Otwarcie sezonu żeglarskiego Mazury 2020

Oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego na Mazurach łączy się od lat z Majówką i z datą 1 maja. Żeglarska Majówka to przede wszystkim znana i bardzo lubiana parada jachtów w Giżycku na kanale Łuczańskim.

W trakcie otwarcia sezonu na Mazurach zaplanowano wiele imprez i koncertów – nie tylko w Giżycku. W większości najbardziej znanych portów takich jak Wilkasy, Mikołajki, Sztynort czy Węgorzewo odbędą się koncerty szantowe lub dyskoteki.

rozpoczęcie-sezonu-giżycko-mazury-kanał-łuczański

Giżycko  góruje jednak nad innymi miastami w obchodach związanych z hucznym otwarciem sezonu. Symbolem corocznego rozpoczęcia sezonu żeglarskiego na Mazurach jest uroczysta parada jednostek pływających, które przeprawiają się przez kanał poraz pierwszy w danych sezonie. Całe wydarzenie jest bardzo widowiskowe, ponieważ wiele jachtów jest ozdobionych, a załoganci są poprzebierani. Wiele osób biorących udział w konkursie zadziwia inwencją twórczą, ponieważ za najabardziej pomysłowe przebrania są nagrody.

W tym roku pogoda obchodzi się z nami zdecydowanie łaskawiej niż w latach ubiegłych. Liczymy na wspaniałe doznania i dobrą zabawę oraz na otwarcie sezonu żeglarskiego 2018 z prawdziwym przytupem 😉

Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego w Giżycku- plan imprezy:

godzina 11.00 : „Zdobywanie Mostu” –pokaz sprzętu wojskowego żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej,

Pokaz tańca – wystąpią Mażoretki Ladies z Sejn

godzina 12.00 : WIELKIE ROZPOCZĘCIE SEZONU ŻEGLARSKIEGO 2020  oraz UROCZYSTE OTWARCIE MOSTU OBROTOWEGO

  • Gości witać będzie  Burmistrza Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.
  • Pierwsze w sezonie 2020 „Zielone Światło” dla wodniaków czyli symboliczne uruchomienie sygnalizacji świetlnej na moście obrotowym przez przedstawiciela Urzędu Żeglugi Śródlądowej.
  •  Uroczyste otwarcie mostu obrotowego na Kanale Giżyckim (Łuczańskim) dla ruchu wodnego – dokonują tego  władze miasta i regionu oraz zaproszeni goście
  • PARADA JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH połączona z KONKURSEM na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę
  • Pokaz flyboard
  • 13.00 koncert ZAŁOGA DR BRYGA
  • Atrakcje dla najmłodszych
  • Możliwość robienia zakupów na stoiskach kulinarnych

Otwarcie sezonu żeglarskiego 2020 – ważne informacje dotyczące szlaku Wielkich Jezior na Mazurach

Zgodnie z najnowszym komunikatem nawigacyjnym nr 2/2018 – RZGW w Białymstoku, drogę wodną Pisz-Węgorzewo otwiera się z dniem 30.04.2020

Utrudnienia na szlaku żeglarskim z sezonie 2020:

Trwają remonty na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Na bieżąco będziemy tu dodawać informacje dotyczące wysokości poziomu wody oraz ewentualnych utrudnień.

 

Godziny otwarcia śluz na szlaku WJM w sezonie 2020:

Śluza Guzianka godziny otwarcia 2020

Śluza Karwik godziny otwarcia 2020

Śluza Przerwanki godziny otwarcia 2020

N