Most Sztynorcki

Most Sztynorcki to jeden z najbardziej znanych mostów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

most-sztynorcki-mazury-jachtem-tango-33

Most Sztynorcki znajduje się pomiędzy jeziorami Kirsjaty i Dargin (wchodzącym w skład jeziora Mamry).

most-sztynorcki-widok-z-góryJezioro Dargin – widok od mostu Sztynorckiego:

jezioro-dargin-widok-z-mostu-sztynorckiego

 

Jezioro Kirsajty– widok po przejściu mostu Sztynorckiego.

sztynort-most-mazury

Most Sztynorcki to wspaniały punkt widokowy, a keja przy nim- legendarna. Wiele historii miało tu swój początek, wiele fotografii tego właśnie obiektu zdobi mazurskie kalendarze.

most-sztynort-słynna-keja-widok-z-góry

Jeśli czarterujesz jacht na Mazurach i płyniesz w stronę Węgorzewa, nie unikniesz składania masztu przepływając przez ten most. Tutaj – jacht Tango 33 naszej floty szykuje się do przepłynięcie przez most Sztynorcki – widok z góry.

 

jacht-tango-33-od-marigo-czarter-mazury-przejście-pod-mostem

A tutaj inny jacht przepływa pod mostem Sztynorckim- widok z  pokładu Nautiki:

jacht-przepływający-pod-mostem-sztynorckim-z-jeziora-dargin-na-kirsajty

 

Poniżej nowy jacht Nautika 1000 S przepływa pierwszy raz przez most Sztynorcki – tak na dotarcie silnika przed sezonem.

 

 

W drodze na północ- czyli z jeziora Dargin w kierunku na Kirsajty, warto przystanąć przy słynnej kei właśnie. Można powiedzieć, że to taka mała przystań jachtowa.

Można tu cumować zarówno po stronie od jeziora jak i po stronie wewnętrznej. Polecam podpływać z postawionym masztem, aby uniknąć kolizji z innymi jednostkami. Wielu żeglarzy w czasie małego ruchu cumuje z położonym masztem i wykorzystuje to miejsce do spokojnego postawienia “patyka”.

Most sztynorcki to nie tylko most i keja ale również niewielki bar a’la wóz Drzymały z wymalowanym liściem marihuany. W sezonie można tu zakupić podstawowe artykuły spożywcze, przekąski oraz piwo oczywiście.

 

most-sztynorcki-keja-i-bar

W zeszłym roku było nietypowo, ponieważ w związku z bardzo wysokim poziomem wody, zalana została nie tylko keja przy moście sztynorckim, ale również okolice baru. Najemca tego przybytku uruchomił go dopiero jakoś w czerwcu – na Majówkę nie było nawet mowy, aby to zrobić.

 

keja-przy-moście-sztynorckim-wysoki-poziom-wody

 

Most Sztynorcki leży na szlaku rowerowym Mała Pętla Mamr. Blisko stąd do fajnej plaży w Harszu i do Sztynortu, w którym znajduje się słynny (ale w ruinie) pałac Lehndorffów, największy w regionie port Sztynort oraz aleja dębowa.

Most Sztynorcki daje możliwość cumowania również od strony Darginu. Należy jednak uważać, ponieważ przy dopychających wiatrach ( w tym wypadku południowych), można sobie podrapać z lekka jacht – nabrzeże pokrywają kawałki betonu.

Polecam natomiast kąpiel w upalne dni w zatoczce po lewej – płynąc z Dargina na Kirsajty, zanim jeszcze przekroczycie most sztynorcki.

W gorące i spokojne dni, można sobie spokojnie stanąć tam na kotwicy, odpocząć, wykąpać się i położyć maszt. Powodzenia i miłych wrażeń !

Zobacz jeszcze:

Sztynort Córka Rybaka

Sztynort Tawerna Zęza

Sztynort Czartery Jachtów

Sztynort Koncerty Szantowe

Sztynort Pałac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *