Kanał Niegociński – remont

Kanału Niegociński wreszcie po remoncie- aktualna sytuacja i otwarcie

Czy kanał Niegociński jest czynny?

TAK – skończyły się odbiory – Kanał Niegociński jest czynny!! Hurra ! 🙂

 

Zgodnie z zapowiedziami, remont za niespełna 12 mln złotych miał zakończyć się  pod koniec roku 2017. Niestety, tak się nie stało. Co więcej,  remont został wydłużony o cały kolejny rok! Wcześniej deklarowano termin jako czerwiec 2018, ale już teraz wiemy, że  nowa data zakończenia remontu kanału  to 1.11.2018!

Kanał Niegociński – sytuacja z dnia 14.10.2018

Ostatni raz  popłynęliśmy w pobliże kanału dnia 14.10.2018. Chcieliśmy sprawdzić aktualną sytuacją związaną z remontem Kanału Niegocińskiego.

Wpływamy od strony jeziora Kisajno. Kanał Piękna Góra i most wyglądają na ukończone. Można sobie porównać zdjęcia z zimy- zdecydowanie lepiej to wygląda. Problematyczny zakręt w lewo, pod mostem jest już dużo bardziej bezpieczniejszy. Jest przede wszystkim szerzej, kąt zakrętu wyłagodzono.

kanał-piękna-góra-po-remoncie-widok-od-strony-jeziora-kisajno

Widok kanału i mostu od strony jeziora Tajty sprawia, iż nastawiamy się bardzo pozytywnie.

Płyniemy dalej, mając nadzieję na przejście przez kanał Niegociński w całości. Niestety, na wejściu do kanału spotykamy znajome znaki, w dodatku po obu stronach:

remont-kanału-niegocińskiego-jesień-2018

Po lewej stronie widać jeszcze pozostałości po budowie, ale remont umocnień kanału wygląda na ukończony. Z tego co słyszeliśmy od klientów, wielu żeglarzy czarterujących jachty w sezonie 2018, ryzykowało i przechodziło przez kanał.

My wolimy jednak poczekać na oficjalne otwarcie. Widząc postęp prac, możemy jednak uspokoić osoby planujące wynajem jachtów w sezonie 2019. Myślę, że bezpieczna przeprawa przez stary/nowy kanał jest już pewna.

Kanał Niegociński – sytuacja z dnia 17.10.2018

Na Kanale Niegocińskim wciąż trwa remont. Po rozmowie z pracownikami okazało się, że nie można ostatecznie zakończyć inwestycji z powodu kawałka nabrzeża, na które potrzebne było oddzielne pozwolenie na budowę !?!

Na wspomnianym kawałku nawet nie zaczęto robót. Jest to miejsce dobrze widoczne z mostu Wilkaskiego- na lewo stojąc w kierunku jeziora Tajty. Poniżej zdjęcie tego fragmentu…

kanał-niegociński-fragment-na-którym-nie-zaczęto-robót

Podobno wszystkie dokumenty zostały złożone i czekają na akceptację. Dlaczego , jak to możliwe, mnożą się pytania ? Czy wcześniej nie było jasne/ wiadome, że ten kawałek wymaga oddzielnego pozwolenia na budowę??? Co jeszcze nas zaskoczy w sprawie kanału, którego remont trwa ponoć dłużej niż jego budowa…

 

Remont Kanału Niegocińskiego- co na to żeglarze i turyści?

Środowiska żeglarskie, miłośnicy Mazur oraz lokalna społeczność krytykowała sposób prowadzenia remontu. Wskazywała głównie na bardzo powolne tempo prowadzonych prac – 4-5 pracowników pracujących na jedną zmianę.

Wykonawca bronił się wskazując na nieprzewidziane okoliczności, które wystąpiły w trakcie pogłębiania kanału. Okazało się, że zgromadzona dokumentacja techniczna dotycząca kanału nie zgadza się ze stanem faktycznym.

W trakcie wakacji  na kanale Niegocińskim postęp prac wyglądał następująco: prace trwały, ale nie widać było jakiegoś specjalnego pośpiechu…

Kanał-Niegociński-Remont-widok-od-strony-mostu-drogowego-wilkasy-giżycko

W kanale Łuczańskim (stanowiącym w trakcie remontu kanału Niegocińskiego jedyną drogę w Północy szlaku WJM na Południe i odwrotnie) dochodziło kolejny już sezon do „danteńskich” scen. Żeglarze i motorowodniacy czekając w długiej kolejce na otwarcie mostu obrotowego, częstokroć tracili cierpliwość. Dochodziło do ostrej wymiany zdań pomiędzy oczekującymi w związku z uciążliwym ściskiem, upałem i czasem oczekiwania.

Wielu odgrażało się, że na Mazury już nie wróci … 🙁

 Historia remontu Kanału Niegocińskiego i jego postępowania w czasie:

Remont Kanału Niegocińskiego –  sytuacja na dzień 26.02.2018  :

remont-kanału-niegocińskiego-aktualna-sytuacja-na-moście-piękna-góra

Most Piękna Góra- widok od strony jeziora Tajty – widać spory postęp prac

 

remont-kanału-giżycko=widok-od-strony-jeziora-kisajno

Potężne wzmocnienia na problematycznym zakręcie, pod mostem Piękna Góra- widok od strony jeziora Kisajno

 

 

remonta-kanału-niegocińskiego-giżycko

Po co w ogóle był potrzebny remont Kanału Niegocińskiego?

Wielu żeglarzy w trakcie rejsu jachtem po  Mazurach, korzystało z możliwości omijania Giżycka w drodze na jezioro Niegocin i wybierało przeprawę przez kanał Niegociński (inaczej zwany Wilkaskim). Niestety, co raz częściej w ostatnich latach dochodziło tam do kolizji związanych z niskim stanem wody oraz brakiem umocnień i wypłyceniami przy brzegach kanału. Tak to wyglądało….

kanał-niegociński

 

Jak widać na kolejnych zdjęciach, już na wiosnę 2017, wdrożono  odbudowę ubezpieczeń brzegowych ze stalowej ścianki. Trwało pogłębianie kanału do głębokości 1,5 m.

kanał-niegociński-umocnienia

kanał-giżycko-remont

 

Dokończenie remontu kanału Niegocińskiego pod znakiem zapytania?

Obecnie docierają do nas niepokojące sygnały o tym, że remont Kanału Niegocińskiego przeciągnie się w czasie !

Korzystanie z wyremontowanego kanału stoi zatem pod znakiem zapytania i zawrzało wśród wodniaków oraz osób związanych z szeroko pojętą turystyką na Mazurach.

Doszło nawet do tego, że grupa zaniepokojonych osób wystosowała petycję  do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie z dokładnym opisem problmu i aktualnej sytuacji.

W petycji tej opisano sytuacje, jakie miały miejsce na kanale Łuczańskim w sezonie żeglarskim 2017. W związku z remontem kanału Niegocińskiego, Kanał Łuczański (Giżycki) był jedynym łącznikiem na trasie z północy na południe lub odwrotnie na szlaku WJM.

Problemy z przepustowością kanału Giżyckiego w sezonie 2017 przerosły najbardziej pesymistyczne prognozy

Nikt chyba nie spodziewał się, że dojdzie do bardzo trudnych sytuacji, do strasznych korków, kolizji oraz zniechęcenia wśród turystów.

Wielu z nich traciło po 5-7 godzin, stojąc w kolejce do otwarcia mostu obrotowego. Wielu z nich spóźniło się z oddaniem jachtu na czas.

Sytuacja była na tyle poważna, że według autorów petycji absolutnie nie dopuszczalnym jest, aby mogło dojść do przedłużenia się remontu kanału Niegocińskiego.

Autorzy pisma domagali się wyjaśnień i zaproponowali nawet pewne rozwiązania – na wypadek, gdyby jednak remont kanału miał trwać dłużej niż do 30.06.2018. Chodzi o to, aby kanał Niegociński nie był zamykany podczas długich weekendów (czyli Majówki i Bożego Ciała) oraz jeśli prace miały by trwać po 30.06, to aby możliwe było jego przechodzenie po godzinie 16.

Autorzy petycji otrzymali odpowiedź i nie uznali jej za wiarygodną…

ponieważ: zgodnie z  dwoma dokumentami (obwieszczeniem o przetargu oraz  komunikatem nawigacyjnym Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie) data zakończenia to 30.11.2017.

W odpowiedzi na petycję, Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie podaje datę zakończenia inwestycji: 30.06.2018 i uznaje ją za ustaloną od początku trwania i planowania całego przedsięwzięcia…

Z niecierpliwością śledzimy postęp sprawy i na bieżąco będziemy Was informować, co dalej z remontem.

Czekamy na ocieplenie i liczymy na to, że prace, które miały być wykonane do 30.11.2017 ruszą lada dzień. Poniżej więcej zdjęć obrazujących aktualny stan prac (druga połowa marca 2018)

remont-kanału-niegocińskiego-aktualna-sytuacja-marzec-2018

kanał-niegociński-prace-remontowe-widok-z-mostu-drogowego-wilkasy

 

12.04.2018 – a jednak Kanał Niegociński będzie zamknięty w sezonie 2018 :-(((

Na stronie RZGW pojawił się komunikat, że w odpowiedzi na petycję środowisk żeglarskich dotyczącą dopuszczenia Kanału Niegocińskiego do ruchu (choćby ograniczonego), informuje się, że kanał nadal będzie zamknięty.

Dalej czytamy, że w trakcie prowadzenia inwestycji, pojawiły się nieprzewidziane problemy. Dotyczą one kolizji z instalacjami położonymi pod dnem kanału Niegocińskiego.

Okazało się bowiem, że żadna linia czy instalacja znajdująca się pod dnem kanału, nie jest zgodna z  warunkami technicznymi, jakie zostały wydane  przy ich wykonywaniu !?! W trakcie prowadzenia prac budowlanych okazało się, że instalacje (chodzi głównie o linie energetyczne), posadowione są zbyt płytko. Taka sytuacja uniemożliwia konieczne pogłębienie kanału.

Co więcej, problemem okazują się być również mosty przebiegające nad kanałem wilkaskim. W trakcie remontu mostu drogowego na trasie Wilkasy-Giżycko, powstały (w rejonie przyczółków mostowych) nieokreślone elementy betonowe. Nikt nie wie, czemu mają służyć … Podobna sytuacja zaistniała w okolicy mostu kolejowego przechodzącego nad Kanałem Niegocińskim.

Biorąc powyższe utrudnienia pod uwagę oraz tłumacząc się brakiem  rzetelnej informacji w przejętej dokumentacji , zarząd RZGW przesuwa termin zakończenia remontu na Kanale Niegocińskim.

Ze swojej strony moge tylko doradzić żeglarzom, aby podjąć decyzję o wyborze TYLKO akwenu północnego albo TYLKO akwenu południowego. Osobiście polecam ten północny- jest o wiele bardziej rozbudowany, jeziora są duże – spokojnie można spędzić tydzień na jachcie bez nudy i bez poczucia, że pływamy w tą i spowrotem.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na Czartery Jachtów na Mazurach

3.4/5 - (5 votes)

8 komentarzy do “Kanał Niegociński – remont”

 1. Mija ponad rok, od przyrzeczonej przez RZGW daty zakończenia (opóźnionego!) – a Kanał Niegocińskie dalej nieczynny, remont rozgrzebany, przejście wzbronione…
  „Wody Polskie”, czyli „gospodarz” dróg wodnych na WJM remontuje ten kanał dłużej, niż zajęła jego budowa.
  W XVIII wieku….

  • Wczoraj byłam na moście Wilkaskim i rozmawiałam z pracownikami. Zapytałm, dlaczego mimo upłynięcia kolejnego terminu, remont kanału wciąż trwa. Okazało się, że kawałek nabrzeża ma nieuregulowaną formę własności ?!? i nie można na nim zacząć prac budowlanych. Ponoć wszystkie dokumenty zostały złożone, ale nadal nie ma pozwlenia na budowę na ten akurat kawałek linii nabrzeża przy kanale 🙁 Za chwilę wrzucę zdj tego miejsca…

   • W tym roku (August 2018) za namowa znajomego z Monachium pojechalem nie na Malediwy, Mauritius czy Madeira ale z nim na Mazury (czarter jachtu, mamy licencje). Widzac jak sie pchaja do podejscia do obrotowego mostu w Gizycku , postanowilismy poczekac az do nastepnego otwarcia. Niebezpieczenstwo uszkodzenia jachtu bylo nam za duze. Wplynelismy w kanl pozniej i bylismy 4-5 w kolecje przed mostem. Z czasem podjechalo jeszcze wiecej jednostek, ktore nas wyprzedzily po prawej stronie a nastepnie rowniez po lewej stronie kanalu. Po prostu chamstwo ale oni tez chca na polnocna strone WJM. Otwarto most, najpierw zielone swiatlo dla przeciwnego kierunku, dla o wiele mniej jednostek. Nareszcie karawana rusza. Poniewaz na poczatku plynal ktos komu sie nie spieszylo, zaczely sie wyprzedzania. Do tego nawet doszlo ze podczas waprzedzania z przeciwnego kierunku pojawil sie za zakretem jacht, ktory na trzeciego musial sie zmiescic. Boze kochany gdzie wyladowalem? Gdzie jest Policja? Znajac nasze „deutsche Ordnung” to cos nie do pomyslenia. Wrocilismy do portu po ciemku. Takiego czegos nie chcialbym jeszcze raz przezyc. Tydzien na Mazurach to za krotko, natura i pogoda byla waspaniala wiec myslac o 2019 patrze na wasza strone i czytam ze prawdopodobnie kanal Niegocinski i 2019 nie bedzie otwarty. Jako Niemiec powiedzialbym „typisch polnische Wirtschaft” ale i my budujemy juz od „pol wieku” port lotniczy w Berlinie. Prawdopodobnie jednak przyjade ponownie 2019 na Mazury.

    • Przykro mi, że doświadczył Pan tego, o czym ja na szczęście tylko słyszałam od naszych klientów. Raz przeżyliśmy podobną sytuację na śluzie Guzianka. Też długo nie mogliśmy (nie chcieliśmy) tam wracać. Potem postanowiliśmy przekraczać śluzę tylko rano albo późnym popołudniem. Takie postępowanie doradzaliśmy też naszym klientow odnośnie przekraczania mostu w Giżycku.
     Jeśli chodzi o sezon 2019 to myślę, że chyba dojdzie do jakiegoś bojkotu ekip remontujących, jeśli stary/nowy kanał niegociński nie zostanie udostępniony do żeglugi. Środowiska związane z żeglarstwem od dawna protestują w związku z opieszałym prowadzeniem remontu i prosiły, aby udostępniać kanał chociaż na weekendy, kiedy ruch na moście jest największy. Niestety, prośby nie zostały wysłuchane.
     Mimo wszystko, jesteśmy dobrej myśli, umocnienia brzegów właściwie skończone, pogłębianie również. Został jeden, króciutki kawałek kanału bez umocnień, lada dzień ma byc pozwolenie, więc może zdążą?? 🙂
     Pozdrawiamy serdecznie!

 2. Hej, jak obecną sytuacja z kanałem? Czy pracę trwają? Będzie on otwarty na majówkę 2019?
  Proszę o informację kto ma jaką wiedzę?

  • Dzień dobry, odpisała do nas Pani Urszula- rzecznik RZGW w Warszawie, która poinformowała, że prace zostaną ukończone przed nowym sezonem.

Możliwość komentowania została wyłączona.