Kanału Niegociński wreszcie po remoncie- aktualna sytuacja i otwarcie
Czy kanał Niegociński jest czynny?
TAK – skończyły się odbiory – Kanał Niegociński jest czynny!! Hurra ! 🙂
Zgodnie z zapowiedziami, remont za niespełna 12 mln złotych miał zakończyć się pod koniec roku 2017. Niestety, tak się nie stało. Co więcej, remont został wydłużony o cały kolejny rok! Wcześniej deklarowano termin jako czerwiec 2018, ale już teraz wiemy, że nowa data zakończenia remontu kanału to 1.11.2018!
Kanał Niegociński – sytuacja z dnia 14.10.2018
Ostatni raz popłynęliśmy w pobliże kanału dnia 14.10.2018. Chcieliśmy sprawdzić aktualną sytuacją związaną z remontem Kanału Niegocińskiego.
Wpływamy od strony jeziora Kisajno. Kanał Piękna Góra i most wyglądają na ukończone. Można sobie porównać zdjęcia z zimy- zdecydowanie lepiej to wygląda. Problematyczny zakręt w lewo, pod mostem jest już dużo bardziej bezpieczniejszy. Jest przede wszystkim szerzej, kąt zakrętu wyłagodzono.
Widok kanału i mostu od strony jeziora Tajty sprawia, iż nastawiamy się bardzo pozytywnie.
Płyniemy dalej, mając nadzieję na przejście przez kanał Niegociński w całości. Niestety, na wejściu do kanału spotykamy znajome znaki, w dodatku po obu stronach:
Po lewej stronie widać jeszcze pozostałości po budowie, ale remont umocnień kanału wygląda na ukończony. Z tego co słyszeliśmy od klientów, wielu żeglarzy czarterujących jachty w sezonie 2018, ryzykowało i przechodziło przez kanał.
My wolimy jednak poczekać na oficjalne otwarcie. Widząc postęp prac, możemy jednak uspokoić osoby planujące wynajem jachtów w sezonie 2019. Myślę, że bezpieczna przeprawa przez stary/nowy kanał jest już pewna.
Kanał Niegociński – sytuacja z dnia 17.10.2018
Na Kanale Niegocińskim wciąż trwa remont. Po rozmowie z pracownikami okazało się, że nie można ostatecznie zakończyć inwestycji z powodu kawałka nabrzeża, na które potrzebne było oddzielne pozwolenie na budowę !?!
Na wspomnianym kawałku nawet nie zaczęto robót. Jest to miejsce dobrze widoczne z mostu Wilkaskiego- na lewo stojąc w kierunku jeziora Tajty. Poniżej zdjęcie tego fragmentu…
Podobno wszystkie dokumenty zostały złożone i czekają na akceptację. Dlaczego , jak to możliwe, mnożą się pytania ? Czy wcześniej nie było jasne/ wiadome, że ten kawałek wymaga oddzielnego pozwolenia na budowę??? Co jeszcze nas zaskoczy w sprawie kanału, którego remont trwa ponoć dłużej niż jego budowa…
Remont Kanału Niegocińskiego- co na to żeglarze i turyści?
Środowiska żeglarskie, miłośnicy Mazur oraz lokalna społeczność krytykowała sposób prowadzenia remontu. Wskazywała głównie na bardzo powolne tempo prowadzonych prac – 4-5 pracowników pracujących na jedną zmianę.
Wykonawca bronił się wskazując na nieprzewidziane okoliczności, które wystąpiły w trakcie pogłębiania kanału. Okazało się, że zgromadzona dokumentacja techniczna dotycząca kanału nie zgadza się ze stanem faktycznym.
W trakcie wakacji na kanale Niegocińskim postęp prac wyglądał następująco: prace trwały, ale nie widać było jakiegoś specjalnego pośpiechu…
W kanale Łuczańskim (stanowiącym w trakcie remontu kanału Niegocińskiego jedyną drogę w Północy szlaku WJM na Południe i odwrotnie) dochodziło kolejny już sezon do „danteńskich” scen. Żeglarze i motorowodniacy czekając w długiej kolejce na otwarcie mostu obrotowego, częstokroć tracili cierpliwość. Dochodziło do ostrej wymiany zdań pomiędzy oczekującymi w związku z uciążliwym ściskiem, upałem i czasem oczekiwania.
Wielu odgrażało się, że na Mazury już nie wróci … 🙁
Historia remontu Kanału Niegocińskiego i jego postępowania w czasie:
Remont Kanału Niegocińskiego – sytuacja na dzień 26.02.2018 :
Most Piękna Góra- widok od strony jeziora Tajty – widać spory postęp prac
Potężne wzmocnienia na problematycznym zakręcie, pod mostem Piękna Góra- widok od strony jeziora Kisajno
Po co w ogóle był potrzebny remont Kanału Niegocińskiego?
Wielu żeglarzy w trakcie rejsu jachtem po Mazurach, korzystało z możliwości omijania Giżycka w drodze na jezioro Niegocin i wybierało przeprawę przez kanał Niegociński (inaczej zwany Wilkaskim). Niestety, co raz częściej w ostatnich latach dochodziło tam do kolizji związanych z niskim stanem wody oraz brakiem umocnień i wypłyceniami przy brzegach kanału. Tak to wyglądało….
Jak widać na kolejnych zdjęciach, już na wiosnę 2017, wdrożono odbudowę ubezpieczeń brzegowych ze stalowej ścianki. Trwało pogłębianie kanału do głębokości 1,5 m.
Dokończenie remontu kanału Niegocińskiego pod znakiem zapytania?
Obecnie docierają do nas niepokojące sygnały o tym, że remont Kanału Niegocińskiego przeciągnie się w czasie !
Korzystanie z wyremontowanego kanału stoi zatem pod znakiem zapytania i zawrzało wśród wodniaków oraz osób związanych z szeroko pojętą turystyką na Mazurach.
Doszło nawet do tego, że grupa zaniepokojonych osób wystosowała petycję do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie z dokładnym opisem problmu i aktualnej sytuacji.
W petycji tej opisano sytuacje, jakie miały miejsce na kanale Łuczańskim w sezonie żeglarskim 2017. W związku z remontem kanału Niegocińskiego, Kanał Łuczański (Giżycki) był jedynym łącznikiem na trasie z północy na południe lub odwrotnie na szlaku WJM.
Problemy z przepustowością kanału Giżyckiego w sezonie 2017 przerosły najbardziej pesymistyczne prognozy
Nikt chyba nie spodziewał się, że dojdzie do bardzo trudnych sytuacji, do strasznych korków, kolizji oraz zniechęcenia wśród turystów.
Wielu z nich traciło po 5-7 godzin, stojąc w kolejce do otwarcia mostu obrotowego. Wielu z nich spóźniło się z oddaniem jachtu na czas.
Sytuacja była na tyle poważna, że według autorów petycji absolutnie nie dopuszczalnym jest, aby mogło dojść do przedłużenia się remontu kanału Niegocińskiego.
Autorzy pisma domagali się wyjaśnień i zaproponowali nawet pewne rozwiązania – na wypadek, gdyby jednak remont kanału miał trwać dłużej niż do 30.06.2018. Chodzi o to, aby kanał Niegociński nie był zamykany podczas długich weekendów (czyli Majówki i Bożego Ciała) oraz jeśli prace miały by trwać po 30.06, to aby możliwe było jego przechodzenie po godzinie 16.
Autorzy petycji otrzymali odpowiedź i nie uznali jej za wiarygodną…
ponieważ: zgodnie z dwoma dokumentami (obwieszczeniem o przetargu oraz komunikatem nawigacyjnym Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie) data zakończenia to 30.11.2017.
W odpowiedzi na petycję, Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie podaje datę zakończenia inwestycji: 30.06.2018 i uznaje ją za ustaloną od początku trwania i planowania całego przedsięwzięcia…
Z niecierpliwością śledzimy postęp sprawy i na bieżąco będziemy Was informować, co dalej z remontem.
Czekamy na ocieplenie i liczymy na to, że prace, które miały być wykonane do 30.11.2017 ruszą lada dzień. Poniżej więcej zdjęć obrazujących aktualny stan prac (druga połowa marca 2018)
12.04.2018 – a jednak Kanał Niegociński będzie zamknięty w sezonie 2018 :-(((
Na stronie RZGW pojawił się komunikat, że w odpowiedzi na petycję środowisk żeglarskich dotyczącą dopuszczenia Kanału Niegocińskiego do ruchu (choćby ograniczonego), informuje się, że kanał nadal będzie zamknięty.
Dalej czytamy, że w trakcie prowadzenia inwestycji, pojawiły się nieprzewidziane problemy. Dotyczą one kolizji z instalacjami położonymi pod dnem kanału Niegocińskiego.
Okazało się bowiem, że żadna linia czy instalacja znajdująca się pod dnem kanału, nie jest zgodna z warunkami technicznymi, jakie zostały wydane przy ich wykonywaniu !?! W trakcie prowadzenia prac budowlanych okazało się, że instalacje (chodzi głównie o linie energetyczne), posadowione są zbyt płytko. Taka sytuacja uniemożliwia konieczne pogłębienie kanału.
Co więcej, problemem okazują się być również mosty przebiegające nad kanałem wilkaskim. W trakcie remontu mostu drogowego na trasie Wilkasy-Giżycko, powstały (w rejonie przyczółków mostowych) nieokreślone elementy betonowe. Nikt nie wie, czemu mają służyć … Podobna sytuacja zaistniała w okolicy mostu kolejowego przechodzącego nad Kanałem Niegocińskim.
Biorąc powyższe utrudnienia pod uwagę oraz tłumacząc się brakiem rzetelnej informacji w przejętej dokumentacji , zarząd RZGW przesuwa termin zakończenia remontu na Kanale Niegocińskim.
Ze swojej strony moge tylko doradzić żeglarzom, aby podjąć decyzję o wyborze TYLKO akwenu północnego albo TYLKO akwenu południowego. Osobiście polecam ten północny- jest o wiele bardziej rozbudowany, jeziora są duże – spokojnie można spędzić tydzień na jachcie bez nudy i bez poczucia, że pływamy w tą i spowrotem.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na Czartery Jachtów na Mazurach