Czarter houseboat Mazury coraz bardziej popularny !

Jachty typu spacerowe typu houseboat podbijają na Mazurach serca nie tylko zatwardziałych żeglarzy, ale również miłośników wędkowania.

Pozostali turyści, którzy dotąd urlopowali w domkach lub pod namiotem, zmieniają styl ze stacjonarnego na ruchomy i wynajmują jachty.

czarter houseboat mazury

Houseboat Mazury nowy Illuminatus ze stoczni Tes Yachts

Od kilku lat, na mazurskich jeziorach można zauważyć zdecydowany przyrost jachtów typu houseboat w stosunku do jachtów z żaglem. Taka wygodna forma spędzania urlopu przypadła turystom do gustu do tego stopnia, że obecnie większość firm oferujących czarter jachtów na Mazurach, posiada w swojej ofercie jakieś jachty motorowe houseboat.


Jak to możliwe, że czarter houseboat Mazury stał się bardzo popularną frazą wpisywaną w wyszukiwarki?

Otóż zaczęło się od dużych zmian w przepisach. Te zmiany doprowadziły do tego, że obecnie duży jacht motorowy typu houseboat ( taki nawet 13 metrowy!) można wyczarterować zupełnie bez patentu.

Muszą być jednak spełnione następujące warunki: jacht powinien posiadać silnik max 13-konny, lub taki który rozwija prędkość max 15KM/h.

jachty-motorowe-na-wynajem-bez-patentu-mazury

Houseboat Mazury Nautiner 40 w Ekomarinie Giżycko

To oznacza, iż możliwy jest czarter jachtu z mocniejszym silnikiem niż 13 KM (a jest to zdecydowanie zalecane przy gabarytach jachtu powyżej 9 m długości). Jednak jacht z mocniejszym silnikiem nie może rozwijać dużych prędkości.

W naszym przypadku, wyglądało to tak, że aby jacht houseboat Nautika 1000 S czy jacht Nautika 830 S mógł być wynajmowany bez patentu, musieliśmy uzyskać specjalne zaświadczenie od producenta tychże jednostek, że w związku z konstrukcją, masą i gabarytami, jachty te nie rozwijają prędkości większej niż 15 km/h.

Tyle przepisy, ale jak zmiany wpłynęły na rzeczywistość?

Rzeczywistość jest taka, że wszystkie wprowadzone udogodnienia generują wiele pozytywów jak i negatywów.

Fajne i wygodne jest to, że sternicy, którzy nie posiadają przysłowiowego papierka, a posiadają doświadczenie, mogą wynająć dowolny houseboat w pięknej krainie Mazury  i nikt nie będzie wymagał od nich patentu. Chętnych nie brakuje, ponieważ coraz więcej osób woli zwiedzać jeziora i okolice od strony wody i nocować codziennie w innym miejscu – raz w ciszy raz przy głośnej tawernie, pełnej roztańczonych ludzi.

Co więcej , żeglarze, którym powiększyła się na przykład rodzina, chętniej wybierają czarter houseboat niż czarter żaglówki.

Ani młode mamy, ani ich dzieci zwykle nie lubią składania masztów i przechyłów w trakcie rejsu. Na pokładzie jachtu houseboat jak i pod nim, jest wiele stabilnej przestrzeni do mieszkania oraz podziwiania widoków za burtą.

Można sobie odpoczywać na materacach dziobowych lub rufowych i nie martwić się obolałym ciałem po leżeniu na gołym laminacie…

houseboat-czarter-wypoczynek-na-materacach-rufowych

Co więcej, większość jachtów typu houseboat  posiada rozwiązania umożliwiające bardzo szybkie i bezproblemowe, a w dodatku szczelne zakrycie powierzchni za sterówką (kokpitu). Jest to tak zwane cabrio wykonane z nieprzemakalnego materiału i zamków oraz szyb (nie ograniczamy sobie dopływu światła zapinając taki namiot).

Takie pełne cabrio jest naprawdę dużym ZA jeśli chodzi o czarter houseboat’a na Mazurach.

pełne cabrio na jachcie typu houseboat

Houseboat Mazury Nautika 1000 Soley

Przy tym całym „szale” na czarter houseboat Mazury, zauważyliśmy niestety wiele negatywnych aspektów, które często niwelują pozytywy. Chodzi o chojraków, którzy w przypływie emocji wywołanych hasłem : „bierz jacht bez patentu”, wydają się zapominać, jaka odpowiedzialność wiąże się z takim pomysłem na wypoczynek.

houseboat-mazury-wynajem-dużych-jachtów-spacerowych-bez-patentu

ZAREZERWUJ HOUSEBOAT


houseboat czarter Mazury Nautika 1080 Soley

Nowoczesny jacht typu houseboat. Silnik Diesel. Wygodny i komfortowy mazurski urlop dla  8-9 osób. BEZ PATENTU.

Szczegóły >>

Houseboat Nautika 1000 Mazury

Bardzo znany, bo pierwszy na Mazurach, houseboat Nautika 1000. Wygodny odpoczynek dla 8 osób. BEZ PATENTU

Szczegóły >>

houseboat Nautika 830 Mazury

Mniejszy ale bardzo bogato wyposażony houseboat Nautika 830. Wygodnie dla  4-6 osób. BEZ PATENTU

Szczegóły >>

 

Chodzi tu przede wszystkim o to, że jeśli ktoś nie posiada zwyczajnego obycia na wodzie, nigdy nie prowadził żadnej jednostki z napędem motorowym, to po prostu może to być dla niego niebezpieczne. Każdy powinien najpierw popływać z kimś bardziej doświadczonym i aktywnie brać udział w sterowaniu łodzią.

Nie chodzi tu w ogóle o reklamowane wszędzie krótkie szkolenia przed rejsem – według mnie to jakaś pomyłka!


Houseboat Mazury – niebezpieczne sytuacje

Ostatnio przeczytałam, na którejś stronie oferującej wynajem ogromnego houseboat Futura 40, że przyszły sternik, nawet taki nie posiadający wcześniejszego doświadczenia, po krótkim szkoleniu spokojnie da radę. No bzdura roku normalnie!

Wszystko pięknie ubrane w słowa, że przecież dwa stery strumieniowe, że dobra nautyka i podobne rzeczy sprawią, że manewrowanie takim dużym jachtem to bajka normalnie.

Ciekawe dlaczego nikt nie pisze o dryfie, o ścisku w portach i kanałach o innych sytuacjach, które naprawdę wymagają doświadczenia.

Najlepszą radą jaką mogę dać początkującym, to spędzenie urlopu na jachcie spacerowym w towarzystwie osób zorientowanych w temacie. W trakcie rejsu należy samodzielnie, przynajmniej kilkakrotnie wejść i wyjść z portu, przebyć jakiś kanał i dopiero wtedy wynajmować jacht na własną rękę.

Niestety, wielu nie rozumie powagi sytuacji i tutaj na Mazurach, często na moich oczach, dochodzi do iście dantejskich scen. Sceny te rozgrywają się głównie w kanałach i w marinach, gdzie zdezorientowani „sternicy” próbują nieudolnie zapanować nad jachtem…Na każdym szkoleniu powinno się pokazywać takie sytuacje, to naprawdę ważne.

Houseboat Mazury -które najbardziej popularne ?

Od lat, dużą popularnością cieszą się wszystkie jachty typu Nautika ( Nautika 1000, Nautika 1000 Soley, Nautika 1100 oraz mniejszy Nautika 830 czy Nexus 870). Bardzo popularne są też Futury : Futura 860 oraz Futura 36 i Futura 40 (to te z wyższej półki).

houseboat czarter mazury bogaty wybór jachtów małych i dużych które mozna wynająć bez licencji

Houseboat Mazury – cena 

Ceny za wynajem popularnych houseboatów na Mazurach wahają się od 250 zł za dobę do 800 zł (w sezonie niskim) oraz od 450 zł do nawet 1500 zł za dobę w szczycie sezonu.

Jeśli ktoś posiada skromniejszy portfel, to bez trudu może wynająć tańsze jednostki np: AM 780 , Weekend 820, jacht River Boat 26 lub Calipso 750 – piękny to on nie jest, ale z tego, co mówią mi klienci – bardzo funkcjonalny.

czarter-houseboat-mazury-jacht-typu-riverboat-w-porcie

To że jachty powyżej wymienione są tańsze, nie oznacza wcale, że nie wypoczniesz na nich komfortowo – większość z nich wyposażona jest w ogrzewanie, lodówki, silniki strumieniowe oraz materace kokpitowe!

Jeśli nadal się wahasz czy czarter houseboat’a to dobry pomysł, lub nie wiesz który jacht najlepiej do Ciebie pasuje, napisz do nas koniecznie – chętnie Ci doradzimy.

 

Pozdrawiamy z Mazur!

Gosia i Mariusz

Marigo Czarter Sztynort