Na Mazurach, a dokładnie na Szlaku Wielkich Jezior, trwa poważny remont. Kanał Niegociński, zlokalizowany w sercu mazurskiego szlaku, przeszedł w ostatnich dwóch latach poważną, widoczną, a przede wszystkim bardzo korzystną dla użytkowników przebudowę. Obecnie trwają prace na pozostałych kanałach, które w wielu miejscach były już w opłakanym stanie. Trwa również remont śluzy Guzianka.

Mazury-remont-szlaku

19.12.2019

Remont szlaku WJM składa się z kilku etapów (informacje poniżej) i na szczęście okazuje się, że dziś rusza już drugi etap remontu. Przebudowanych i umocnionych zostanie 5 kanałów na drodze wodnej od Giżycka do Mikołajek. Głównym problemem były wypłycenia, zatem z podjętych inwestycji cieszą nie tylko żeglarze i motorowodniacy, ale również mieszkańcy Mazur.

Pierwsze przetargi zostaną ogłoszone na początku roku 2020. Remont obejmie się kanały : Szymoński, Mioduński, Łuczański, Grunwaldzki i Tałcki.

remont kanałów Mazury

Remont Kanałów Mazury – informacje

W latach poprzednich  finansowane środkami europejskimi na Mazurach powstawały hotele, pensjonaty, drogi oraz  ścieżki rowerowe. W obecnej chwili, mazurscy samorządowcy wdrażają plan remontu zbudowanej na przełomie XIX i XX w infrastruktury wodnej oraz związanych z nią nadbrzeży.  Kanały, czy śluzy na Mazurach, zostały zbudowane jeszcze w czasach Prus Wschodnich i tylko niektóre z nich przechodziły drobne renowacje.

Rozbudowa oraz modernizacja szlaków wodnych i nabrzeży na Mazurach jest celem 3-etapowego projektu.

Projekt ten realizowany jest w partnerstwie Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz z poszczególnymi gminami położonymi przy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Przewidywany termin zakończenia tego etapu to czerwiec 2020

Remont Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – etap I

Najważniejszym elementem tego etapu będzie budowa śluzy Guzianka II. Dzięki wybudowaniu drugiej śluzy, nastąpi wyłączenie z ruchu starej  i wymagającej remontu śluzy Guzianki I.

Śluza Guzianka w szczycie sezonu obsługuje po kilkaset jachtów dziennie. Jej infrastruktura tworzona w latach 1878-79, nie była przewidziana na takie obciążenie. Obciążenie, które wzrasta w związku z bardzo szybkim rozwojem turystyki nastwionej na wynajmowanie jachtów na Mazurach.

Kolejnymi etapami remontu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest udrożnienie szlaku wodnego na przesmyku jezior: Mikołajskie – Tałty. Chodzi tu o przebudowę kładki dla pieszych nad Jeziorem Mikołajskim. W grę wchodzi również usunięcie ruin przedwojennego, zdetonowanego mostu. Ruiny uniemożliwiają ruch żeglowny na jednej połowie przesmyku łączącego jeziora.

Przewidywany termin zakończenia etapu I to czerwiec 2020 roku.

Remont Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – etap II

Doczekamy się w końcu remontu i umacniania nabrzeży wszystkich kanałów na trasie z Mikołajek do Giżycka. Dodatkowo udrożniony zostanie kanał Giżycki oraz przebudowane zostaną nabrzeża jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy.

Kanał Szymoński

Jeśli chodzi o przebudowę i umocnienie Kanału Szymońskiego, to remont obejmie 2,36 km kanału. Jest to najdłuższy z mazurskich kanałów i obecnie w złym stanie technicznym.

Kanał Giżycki/Łuczański

Remont zakłada przebudowę i umocnienie na odcinku 2,13 km kanału. Planowane jest również udrożnienie poprzez przebudowę kładki nad Kanałem Giżyckim na przedłużeniu ul. 3 Maja.

Kanał Mioduński

Przebudowa i umocnienie Kanału Mioduńskiego, który łączy jezioro Kotek i Szymon. Od lat w złym stanie technicznym.  Remont obejmie 1,92 km kanału.

Kanał Grunwaldzki

Kanał ten również od lat jest w bardzo złym stanie technicznym. Łączy ze sobą jezioro Kotek z jeziorem Tałtowisko. Renowacja obejmie 0,47 km kanału.

Kanał Tałcki

Modernizacja i umocnienie Kanału Tałckiego na długości 1,6 km. Kanał Tałcki łączy jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty.

Nabrzeże jeziora Mikołajskiego

Na modernizację nabrzeża w Mikołajkach żeglarze czekali od lat. Mikołajki to zaraz po Giżycku, najpopularniejsza wioska żeglarska na Mazurach. Corocznie tysiące żeglarzy wynajmujących jachty na Mazurach, chcą choćby na chwilę zacumować w tym miejscu.

Niestety, infrastruktura portów w Mikołajkach, dawno przestała zaspokajać potrzeby rynku. Nie tylko ilość jachtów na szlaku, ale również wiatry głównie dopychające, od lat utrudniają cumowanie przy nabrzeżu w tym znanym miejscu.

Do tej pory zbudowano już nową kładkę dla pieszych nad przesmykiem łączącym jeziora Mikołajskie i Tałty. Trwa przebudowa nabrzeża, która zaczęła się od amfiteatru i etapami będzie postępować w kierunku wioski żeglarskiej i Śniardw. Powstanie prawie kilometrowa promenada, nowe miejsca cumownicze oraz niewielka plaża. Stara, słynna tawerna pozostanie nietknięta.

Korzyści dla żeglarzy odwiedzających Mikołajki

Wodniacy odwiedzający Mikołajki będą mieli do dyspozycji dużo więcej punktów poboru wody i prądu. Bardzo ważnym aspektem renowacji są nowe punkty oddawania ścieków. Na Mazurach wciąż brakuje odsysarek, a przybywa jachtów z toaletami morskimi. Nabrzeże zostanie połączone z ulicą Kajki poprzez schody wejściowe o długości około 50 m. Planuje się wprowadzenie elektronicznego poboru opłat przy kejach.

 

Nabrzeże jeziora Niegocin w Giżycku

Rozbudowa basenów nadbrzeżnych nad Jeziorem Niegocin. W grę wchodzi tu remont umocnień brzegowych, pirsu wraz ze slipami oraz nadbrzeżnego placu klubowego do obsługi żeglarzy. Rozbudowane zostaną nadbrzeżne ciągi piesze do obsługi terenów portowych.

Nabrzeże rzeki Pisy w Piszu

Umocnienie i zagospodarowanie  nadbrzeża na długości 2,75 km. Budowa portu wraz z infrastrukturą!  🙂 Do tego ciągi komunikacja piesza wraz z oświetleniem.

remont-na-szlaku-wielkich-jezior-pisz

Jezioro Nidzkie

Wzmocnienie nabrzeża i budowa pomostów pływających wraz z niewielką infrastrukturą do obsługi ruchu wodnego.

 

Planowany  termin zakończenia prac II etapu remontu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich: czerwiec 2021r.

Remont Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – etap III

Na tym etapie doczekamy się remontu śluzy Guzianka I oraz śluzy i jazu w Kwiku.

szlak-wielkich-jezior-na-mazurach-remont

Dodatkowo zaplanowano dalsze udrażnianie  szlaku wodnego WJM. Chodzi tu o prace hydrotechniczne przy kanałach i ich połączeniach z jeziorami, przebudowa umocnień 3 kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowa nabrzeża jezior: Mikołajskie i Niegocin.

Termin na zakończenie etapu III to grudzień 2021. Trzymamy kciuki, aby terminy zostały dotrzymane i żeglarze, którzy zdecydują się na wynajem jachtu na Mazurach będą chwalić, a nie narzekać :-).