Żeglowanie po jeziorze Dargin-gdzie cumować, gdzie jeść?

Jezioro Dargin

Kto zna jezioro Dargin, ten wie, że jego brzegi, szczególnie te południowe, nie należą do zbyt gościnnych. Do tego dochodzi dno, na którym występują liczne wypłycenia, głębiny oraz głazowiska, w tym słynne już głazy Sztynorckie, w okolicy wejścia z jeziora Dargin do portu Sztynort. Dargin to jedno z największych i najbardziej rozległych akwenów Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich (powierzchnia ponad 3000 ha). W związku z powyższym wieją tu dość silne wiatry, a żeglarze i motorowodniacy chętnie poszukują portów do zacumowania. Żeglowanie po tym jeziorze, szczególnie poza bojami wyznaczającymi szlak, wymaga szczególnej uwagi i skupienia.

Południowo-wschodnia część jeziora Mamry stanowi obszar, na którym rozciągają się jezioro Łabap na zachodzie oraz jezioro Kisajno na południu. Ta połączona przestrzeń tworzy rozległą otwartą wodę, która podczas wiatrów wschodnich i zachodnich może spowodować powstanie stromych i wysokich fal na jeziorze Dargin. Szczególnie w okolicach Sztynorckiego Rogu, wejścia do kanału prowadzącego na jezioro Sztynorckie oraz na wschód od mostu nad przejściem ku Kirsajtom, a także w okolicach wysp Poganckie Kępy w głębi jeziora oraz Wysokiego Rogu na zachodzie, istnieje wiele kamieni tuż pod powierzchnią wody oraz obszarów płytkich (również w pobliżu toru wodnego). Pomimo tych wyzwań, Dargin pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych akwenów na Mazurach, przyciągając żeglarzy radością płynięcia po tak dużej i otwartej przestrzeni wodnej.

jezioro Dargin

Infrastruktura portowa jest tu jednak dość uboga, poza słynnym portem w Sztynorcie, do dyspozycji jest tu tylko Zdorkowo, port Harsz, U Melnika i ewentualnie Pałac Młodzieży w Pieczarkach. Nie wiem w sumie, czy miejsca te można w ogóle nazwać portami, bo to są raczej niewielkie przystanie z bardzo płytkim podejściem. Jest też kilka kempingów typu Przystań Camp Sonata, Sun Bila, Sunny Camp czy Roganty (cumowanie do brzegu). Taka charakterystyka portów na jeziorze Dargin (płycizna, twardy piasek, krystalicznie przejrzysta woda) ma swoje plusy jak i minusy. Jeśli Twoje zanurzenie jest na poziomie 40-50 cm i uda Ci się skutecznie pochować, wszystko, co wystaje ( miecz, silnik), to nie ma problemu, będzie bosko! Szczególnie przy ciepłej, sprzyjającej pogodzie, cumowanie na Darginie daje niezliczone możliwości relaksu rodem z piaszczystych plaż na Kanarach! Tak, tak-naprawdę można się zdziwić, ile przyjaznych, ale jak wspomniałam wcześniej, również płytkich plaż znajdziesz w okolicach od Nowego Harszu, poprzez Pieczarki aż w stronę rogu Pierkunowskiego.

Zatem naprawdę warto spędzić tu trochę czasu, jeśli jest to technicznie możliwe (cechy Twojej łodzi) oraz niezbyt silnie wieje. Bo niestety, bardzo często, te najbardziej atrakcyjne brzegi na Darginie są nawietrzne. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że na 7 prób cumowania do portu Harsz, łodzią Nexus 870, 3 były nieudane. Akurat w tej jednostce nie ma możliwości podniesienia silnika do góry, do tego nie udało się zacumować na zewnętrznej kei, mocno wiało, no i musieliśmy odpływać. Lepiej było w wypadku łodzi Nautika 830, bo tam mamy silnik podnoszony do góry elektrycznie i przy średnim wietrze spokojnie sobie cumowaliśmy. W Zdorkowie jest lepiej, bo tam zdecydowanie rzadziej wieje i dzięki temu ( a bywamy bardzo często), jeszcze nigdy nie zaliczyliśmy porażki.

Powierzchnia 3030 ha
Średnia Głębokość 10.60 m
Max Głębokość 37.60 m
Długość 10.10 km
Szerokość 5.6 km
Linia Brzegowa 37.60 km

Żeglowanie po jeziorze Dargin pod koniec dnia prawdopodobnie skłoni Cię po poszukiwania jakiegoś miejsca na nocleg. Poniżej przedstawiamy niewielkie porty do zacumowania na tym akwenie. Pamiętaj, podczas wyboru miejsca na nocleg, zawsze cumujemy tam, gdzie jest " za wiatrem". Takie podejście uchroni Cię przed ewentualnymi uszkodzeniami steru głębinowego i dna jachtu. Szczególnie, jeśli jest to duży jacht motorowy.

No dobrze, ale przejdźmy w końcu do meritum: jeśli już Ci się uda, mimo głazów, wiatrów i mielizn zacumować do którejś przystani na jeziorze Dargin, to co Cię czeka? Jakie atrakcje, możliwości spędzenia wolnego czasu dają porty na jeziorze Dargin? Czy będzie ciepłe "papu" tak ważne, jeśli przewiało nas do szpiku kości? Poniżej zestawienie, które mam nadzieję pomoże w podjęciu decyzji, czy Ci się opłaca 😉 Nie opisuję Sztynortu, ponieważ wszelkie i szczegółowe informacje o tym miejscu znajdują się na stronie głównej naszego serwisu ( to nasz port macierzysty).

Jezioro Dargin Mapa

PRZYSTAŃ ZDORKOWO NAD JEZIOREM DARGIN

GŁĘBOKOŚĆ 0.5 M-1.3 M
RODZAJ CUMOWANIA BOJA
CENA CUMOWANIA 25 ZŁ+15 ZŁ /OSOBA
UDOGODNIENIA PRĄD: 15 ZŁ
OGNISKO: 60 ZŁ
PRYSZNIC: 12 ZŁ
SKLEP, WC, BAR, PLAŻA

Niewielka, klimatyczna przystań, położona na północnym brzegu jeziora Dargin, tuż przy trasie Sztynort-Giżycko. Zwana dawniej portem u Henia. Stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. Posiada rozległą, płytką plażę, wiaty grillowe oraz bar.

TELEFON :  604 231 266 , 692 041 731,
ADRES: Pozezdrze, Harsz Kolonia 62b

 

PRZYSTAŃ ZDORKOWO -UDOGODNIENIA

  • 15 miejsc cumowniczych
  • zadaszone wiaty
  • dostęp do elektryczności
  • prysznic i WC
  • plażę i kąpielisko (twarde dno, trochę kamieni i starej trzciny ale potem w miarę zanurzania przyjemny piaseczek, a nie miękki muł)
  • bar, w którym można zamówić typowy fast food jak np frytki ale również traficie tu na pyszne, domowe pierogi. Wszystko niestety podawane jest w plastikach, ale jest świeżo i smacznie. Dodatkowo, w barze można kupić podstawowe przekąski, pieczywo, napoje i lody.
  • Wynajem małych łodzi motorowych i wiosłowych oraz roweru wodnego
  • wynajem domków zlokalizowanych po drugiej stronie ulicy.

PRZYSTAŃ ZDORKOWO-ATRAKCJE W OKOLICY

  • wioska żeglarska Sztynort Duży, a w niej: zabytkowy pałac, znana wśród żeglarzy tawerna Zęza, winiarnia, amfiteatr, w którym dwa razy w tygodniu odbywają się koncerty piosenki żeglarskiej
  • „Wilczy Szaniec” w Gierłoży - była wojenna kwatera Hitlera
  • Sanktuarium w Świętej Lipce
  • Twierdza Boyen w Giżycku, w której w okresie letnim odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne
    Węgorzewo z corocznym festiwalem jazzowym
  • Kanał Mazurski – 13 km od Węgorzewa można zobaczyć potężną śluzę w Gujach Wielkich
  • Puszcza Borecka – jedno z ostatnich siedlisk żubra
  • Bunkry z czasów II wojny światowej w Mamerkach
  • Kwatera Himmlera w Pozezdrzu
  • Most obrotowy na kanale Łuczańskim (giżyckim) w Giżycku
  • Zamek w Węgorzewie


  • PORT NOWY HARSZ NAD JEZIOREM DARGIN

  • GŁĘBOKOŚĆ 0.5 M-1.0 M
    RODZAJ CUMOWANIA BOJA/kotwica
    CENA CUMOWANIA 30 ZŁ+20 ZŁ /OSOBA
    UDOGODNIENIA PRĄD: 20 ZŁ
    OGNISKO: 0 ZŁ
    PRYSZNIC: 0 ZŁPRALKA/SUSZARKA: 15 ZŁSLIP: 50 ZŁWC, BAR, PLAŻA, SAUNA, KEMPING, WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU

  • Port z prywatną piaszczystą plażą oraz campingiem położony ok kilometra od wsi Nowy Harsz. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie lasu oraz tras rowerowych. Cisza i spokój- prawdziwy chillout oraz pyszne jedzenie!

TELEFON 722 277 527
ADRES Pozezdrze, Nowy Harsz 84

 


Do portu należy podchodzić z podniesionym mieczem i wypiętym sterem. Jest tu płytko ale woda jest bardzo przejrzysta, co ułatwia ocenę głębokości i ewentualnych przeszkód na dnie ( kamienie). Przy porcie znajduje się piaszczysty teren rekreacyjny, następnie tawerna oraz camping(miejsce na przyczepy), na którym znajdziecie mini plac zabaw dla dzieci, sanitariaty oraz boisko. W niedalekiej odległości znajduje się stajnia, w której można zmówić jazdę konną.

PORT NOWY HARSZ UDOGODNIENIA

    • piaszczysta plaża

    • tawerna z pysznym, domowym jedzeniem (gigantyczne kotlety schabowe oraz rewelacyjna zupa kurkowa między innymi 😉

    • postój dla przyczep campingowych

    • pralka, suszarka, prąd

    • plac zabaw

    • miejsce na ognisko, SAUNA

    • WC/ prysznic

    • wypożyczalnia : kajaki, optymisty, deska windsurfingowa, skuter wodny

PRZYSTAŃ U MELNIKA

GŁĘBOKOŚĆ 0.4M-0.8 M
RODZAJ CUMOWANIA KOTWICA/BOJA
CENA ZA CUMOWANIE 50 ZŁ
UDOGODNIENIA PLAŻA,BAR OGNISKO, JAZDA KONNA,AGROTURYSTYKA Z PYSZNYM JEDZENIEM

Przystań, choć niewielka, oferuje wszystko, czego żeglarz może potrzebować. Z jednym drewnianym pomostem umożliwia przybicie do brzegu jeziora Dargin. Miejsce to jest wyposażone w wodę, prąd oraz toalety, co sprawia, że pobyt tutaj jest wyjątkowo komfortowy. Można tu również rozbić namiot, zorganizować ognisko czy grill, ciesząc się wieczorami w otoczeniu spokojnej przyrody. Dodatkowym atutem jest niewielka, piaszczysta plaża oraz miejsce kąpielowe, które zachęcają do orzeźwiających pływania.

Miejsce do cumowania usytuowane jest pod urokliwą skarpą, a nieco wyżej znajduje się malowniczy kemping, oferujący domki holenderskie, miejsce dla kamperów oraz przestrzeń dla namiotów. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną spędzić czas w ciszy i harmonii z naturą.

W pobliżu przystani znajduje się także gospodarstwo agroturystyczne Melnik, słynące z pięknych koni i możliwości przejażdżek po malowniczej mazurskiej okolicy. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano plac zabaw oraz liczne zwierzęta gospodarskie. W ramach atrakcji organizowane są także kursy jazdy konnej, dostarczając niezapomnianych wrażeń.

Dodatkowo, to miejsce przyciąga żeglarzy wyśmienitą mazurską kuchnią regionalną. Można tu delektować się smakiem lokalnych potraw, odkrywając kulinarne bogactwo tego regionu. Dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępne są kajaki oraz łodzie wiosłowe, umożliwiające odkrywanie uroków jeziora Dargin.

TELEFON  513 177 851
ADRES 11-610 Nowy Harsz 84

PAŁAC MŁODZIEŻY JEZIORO DARGIN

To kultowe miejsce to ośrodek warszawskiego Pałacu Młodzieży. Jego niewielki port, zazwyczaj zatłoczony łódkami uczestników żeglarskich kursów, niestety, nie oferuje ochrony przed wiatrami z zachodu. Znalezienie wolnego miejsca jest wyzwaniem, a na brzegu nie ma ani sklepów, ani najmniejszych knajpek. Brzegi wokół Pieczarek są zarosłe gęstą trzciną, co utrudnia znalezienie dobrego miejsca do cumowania. Komary są tu obecne w ogromnych ilościach. Mimo tych niedogodności, okolica jest otoczona piękną wodą, jednak warunki do biwakowania są tu dość słabe. Za to plus to niewielka liczba ludzi, co daje odrobinę prywatności.

port Pieczarki Jezioro Dargin

 

 

 

Na jeziorze Dargin znajdziesz sporo urokliwych miejsc, jeśli lubisz Cumowanie na Dziko. Musisz jednak mocno uważać na płycizny oraz kamienie oraz sprawdzić prognozę pogody, aby przewidzieć rodzaj i kierunek wiatru. Może się bowiem zdarzyć, że np o 5 nad ranem zerwie się wiatr, który znacząco wpłynie na stan Twojego zacumowania oraz stan łodzi.


Poniżej kilka miejscówek, gdzie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, można spędzić bardzo miło noc na jachcie.

  • Królewski Róg

Półwysep oblewany przez Dargin i Kisajno. Warto podchodzić z zachodu, bo w ten sposób można ominąć głazy przy Poganckich Kępach.

  • Pole Namiotowe Roganty

Zatoczka zaraz za Królewskim rogiem, po prawej. Szeroka, płytka plaża z piaseczkiem, możliwość zrobienia ogniska przy plaży.

  • Wysoki Róg

Kotwicowisko na zachodnim brzegu Darginu, przy wejściu w jezioro Kisajno. Trzeba bardzo uważać na podwodne kamienie u szczytu cypla i mieliznę leżącą kawałek na południe.

  • Sun Bila Pieczarki

Miejsce położone na wschodnim brzegu jeziora Dargin. Ten obszar wyróżnia się kilkoma niezwykłymi cechami: tuż nad brzegiem rozciąga się bardzo czysta woda, a wschody słońca są tu niezwykle malownicze. To także bezpieczne miejsce dla dzieci - od brzegu do jeziora przez około 150 metrów jest dość płytko, z głębokością wynoszącą od 0,5 do 1,0 metra. Dla osób, dla których spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody jest esencją życia, to miejsce stanowi prawdziwy raj.

  • Fuledzki Róg

Półwysep na styku Darginu i jeziora Dobskiego. Płytko, gdzieniegdzie kamienie.

  • Wyspa Poganckie Kępy

Cumowanie do drzew jak wiadomo zabronione, ale można rzucić kotwicę, najlepiej dwie(dziób, rufa)  i zacumować. Na wyspie obowiązują zasady opisane poniżej 😉

wyspa Poganckie Kępy jezioro Dargin

 

Żeglując po jeziorze Dargin można podpłynąć do kilku miejsc, w których zamówimy ciepły posiłek. Największy wybór oczywiście w porcie Sztynort. Ponadto, praktycznie we wszystkich wymienionych tutaj przystaniach, uda Wam się posmakować kuchni regionalnej.

JEDZENIE W SZTYNORCIE:

baba pruska sztynort

 

Dania kuchni regionalnej, pyszna pizza, świetne śniadania w formie bufetu w formie "Jesz Ile Chcesz" za 38 zł od osoby

 

 

 

 

 

 


portugalski food truck sztynort

 

Specjały kuchni portugalskiej, kanapki z ośmiornica , dania z krewetkami, tosty na szybko, kanapka z karkówką

 

 

 

 

 


restauracja mesa sztynort

 

Trochę bardziej restauracyjnie niż barowo, czyli pierogi z nadzieniem z pieczonej kaczki, roladki z karkówki czy pomidory faszerowane kuskusem, pesto i rukolą. Dzieci znajdą tu jednak dla siebie frytki i nuggetsy.

 

 

 


zęza sztynort

 

Pyszne obiady w stylu : Golonka  duszona z kluseczkami śląskimi i zasmażaną kapustą, chłodnik, pierogi, własny chleb i wiele wiele innych.

Do tego świeżo lane piwo własnej produkcji!

 

 

 


  • Grill pod wiatą koncertową

grill sztynort

 

Pyszne dania grillowe, polecam karkówkę i grillowane warzywa z sosem czosnkowym, ogórki małosolne, bigos, własny chlebek, zupy sezonowe.

 

 

 

 

 

 


smażalnia-sztynort-mazury-taras-zewnętrzny

Ryby smażone, nalewki, zupy i sałatki i pierogi. Ceny za rybę mogą wpłynąć znacząco na zasobność portfela, bo kalkulowane raczej pod klienta z Warszawy 😉 Rybki za to świeże i dość szybko podane.

 

 

 

 


JEDZENIE W ZDORKOWIE:

  • Bar, tuż przy plaży, po drugiej stronie ulicy

tawerna zdorkowo nad jeziorem dargin

 

Pyszne, robione na miejscu pierogi, dania obiadowe, frytki. Potrawy podawane na plastikowych talerzach.

 

 

 

 

 


JEDZENIE AGROTURYSTYKA U MELNIKA

  • Bar przy plaży
  • Restauracja w Agro (10 min spacerem od plaży)

Pyszne, domowe obiady, pieczone i wędzony ryby, ciasta domowe, swojskie naleweczki 🙂


JEDZENIE PORT NOWY HARSZ

  • Tawerna/Bar przy plaży- bardzo duże i smaczne porcje !

 

Ogromne porcje pysznych obiadów, bardzo dobre zupy, domowe naleweczki.

5/5 - (13 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz