Most Sztynorcki

Most Sztynorcki to jeden z najbardziej znanych mostów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Znajduje się pomiędzy jeziorami Kirsjaty i Dargin (wchodzącym w skład jeziora Mamry).

most-sztynorcki-widok-z-góry

Jezioro Dargin – widok od mostu Sztynorckiego:

jezioro-dargin-widok-z-mostu-sztynorckiego

Jezioro Kirsajty– widok po przejściu mostu Sztynorckiego.

sztynort-most-mazury

Most Sztynorcki to wspaniały punkt widokowy, a keja przy nim- legendarna. Wiele historii miało tu swój początek, wiele fotografii tego właśnie obiektu zdobi mazurskie kalendarze.

Jeśli czarterujesz jacht na Mazurach i płyniesz w stronę Węgorzewa, nie unikniesz składania masztu przepływając przez ten most. Tutaj – jacht Tango 33 naszej floty szykuje się do przepłynięcie przez most Sztynorcki – widok z góry.

jacht-tango-33-od-marigo-czarter-mazury-przejście-pod-mostem

A tutaj inny jacht przepływa pod mostem Sztynorckim- widok z  pokładu Nautiki:

jacht-przepływający-pod-mostem-sztynorckim-z-jeziora-dargin-na-kirsajty

W drodze na północ- czyli z jeziora Dargin w kierunku na Kirsajty, warto przystanąć przy słynnej kei właśnie. Można powiedzieć, że to taka mała przystań jachtowa.

Można tu cumować zarówno po stronie od jeziora jak i po stronie wewnętrznej. Polecam podpływać z postawionym masztem, aby uniknąć kolizji z innymi jednostkami. Wielu żeglarzy w czasie małego ruchu cumuje z położonym masztem i wykorzystuje to miejsce do spokojnego postawienia „patyka”.

Most sztynorcki to nie tylko most i keja ale również niewielki bar i miejsca do wypoczynku. W zeszłym sezonie jedliśmy tu najlepszą golonkę!  Miejsce to otwarte jest w okresie lipca – sierpnia. Jezioro Kirsajty jest częścią Jeziora Mamry. Most jest świetnym punktem widokowym na oba zbiorniki. Namiary GPS to: 54 ° 8 ′ 49 ″ N , 21 ° 42 ′ 25 ″ E.

Most Sztynorcki leży na szlaku rowerowym Mała Pętla Mamr. Blisko stąd do fajnej plaży w Harszu i do Sztynortu, w którym znajduje się słynny (ale w ruinie) pałac Lehndorffów, największy w regionie port Sztynort oraz aleja dębowa.

Most Sztynorcki daje możliwość cumowania również od strony Darginu. Należy jednak uważać, ponieważ przy dopychających wiatrach ( w tym wypadku południowych), można sobie podrapać z lekka jacht – nabrzeże pokrywają kawałki betonu.

Polecam natomiast kąpiel w upalne dni w zatoczce po lewej – płynąc z Dargina na Kirsajty, zanim jeszcze przekroczycie most sztynorcki.

W gorące i spokojne dni, można sobie spokojnie stanąć tam na kotwicy, odpocząć, wykąpać się i położyć maszt. Powodzenia i miłych wrażeń !

Zobacz jeszcze:

Sztynort Córka Rybaka

Sztynort Tawerna Zęza

Sztynort Czartery Jachtów

Sztynort Koncerty Szantowe

Sztynort Pałac

Dziękujemy bardzo !
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru