Przez Maj 25, 2018 Aktualności Brak komentarzy

Kanał Niegociński – remont

Kanału Niegociński remont- aktualna sytuacja

Wielu żeglarzy pyta nas czy kanał Niegociński na Mazurach będzie w tym sezonie otwarty.

Zgodnie z zapowiedziami, remont za niespełna 12 mln złotych miał zakończyć się  pod koniec roku 2017. Niestety, tak się nie stało. Co więcej, wg najnowszych informacji, remont został wydłużony o cały kolejny rok! Wcześniej deklarowano nowy termin jako czerwiec 2018, ale już teraz wiemy, że  nowa data zakończenia remontu kanału  to 15.10.2018!

Środowiska żeglarskie, miłośnicy Mazur oraz lokalna społeczność krytykuje sposób prowadzenia remontu. Wskazuje głównie na bardzo powolne tempo prowadzonych prac – 4-5 pracowników pacujących na jedną zmianę.

Wykonawca broni się wskazując na nieprzewidziane okoliczności, które wystąpiły w trakcie pogłębiania kanału. Okazało się, że zgromadzona dokumentacja techniczna dotycząca kanału nie zgadza się ze stanem faktycznym.

Aktualnie sytuacja na kanale Niegocińskim wygląda następująco: prace trwają, ale nie widać jakiegoś specjalnego pośpiechu…

Kanał-Niegociński-Remont-widok-od-strony-mostu-drogowego-wilkasy-giżycko

 

Zapraszamy do dyskusji na powyższy temat i do dodawania aktualnych i związanych ze sprawą wątków.

 Historia remontu Kanału Niegocińskiego i jego postępowania w czasie:

Remont Kanału Niegocińskiego –  sytuacja na dzień 26.02.2018  :

remont-kanału-niegocińskiego-aktualna-sytuacja-na-moście-piękna-góra

Most Piękna Góra- widok od strony jeziora Tajty – widać spory postęp prac

 

remont-kanału-giżycko=widok-od-strony-jeziora-kisajno

Potężne wzmocnienia na problematycznym zakręcie, pod mostem Piękna Góra- widok od strony jeziora Kisajno

 

 

remonta-kanału-niegocińskiego-giżycko

Po co w ogóle był potrzebny remont Kanału Niegocińskiego?

Wielu żeglarzy w trakcie rejsu jachtem po  Mazurach, korzystało z możliwości omijania Giżycka w drodze na jezioro Niegocin i wybierało przeprawę przez kanał Niegociński (inaczej zwany Wilkaskim). Niestety, co raz częściej w ostatnich latach dochodziło tam do kolizji związanych z niskim stanem wody oraz brakiem umocnień i wypłyceniami przy brzegach kanału. Tak to wyglądało….

kanał-niegociński

 

Jak widać na kolejnych zdjęciach, już na wiosnę 2017, wdrożono  odbudowę ubezpieczeń brzegowych ze stalowej ścianki. Trwało pogłębianie kanału do głębokości 1,5 m.

kanał-niegociński-umocnienia

kanał-giżycko-remont

 

Dokończenie remontu kanału Niegocińskiego pod znakiem zapytania?

Obecnie docierają do nas niepokojące sygnały o tym, że remont Kanału Niegocińskiego przeciągnie się w czasie !

Korzystanie z wyremontowanego kanału stoi zatem pod znakiem zapytania i zawrzało wśród wodniaków oraz osób związanych z szeroko pojętą turystyką na Mazurach.

Doszło nawet do tego, że grupa zaniepokojonych osób wystosowała petycję  do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie z dokładnym opisem problmu i aktualnej sytuacji.

W petycji tej opisano sytuacje, jakie miały miejsce na kanale Łuczańskim w sezonie żeglarskim 2017. W związku z remontem kanału Niegocińskiego, Kanał Łuczański (Giżycki) był jedynym łącznikiem na trasie z północy na południe lub odwrotnie na szlaku WJM.

Problemy z przepustowością kanału Giżyckiego w sezonie 2017 przerosły najbardziej pesymistyczne prognozy

Nikt chyba nie spodziewał się, że dojdzie do bardzo trudnych sytuacji, do strasznych korków, kolizji oraz zniechęcenia wśród turystów.

Wielu z nich traciło po 5-7 godzin, stojąc w kolejce do otwarcia mostu obrotowego. Wielu z nich spóźniło się z oddaniem jachtu na czas.

Sytuacja była na tyle poważna, że według autorów petycji absolutnie nie dopuszczalnym jest, aby mogło dojść do przedłużenia się remontu kanału Niegocińskiego.

Autorzy pisma domagali się wyjaśnień i zaproponowali nawet pewne rozwiązania – na wypadek, gdyby jednak remont kanału miał trwać dłużej niż do 30.06.2018. Chodzi o to, aby kanał Niegociński nie był zamykany podczas długich weekendów (czyli Majówki i Bożego Ciała) oraz jeśli prace miały by trwać po 30.06, to aby możliwe było jego przechodzenie po godzinie 16.

Autorzy petycji otrzymali odpowiedź i nie uznali jej za wiarygodną…

ponieważ: zgodnie z  dwoma dokumentami (obwieszczeniem o przetargu oraz  komunikatem nawigacyjnym Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie) data zakończenia to 30.11.2017.

W odpowiedzi na petycję, Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie podaje datę zakończenia inwestycji: 30.06.2018 i uznaje ją za ustaloną od początku trwania i planowania całego przedsięwzięcia…

Z niecierpliwością śledziny postęp sprawy i na bieżąco będziemy Was informować, co dalej z remontem.

Czekamy na ocieplenie i liczymy na to, że prace, które miały być wykonane do 30.11.2017 ruszą lada dzień. Poniżej więcej zdjęć obrazujących aktualny stan prac (druga połowa marca 2018)

remont-kanału-niegocińskiego-aktualna-sytuacja-marzec-2018

kanał-niegociński-prace-remontowe-widok-z-mostu-drogowego-wilkasy

12.04.2018 – a jednak Kanał Niegociński będzie zamknięty w sezonie 2018 :-(((

Na stronie RZGW pojawił się komunikat, że w odpowiedzi na petycję środowisk żeglarskich dotyczącą dopuszczenia Kanału Niegocińskiego do ruchu (choćby ograniczonego), informuje się, że kanał nadal będzie zamknięty.

Dalej czytamy, że w trakcie prowadzenia inwestycji, pojawiły się nieprzewidziane problemy. Dotyczą one kolizji z instalacjami położonymi pod dnem kanału Niegocińskiego.

Okazało się bowiem, że żadna linia czy instalacja znajdująca się pod dnem kanału, nie jest zgodna z  warunkami technicznymi, jakie zostały wydane  przy ich wykonywaniu !?! W trakcie prowadzenia prac budowlanych okazało się, że instalacje (chodzi głównie o linie energetyczne), posadowione są zbyt płytko. Taka sytuacja uniemożliwia konieczne pogłębienie kanału.

Co więcej, problemem okazują się być również mosty przebiegające nad kanałem wilkaskim. W trakcie remontu mostu drogowego na trasie Wilkasy-Giżycko, powstały (w rejonie przyczółków mostowych) nieokreślone elementy betonowe. Nikt nie wie, czemu mają służyć … Podobna sytuacja zaistniała w okolicy mostu kolejowego przechodzącego nad Kanałem Niegocińskim.

Biorąc powyższe utrudnienia pod uwagę oraz tłumacząc się brakiem  rzetelnej informacji w przejętej dokumentacji , zarząd RZGW przesuwa termin zakończenia remontu na Kanale Niegocińskim.

Ze swojej strony moge tylko doradzić żeglarzom, aby podjąć decyzję o wyborze TYLKO akwenu północnego albo TYLKO akwenu południowego. Osobiście polecam ten północny- jest o wiele bardziej rozbudowany, jeziora są duże – spokojnie można spędzić tydzień na jachcie bez nudy i bez poczucia, że pływamy w tą i spowrotem.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na Czarter Jachtów Mazury Marigo

Sezon coraz bliżej, sprawdź godziny otwarcia mostu obrotowego w Giżycku w roku 2018:

godziny OTWARCIA MOSTU OBROTOWEGO 2018

Zostaw komentarz