Porty na jeziorze Dargin – atrakcje i udogodnienia

Jeśli chodzi o porty na jeziorze Dargin, to wybór mamy tu dość skromny… Kto zna to jezioro, ten wie, że jego brzegi, szczególnie te południowe, nie należą do zbyt gościnnych. Do tego dochodzi dno, na którym występują liczne wypłycenia, głębiny oraz głazowiska, w tym słynne już głazy Sztynorckie, w okolicy wejścia z jeziora Dargin do portu Sztynort. Dargin to jedno z największych i najbardziej rozległych akwenów Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich (powierzchnia ponad 3000 ha). W związku z powyższym wieją tu dość silne wiatry, a żeglarze i motorowodniacy chętnie poszukują portów do zacumowania.

jezioro Dargin Mazury
Jezioro Dargin Mazury

Infrastruktura portowa jest tu jednak dość uboga, poza słynnym portem w Sztynorcie, do dyspozycji jest tu tylko Zdorkowo, port Harsz i ewentualnie Pałac Młodzieży w Pieczarkach. Nie wiem w sumie, czy miejsca te można w ogóle nazwać portami, bo to są raczej niewielkie przystanie z bardzo płytkim podejściem. Jest też kilka kempingów typu Przystań Camp Sonata, Sun Bila, Sunny Camp czy Roganty (cumowanie do brzegu). Taka charakterystyka portów na jeziorze Dargin (płycizna, twardy piasek, krystalicznie przejrzysta woda) ma swoje plusy jak i minusy. Jeśli Twoje zanurzenie jest na poziomie 40-50 cm i uda Ci się skutecznie pochować, wszystko, co wystaje ( miecz, silnik), to nie ma problemu, będzie bosko! Szczególnie przy ciepłej, sprzyjającej pogodzie, cumowanie na Darginie daje niezliczone możliwości relaksu rodem z piaszczystych plaż na Kanarach! Tak, tak-naprawdę można się zdziwić, ile przyjaznych, ale jak wspomniałam wcześniej, również płytkich plaż znajdziesz w okolicach od Nowego Harszu, poprzez Pieczarki aż w stronę rogu Pierkunowskiego.

Zatem naprawdę warto spędzić tu trochę czasu, jeśli jest to technicznie możliwe (cechy Twojej łodzi) oraz niezbyt silnie wieje. Bo niestety, bardzo często, te najbardziej atrakcyjne brzegi na Darginie są nawietrzne. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że na 7 prób cumowania do portu Harsz, łodzią Nexus 870, 3 były nieudane. Akurat w tej jednostce nie ma możliwości podniesienia silnika do góry, do tego nie udało się zacumować na zewnętrznej kei, mocno wiało, no i musieliśmy odpływać. Lepiej było w wypadku łodzi Nautika 830, bo tam mamy silnik podnoszony do góry elektrycznie i przy średnim wietrze spokojnie sobie cumowaliśmy. W Zdorkowie jest lepiej, bo tam zdecydowanie rzadziej wieje i dzięki temu ( a bywamy bardzo często), jeszcze nigdy nie zaliczyliśmy porażki.


Porty na jeziorze Dargin : cumowanie, opłaty, atrakcje, jedzenie

No dobrze, ale przejdźmy w końcu do meritum: jeśli już Ci się uda, mimo głazów, wiatrów i mielizn zacumować do którejś przystani na jeziorze Dargin, to co Cię czeka? Jakie atrakcje, możliwości spędzenia wolnego czasu dają porty na jeziorze Dargin? Czy będzie ciepłe „papu” tak ważne, jeśli przewiało nas do szpiku kości? Poniżej zestawienie, które mam nadzieję pomoże w podjęciu decyzji, czy Ci się opłaca 😉 Nie opisuję Sztynortu, ponieważ wszelkie i szczegółowe informacje o tym miejscu znajdują się na stronie głównej naszego serwisu ( to nasz port macierzysty).

PRZYSTAŃ ZDORKOWO

Niewielka, klimatyczna przystań, położona na północnym brzegu jeziora Dargin, tuż przy trasie Sztynort-Giżycko. Zwana dawniej portem u Henia. Stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. Posiada rozległą, płytką plażę, wiaty grillowe oraz bar.

TELEFON : 604 231 266 , 692 041 731,
ADRES:Pozezdrze, Harsz Kolonia 62b

Przystań Zdorkowo oferuje gościom następujące udogodnienia:

 • 15 miejsc cumowniczych
 • zadaszone wiaty
 • dostęp do elektryczności
 • prysznic i WC
 • plażę i kąpielisko (twarde dno, trochę kamieni i starej trzciny ale potem w miarę zanurzania przyjemny piaseczek, a nie miękki muł)
 • bar, w którym można zamówić typowy fast food jak np frytki ale również traficie tu na pyszne, domowe pierogi. Wszystko niestety podawane jest w plastikach, ale jest świeżo i smacznie. Dodatkowo, w barze można kupić podstawowe przekąski, pieczywo, napoje i lody.
 • wynajem małych łodzi motorowych i wiosłowych oraz roweru wodnego
 • wynajem domków zlokalizowanych po drugiej stronie ulicy.

GłębokośćRodzaj cumowaniaCena
0.5-1.30 mBojki25 zł+10 zł osoba
PORT NOWY HARSZ

Port z prywatną piaszczystą plażą oraz campingiem położony ok kilometra od wsi Nowy Harsz. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie lasu oraz tras rowerowych. Cisza i spokój- prawdziwy chillout oraz pyszne jedzenie!

TELEFON722 277 527
ADRESPozezdrze, Nowy Harsz 84

Do portu należy podchodzić z podniesionym mieczem i wypiętym sterem. Jest tu płytko ale woda jest bardzo przejrzysta, co ułatwia ocenę głębokości i ewentualnych przeszkód na dnie ( kamienie). Przy porcie znajduje się piaszczysty teren rekreacyjny, następnie tawerna oraz camping(miejsce na przyczepy), na którym znajdziecie mini plac zabaw dla dzieci, sanitariaty oraz boisko. W niedalekiej odległości znajduje się stajnia, w której można zmówić jazdę konną.

Port Nowy Harsz to następujące udogodnienia:

 • piaszczysta plaża
 • tawerna z pysznym, domowym jedzeniem (gigantyczne kotlety schabowe oraz rewelacyjna zupa kurkowa między innymi 😉
 • postój dla przyczep campingowych
 • pralka, suszarka, prąd
 • plac zabaw
 • miejsce na ognisko
 • WC/ prysznic
 • wypożyczalnia : kajaki, optymisty, deska windsurfingowa, skuter wodny
GŁĘBOKOŚĆRODZAJ CUMOWANIACENY
0.5-1.0 mBoja/ Kotwica25 ZŁ łódź+15 zł osoba

5/5 - (3 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz