biuro@marigo.pl
Zadzwoń +48 691 612 066
port-sztynort-wiosna-2017

Port Sztynort – zmienna pogoda oraz wyjątkowo wysoki poziom wody

Port Sztynort zaskakuje nas w tym roku : raz upał, za chwilę zima  – nie nadążamy już normalnie ze zmianą garderoby. Do tego dochodzi bardzo wysoki poziom wody – czy duże jachty będą miały kłopot z przechodzeniem pod mostami? To pytanie powinni sobie zadać wszyscy planujący żeglugę po Mazurach dużymi jachtami, które posiadają bramkę do kładzenia masztu.

 

port-sztynort-keja

 

 

Jak co roku w Sztynorcie robota dogania wszystkich powiązanych z szerokopojętym jachtingiem. Port Sztynort zamienia się w prawdziwy przywodny plac zabaw dla dorosłych, którzy “uwielbiają” bawić się w szlifowanie, polerowanie, wiercenie, dokręcanie czy szorowanie. Oczywiście nie zawsze ogarnięci szałem przygotowań do kolejnego sezonu, zauważamy uroki płynące z takiej właśnie pracy.

 

A jest o czym wspominać…Szczególnie, gdy na samym początku kwietnia dopada nas upał na kei (ponad 30 stopni na plusie) i sprawia, że myślimy tylko o wylegiwaniu się na słoneczku i popijaniu zimnego chmielka. W dali krzyk żurawii, przy nas zapach jeziora i budzącej się do życia przyrody… Czegóż chcieć więcej? Po prostu musisz to poczuć! 🙂

 

Niestety, z korzystaniem z uroków mazurskiej natury musimy się jeszcze wstrzymać. Wracamy do rzeczywistości, patrząc na to, ile jeszcze mamy do zrobienia przy nowej Nautice… Instalacja dodatkowego steru strumieniowego na rufie, pomiar i wycięcie gąbek na siedziska w kokpicie i na dziobie, instalacja lodówki oraz sprzętu grającego… Jest tego trochę. Biegamy góra – dół, nie wszystko idzie zgodnie z planem, ale tak bywa zawsze przy tego typu pracach. Nasze lekkie szaleństwo przerywa nam na chwilę znajomy, który pyta, czy zauważyliśmy poziom wody w tym roku. Jesteśmy w szoku! Faktycznie – poziom wody podniósł się ponad pół metra!

Wyraźnie można to zauważyć patrząc na odległość od powierzchni pomostu do lustra wody.

 

port-sztynort-wysoki-poziom-wody

 

 

 

Tutaj też jest to widoczne 😊 :

 

port-sztynort-poziom-wody

 

Ale to jeszcze nic! W prawdziwy szok wprawia nas widok kei przy słynnym moście sztynorckim. Pierwszy raz widzę coś takiego! Wszystko zalane! Takiego stanu wody nie pamiętam- serio…

most-sztynorcki-wiosna-2017

 

 

 

Biorąc pod uwagę problemy na szlaku spowodowane niskim stanem wody, wiadomość o jego podwyższeniu powinna ucieszyć żeglarzy. Większość kłopotów zdarzała się co prawda na starym kanale łączącym Kisajno z Niegocinem, niemniej jednak  wielu klientów zgłaszało też problemy z nowymi wypłyceniami głównie w północnej części Mazur.

zalana-keja-most-sztynorcki

Tylko, co w takim razie będzie w sytuacji przechodzenia ze złożoną bramką pod mostami??? U nas brakuje do zachaczenia jakieś 30 cm, a na moje skromne oko, poziom wody podniósł się o ok 70 cm….

 

 

Zainrygowani nowym stanem rzeczy, postanawiamy sprawdzić, jak sytuacja na kei, przy której stacjonujemy w sezonie. I tu kolejna (tym razem w 100% pozytywna) wiadomość !

Mamy nowy pomost! Deski w końcu zostały wymienione! Ale się cieszę 😅. Wygląda to tak:

 

port-sztynort-keja-marigo-czarter

 

 

I pierwsze jachty przy wyremontowanej kei rezydenckiej nr 9. Nasze wkrótce dołączą.

sztynort-czartery-jachtów

 

 

 

Brakuje zieleni na drzewach, prawda? U mnie w ogrodzie są już pierwsze listki na drzewach, więc myślę, że ten widok nabierze zdecydowanie bardziej optymistycznego kolorytu lada dzień.

Port Sztynort pięknieje, a to oznacza pospieszne wodowanie pozostałych na nabrzeżu jachtów i wdrożenie prac porządkowych.

port-sztynort-keja-rezydencka

 

Dźwig nawet nie stygnie- mimo faktu, że przecież jest niedziela. Trzeba szybko zapełnić te puste keje.

port-sztynort-wodowanie-jachtów

 

Kolejne godziny – zdecydowana zmiana pogody. Kolejne dni – temperatura spada do 2-3 stopni powyżej zera w ciągu dnia, do tego wieje bardzo uciążliwy, północny wiatr. W nocy przymrozki…

 

 

Wracamy do pracy i do miejsca gdzie zimowała Nautika – nabrzeże przy stacji nawodnej Orlen. Zabieramy się  do zdjęcia folii transportowej- nigdy nie myślałam, że ta folia jest założona tak ciasno i że jest taka gruba. Po pół godzinie rozcinania i ciągnięcia, nasza nowa Nautika 1000 wita port Sztynort i wreszcie ukazuje swe dumne oblicze.

To naprawdę kawał pokładu… Zarówno dziób jak i  kokpit umożliwiają bardzo wygodną komunikację i odpoczynek. Przysłowiowe tańce na 100 % możliwe !

nautika-1000-sztynort-czarter

 

 

 

Potrzebujesz wyciszenia? Zapraszamy do Sztynortu póki spokój i niskie ceny przedsezonowe :-), a pogoda w końcu przecież powróci.  Ahoj!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *