Most obrotowy Giżycko

Most obrotowy w Giżycku to jedna z najbardziej znanych atrakcji i zabytków na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Most ma ponad 20 metrów długości oraz 8 metrów szerokości. Otwierany jest 12 razy dziennie: 6 razy dla ruchu kołowego i 6 razy dla ruchu wodnego. Co roku setki turystów przybywa w okolice mostu aby podziwiać ręczny sposób otwierania mostu oraz przepływające jachty motorowe i żaglowe. Jeśli należysz do osób, które planują przepłynięcie, sprawdź koniecznie aktualne godziny otwarcia mostu obrotowego. Unikniesz długiego stania w kolejce. W szczycie sezonu polecamy wcześniejsze przybycie, ponieważ w związku z bardzo dużą ilością chętnych może dojść do sytuacji, w której nie załapiemy się na jedno otwarcie i trzeba będzie poczekać na kolejne.

NR DO OBSŁUGI : 726 888 878

most obrotowy giżycko

Most obrotowy Giżycko aktualności związane z remontem 9.11.2023

Obecnie trwa remont Kanału Giżyckiego , a most obrotowy pozostaje uszkodzony.

1. Oczekiwany Doraźny Remont Mostu Obrotowego w Giżycku

Wkrótce ruszy doraźny remont zabytkowego mostu, który ma przywrócić funkcjonalność tej unikalnej konstrukcji. Starosta Mirosław Drzażdżewski przedstawił plany doraźnego remontu mostu, mającego na celu przywrócenie ruchu wodnego na kanale Łuczańskim.

2. Żegluga Mazurska Wyczekuje Otwarcia Mostu na Miejsce Zimowania

Most obrotowy jest kluczowy dla statków Żeglugi Mazurskiej, które obecnie utknęły w porcie z powodu uszkodzeń mostu. Statki nie mogą spłynąć na zimowanie

3. Przyszłość Mostu Obrotowego w Giżycku

Wartość historyczna i znaczenie dla lokalnej oraz wodniackiej społeczności są ogromne. Zatrzymany ruch wodny w Kanale Łuczańskim w sezonie 2023, spowodował ogromne utrudnienia i koszty. Ruch turystyczny oraz bezpieczeństwo łodzi tłoczących się w Kanale Niegocińskim były wielokrotnie zagrożone.

Kontakt telefoniczny do obsługi mostu – w celu uzgodnienia otwarcia: 726 888 878

Zarządzający obiektem – Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku – kontakt w sytuacjach awaryjnych: 693 979 706.

Żeglarze chcący przepłynąć z Kisajna w kierunku na Niegocin lub odwrotnie będą musieli wybrać drogę przez Kanały Piękna Góra i Niegociński.
W okresie listopad – marzec most będzie zamknięty dla ruchu wodnego.
Pojazdy i jednostki pływające uprzywilejowane, biorące udział w akcjach ratunkowych będą przepuszczane, a most będzie dla nich otwierany i przejezdny poza ustalonymi godzinami, zarówno dla ruchu kołowego jak i wodnego.


Kontakt telefoniczny do obsługi mostu – w celu uzgodnienia otwarcia: 726 888 878.
Zarządzający obiektem – Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku – kontakt w sytuacjach awaryjnych: 693 979 706.

Radiotelefon: 9 kanał pasma morskiego; 156,450 MHz.


Most Obrotowy w Giżycku-najczęstsze pytania i odpowiedzi:

  1. Ile przęseł ma Most Obrotowy w Giżycku?

Most posiada jedno przęsło, którego rozpiętość wynosi 20 m.

2. Jak objechać most w Giżycku?

Most Obrotowy Giżycko – historia

Most obrotowy  Giżycko zbudowany został w 1860r. Celem projektu było zapewnienie dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen.

Ten XIX-wieczny zabytkowy most  znajduje się na kanale Łuczańskim, który łączy ze sobą dwa duże  jeziora należące do kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich – Niegocin i Kisajno.

Inżynierowie, którzy projektowali most opracowali ponad 20-metrowej długości i 8-metrowej szerokości ruchome przęsło. Jego innowacyjność polegała na  oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry, jak to było wykonywane w tradycyjnych tego typu konstrukcjach.

Most obrotowy w Giżycku waży ponad 100 ton. Jednak jego specjalna konstrukcja sprawia, że  może być obracany ręcznie przez jednego operatora. W  1960-1970 przeprowadzono modernizację mostu i  wyposażono go  w napęd elektryczny. Niestety – zastosowanie elektryki doprowadziło do znacznych  zniszczeń nabrzeża ( silne uderzenia). Most postanowiono zatem rozebrać, a w jego miejsce postawić most saperski. Ten ostatni nie został jednak zaakceptowany przez lokalną społeczność zamieszkującą Giżycko.

Dopiero w 1993r.  przywrócono  stan pierwotny mostu obrotowego (z obsługą ręczną) i do dnia dzisiejszego jest on otwierany właśnie w ten sposób.  Czas otwierania mostu zajmuje jednemu człowiekowi ok. 5 min.

Most obrotowy Giżycko stanowi  jedną z dwóch tego typu konstrukcji w Europie. Most otwierany jest zgodnie z rozkładem podanym powyżej . W zeszłym roku, w związku z remontem Kanału Niegocińskiego, wokół mostu obrotowego Giżycko tworzyły się straszne kolejki osób oczekujących na przepłynięcie. Most również przeszedł remont. Na szczęście wszystko już działa tak jak należy.


Otwieranie mostu obrotowego w Giżycko

Zobacz Jeszcze:

Więcej niż Standard w Najniższej Cenie czyli Czarter Mazury z Marigo Czarter

3.3/5 - (11 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz