że dojdzie do bardzo trudnych sytuacji, do strasznych korków, kolizji oraz zniechęcenia wśród turystów.

Wielu z nich traciło po 5-7 godzin, stojąc w kolejce do otwarcia mostu obrotowego. Wielu z nich spóźniło się z oddaniem jachtu na czas.

Sytuacja była na tyle poważna, że według autorów petycji absolutnie nie dopuszczalnym jest, aby mogło dojść do przedłużenia się remontu kanału Niegocińskiego.

Autorzy pisma domagali się wyjaśnień i zaproponowali nawet pewne rozwiązania – na wypadek, gdyby jednak remont kanału miał trwać dłużej niż do 30.06.2018. Chodzi o to, aby kanał Niegociński nie był zamykany podczas długich weekendów (czyli Majówki i Bożego Ciała) oraz jeśli prace miały by trwać po 30.06, to aby możliwe było jego przechodzenie po godzinie 16.

Autorzy petycji otrzymali odpowiedź i nie uznali jej za wiarygodną…

ponieważ: zgodnie z  dwoma dokumentami (obwieszczeniem o przetargu oraz  komunikatem nawigacyjnym Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie) data zakończenia to 30.11.2017.

W odpowiedzi na petycję, Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie podaje datę zakończenia inwestycji: 30.06.2018 i uznaje ją za ustaloną od początku trwania i planowania całego przedsięwzięcia…

Z niecierpliwością śledziny postęp sprawy i na bieżąco będziemy Was informować, co dalej z remontem.

Czekamy na ocieplenie i liczymy na to, że prace, które miały być wykonane do 30.11.2017 ruszą lada dzień. Poniżej więcej zdjęć obrazujących aktualny stan prac (druga połowa marca 2018)

remont-kanału-niegocińskiego-aktualna-sytuacja-marzec-2018

kanał-niegociński-prace-remontowe-widok-z-mostu-drogowego-wilkasy

 

Majówka coraz bliżej, sprawdź godziny otwarcia mostu obrotowego w Giżycku w roku 2018:

godziny OTWARCIA MOSTU OBROTOWEGO 2018

Zostaw komentarz