czarter bez patentu mazury

Czarter bez patentu – to musisz wiedzieć!

Czarter bez patentu? Czy to możliwe??


Czarter bez patentu reklamowany bardzo intensywnie w sieci sprawił, iż wielu decyduje się na wynajem jachtu motorowego dużo chętniej niż w latach poprzednich. Od kilku lat na Mazurach obserwuje się zdecydowany przyrost ilości  łodzi motorowych w stosunku do łodzi żaglowych. Są to łodzie motorowe, które można wynająć zupełnie bez patentu. Niestety, potencjalni najemcy błędnie kojarzą  możliwość czarter jachtów motorowych  z wynajmowaniem sprzętu bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy na temat zachowania się na wodzie…

czarter-łodzi-motorowych-mazury-bez-patentu-kanał-łuczański-okolice-mostu-obrotowego

Poniżej najważniejsze informacje związane z wynajmem łodzi motorowych bez patentu:

Czarter  bez patentu -przepisy

Musisz wiedzieć, że od jakiegoś czasu możliwy jest czarter  bez patentu. Dotyczy to jachtów z silnikiem 13 KM(10 kW) lub więcej – ale tylko w wypadku gdy, jacht nie rozwija  prędkości powyżej 15 km/h – nie są wtedy wymagane uprawnienia. Wymagane jest natomiast przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa na wodzie potwierdzone wystawieniem odpowiedniego dokumentu.

Czarter jachtów Mazury bez patentu- Najważniejsze zasady bezpieczeństwa na wodzie:

 1. Przy każdym zacumowaniu sprawdź stan techniczny łodzi oraz steru i olinowania.
 2. Nie unikaj kamizelek ratunkowych – w tej kwestii lepiej „dmuchać na zimne”.
 3. Kamizelki ratunkowe oraz koło ratunkowe powinny być zawsze pod ręką.
 4. Zabezpiecz telefon przed zmoknięciem i wprowadź do niego numer : 601 100 100 (numer Mazurskiego WOPR)
 5. Omijaj z daleka miejsca niebezpieczne (mielizny, kamienie). Znaki kardynalne wskazują je bardzo dokładnie. Idealnym rozwiązaniem , gdy decydujesz się na czarter bez patentu, jest używanie aplikacji Taider – jest to mapa jezior mazurskich na smartfon lub tablet – można sobie ustawić alarm, który w odpowiednim momencie poinformuje załogę i sternika o bliskości jakiejś przeszkody podwodnej. Na naszych jachtach Nautika 1000 S i Nautika 830 S dostają Państwo wykupiony abonament na tą mapę na czas rejsu i można z niej korzystać na tablecie zainstalowanym przy kole sterowym.
 6. Przy bardzo silnym wietrze, najlepiej nie wychodź z portu. Jeśli burza złapie Cię na jeziorze i nie możesz już płynąć, rzuć kotwicę na dł ok. 30 m oraz rozdaj kamizelki ratunkowe. Cała załoga musi być na zewnątrz, w kokpicie. W razie potrzeby wezwij pomoc.
 7. Pamiętaj, wybieraj rozwiązania wpływające przede wszystkim na bezpieczeństwo załogi i jachtu.
 8. W razie problemów z czarterem łodzi  bez patentu, służymy pomocą pod nr telefonu : 693 734 645

Dodatkowo: w wypadku, gdy nie posiadasz patentu, ani umiejętności konieczne jest odbycie szkolenia pod okiem armatora jachtu lub zaprzyjaźnionej osoby.

czarter-jachtów-motorowych-mazury-bez-patentu-nautika-1000-wypoczynek-na-dziobie

Jeśli pływałeś już kiedyś na jachcie z silnikiem spalinowym (np. żaglowym), to warto jest dokładnie zapoznać się z jachtem motorowym, który zamierzasz wziąć w czarter. Takie jachty są zwykle lepiej wyposażone niż żaglówki, dlatego warto jest poznać obsługę każdego urządzenia.

Traktowanie kierowania łodzią motorową na równi z prowadzeniem samochodu

czarter-bez-patentu-mazury-steróka-jachtu-motorowego-sun-camper-35

Niestety, wiele osób, które „zachłysnęły” się ideą czarteru bez patentu, traktuje sterowanie jachtem  na równi z kierowaniem samochodem. Kanały oraz mazurskie porty pełne są obecnie sytuacji, które potwierdzają tą teorię.

Sternicy nie biorą w ogóle pod uwagę tzw inercji jachtu – przy hamowaniu oraz przy manewrach portowych. Każdy jacht posiada określoną wagę i prędkość w danym momencie. Chcąc go wyhamować, należy zwolnić i wrzucić wsteczny bieg. Należy koniecznie pamiętać o tym, że siła pchająca do przodu w stosunku do siły na biegu wstecznym, jest mniej więcej jak 3 do 1.

Wniosek: jacht nie zahamuje jak samochód, któremu wciskasz hamulec. Jacht potrzebuje czasu, a Ty musisz go wziąć pod uwagę przy planowaniu manewrów portowych.

Zapoznaj się z wiedzą dotyczącą pierwszeństwa na wodzie

Wielu sterników porywających się na czarter jachtu motorowego na Mazurach myśli chyba, że w kwestii pierwszeństwa:

 • kto pierwszy, ten lepszy,
 • kto bardziej wypasiony ;-), ten pierwszy,
 • kto motorowy, ten pierwszy… i wiele, wiele innych

A TO DUŻY BŁĄD…

Czarter  bez patentu Mazury – kto ma pierwszeństwo

Sprawa wygląda jednak następująco:

 • jachty z napędem motorowym ustępują pierwszeństwa jachtom żaglowym. Wyjątek stanowią statki Żeglugi Mazurskiej. Należy oczywiście zachować zasadę ograniczonego zaufania, bo niektórzy pływają w stanie delikatnie mówiąc – błogiego rozkojarzenia.

wynajęcie-łodzi-motorowej-bez-patentu-mazury-przepisy

 • Jednostki, których prędkość przekracza w danej chwili 40 km/h powinny pozostawiać innym użytkownikom akwen zapewniający możliwość swobodnego manewrowania. Jachty o dużej prędkości nie mogą oczekiwać, aby inne statki ustępowały im pierwszeństwa.
 • Małe statki powinny ustępować wszystkim statkom o długości większej niż 20m. Chodzi tu głównie o statki „w pracy”. Jeśli natomiast duży rozwija dużą prędkość, a my nie- to wtedy my mamy pierwszeństwo

I teraz najważniejsze:

 • pomiędzy dwoma jachtami o napędzie motorowym obowiązuje zasada „prawej ręki– pierwszeństwo ma jednostka, która znajduje się z burty prawej.
 • W wypadku kursu kolizyjnego, należy unikać przecinania kursu przed dziobem– należy iść za rufą statku, któremu ustępujemy drogi.
 • Jeżeli oba jachty motorowe płyną wprost na siebie, oba powinny skręcić w prawo.

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Ci w odbyciu bezstresowego urlopu.

Zapraszamy Cię do kontaktu – przedstawimy Ci najlepszą propozycję na wynajem jachtu bez patentu- specjalnie dla Ciebie i Twoich przyjaciół.

CZARTER  BEZ PATENTU  MAZURY- JACHTY KTÓRE SZCZEGÓLNIE POLECAMY:

NAUTIKA 1080 SOLEY
NAUTIKA 830
 

Czarter bez patentu – to musisz wiedzieć!
4.3 (86%) 10 vote[s]

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *