Otwarcie sezonu żeglarskiego Mazury 2023

Oficjalne rozpoczęcie sezonu żeglarskiego na Mazurach łączy się od lat z Majówką i z datą 1 maja. Żeglarska Majówka to przede wszystkim znana i bardzo lubiana parada jachtów w Giżycku na kanale Łuczańskim. W sezonie 2023 kanał będzie zamknięty- oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego 2023 odbędzie się w Ekomarinie Giżycko DNIA 1.05. Imprezy i wydarzenia będą miały miejsce również w okolicy Pasażu Portowego oraz Plaży Miejskiej..

HARMONOGRAM WYDARZEŃ Ekomarina/ Plaża Miejska 1.05.2023:

10.00 – Rozpoczęcie i przywitanie gości
10.15 – Zaprzysiężenie ratowników
10.30 – Pokaz Flyboard (wzdłuż mola od strony jeziora)
10.45 – Start Parady Jednostek

HARMONOGRAM WYDARZEŃ Pasaż Portowy 1.05.2023:

12.00 – GRODZISKA ORKIESTRA ROZRYWKOWA
13.00 – spektakl familijny pt. „Amore czyli retro cyrk” – teatr uliczny GRUPA LOCOMOTORA
13.40 – animacje , warsztaty, zabawy, interakcje z publicznością (szczudlarze, żonglerzy itp.)teatr uliczny GRUPA LOCOMOTORA
14.15 – ogłoszenie wyników konkursu
14.30 – występy artystyczne (lokalni tancerze i wokaliści)
15.00 – koncert zespołu szantowego ANTLANTYDA
15.15 – pojawienie się wśród publiczności tzw. ŻYWYCH RZEŹB – akcja happeningowa Locomotory
16.00 – zakończenie

W trakcie imprezy : kiermasz rozmaitości, plac zabaw dla dzieci ( ścianka, dmuchańce, bańki itd.)

WSTĘP WOLNY


Rozpoczęcie sezonu na Mazurach 2023- ważne informacje:

Z ciekawostek i udogodnień wspomnę jeszcze, że port w którym stacjonujemy przechodzi nadal gruntowne remonty. Jedną z najważniejszych kwestii w ostatnim czasie była wymiana wszystkich pomostów na nowe, bardziej wygodne i bezpieczne. Zatem w nowym sezonie Sztynort przywita Was nowymi kejami, które obecnie prezentują się następująco:


W normalnych warunkach ( gdy nie ma remontu 😉 przy słynnym giżyckim moście obrotowym, nad kanałem Łuczańskim odbywa się co roku, w dniu 1-ego maja symboliczne rozpoczęcie sezonu żeglarskiego. Punktem kulminacyjnym jest pierwsze, w danym sezonie otwarcie mostu dla ruchu wodnego. Ten zabytkowy, ważący 100 ton most, otwiera jedna osoba, która wykonuje 9 obrotów kołem. Most otwiera się w kierunku do nabrzeża dając przestrzeń na przepłynięcie nawet dużych jednostek, w tym statków Żeglugi Mazurskiej.

Po otwarciu mostu odbywa się słynna parada jednostek pływających, nie tylko prywatnych, przeznaczonych na czarter, ale również jednostek w służbie MOPR, straży czy policji. Na wielu jednostkach można zobaczyć przebierańców, którzy walczą o nagrodę za najbardziej oryginalny strój oraz przebranie łodzi. Na imprezie gromadzą się tysiące turystów i jest to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń na szlaku WJM.

Majówka Mazury
Parada Jachtów na Kanale Łuczańskim

Od dnia 1 maja 2023 r. zostaje uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich.
Informujemy ponadto, że omawiane szlaki żeglugowe nie są przystosowane do żeglugi nocnej.

Giżycko od lat góruje nad innymi miastami w obchodach związanych z hucznym otwarciem sezonu. Symbolem corocznego rozpoczęcia sezonu żeglarskiego na Mazurach jest uroczysta parada jednostek pływających, które przeprawiają się przez kanał po raz pierwszy w danych sezonie. Całe wydarzenie jest bardzo widowiskowe, ponieważ wiele jachtów jest ozdobionych, a załoganci są poprzebierani. Wiele osób biorących udział w konkursie zadziwia inwencją twórczą, ponieważ za najbardziej pomysłowe przebrania są nagrody.


Godziny otwarcia śluz na szlaku WJM w sezonie 2023:

Śluza Guzianka godziny otwarcia 2023

Śluza Karwik godziny otwarcia 2023

Śluza Przerwanki godziny otwarcia 2023

5/5 - (3 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz