Houseboat Mazury

HOUSEBOAT FUTURA 36 HIGH LINE
Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 45 KM
od 800 PLN /doba
NAUTIKA 1000 SOLEY
Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 30 KM
od 700 PLN /doba
NAUTIKA 830 S
Port Sztynort
4-6 osób
Silnik Yamaha 25 KM Power Trym
od 350 PLN /doba
NEXUS 870 REVO
Port Sztynort
46 osób
Silnik Mercury 25 KM
od 400 PLN /doba
STILLO 30
Port Royal Giżycko
6-8 osób
Silnik Diesel 45 KM
od 650 PLN /doba
FUTURA 860
Port Ognisty Ptak Ogonki
6-8 osób
Silnik Diesel 33 KM
od 800 PLN /doba

Jachty typu spacerowe typu houseboat (hausbot) podbijają na Mazurach serca nie tylko zatwardziałych żeglarzy, ale również miłośników wędkowania. Wynajem houseboat stał się dla wielu alternatywą do urlopu stacjonarnego w domku lub hotelu. Czarter houseboat to doskonała forma rodzinnego wypoczynku i integracji. Idealny wprost sposób do delektowania się przyrodą, jaką oferują Mazury oraz okolice.

houseboat mazury wynajem jachtow motorowych

Pływające jednostki tego typu dosłownie „zalały” w ostatnich latach Mazury, ale można ich sporo dostrzec również na innych akwenach wód polskich.

Houseboat czy też barka mieszkalna to łódź motorowa o wysokim komforcie podróżowania i mieszkania. Zwykle wyposażone w sprzęt pozwalający wygodnie spędzić nawet długi urlop i w rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci oraz osób starszych. Houseboaty gwarantują komfort nawet przy kiepskich warunkach atmosferycznych i pozwalają przemieszczać się niezależnie od tego czy świeci słońce, czy pada deszcz czy też pogoda jest całkowicie bezwietrzna.

czarter houseboat Mazury

Od kilku lat, na mazurskich jeziorach można zauważyć zdecydowany przyrost łodzi typu houseboat w stosunku do łodzi z żaglem. Taka wygodna forma spędzania urlopu przypadła turystom do gustu do tego stopnia, że obecnie większość firm oferujących czarter jachtów na Mazurach, posiada w swojej ofercie jakieś houseboat’y.


Jak to możliwe, że czarter houseboat Mazury stał się bardzo popularną frazą wpisywaną w wyszukiwarki?

Otóż zaczęło się od dużych zmian w przepisach. Te zmiany doprowadziły do tego, że obecnie duży jacht motorowy typu houseboat ( taki nawet 13 metrowy!) można wyczarterować zupełnie bez patentu. Muszą być jednak spełnione następujące warunki: jacht powinien posiadać silnik max 13-konny, lub taki który rozwija prędkość max 15KM/h.

houseboat Mazury Giżycko
Houseboat Mazury Nautiner 40 w Ekomarinie Giżycko

To oznacza, iż możliwy jest czarter jachtu z mocniejszym silnikiem niż 13 KM (a jest to zdecydowanie zalecane przy gabarytach jachtu powyżej 9 m długości). Jednak jacht z mocniejszym silnikiem nie może rozwijać dużych prędkości.

W naszym przypadku, wyglądało to tak, że aby jacht houseboat Nautika 1000 S czy jacht Nautika 830 S mógł być wynajmowany bez patentu, musieliśmy uzyskać specjalne zaświadczenie od producenta tychże jednostek, że w związku z konstrukcją, masą i gabarytami, jachty te nie rozwijają prędkości większej niż 15 km/h.

Tyle przepisy, ale jak zmiany wpłynęły na rzeczywistość?

Rzeczywistość jest taka, że wszystkie wprowadzone udogodnienia generują wiele pozytywów jak i negatywów.

Fajne i wygodne jest to, że sternicy, którzy nie posiadają przysłowiowego papierka, a posiadają doświadczenie, mogą wynająć dowolny houseboat w pięknej krainie Mazury  i nikt nie będzie wymagał od nich patentu. Chętnych nie brakuje, ponieważ coraz więcej osób woli zwiedzać jeziora i okolice od strony wody i nocować codziennie w innym miejscu – raz w ciszy raz przy głośnej tawernie, pełnej roztańczonych ludzi.

Co więcej , żeglarze, którym powiększyła się na przykład rodzina, chętniej wybierają czarter houseboat niż czarter żaglówki.

Ani młode mamy, ani ich dzieci zwykle nie lubią składania masztów i przechyłów w trakcie rejsu. Na pokładzie jachtu houseboat jak i pod nim, jest wiele stabilnej przestrzeni do mieszkania oraz podziwiania widoków za burtą. Przemieszczanie się po takim jachcie jest dużo prostsze niż na przykład po łodzi żaglowej. Burty zwykle są wysokie, a przejścia w kierunku na dziób stosunkowo szerokie. W wielu houseboatach montuje się relingi na sztywnym dachu, tak aby w trakcie drogi na dziób, można było się chwycić i przytrzymać.

Co do minusów…Niestety nadal wiele osób uważa, że wynajem houseboat’a to praktycznie to samo, co wynajem samochodu. Co do formalności, to faktycznie- sytuacja wygląda podobnie. Co do sterowania jednostką typu houseboat, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jachty tego typu, szczególnie te powyżej 7 metrów długości posiadają sporą masę, przy cumowaniu w portach należy bezwzględnie wziąć pod uwagę, jak wiatr wpłynie na jacht. Należy również pamiętać o tym,że hamowanie houseboat’em wygląda również zupełnie inaczej niż hamowanie samochodem…

Co zatem zrobić, aby wynająć houseboat’a mimo braku doświadczenia?

W sytuacji, gdy brakuje Ci doświadczenia- czyli na przykład dopiero zrobiłeś szybki kurs, na którym sterowałeś pontonikiem, a planujesz urlop na jachcie ok 10 metrowym, proponujemy:

 • wynajęcie sternika na pierwsze 1- 2 dni. Przy rozmowie ze sternikiem zaznaczamy, że zależy nam na szlifowaniu manewrów portowych wynajętym jachtem. Czyli nie płyniemy do przodu po pustym jeziorze ( to potrafi nawet dziecko ;-), ale ćwiczymy wypływanie i cumowanie do skutku. Skutkiem jest w tym wypadku wyczucie houseboata, jego inercji, właściwe używanie silnika (lub silników strumieniowych) w połączeniu ze sterem. Z naszych obserwacji wynika, że sternicy nagminnie nadużywają sterów strumieniowych, czasem w ogóle nie korzystają ze steru, a powinno być odwrotnie. Silnik strumieniowy jest tylko wspomaganiem, nie powinien być głównym napędem przy manewrach!
 • wynajęcie upatrzonej jednostki na weekend przed lub po sezonie i spokojna nauka we własnym zakresie lub przy naszej pomocy. Przed sezonem(kwiecień/maj i po sezonie : wrzesień/październik, jesteśmy w stanie poświęcić naszym klientom więcej czasu i uwagi. Możliwe jest 1- 2 wypłynięcie i cumowanie i taką pomoc oferujemy w cenie wynajmu houseboata. Można też dodatkowo wykupić płatne doszkolenie w cenie 300 zł brutto i popływać 2- 3 godziny pod naszym okiem i opieką.
 • odradzamy wiarę w reklamy typu : wynajmij ogromny i wypasiony houseboat, ponieważ posiada on 2 stery strumieniowe, więc manewry to łatwizna, a poza tym nasz bosman w godzinkę Cie przeszkoli. Wszyscy wiemy, jak to wygląda w praktyce 🙁 To znaczy, może nie wszyscy, ale na pewno Ci którzy są często na wodzie ;-).

Czym kuszą houseboat’y?

Houseboat to łódź, na której można poczuć się jak w domu, a w dodatku zyskuje się możliwość przemieszczania. Funkcjonowanie na takiej jednostce uprzyjemnia bogate wyposażenie sanitarne jak i kuchenne. Użytkownicy houseboat’a mają do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem i ciepłą wodą oraz sprzęt audio. Na zewnątrz znajdują się materace przeznaczone do polepszenia wygody i komfortu wypoczynku w kokpicie i na dziobie.

Można sobie zatem wygodnie odpoczywać i zażywać kąpieli słonecznych nie martwiąc się o obolałe ciało po leżeniu na gołym laminacie…

wynajem houseboat Mazury

Co więcej, większość jachtów typu houseboat  posiada rozwiązania umożliwiające bardzo szybkie i bezproblemowe, a w dodatku szczelne zakrycie powierzchni za sterówką (kokpitu). Jest to tak zwane cabrio wykonane z nieprzemakalnego materiału i zamków oraz szyb (nie ograniczamy sobie dopływu światła zapinając taki namiot). Takie pełne cabrio jest naprawdę dużym ZA jeśli chodzi o czarter houseboat’a na Mazurach. Bo jak wiadomo, pogoda tutaj bywa kapryśna, ale jeśli zapniemy wszystkie zamki oraz włączymy ogrzewanie, to naprawdę możemy spokojnie płynąć dalej w pełnym komforcie.

pełne cabrio na jachcie typu houseboat
Houseboat Mazury Nautika 1000 Soley

Przy tym całym „szale” na czarter houseboat Mazury, zauważyliśmy niestety wiele negatywnych aspektów, które często niwelują pozytywy. Chodzi o chojraków, którzy w przypływie emocji wywołanych hasłem : „bierz jacht bez patentu”, wydają się zapominać, jaka odpowiedzialność wiąże się z takim pomysłem na wypoczynek. Przypominamy- wynajem houseboat’a to wspaniały pomysł, ale proszę nie utożsamiać wynajmu jachtu typu houseboat bez licencji w brakiem jakiegokolwiek doświadczenia w manewrowaniu łodzią na wodzie.

jachty houseboat Mazury

Wynajem houseboat’a a infrastruktura

Na Mazurach ciągle rozwija się infrastruktura zarówno portowa jak i gastronomiczna. Zaplecze turystyczne jest co raz bardziej nowoczesne i dostosowane do potrzeb i wymagań żeglarzy i motorowodniaków. Wciąż jednak zauważalny jest trend, w którym to ilość nowych miejsc postojowych nie dorównuje ilości nowych łódek. Dlatego jeśli planujesz urlop w postaci włóczęgo po Wielkich Jeziorach Mazurskich warto, abyś wziął pod uwagę, że w trakcie szczytu sezonu miejsca na nocleg w porcie szukamy max do godziny 15-16. Wszelkie opróżnianie nieczystości , tankowanie paliwa, nawet przechodzenie łodzią przez śluzy należy planować w godzinach rannych lub późno popołudniowych. Wtedy będzie szansa na to, aby uniknąć tłumów i niepotrzebnego czekania w kolejce. Pamiętaj również o sprawdzeniu czynnych i sprawnych punktów do odbioru nieczystości z jachtu. To bardzo ważne, szczególnie jeśli podchodzicie do korzystania z łazienki jachtowej tak jak w domu-czyli bez ograniczeń…

Czarter Houseboat’a – na ile czasu?

Jeśli zdecydujesz się na wynajem houseboata na Maurach, to polecamy Ci abyś rozważył termin tygodniowy lub nawet dwu-tygodniowy. Aby spokojnie zwiedzić ogromny obszar szlaku Wielkich Jezior Mazurskich  od Rucianego po Węgorzewo przyda się przynajmniej 7 dni. Wyprawa houseboat’em po jeziorach Mazurskich to ogromna frajda i zabawa dla dzieci, możliwość podziwiania zapierających dech w piersi krajobrazów oraz bliski kontakt z naturą.

Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz porady, chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wątpliwości. Napisz lub zadzwoń – czekamy i zapraszamy do kontaktu.

5/5 - (11 votes)

2 komentarze do “Houseboat Mazury”

 1. Dzień dobry,

  z zainteresowaniem przeglądam Państwa stronę i ponieważ lektura ta wzbudziła moje zaufanie do Państwa, to postanowilam napisać.
  Pochodzę (nomen omen) z Łodzi i od ponad 30 lat wyjeżdżam na Mazury na żagle, czasami nawet 3 razy w roku. Posiadam patent jachtowego sternika morskiego.
  W tym roku wybieramy się w 3 małżeństwa w okolice Mikołajek, nad jezioro Tałty, aby spędzić tydzień wakacji na lądzie. Wszyscy jesteśmy osobami powyżej 60 roku życia i troje z moich znajomych nie miało do tej pory okazji, aby posmakować pływania pod żaglami. Żeby ich nie zniechęcić już od pierwszego razu, wymyśliłem, że dobrym rozwiązaniem będzie wyczarterowanie housebota na jeden (może dwa dni).
  I tu moje pytanie: czy istnieje możliwość wynajęcia u Państwa na tak krótki czas raczej tańszego hausebota dla 6 osób między 12 a 17 lipca 2020?
  Serdecznie pozdrawiam
  Andrzej Staszewski

  • Dzień dobry, niestety na obecną chwilę nie posiadamy już wolnych terminów, pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy we wrześniu 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.