Szlak żeglarski Giżycko-Mikołajki

Szlak żeglarski Giżycko-Mikołajki to jedna z najbardziej malowniczych i popularnych tras żeglarskich na Mazurach. Trasa prowadzi od środkowej części szlaku WJM na południe i łączy dwa ważne ośrodki żeglarskie, co sprawia, że żeglarze mogą korzystać z licznych udogodnień, takich jak mariny, czarter jachtów czy restauracje. Obejmuje ona przepiękne jeziora, kanały oraz atrakcje turystyczne, które zachwycą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych żeglarzy. Czas na pokonanie szlaku żeglownego z Giżycka do Mikołajek to ok 3 godziny.W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej wyjątkowej trasie, opisując jej najważniejsze punkty oraz atrakcje, które warto zobaczyć podczas rejsu. Poniżej mapa szlaku żeglownego Giżycko-Mikołajki z zaznaczonymi kanałami oraz ich długościami.

szlak żeglarski giżycko mikołajki

Czym jest szlak żeglarski Giżycko-Mikołajki?

Szlak żeglowny Giżycko-Mikołajki, to poza szlakiem Giżycko-Węgorzewo, druga bardzo popularna trasa szlaku WJM. Prowadzi przez malownicze jeziora i kanały Mazur, łącząc dwa ważne ośrodki żeglarskie regionu. Trasa szlaku żeglownego Giżycko-Mikołajki obejmuje między innymi takie akweny, jak Jezioro Niegocin, Jezioro Tałty czy Jezioro Mikołajskie. Poniżej dokładna długość każdego odcinka oraz szczegóły i wskazówki, które mam nadzieję przydadzą się podczas przeprawy:

  • 0,00 km – Początek trasy: Port i mariny w Giżycku

Port Giżycko to miejsce, gdzie rozpoczyna się trasa Giżycko-Mikołajki. Giżycko to popularne miasto żeglarskie, które oferuje liczne mariny, restauracje, można tu zatankować paliwo czy zaopatrzyć się w niezbędne produkty. W Giżycku warto również zwiedzić Twierdzę Boyen oraz urokliwe deptaki i promenady nad brzegiem jeziora. Przy pomyślnym wietrze od rufy, jezioro Niegocin pokonamy w niespełna godzinę. Mniej więcej w połowie drogi, trzymaj się blisko linii zielonych boi, ponieważ po lewej burcie, na dość dużej przestrzeni znajdują się płycizny porośnięte gęsto bujną roślinnością. Jeśli zbliżysz się do Wyspy Grajewskiej, to omiń ją od strony zachodniej, ponieważ po przeciwnej stronie, od brzegu, natrafisz na płycizny, wodorosty i kamienie. W pobliżu zaś Wilkas, znajduje się Wyspa Ptasia– tam z kolei zwróć uwagę na znajdujące się, po jej wschodniej stronie, w odległości ok 300 m, kamienie, a od północy, mielizny.

  • 8,80 km – Wpływamy z jeziora Niegocin na jezioro Boczne. Na wschodnim brzegu wieś Rydzewo, na zachodnim Bogaczewo

Tutaj trzymaj się prawej strony akwenu, choć nie za blisko, ze względu na wychodzące daleko w jezioro płycizny. Jeśli zbliżysz się w okolice kanału Kula od strony cypla przy Kolonii Rydzewo, to omiń ten cypel szerokim łukiem! Mielizna tutaj występująca ma aż ok 500 m długości i często żeglarze płynący pod wiatr, skuszeni długim halsem w kierunku Kuli, lądują w poważnych tarapatach. Na końcu tej mielizny znajduje się czerwona boja w kształcie walca. Drugiej, zielonej-nie ma, ponieważ przepisy zezwalają na jednostronne oznakowanie szlaku. W tym wypadku mamy gwarantowane 100 m bezpiecznej drogi w drugą stronę od znaku.

Następny etap trasy to przeprawa przez kanały łączące kilka mniejszych jezior z jeziorem Niegocin i Tałty. Przez te malownicze kanały można podziwiać piękno mazurskich krajobrazów, a także obserwować dziką przyrodę i ptactwo wodne. Pierwszy kanał, na końcu jeziora Boczne, czyli kanał Kula wymaga złożenia masztu.

Po przepłynięciu pod mostem, możesz zatrzymać się przy którymś pomoście po lewej, lub prawej stronie zatoki Kula. Po stronie lewej jest mały bar oraz pole biwakowe. Korzystając z ochrony przed falą i wiatrem, możesz postawić maszt i ruszyć w kierunku jeziora Jagodne. Jest to długi, typowo rynnowy zbiornik o długości 9 km i szerokości 1,5 km. Ze względu na brak wiatru w zatoce Kula, warto wchodzić na Jagodne na silniku. Za półwyspem Kula w prawo zobaczysz płaskie, trzcinowe wysepki, mało dostępne, przy których cumuję się chyba tylko z konieczności. Lewy, bagnisty i niedostępny brzeg, porasta trzcina. Dostęp do brzegów jest tu bardzo trudny, dlatego warto zacumować w miejscu leżącym po zachodniej stronie, tuż przy największej z trzech wysep. W kierunku tej wyspy wychodzi cypel i w niedużym zakolu, pod potężnymi topolami, znajduje się mała zatoczka. Jest tu głęboko, dno jest piaszczyste, zatem jest to świetne miejsce na kąpiel. Dodatkowo- cypel, duża wyspa od wschodu i niedaleko położona druga wyspa, obie dobrze chronią od wiatrów. Płynąc dalej, trzymaj się lewego brzegu, bo po drodze jest mała, zarośnięta wysepka, która często nawet nie jest zaznaczona na mapach. Wokół niej znajduje się dużo kamieni. Po ominięciu przeszkody, wpłyniesz na Jezioro Szymoneckie.

Jezioro Szymoneckie to właściwie zatoka jeziora Jagodne o powierzchni 480 ha i długości 3 km. Obecnie jezioro odradza się z zanieczyszczeń spływających z otaczających je, nawożonych sztucznie pól. Cumowanie na dziko raczej nie wchodzi tu w grę, zresztą Szymoneckie jest jeziorem typowo tranzytowym. Jachty zatrzymują się tutaj przy wejściu do następnego kanału na naszej trasie w drodze do Mikołajek. Należy położyć maszt, po prawej stronie znajduje się mały pomost. Jeśli dotychczas nie zwracałeś zbytnio uwagi na klar, to teraz polecam Ci dopilnować, aby żagle były dobrze ułożone, olinowanie stałe sklarowane i umocowane. Będziesz dość długo płynął na silniku mijając po drodze inne jednostki, warto zaszpanować porządkiem i dobrą robotą żeglarską 😉

  • 19,10 km – Początek Kanału Szymońskiego łączącego pd. część jeziora Jagodne zwanego J. Szymoneckim z jeziorem Szymon. Nad kanałem przebiega most drogowy na trasie Giżycko – Mikołajki (S4) i Mikołajki – Ryn. Z lewej wieś Szymonka.

Najdłuższy z kanałów, bo liczący aż 2360 m. Na tym kanale znajduje się zakręt pod kątem prostym, ale nie ścinaj go, ponieważ ruch w sezonie jest tu duży i możesz napotkać na płynące z naprzeciwka nie tylko jachty ale i statki pasażerskie. W związku z powyższym, że jest to pierwszy, długi kanał warto przypomnieć sobie zasady zachowania w przypadku mijanki ze statkiem:

  • Gdy jesteś w ruchu, staraj się zbliżyć do brzegu kanału, i zaraz, jeśli to tylko możliwe, za rufą statku, skręcić szybko na jego kilwater, ku środkowi kanału. Unikniesz dzięki temu rzucenia burtą na brzeg kanału.
  • Kiedy stoisz przy brzegu i mija Cię statek, to co najmniej 3 osoby z załogi muszą trzymać jacht w bezpiecznej odległości od brzegu kanału.
  • Zostawienie jachtu zacumowanego w kanale należy do najbardziej lekkomyślnych przedsięwzięć.

Z Kanału Szymońskiego wchodzimy na jezioro Szymon.

  • 21,46 km – Wylot Kanału Szymońskiego na jezioro Szymon.

Jezioro z mało przyjazna linią brzegową, gęsto zarośnięte, duże i bagniste rozlewisko, długie na 3 km. Od kilku lat, w trakcie sezonu, stacjonuje tu „Fishbarka”. Można podpłynąć, documować i zamówić pyszną, smażoną rybkę.

smażalnia ryb na wodzie

Jezioro Szymon pokonuj trzymając się oznaczonego tyczkami szlaku. Trasa wiedzie po lekkim łuku, i jeśli złapie Cie noc, a nie masz szperacza, to kłopoty gotowe. Poza wyznaczoną trasą, dno jest tak płytkie i muliste, że kadłub jachtu może zostać do niego „przyssany”. Siły ssania są dość duże i potrzeba nie lada wysiłku, aby wyciągnąć się, najlepiej na holu, na głębszą wodę. Problemu nie ma, jeśli dysponujesz kompasem, GPS-em, czy ustawisz odpowiednio aplikację Żegluj. Więcej o aplikacji tutaj : Aplikacja Żegluj-super pomoc i ułatwienie dla żeglarzy i motorowodniaków

  • 22,86 km – Początek Kanału Mioduńskiego łączącego jezioro Szymon z niewielkim jeziorem Kotek Wielki.

Kanał Mioduński o długości 1920 m, wyprowadzi Cię na jezioro Kotek Wielki, które pokonuj trzymając się toru wodnego.

  • 24,78 km – Koniec Kanału Mioduńskiego, początek jeziora Kotek Wielki.

Na Kotku znajduje się fajna stanica żeglarska Zielony Gaj. Ci, którzy zdecydują się tam zatrzymać, muszą jednak postawić masz, ponieważ jest wąsko. Po ominięciu przystani, wchodzisz pod mostem do kanału Grunwaldzkiego(zwanego też Leleckim) i po 500 m jesteś już na jeziorze Tałtowisko.

  • 25,66 km – Początek Kanału Grunwaldziego łączącego jezioro Kotek Wielki z jeziorem Tałtowisko. Nad kanałem most drogowy na trasie Mikołajki – Ryn

  • 26,13 km – Wylot z Kanału Leleckiego na jezioro Tałtowisko.

Długość szlaku przez jezioro Tałtowisko do następnego, ostatniego już kanału, wynosi 1500 m i jest to jedyne miejsce, gdzie obserwujemy naprawdę duży ruch jachtów. Na reszcie jeziora panuje cisza i spokój.

  • 27,63 km – Początek Kanału Tałckiego (Tałteńskiego) łączącego jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty.

Po pokonaniu kanału Tałckiego, otwiera się widok na jezioro Tałty. Po lewej mała zatoczka, z niewielką plażą oraz mały bar.

  • 29,23 km – Wylot Kanału Tałckiego na jezioro Tałty. STAWIANIE MASZTU
  • 29,70 km – Rozwidlenie szlaków wodnych na jezioro Tałty – w prawo do Rynu (odc. Mikołajki – Ryn), w lewo do Mikołajek.

Powierzchnia jeziora Tałty wynosi aż 1160 ha, długość 12,5 km, a szerokość nie przekracza 1,8 km. Jest to zatem jezioro typowo rynnowe, część 35-kilometrowej rynny od Rynu do Rucianego. Na tym najgłębszym na szlaku jeziorze, przy silnych wiatrach, podnosi się duża i ciężka fala. Mniej wprawni żeglarze powinni taki czas przeczekać w osłoniętym miejscu. Dalej płyniemy w kierunku południowo-zachodnim, trzymając się prawego brzegu.

  • 33,00 km – Z lewej na brzegu jeziora Tałty wieś Tałty, z prawej Stare Sady
  • 35,00 km – Z prawej najwyższe wzniesienie okolicy (punkt widokowy) Olszowy Róg (155 m npm).
  • 36,95 km -Koniec jeziora Tałty, początek jeziora Mikołajskiego.
  • 37,20 km Wioska Żeglarska w Mikołajkach nad jeziorem Mikołajskim.

Jezioro Mikołajskie to kulminacyjny punkt trasy rejsu Giżycko-Mikołajki. To jedno z największych i najpiękniejszych jezior na Mazurach, które zachwyca swoją różnorodnością krajobrazów oraz bogactwem przyrody. Jezioro Mikołajskie to również miejsce, gdzie żeglarze mogą spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kitesurfing.

Załoga zakłada obowiązkowo spodenki i koszulki. Tak nakazuje etykieta żeglarskana wodzie choćby nago, ale wchodząc do portu, prezentuj się elegancko i schludnie. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie to ważne, to przy okazji pobytu w Mikołajkach, wejdź na most znajdujący się nad przepływającymi łódkami i popatrz z góry.

Klar na pokładzie ma dodatkowo znaczenie czysto praktyczne. Przy manewrach wchodzenia do portu i cumowania, poruszająca się po pokładzie załoga nie może się w nic zaplątać, bo może dojść do wypadku lub nieudanego manewru. Pamiętaj-jeśli nie czujesz się tu pewnie, poszukaj miejsca, które nie postawi przed Tobą wygórowanych wymogów. Dobrą praktyką jest zrobienie „rundy rozpoznawczej”, przy pomoście, na silniku. W tym czasie planuj manewr.Takie działanie ma ten plus, że załogi pomiędzy chcesz wpłynąć, postawisz w tak zwany „stan pogotowia”. Będą one mogły udzielić Ci ewentualnej pomocy, lub ewentualnie ratować swoje łodzie, jeśli popełnisz jakiś błąd.

Zakończenie trasy: Wioska żeglarska Mikołajki

Ostatnim etapem trasy Giżycko – Mikołajki jest przepiękna wioska żeglarska Mikołajki, która stanowi serce mazurskiego żeglarstwa. W Mikołajkach znajdują się liczne mariny, wypożyczalnie jachtów oraz restauracje i kawiarnie z widokiem na jezioro. Warto również odwiedzić miejscowe atrakcje, takie jak Muzeum Mazurskie czy Park Wodny Tropikana. Po zakończeniu rejsu można tu również znaleźć nocleg w jednym z licznych hoteli czy pensjonatów, aby odpocząć i nabrać sił na kolejne żeglarskie wyprawy.

5/5 - (2 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz