Houseboat Mazury

HOUSEBOAT FUTURA 36 HIGH LINE

Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 45 KM
od 850 PLN /doba

HOUSEBOAT NAUTIKA 1000 SOLEY

Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 30 KM
od 800 PLN /doba

HOUSEBOAT NAUTIKA 830

Port Sztynort
4-6 osób
Silnik Yamaha 25 KM Power Trym
od 450 PLN /doba

HOUSEABOAT NEXUS 870 REVO

Port Sztynort
46 osób
Silnik Mercury 25 KM
od 500 PLN /doba

HOUSEABOAT STILLO 30

Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 38 KM
od 600 PLN /doba
futura 40 grand horizon czarter Mazury

FUTURA 40 GRAND HORIZON

Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 65 KM
od 990 PLN /doba

Jachty typu spacerowe typu houseboat (hausbot) podbijają na Mazurach serca nie tylko zatwardziałych żeglarzy, ale również miłośników wędkowania. Wynajem houseboat stał się dla wielu alternatywą do urlopu stacjonarnego w domku lub hotelu. Czarter houseboat to doskonała forma rodzinnego wypoczynku i integracji. Idealny wprost sposób do delektowania się przyrodą, jaką oferują Mazury oraz okolice. Ceny na wynajem tego typu jednostek wahają się w naszej firmie od 490 do 1250 zł za dobę. Sprawdź szczegóły w zakładce Cennik.

houseboat mazury czarter

Houseboat Mazury-cechy

Pływające jednostki tego typu dosłownie „zalały” w ostatnich latach Mazury, ale można ich sporo dostrzec również na innych akwenach wód polskich. Houseboat czy też barka mieszkalna to łódź motorowa o wysokim komforcie podróżowania i mieszkania. Zwykle wyposażone w sprzęt pozwalający wygodnie spędzić nawet długi urlop i w rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci oraz osób starszych. Houseboaty gwarantują komfort nawet przy kiepskich warunkach atmosferycznych i pozwalają przemieszczać się niezależnie od tego czy świeci słońce, czy pada deszcz czy też pogoda jest całkowicie bezwietrzna.

czarter houseboat Mazury

Od kilku lat, na mazurskich jeziorach można zauważyć zdecydowany przyrost łodzi typu houseboat w stosunku do łodzi z żaglem. Taka wygodna forma spędzania urlopu przypadła turystom do gustu do tego stopnia, że obecnie większość firm oferujących czarter jachtów na Mazurach, posiada w swojej ofercie jakieś houseboat’y.


Houseboat Mazury-przepisy

Otóż zaczęło się od dużych zmian w przepisach. Te zmiany doprowadziły do tego, że obecnie duży jacht motorowy typu houseboat ( taki nawet 13 metrowy!) można wyczarterować zupełnie bez patentu. Muszą być jednak spełnione następujące warunki: jacht powinien posiadać silnik max 13-konny, lub taki który rozwija prędkość max 15KM/h.

houseboat Mazury Giżycko
Houseboat Mazury Nautiner 40 w Ekomarinie Giżycko

To oznacza, iż możliwy jest czarter jachtu z mocniejszym silnikiem niż 13 KM (a jest to zdecydowanie zalecane przy gabarytach jachtu powyżej 9 m długości). Jednak jacht z mocniejszym silnikiem nie może rozwijać dużych prędkości.

W naszym przypadku, wyglądało to tak, że aby jacht houseboat Nautika 1000 S czy jacht Nautika 830 S mógł być wynajmowany bez patentu, musieliśmy uzyskać specjalne zaświadczenie od producenta tychże jednostek, że w związku z konstrukcją, masą i gabarytami, jachty te nie rozwijają prędkości większej niż 15 km/h.


Tyle przepisy, ale jak zmiany wpłynęły na rzeczywistość?

Rzeczywistość jest taka, że wszystkie wprowadzone udogodnienia generują wiele pozytywów jak i negatywów.

Fajne i wygodne jest to, że sternicy, którzy nie posiadają przysłowiowego papierka, a posiadają doświadczenie, mogą wynająć dowolny houseboat w pięknej krainie Mazury  i nikt nie będzie wymagał od nich patentu. Chętnych nie brakuje, ponieważ coraz więcej osób woli zwiedzać jeziora i okolice od strony wody i nocować codziennie w innym miejscu – raz w ciszy raz przy głośnej tawernie, pełnej roztańczonych ludzi.

Ani młode mamy, ani ich dzieci zwykle nie lubią składania masztów i przechyłów w trakcie rejsu. Na pokładzie jachtu houseboat jak i pod nim, jest wiele stabilnej przestrzeni do mieszkania oraz podziwiania widoków za burtą. Przemieszczanie się po takim jachcie jest dużo prostsze niż na przykład po łodzi żaglowej. Burty zwykle są wysokie, a przejścia w kierunku na dziób stosunkowo szerokie. W wielu houseboatach montuje się relingi na sztywnym dachu, tak aby w trakcie drogi na dziób, można było się chwycić i przytrzymać.

Co do minusów…Niestety nadal wiele osób uważa, że wynajem houseboat’a to praktycznie to samo, co wynajem samochodu. Co do formalności, to faktycznie- sytuacja wygląda podobnie. Co do sterowania jednostką typu houseboat, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jachty tego typu, szczególnie te powyżej 7 metrów długości posiadają sporą masę, przy cumowaniu w portach należy bezwzględnie wziąć pod uwagę, jak wiatr wpłynie na jacht. Należy również pamiętać o tym,że hamowanie houseboat’em wygląda również zupełnie inaczej niż hamowanie samochodem…


Houseboat bez patentu

Praktycznie każdy houseboat możesz wynająć bez patentu (lecencji). Przestrzegam jednak przed wynajmowaniem tego typu jednostek bez jakiegokolwiek doświadczenia! To, że możesz pływać bez patentu, nie oznacza, że możesz to robić bez jakiejkolwiek wiedzy i doświadczenia w manewrowaniu dużą jednostka motorową. Zapewnienia firm oferujących czarter houseboat bez patentu, że wystarczy krótkie szkolenie, ponieważ łódka posiada 2 mocne stery strumieniowe traktuj z przymróżeniem oka.

W sytuacji, gdy brakuje Ci doświadczenia- czyli na przykład dopiero zrobiłeś szybki kurs, na którym sterowałeś pontonikiem, a planujesz urlop na jachcie ok 10 metrowym, proponujemy:

  • wynajęcie sternika na pierwsze 1- 2 dni. Przy rozmowie ze sternikiem zaznaczamy, że zależy nam na szlifowaniu manewrów portowych wynajętym jachtem. Czyli nie płyniemy do przodu po pustym jeziorze ( to potrafi nawet dziecko ;-), ale ćwiczymy wypływanie i cumowanie do skutku. Skutkiem jest w tym wypadku wyczucie houseboata, jego inercji, właściwe używanie silnika (lub silników strumieniowych) w połączeniu ze sterem. Z naszych obserwacji wynika, że sternicy nagminnie nadużywają sterów strumieniowych, czasem w ogóle nie korzystają ze steru, a powinno być odwrotnie. Silnik strumieniowy jest tylko wspomaganiem, nie powinien być głównym napędem przy manewrach!
  • wynajęcie upatrzonej jednostki na weekend przed lub po sezonie i spokojna nauka we własnym zakresie lub przy naszej pomocy. Przed sezonem(kwiecień/maj i po sezonie : wrzesień/październik, jesteśmy w stanie poświęcić naszym klientom więcej czasu i uwagi. Możliwe jest 1- 2 wypłynięcie i cumowanie i taką pomoc oferujemy w cenie wynajmu houseboata. Można też dodatkowo wykupić płatne doszkolenie w cenie 300 zł brutto i popływać 2- 3 godziny pod naszym okiem i opieką.
  • odradzamy wiarę w reklamy typu : wynajmij ogromny i wypasiony houseboat, ponieważ posiada on 2 stery strumieniowe, więc manewry to łatwizna, a poza tym nasz bosman w godzinkę Cie przeszkoli. Wszyscy wiemy, jak to wygląda w praktyce 🙁 To znaczy, może nie wszyscy, ale na pewno Ci którzy są często na wodzie ;-).

Czym kuszą houseboat’y?

Houseboat to łódź, na której można poczuć się jak w domu, a w dodatku zyskuje się możliwość przemieszczania. Funkcjonowanie na takiej jednostce uprzyjemnia bogate wyposażenie sanitarne jak i kuchenne. Użytkownicy houseboat’a mają do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem i ciepłą wodą oraz sprzęt audio. Na zewnątrz znajdują się materace przeznaczone do polepszenia wygody i komfortu wypoczynku w kokpicie i na dziobie.

Można sobie zatem wygodnie odpoczywać i zażywać kąpieli słonecznych nie martwiąc się o obolałe ciało po leżeniu na gołym laminacie…

wynajem houseboat Mazury

Co więcej, większość jachtów typu houseboat  posiada rozwiązania umożliwiające bardzo szybkie i bezproblemowe, a w dodatku szczelne zakrycie powierzchni za sterówką (kokpitu). Jest to tak zwane cabrio wykonane z nieprzemakalnego materiału i zamków oraz szyb (nie ograniczamy sobie dopływu światła zapinając taki namiot). Takie pełne cabrio jest naprawdę dużym ZA jeśli chodzi o czarter houseboat’a na Mazurach. Bo jak wiadomo, pogoda tutaj bywa kapryśna, ale jeśli zapniemy wszystkie zamki oraz włączymy ogrzewanie, to naprawdę możemy spokojnie płynąć dalej w pełnym komforcie.

pełne cabrio na jachcie typu houseboat
Houseboat Mazury Nautika 1000 Soley

Przy tym całym „szale” na czarter houseboat Mazury, zauważyliśmy niestety wiele negatywnych aspektów, które często niwelują pozytywy. Chodzi o chojraków, którzy w przypływie emocji wywołanych hasłem : „bierz jacht bez patentu”, wydają się zapominać, jaka odpowiedzialność wiąże się z takim pomysłem na wypoczynek. Przypominamy- wynajem houseboat’a to wspaniały pomysł, ale proszę nie utożsamiać wynajmu jachtu typu houseboat bez licencji w brakiem jakiegokolwiek doświadczenia w manewrowaniu łodzią na wodzie.

jachty houseboat Mazury

Wynajem houseboat’a a infrastruktura

Na Mazurach ciągle rozwija się infrastruktura zarówno portowa jak i gastronomiczna. Zaplecze turystyczne jest co raz bardziej nowoczesne i dostosowane do potrzeb i wymagań żeglarzy i motorowodniaków. Wciąż jednak zauważalny jest trend, w którym to ilość nowych miejsc postojowych nie dorównuje ilości nowych łódek. Dlatego jeśli planujesz urlop w postaci włóczęgo po Wielkich Jeziorach Mazurskich warto, abyś wziął pod uwagę, że w trakcie szczytu sezonu miejsca na nocleg w porcie szukamy max do godziny 15-16. Wszelkie opróżnianie nieczystości , tankowanie paliwa, nawet przechodzenie łodzią przez śluzy należy planować w godzinach rannych lub późno popołudniowych. Wtedy będzie szansa na to, aby uniknąć tłumów i niepotrzebnego czekania w kolejce. Pamiętaj również o sprawdzeniu czynnych i sprawnych punktów do odbioru nieczystości z jachtu. To bardzo ważne, szczególnie jeśli podchodzicie do korzystania z łazienki jachtowej tak jak w domu-czyli bez ograniczeń…


Czarter Houseboat’a – na ile czasu?

Jeśli zdecydujesz się na wynajem houseboata na Maurach, to polecamy Ci abyś rozważył termin tygodniowy lub nawet dwu-tygodniowy. Aby spokojnie zwiedzić ogromny obszar szlaku Wielkich Jezior Mazurskich  od Rucianego po Węgorzewo przyda się przynajmniej 7 dni. Wyprawa houseboat’em po jeziorach Mazurskich to ogromna frajda i zabawa dla dzieci, możliwość podziwiania zapierających dech w piersi krajobrazów oraz bliski kontakt z naturą.

Który model houseboat’a wybrać?

Wybór houseboatów jest spory i często pytacie mnie, który najlepiej wybrać. Pierwszym kryterium jest oczywiście ilość osób, następnie budżet, jaki planujecie przeznaczyć na urlop na houseboacie, no i oczywiście doświadczenie w manewrach portowych. Biorąc powyższe pod uwagę, jeśli jest Was do 6-ciu osób i jest to pierwsza taka wyprawa, to polecam wybierać jednostki 8-8.5 metra długości. Taka długość jest naprawdę optymalna do wygodnego eksplorowania mazurskich jezior, kanałów i portów. Przy skromniejszym budżecie polecam houseboat Calipso 750 (świetna platforma kąpielowa, dużo miejsca na biesiady w kokpicie), lub houseboat Weekend 820. Przy trochę większym budżecie można popływać jachtem Nautika 830 (spora przestrzeń na dziobie jak na tej wielkości jednostkę, silnik podnoszony elektrycznie, 2 duże kabiny sypialniane pod pokładem) lub Nexus 870 Revo (również duży dziób oraz spore kabiny, wygodna łazienka z prysznicem).

Jeśli Twoja załoga liczy więcej niż 6 osób, lub po prostu lubisz wypoczywać w bardziej komfortowych warunkach, to powinieneś rozejrzeć się za houseboatem typu Nautika 1000 , Stillo 30 lub Futura 36. Jednostki tej wielkości posiadają w swoim wyposażeniu 2 silniki strumieniowe, które pomogą Ci w manewrach portowych. Nie są to jachty idealne według nas na pierwszy rejs (odpowiedź na pytanie, dlaczego znajdziesz tutaj : czarter bez patentu), natomiast , jeśli nie masz wyjścia, ze względu na ilość osób, to są sposoby ( wynajęcie sternika na pierwszy dzień, ćwiczenia w porcie przed wypłynięciem na szlak). Wszystkie te 3 modele houseboatów posiada wiele plusów jak i minusów-jak to w życiu 😉 Trudno jednoznacznie stwierdzić, który najbardziej Ci polecić, ponieważ każdy z nas jest inny i posiada inne potrzeby. Nasi klienci uwielbiają Futurę 36 za możliwość odpoczynku na dachu oraz ogromne kabiny sypialniane i 2 łazienki. Narzekają natomiast,że w wypadku niepogody nie można zapiąć przestrzeni na platformie rufowej (pracujemy nad tym ;-). Jeśli chodzi z kolei o Nautikę 1000, to własnie jej ogromna przestrzeń na rufie, którą chroni pełne cabrio, jest ogromną zaletą, która często sprawia, że następuje rezerwacja. Stillo 30 tez posiada sporą, osłoniętą przestrzeń na rufie ( spokojnie 2 rodziny przy stole na śniadanku), natomiast słyszymy trochę narzekań na zbyt wąskie przejścia burtowe na drodze rufa-dziób. Wielu naszych klientów znalazło sposób na swoje wątpliwości i po prostu co roku wybiera inny houseboat na rejs po Mazurach. Po przetestowaniu wielu modeli zawsze pojawia się ten jeden jedyny, który najlepiej pasuje 🙂

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu masz nadal jakieś pytania, potrzebujesz porady, chętnie Ci doradzimy. Napisz lub zadzwoń – czekamy i zapraszamy do kontaktu.