Spanie na jachcie

Wybierasz się w rejs i nie wiesz, co Cię czeka podczas noclegu? Twoi znajomi zamówili czarter jachtu żaglowego i namawiają Cię, abyś dołączył?Nie masz pojęcia, gdzie się śpi i o czym pamiętać przed wyjazdem, aby być dobrze przygotowanym? Zerknij na wskazówki poniżej, a spanie na jachcie okaże się niezapomnianą przygodą.

Jak się śpi na jachcie?


Mazury i nocleg na łodzi. Nie ma nic bardziej relaksującego. Oczywiście pod warunkiem, że nie zacumowałeś obok mocno imprezowego towarzystwa lub nie stoisz na mocno nawietrznym brzegu… Jeśli udało Ci się uniknąć obu powyższych sytuacji , to masz realne szanse, aby :

  • Doświadczyć delikatnego, usypiającego kołysania . Gwiazdy nad tobą. Świeża bryza owiewa twoją skórę. Spokój natury, który najlepiej usypia i wycisza przed snem.
  • Przeżyć wspaniały poranek ubrany w niesamowite widoki i dźwięki. Poczuć zapach mazurskiego jeziora…

Na większych mazurskich  jachtach żaglowych mamy do wykorzystania zazwyczaj od 2 do 3 sypialni (kabin), które są najczęściej dwuosobowe z podwójnymi łóżkami (kojami). W każdej kabinie jest sporo miejsca na rzeczy osobiste ( szafki, jaskółki, bakisty pod koją).  Dodatkowe miejsca do spania to rozkładana / rozkładane  koje w messie jachtu, które stanowią miejsce do spania dla dwóch osób lub dla jednej osoby dorosłej i dwójki dzieci.

nocleg na jachcie

Jedne z moich najlepszych wspomnień ze spania na jachcie, to oszałamiające nocne niebo i oraz wschody słońca o 3-4 nad ranem.

Wszystko to może być twoje, jeśli będziesz pamiętać o trzech ważnych zasadach dotyczących noclegu na jachcie.

1.Przygotuj się na zabawę


  • Jedzenie jest ważnym składnikiem niemal każdej specjalnej okazji. Nocleg na łodzi nie jest wyjątkiem. Pomyśl o kolacji i śniadaniu, ale pomyśl także o przygotowaniu i sprzątaniu. Wybierz przepisy, które wymagają niewielkiego zaangażowania lub nie wymagają go wcale.

Oczywiście możesz w pełni skorzystać z kambuza lub grilla na jachcie. Weź pod uwagę, że chcesz cieszyć się towarzystwem innych uczestników rejsu i mieć możliwość relaksu.

  • Alkohol może być czymś, co wpłynie na polepszenie i rozluźnienie atmosfery, ale upewnij się, na jachcie jest osoba, która odpowiada za podstawowe obowiązki żeglarskie.
  • Muzyka i rozrywka są dobrymi elementami, które mogą wzbogacić Twoje wrażenia z pływania nocą. Pamiętaj, że dźwięk przenosi się na wodę, więc powinieneś brać pod uwagę pobliskich żeglarzy, gdy robi się naprawdę wesoło a muzyka staje się co raz głośniejsza.

Nie zapominaj, że radość z nocy na wodzie to podstawa. Pomyśl o działaniach, które pozwolą ci docenić piękno przyrody i spokój, jaki możesz znaleźć z dala od telefonów i pracy. Rozważ gry planszowe zamiast podłączania telewizora lub przenośnego odtwarzacza DVD.

Planując rejs (nawet ten krótki), zastanów się, gdzie chcesz spędzić pierwszą noc. Jeśli nigdy wcześniej nie spałeś na łodzi, możesz spróbować to przeżyć, gdy jacht jest zacumowany w porcie. Zdecydowanie lepiej zniesiesz poranek, gdy wszystko będzie na miejscu- od sanitariatów po możliwość podłączenia suszarki na pokładzie.

Kiedy poczujesz się bardziej komfortowo, spróbuj koniecznie spania „na dziko”, czyli w miejscach bez udogodnień, gdzieś w cichej zatoczce lub przy trzcinach.

Niezależnie od tego, które miejsce wybierzesz na nocleg, pamiętaj aby było ono bezpieczne w razie nagłej zmiany pogody.

  1. Pomyśl o potrzebach praktycznych

  • Prywatność

W zależności od konfiguracji wnętrza jachtu, możesz mieć do dyspozycji przestrzeń całkowicie otwartą, bądź podzieloną na zamykane kabiny. Oczywiście druga opcja jest zdecydowanie bardziej komfortowa i zapewnia wysoki poziom zachowania prywatności na jachcie i wygodniejszy nocleg. Zamykane kabiny są zwykle wyposażone w rozmaite schowki ( jaskółki i bakisty) oraz szafki. Można się wygodnie urządzić i rozłożyć  swoje rzeczy oraz pościel. Nie ma potrzeby składania wszystkich rzeczy związanych ze spaniem na czas dziennego pływania. Można się wygodnie przebrać oraz iść spać prawie niezależnie od tego, co dzieje się na jachcie.

spanie na jachcie

Inaczej sprawa wygląda w wypadku mniejszych jachtów z jedną przestrzenią do spania. Choć zwykle mamy do dyspozycji rozkładane koje, dość obszerne, to trzeba je po spaniu złożyć, tak aby zachować komunikację. Nie masz tak zwanego „własnego kąta”, co bywa istotne w chwilach słabości  spowodowanych na przykład nie do końca dobranym  towarzystwem na łodzi.

  • Dobierz kabinę

Kabiny na jachcie różnią się zwykle wielkością, wygodą oraz usytuowaniem względem łazienki czy wyjścia. Postaraj się tak wybrać kabinę, aby było Ci wygodnie. Jeśli na jachcie są jakieś osoby starsze lub małe dzieci – oddajcie wygodniejsze miejsca, zgodnie z zasadą dobrego wychowania. Jeśli dochodzi przy wyborze miejsca do spania do jakichś nieporozumień- losujcie miejsca- unikniecie konfliktów.

  • Spanie na jachcie a chłód

Pamiętaj, że ciało ochładza się szybciej podczas odpoczynku. Będzie Ci dużo milej, gdy obudzisz się z czymś przytulnie owiniętym wokół ciebie, gdy nadejdzie chłód poranka.

Zachowaj ciepło dzięki wytrzymałym i dobrym jakościowo śpiworom. Przy planowaniu garderoby na noc, sprawdź czy jacht ma ogrzewanie i na ile czasu ono wystarczy.

Jest coś absolutnie niesamowitego w środku nocy na wodzie, kiedy świat jest jednocześnie cichy i żywy.  Będziesz miał szansę to docenić, jeśli nie będziesz dygotał z zimna.

  1. Przygotuj się na ewentualny wypadek


Popularne zdjęcia łodzi pływających po Mazurach kojarzą się nam z uśmiechniętymi załogantami na tle lekko rozwianego jeziora i błękitnego nieba. Lekki przechył, zero stresu, pełen chill. Rzeczywistość jest jednak taka, że obsługa łodzi to wielka odpowiedzialność, która nie kończy się, gdy zasypiasz.

  • Sprawdź łódkę, na której zamierzasz spędzić noc i upewnij się, że wszystkie urządzenia działają prawidłowo.

Mówię tu ( o co raz rzadziej stosowanych) lodówkach na gaz. Zdarzało się, że gdy wentylacja takowej lodówki zawodziła, dochodziło to zatruć wśród członków załogi. Podobne przypadki mogą się zdarzyć, gdy szczelnie zamkniesz jacht na noc i postanowisz dogrzewać się gazem z butli gazowej…

Dobrym sposobem na uchronienie się przed takimi przypadkami, jest zakup detektora CO2, lub zaprzestanie używania danych urządzeń w trakcie nocy.

  • Sprawdź cumowanie

Zwróć uwagę na kotwię i cumy – weź pod uwagę, że nawet jeśli wieczór jest cichy i bezwietrzny, w nocy może zerwać się silny wiatr. Czy twoja kotwica i cumy to wytrzymają? Sprawdź wiarygodną prognozę pogody i obudź się bez niespodzianek oraz strat w wyposażeniu jachtu!

  • Sprawdź, czy masz na pokładzie niezbędny osprzęt ratunkowy oraz naładowany telefon

Tutaj więcej o :

Spanie na jachcie to wspaniałe doświadczenie!

5/5 - (2 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz