Futura 40

Jacht Futura 40 to odpowiedź stoczni Rufi na uwagi klientów oraz armatorów oferujących czarter poprzedniej wersji czyli jachtu Futura 36. Cena za  czarter jachtu Futura 36 zaczyna się od 900 zł za dobę i sięgała 1300 PLN za dobę w wysokim sezonie. Ten model dosłownie podbił Mazury! Możliwość podróżowania i jednoczesnego odpoczywania na dachu okazała się strzałem w dziesiątkę ! Za sukces tej jednostki odpowiadają zapewne również walory hotelowe jak i funkcjonalne. życie odbywa się na górze, pod pokład schodzi się tylko na spanie i mycie. Ogromna ilość miejsca w kokpicie na pewno tez robi swoje. Martwi mnie wysokość burt i jej wpływ na jakość cumowania w portach (możliwość zejścia z pokładu na keję w trakcie ustawiania łodzi longsidem). Nie wypowiadam się jednak na ten temat, gdyż nie mieliśmy okazji tego manewru testować. Wiem tylko tyle, że przy tego typu manewrach łodzią Nautika 1080 Soley, jest to jeszcze możliwe, burty w stosunku do wysokości kei dają jeszcze taką możliwość.

Jeszcze większy luksus i wygoda…

Okazuje się, że są klienci, którzy chętnie dopłacają 400 zł więcej za „powiększoną” i udoskonaloną wersję znanej i lubianej Futury 36. Poniżej porównanie obu jachtów oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy warto wydać więcej na wynajem Futury 40 zamiast Futury 36.

Jacht Futura 40 a Futura 36 – jakie różnice?


Najważniejsze zmiany to:

  • większa aż o 5 m kw przestrzeń użytkowa na całym jachcie
  • rozkład messy

W porównaniu do Futury 36 mamy tu 2 kanapy, a sterówka znajduje się nie po prawej stronie od zejściówki, tylko została znacznie przesunięta w stronę rufy i umiejscowiona za kanapą- po prawej

futura 36 kontra jacht futura 40
Źródło zdjęć jachtu Futura 40 i Futura 36 – http://www.cobrayachts.com

Czy warto dopłacić za takie rozwiązanie? Myślę, że tak, bo podobno wiele osób uskarżało się na brak miejsca na biesiady przy jednej tylko kanapie. Załogi na takich jachtach to zwykle min 6-8 osób i nie ma problemu w trakcie dziennego pływanie – wszyscy mają gdzie się „rozejść”. Kłopot pojawia się wieczorem, gdy załoga lubi spotkać się przy wspólnym stole, czasem zaprosić kogoś – potrzebne jest miejsce. Nie wiem, czy wiecie, ale na jachcie dużo niższej klasy, też znanym na Mazurach – Calipso 750, można usiąść w kokpicie w 10 osób! I to bez większego ścisku. Zatem – rozkład ma znaczenie – wielu dopłaci.


  • rozkład przestrzeni sypialnianej pod pokładem
jacht futura 40 pod pokładem

Każda z trzech kabin posiada własną kabinę sanitarną!

Tutaj trudno powiedzieć, czy trochę nie przerost formy nad treścią – w poprzedniej wersji Futury były 2 łazienki, jedna to faktycznie za mało jak na jacht tej klasy, ale 3? Oczywiście, zgadzam się – super sprawa – bo każdy użytkownik kabiny ma swoją prywatność i własne zapachy pod kontrolą :-), ale to tak jak w domu jednorodzinnym- czy do każdego pokoju dajemy łazienkę?


  •  powiększona platforma rufowa
jacht Futura 36 i Futura 40 platformy kapielowe

Aż 17 m kw ! W jachcie Futura 36 było to 15,7 ale wizualnie wydaje mi się, że platforma zwiększyła się więcej niż 1,3 m kw. Jak myślicie?

Taka duża platforma rufowa ma według mnie sporą wartość użytkową tylko wtedy, gdy jest zadaszona. Przy kapryśnej, mazurskiej pogodzie, bimini jest wręcz wskazane.  Z tego, co widzę, niewiele firm oferujących  houseboat Futura 36 czy Futura 40 na czarter, pomyślało o takim rozwiązaniu.

Jeśli decydujesz się na wynajem jachtu za 1500 PLN, którego jednym z głównych atutów jest większa platforma, ale bez bimini, to nie wiem, czy warto…


  • nowe, dużo wygodniejsze schody na flydeck

(przestrzeń użytkowa zlokalizowana na dachu)

futura 36 i Futura 40 - schody

W Futurze 36 wejście na dach wymagało pewnego wysiłku, ponieważ wspinaczka przebiegała po takiej jakby drabince, ulokowanej pionowo lub pod niewielkim skosem. Stopnie były dość „ubogie”.

Futura 40 oferuje  dużo wygodniejsze rozwiązanie  tej kwestii. Mamy tu schody, ze stopniami, a ich konstrukcja jest naprawdę stabilna. Schody ustawione są pod większym kątem, co zdecydowanie poprawia komfort wchodzenia na górę.

– na dachu jachtu Futury 40 zainstalowano sterówkę, fotel sternika oraz wygodną kanapę dla załogi!

To jest naprawdę duża zmiana w porównaniu do tego, jak było to rozwiązane w poprzedniej wersji tego jachtu. Mieliśmy w niej do dyspozycji tylko pokład słoneczny – jeśli załoganci spędzali tam czas- sternik zostawał sam, na niższym pokładzie.

Jacht Futura 40 to teraz jakby „piętrowiec”, ale po głębszej analizie walorów użytkowych stwierdzam, że w segmencie jachtów tej wielkości, nie ma sobie równych. A czy warto dopłacić i wynajmować Futurę 40 zamiast 36? – sami musicie zdecydować. Wszystko zależy od tego, w ile osób pływacie, jakie wymagania i styl życia mają osoby, z którymi podróżujecie no i oczywiście jakie finanse macie do dyspozycji.

Dla porównania – bardzo popularny i wygodny  Nautika 1000 Soley możecie mieć za 1050 zł w szczycie sezonu, poza szczytem jeszcze taniej.

5/5 - (1 vote)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz