Wakacje na wodzie są zawsze wyjątkowym doświadczeniem. Ale co jeśli ktoś zachoruje podczas żeglugi lub jeśli wydarzy się wypadek? Pierwsza pomoc na wodzie staje się wtedy naprawdę ważnym oraz istotnym zagadnienie.Port może być daleko, a nieprzygotowany kapitan może narobić więcej biedy niż pożytku. Obecnie, w dobie mody na wynajem bez patentu, nie brakuje sterników, którzy ruszają na szlak bez podstawowej wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i udzielaniu pierwszej pomocy na łodzi. Ważne, aby taki sternik wiedział, co to pierwsza pomoc na jachcie, ponieważ w przeciwnym razie, może dojść do tragedii.
Poniżej przedstawiamy nie tylko częste choroby i sposoby radzenia sobie z nimi, ale również kilka ważnych wskazówek, które warto rozważyć przed wyjazdem na jacht. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, pierwsza pomoc na wodzie będzie bardziej skuteczna, a Ty nie wpadniesz w panikę, gdy będziesz musiał jej udzielić.
Pierwsza pomoc na jachcie- kroki, które należy podjąć w przypadku wypadku lub nagłej choroby
- Sternik powinien natychmiast przejąć kontrolę, unikać paniki, w zamian budować spokojną atmosferę.
- Kontrolę nad sterem należy przekaż załogantowi, który najlepiej sobie z tym radzi
- Przenieś pacjenta w miejsce, gdzie można skutecznie udzielić pierwszej pomocy, bez zagrożenia dla innej załogi lub pasażerów.
- Obserwuj i zanotuj stan poszkodowanego – Świadomy w pełni przebudzony, półświadomy – senny, nieprzytomny – śpiący. Pamiętaj, że twoim głównym celem nie jest pogorszenie sytuacji.
- Sprawdź, czy drogi oddechowe poszkodowanego są czyste, usuń ewentualną krew, wymioty, luźne protezy lub złamane zęby.
- Poluzuj górne ubranie pacjenta, tak aby można było zaobserwować oddychanie i ruchy klatki piersiowej. Sprawdź wyczuwalność oddechu.
- Obserwuj kolor skóry, warg i palców, temperaturę skóry (czy jest gorąca lub zimna w dotyku)
- Sprawdź, czy nie ma krwawienia, wypatruj oznak wstrząsu poszkodowanego, takich jak lepka skóra, utrudniony oddech lub obfite pocenie się.
- Zapewnij poszkodowanemu ochronę przed żywiołami. Jeśli jest zimno, przykryj go lub jeśli jest gorąco, chroń je przed słońcem.
- W razie potrzeby poproś kogoś z załogi,aby wezwał wodne pogotowie ratunkowe. (MOPR : 601 100 100)
- Jeśli ktoś zostanie ranny lub zachoruje, gdy jesteś na wodzie – nawet jeśli nie jest to sytuacja zagrażająca życiu, wróć na brzeg. Niezależnie od tego, czy jest to choroba morska, odwodnienie czy zła reakcja na użądlenie, może się pogorszyć. Natychmiast wracaj do najbliższego portu.Umiejętności na całe życie
Ukończenie szkolenia z pierwszej pomocy specjalnie dla środowiska morskiego to świetny sposób na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do radzenia sobie z chorobami i obrażeniami na pokładzie. Jest to także cenna umiejętność do życia.
Więcej o Bezpieczeństwie na jachcie (same konkrety bez lania wody) :
Pierwsza pomoc na wodzie- najbardziej powszechne choroby podczas rejsów
1. Choroba morska
Jest to prawdziwa zmora wszystkich początkujących żeglarzy marynarzy i może całkowicie zepsuć zabawę. Choroba morska to nie tylko wymioty, ale raczej poważniejsza dolegliwość; słowami żeglarzy: „człowiek marzy o wymiotowaniu, bo wtedy przynajmniej nie czuje mdłości”. Co ciekawe, 5% populacji nie ma wpływu na chorobę morską – czy masz szczęście być wśród nich? Z drugiej jednak strony dla kolejnych 5% jest to praktycznie nieuniknione. Dla reszty z nas najgorsze mija zwykle w ciągu 2-3 dni.
Jak poradzić sobie z chorobą morską?
- Upewnij się, że cierpiący na chorobę morską stoi w części jachtu, w której jest najmniej kołysania, czyli nad mieczem/kilem (w części środkowej jachtu ). Zwykle pomaga, jeśli poszkodowany nie spuszcza wzroku z ustalonego punktu (np. Horyzontu).
- Niech chorujący stanie za sterem – będzie mógł zobaczyć horyzont, który przynajmniej zajmie jego umysł i przyniesie ulgę od dolegliwości.
- Może to być trudne, ale chory powinien spróbować zjeść coś lekkiego, aby nie mieć pustego żołądka.
Jakie leki można zastosować w przypadku choroby morskiej?
Leki stosowane w chorobie lokomocyjnej są zazwyczaj łatwo dostępne i dają ukojenie. Dzieciom można podać syropy bądź tabletki do ssania. Można także spróbować kandyzowanego imbiru lub imbirowej herbaty.
Najskuteczniejsze jest przyjmowanie leku co najmniej 1 do 2 godzin przed wypłynięciem. Większość leków na chorobę lokomocyjna nie wywołuje już skutków ubocznych w postaci senności.
2.Udar cieplny i oparzenie słoneczne
Udar cieplny jest spowodowany wysokimi temperaturami i wysoką wilgotnością, kiedy dochodzi do punktu, w którym wilgoć nie może odpowiednio ochłodzić organizmu. Może to spowodować całkowite załamanie i dysfunkcję ważnych systemów działających w naszym organizmie. Oparzenie słoneczne jest spowodowane długotrwałym wystawieniem na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Istnieje ryzyko obrzęku mózgu.
Pierwsza pomoc na jachcie w przypadku udaru cieplnego i oparzeń słonecznych
Procedury pierwszej pomocy w wypadku udarów cieplnych i poparzeń słonecznych są dość proste- ochładzanie. Należy jak najszybciej przenieś pacjenta do cienia, rozebrać go i owinąć w lekki i przewiewny materiał.
Ważne jest również uzupełnienie utraconych płynów, jonów i minerałów. Możesz użyć roztworu nawadniającego. Kup gotowy w aptece, który następnie wymieszaj z wodą lub przygotuj samodzielnie według następującego przepisu:
- 1L wody (wstępnie zagotowanej, jeśli to możliwe)
- 1 łyżeczka soli
- 4 do 5 łyżeczek cukru
- (1 łyżeczka wodorowęglanu sodu)
- Sok z 1 do 2 pomarańczy lub cytryn (dla zawartości potasu)
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosunek 1 litra przegotowanej wody do:
Glukoza 20 g, NaCl 3,5 g, KCl 1,5 g,Wodorowęglan sodu lub cytrynian sodu 2,5 g
3. Hipotermia
Wpadnięcie do zimnych wiosennych lub późno jesiennych wód lub brak odpowiedniej odzieży przy złej pogodzie może spowodować niebezpieczne przypadki hipotermii. Wiąże się to ze zmniejszeniem skuteczności całego metabolizmu, w tym czynności oddechowej i sercowej. Ciężkie przypadki mogą prowadzić do obrzęku mózgu i śmierci.
Pierwsza pomoc na wodzie w przypadku hipotermii
W przypadku hipotermii najważniejsze jest unikanie dalszej utraty ciepła. Użyj koca termicznego, (zwykłego) koca, butelki z gorącą wodą lub tak zwanego ciepłego owinięcia – możesz użyć do tego celu prześcieradła zamoczonego w gorącej wodzie (uważaj, aby nie poparzyć poszkodowanego). Możesz także wykorzystać ciepło ciała innego członka załogi.
Absolutnie nie zaleca się podawania pacjentowi alkoholu! Możesz błędnie wierzyć, że alkohol pomaga rozgrzać osobę dotkniętą hipotermią, ale w rzeczywistości rozszerza on naczynia krwionośne na obrzeżach ciała, a to powoduje dalsze chłodzenie ważnych narządów!
4. Dolegliwości jelitowe, problemy żołądkowe i wymioty
Tego typu dolegliwości mogą być spowodowane infekcją, zatruciem pokarmowym, zanieczyszczoną wodą, podrażnieniem lub chorobą morską. Poleca się stosowanie wyżej wymienionego roztworu nawadniającego w celu zastąpienia płynów, minerałów i jonów – a także dostosowanie lekkostrawnej diety.
Jakie leki można stosować?
Bardzo dobre są kropelki Iberogast oraz zwykłe żołądkowe.Do tego można podać przeciwbólowe Ibuprom oraz w wypadku biegunek Smectę i węgiel. W przypadku ostrych biegunek i bólów brzucha : Nifuroksazyt.
Pomocne mogą być również absorbenty (takie jak węgiel drzewny). Reasec można stosować, ale ze względu na sposób jego działania nie zaleca się leczenia ostrych problemów w perspektywie długoterminowej. W przypadku poważniejszych stanów może być konieczny wlew.
5. Astma i trudności w oddychaniu
Na nasilenie objawów astmy może wpływać stres psychiczny, który może łatwo wystąpić na jachcie. Jak objawia się astma? Pacjent może nie być w stanie swobodnie oddychać, co powoduje wrażenie duszności. Ostry napad może powodować hiperwentylację. Astmatycy zwykle są świadomi swojego stanu i zwykle mają pod ręką leki.
Jak możemy skutecznie pomóc astmatykom?
- Uspokój pacjenta i pomóż mu w utrzymaniu pozycji siedzącej, z łokciami na kolanach i głową w dłoniach. Ta pozycja pomaga pacjentowi się zrelaksować i umożliwia łatwiejszą pracę mięśni brzucha i międzyżebrowych, wspomagając oddychanie.
- Można również podać leki poprzez specjalny inhalator ( astmatycy zwykle posiadają takie inhalatory zawsze przy sobie).
6. Alergie i reakcje alergiczne
Reakcje alergiczne mogą objawiać się z wielu powodów – żywności, ukąszeń owadów, zatrucia, leków, pyłków, grzybów i chemikaliów. Objawy obejmują swędzenie, wysypkę, obrzęk i trudności w oddychaniu. Silna reakcja alergiczna może spowodować wstrząs anafilaktyczny.
- Pierwsza pomoc na jachcie w przypadku alergii:
Spróbuj dowiedzieć się, co spowodowało reakcję i zapobiegnij dalszemu kontaktowi z alergenem. Uważaj na opóźnioną reakcję alergiczną; może się ona objawić nawet do 32 godzin po ekspozycji na alergen.
- Jakie leki zabrać?
Leki przeciwhistaminowe (maść Zyrtec, Zodac, Dithiaden lub Fenistil). Osoby mające problemy z silnymi reakcjami alergicznymi powinny mieć ze sobą pen z adrenaliną. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego konieczne będzie ułożenie chorego w pozycji z nogami lekko uniesionymi do góry, natychmiast wezwać pomoc medyczną i przygotować się do wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej u pacjenta.
7. Choroby przewlekłe
Cukrzyca i hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi)
Diabetycy mogą cierpieć na hipoglikemię, nawet jeśli ich stan jest całkowicie pod kontrolą. Może to być wynikiem zmiany wzorców żywieniowych na jachcie, co oznacza, że poziom cukru spada szybciej. Ryzyko zwiększa się również z powodu aktywności fizycznej, w którą zaangażowany jest członek załogi.
Objawy hipoglikemii są różne. Są wśród nich: zamieszanie, stan podobny do pijaństwa, niepokój, senność, a czasem nawet agresja.
- Pierwsza pomoc na jachcie – Hipoglikemia
Ogólne leczenie polega na przyjmowaniu cukru, ale należy uważać, aby powikłania związane z oddychaniem nie doprowadziły do drgawek. Bardziej skuteczną metodą jest nałożenie na podniebienie dżemu lub roztworu cukru, tak aby został wchłonięty przez błonę śluzową.
Padaczka
Padaczka jest przewlekłą chorobą mózgu i objawia się napadami padaczkowymi. Napady mogą objawiać się inaczej, na przykład tylko zlokalizowane tiki, drganie, lub przejściowa krótkowzroczność. Poważniejszy napad może obejmować utratę przytomności i drgania.
- Pierwsza pomoc – Epilepsja
W przypadku drgawek należy unikać obrażeń fizycznych. Zdejmij ubranie, które może spowodować zranienie pacjenta. Pacjent powinien zostać ustawiony w pozycji bezpiecznej. Napad zwykle przebiega bez potrzeby dalszej interwencji (objawy napadów padaczkowych, takie jak drgawki i płytki oddech, zmniejszają aktywność padaczkową). Po napadzie nie ma potrzeby przyjmowania leku. Jednak jeśli to był pierwszy napad tego rodzaju, konieczne jest badanie lekarskie.
Problemy z sercem i choroby serca
Należą do nich różne choroby i stany – zawał serca, udar i zaostrzenie przewlekłych problemów. Ból w klatce piersiowej wokół mostka jest najczęstszym objawem, ale może również wystąpić ból w innych obszarach, kołatanie serca i duszność.
- Pierwsza pomoc na wodzie – problemy kardiologiczne
Uspokój pacjenta i ustaw go w pozycji siedzącej. Jeśli pacjent jest już leczony z powodu tego stanu, podaj zapisane przez lekarza leki. Zadzwoń po pomoc i przygotuj się do wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Często pierwsza pomoc na wodzie nie byłaby wcale potrzebna, gdyby załoga i sternik odpowiednio się przygotowali do rejsu. Przed wypłynięciem warto wziąć sobie do serca kilka aspektów:
- Zapoznaj się z ogólnym stanem zdrowia całej załogi i stosowanymi przez nią lekami.
- Rozważ przejście kursu z udzielania pierwszej pomocy.
- Upewnij się, że cała załoga wie, co robić w razie problemów.
- Sprawdź, czy na pokładzie znajduje się apteczka.
- Poinformuj załogę o miejscu przechowywania apteczki i lekarstw oraz sprzętu ratunkowego.