Nowy port na Mazurach

Nowy port na Mazurach nad jeziorem Śniardwy- już we wrześniu 2018 roku w Nowych Gutach w gmina Orzysz.

Cumować będą tam również statki pasażerskie oraz jednostki służb Mazurskiej Służby Ratowniczej.

Koszt budowy: 13,2 miliona złotych.

 

Inwestycję tą zaczęto przygotowywać już 13 lat temu! Planowanie rozpoczęto w 2004 roku, przy wsparciu i namowach między innymi Mazurskich Służb Ratowniczych, które to wskazywały na brak infrastruktury portowej, która dawałaby schronienie jachtom spływającym w razie niepogody z jakże zdradliwego akwenu, którym są Śniardwy. Chodzi o rejon poniżej:

jezioro-śniardwy-mapa

port-śniardwy-miejsce-na-budowę

Jezioro Śniardwy to największy akwen w Polsce, który należy do akwenów płytkich i kamienistych.

lód-na-jeziorze-śniardwy-widok-od-strony-wsi-nowe-guty

Jezioro jest bardzo rozległe, ale w zdecydowanej większości charakteryzuje się występowaniem niedostępnych, nawietrznych nabrzeży. Brakuje miejsc, gdzie żeglarze mogą schronić sie w trakcie załamania pogody.

W nowym porcie będzie mogło zacumować 40 jednostek.

nowy-port-mazury

Przystań będzie wyróżniać infrastruktura przypominającą port morski – będzie tam można zatankować, opróżnić zbiorniki na fekalia, dokonać ewentualnych napraw. Nowy port na Mazurach chroniony będzie przez pirs z nasypem kamienno-ziemnym.

 

Czekamy z niecierpliwością – ze swojego doświadczenia dodam, że już 2 razy szukaliśmy schronienia na Śniardwach i faktycznie było ciężko. Na wiosnę na pewno dorzucę kilka zdjęć dokumentujących postęp prac. Na razie trudno o dokumentację fotograficzną  z postępu prac, bo wszystko wygląda tak:

nowe-guty-port-śniardwy-zima-2018

 

Przy planowanym porcie dość uboga i nierozwinięta turystycznie ( w porównaniu do podobnie położonych miejsc na mazurskim szlaku) infrastruktura.

nowy-port-na-mazurach-okolica