Most obrotowy Giżycko

Most obrotowy w Giżycku to jedna z najbardziej znanych atrakcji i zabytków na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Most ma ponad 20 metrów długości oraz 8 metrów szerokości. Otwierany jest 12 razy dziennie: 6 razy dla ruchu kołowego i 6 razy dla ruchu wodnego. Co roku setki turystów przybywa w okolice mostu aby podziwiać ręczny sposób otwierania mostu oraz przepływające jachty motorowe i żaglowe. Jeśli należysz do osób, które planują przepłynięcie, sprawdź koniecznie aktualne godziny otwarcia mostu obrotowego. Unikniesz długiego stania w kolejce. W szczycie sezonu polecamy wcześniejsze przybycie, ponieważ w związku z bardzo dużą ilością chętnych może dojść do sytuacji, w której nie załapiemy się na jedno otwarcie i trzeba będzie poczekać na kolejne.

NR DO OBSŁUGI : 726 888 878

most obrotowy giżycko

1. Doraźny Remont Mostu Obrotowego w Giżycku

Niedawno odbyła się doraźna naprawa zabytkowego mostu, który ma przywrócić funkcjonalność tej unikalnej konstrukcji. Starosta Mirosław Drzażdżewski poinformował: ” Po dokonaniu doraźnej naprawy mostu, mając na względzie jego dalszą eksploatację obiekt został objęty cyklicznym monitoringiem przyczółków. W przypadku stwierdzenia przemieszczenia się elementów mostu, które mogą zablokować jego prawidłowe funkcjonowanie, most będzie przejezdny wyłącznie dla ruchu kołowego – informuje Grzegorz Moszczyński, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku.

2. Żegluga Mazurska Wyczekuje Otwarcia Mostu na Miejsce Zimowania

Most obrotowy jest kluczowy dla statków Żeglugi Mazurskiej, które obecnie utknęły w porcie z powodu uszkodzeń mostu. Statki nie mogą spłynąć na zimowanie

3. Godziny Otwarcia Mostu Obrotowego w sezonie 2024

Podczas majówki, weekendu wokół Bożego Ciała (przełom maja i czerwca), lipca i sierpnia most obrotowy będzie otwierany dla ruchu wodnego trzy razy dziennie w godzinach:


10.30 – 11.00
12.35 – 14.25
17.25 – 18.25


W pozostałym miesiącach, czyli od pierwszego kwietnia do ostatniego dnia października żegluga będzie możliwa po uzgodnieniu z obsługą mostu

Kontakt telefoniczny do obsługi mostu – w celu uzgodnienia otwarcia: 726 888 878


Otwierany dla ruchu kołowego


11.05 – 12.30
14.30 – 17.20
18.30 – 10.25

Zarządzający obiektem – Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku – kontakt w sytuacjach awaryjnych: 693 979 706.W okresie listopad – marzec most będzie zamknięty dla ruchu wodnego.
Pojazdy i jednostki pływające uprzywilejowane, biorące udział w akcjach ratunkowych będą przepuszczane, a most będzie dla nich otwierany i przejezdny poza ustalonymi godzinami, zarówno dla ruchu kołowego jak i wodnego.


Radiotelefon: 9 kanał pasma morskiego; 156,450 MHz.


Most Obrotowy w Giżycku-najczęstsze pytania i odpowiedzi:

  1. Ile przęseł ma Most Obrotowy w Giżycku?

Most posiada jedno przęsło, którego rozpiętość wynosi 20 m.

2. Jak objechać most w Giżycku?

Most Obrotowy Giżycko – historia

Most obrotowy  Giżycko zbudowany został w 1860r. Celem projektu było zapewnienie dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen.

Ten XIX-wieczny zabytkowy most  znajduje się na kanale Łuczańskim, który łączy ze sobą dwa duże  jeziora należące do kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich – Niegocin i Kisajno.

Inżynierowie, którzy projektowali most opracowali ponad 20-metrowej długości i 8-metrowej szerokości ruchome przęsło. Jego innowacyjność polegała na  oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry, jak to było wykonywane w tradycyjnych tego typu konstrukcjach.

Most obrotowy w Giżycku waży ponad 100 ton. Jednak jego specjalna konstrukcja sprawia, że  może być obracany ręcznie przez jednego operatora. W  1960-1970 przeprowadzono modernizację mostu i  wyposażono go  w napęd elektryczny. Niestety – zastosowanie elektryki doprowadziło do znacznych  zniszczeń nabrzeża ( silne uderzenia). Most postanowiono zatem rozebrać, a w jego miejsce postawić most saperski. Ten ostatni nie został jednak zaakceptowany przez lokalną społeczność zamieszkującą Giżycko.

Dopiero w 1993r.  przywrócono  stan pierwotny mostu obrotowego (z obsługą ręczną) i do dnia dzisiejszego jest on otwierany właśnie w ten sposób.  Czas otwierania mostu zajmuje jednemu człowiekowi ok. 5 min.

Most obrotowy Giżycko stanowi  jedną z dwóch tego typu konstrukcji w Europie. Most otwierany jest zgodnie z rozkładem podanym powyżej . W zeszłym roku, w związku z remontem Kanału Niegocińskiego, wokół mostu obrotowego Giżycko tworzyły się straszne kolejki osób oczekujących na przepłynięcie. Most również przeszedł remont. Na szczęście wszystko już działa tak jak należy.


Otwieranie mostu obrotowego w Giżycko

Zobacz Jeszcze:

Więcej niż Standard w Najniższej Cenie czyli Czarter Mazury z Marigo Czarter

3.4/5 - (12 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz