Most Sztynorcki

Most Sztynorcki to jeden z najbardziej znanych mostów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

most-sztynorcki-mazury-jachtem-tango-33

Most Sztynorcki znajduje się pomiędzy jeziorami Kirsjaty i Dargin (wchodzącym w skład jeziora Mamry).

most-sztynorcki-widok-z-góryJezioro Dargin – widok od mostu Sztynorckiego:

jezioro-dargin-widok-z-mostu-sztynorckiego

 

Jezioro Kirsajty– widok po przejściu mostu Sztynorckiego.

sztynort-most-mazury

Most Sztynorcki to wspaniały punkt widokowy, a keja przy nim- legendarna. Wiele historii miało tu swój początek, wiele fotografii tego właśnie obiektu zdobi mazurskie kalendarze.

most-sztynort-słynna-keja-widok-z-góry

Jeśli czarterujesz jacht na Mazurach i płyniesz w stronę Węgorzewa, nie unikniesz składania masztu przepływając przez ten most. Tutaj – jacht Tango 33 naszej floty szykuje się do przepłynięcie przez most Sztynorcki – widok z góry.

 

jacht-tango-33-od-marigo-czarter-mazury-przejście-pod-mostem

A tutaj inny jacht przepływa pod mostem Sztynorckim- widok z  pokładu Nautiki:

jacht-przepływający-pod-mostem-sztynorckim-z-jeziora-dargin-na-kirsajty

 

Poniżej nowy jacht Nautika 1000 S przepływa pierwszy raz przez most Sztynorcki – tak na dotarcie silnika przed sezonem.

 

 

W drodze na północ- czyli z jeziora Dargin w kierunku na Kirsajty, warto przystanąć przy słynnej kei właśnie. Można powiedzieć, że to taka mała przystań jachtowa.

Można tu cumować zarówno po stronie od jeziora jak i po stronie wewnętrznej. Polecam podpływać z postawionym masztem, aby uniknąć kolizji z innymi jednostkami. Wielu żeglarzy w czasie małego ruchu cumuje z położonym masztem i wykorzystuje to miejsce do spokojnego postawienia “patyka”.

Most sztynorcki to nie tylko most i keja ale również niewielki bar a’la wóz Drzymały z wymalowanym liściem marihuany. W sezonie można tu zakupić podstawowe artykuły spożywcze, przekąski oraz piwo oczywiście.

 

most-sztynorcki-keja-i-bar

W zeszłym roku było nietypowo, ponieważ w związku z bardzo wysokim poziomem wody, zalana została nie tylko keja przy moście sztynorckim, ale również okolice baru. Najemca tego przybytku uruchomił go dopiero jakoś w czerwcu – na Majówkę nie było nawet mowy, aby to zrobić.

 

keja-przy-moście-sztynorckim-wysoki-poziom-wody

 

Most Sztynorcki leży na szlaku rowerowym Mała Pętla Mamr. Blisko stąd do fajnej plaży w Harszu i do Sztynortu, w którym znajduje się słynny (ale w ruinie) pałac Lehndorffów, największy w regionie port Sztynort oraz aleja dębowa.

Most Sztynorcki daje możliwość cumowania również od strony Darginu. Należy jednak uważać, ponieważ przy dopychających wiatrach ( w tym wypadku południowych), można sobie podrapać z lekka jacht – nabrzeże pokrywają kawałki betonu.

Polecam natomiast kąpiel w upalne dni w zatoczce po lewej – płynąc z Dargina na Kirsajty, zanim jeszcze przekroczycie most sztynorcki.

W gorące i spokojne dni, można sobie spokojnie stanąć tam na kotwicy, odpocząć, wykąpać się i położyć maszt. Powodzenia i miłych wrażeń !

Zobacz jeszcze:

Sztynort Córka Rybaka

Sztynort Tawerna Zęza

Sztynort Czartery Jachtów

Sztynort Koncerty Szantowe

Sztynort Pałac

Oceń strone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *