Czarter bez patentu? Czy to możliwe??


Czarter bez patentu reklamowany bardzo intensywnie w sieci sprawił, iż wielu decyduje się na wynajem jachtu motorowego dużo chętniej niż w latach poprzednich. Od kilku lat na Mazurach obserwuje się zdecydowany przyrost ilości  łodzi motorowych w stosunku do łodzi żaglowych. Są to łodzie motorowe, które można wynająć zupełnie bez patentu. Niestety, potencjalni najemcy błędnie kojarzą  możliwość wynajmu jachtów motorowych  z wynajmowaniem sprzętu bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy na temat zachowania się na wodzie…

czarter-łodzi-motorowych-mazury-bez-patentu-kanał-łuczański-okolice-mostu-obrotowego

Poniżej najważniejsze informacje związane z wynajmem łodzi motorowych bez patentu:

Czarter  bez patentu -przepisy


Motorówka bez patentu-ile koni? Musisz wiedzieć, że od jakiegoś czasu możliwy jest czarter  bez patentu. Dotyczy to jachtów z silnikiem 13 KM(10 kW) lub więcej – ale tylko w wypadku gdy, jacht nie rozwija  prędkości powyżej 15 km/h – nie są wtedy wymagane uprawnienia. Wymagane jest natomiast przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa na wodzie potwierdzone wystawieniem odpowiedniego dokumentu.

Czarter jachtów Mazury bez patentu- Najważniejsze wskazówki:


 1. Przy każdym zacumowaniu sprawdź stan techniczny łodzi oraz steru i olinowania.
 2. Nie unikaj kamizelek ratunkowych – w tej kwestii lepiej „dmuchać na zimne”.
 3. Kamizelki ratunkowe oraz koło ratunkowe powinny być zawsze pod ręką.
 4. Zabezpiecz telefon przed zmoknięciem i wprowadź do niego numer : 601 100 100 (numer Mazurskiego WOPR)
 5. Omijaj z daleka miejsca niebezpieczne (mielizny, kamienie). Znaki kardynalne wskazują je bardzo dokładnie. Idealnym rozwiązaniem , gdy decydujesz się na czarter bez patentu, jest używanie aplikacji Taider – jest to mapa jezior mazurskich na smartfon lub tablet – można sobie ustawić alarm, który w odpowiednim momencie poinformuje załogę i sternika o bliskości jakiejś przeszkody podwodnej. Na naszych jachtach Nautika 1000 S i Nautika 830 S dostają Państwo wykupiony abonament na tą mapę na czas rejsu i można z niej korzystać na tablecie zainstalowanym przy kole sterowym.
 6. Przy bardzo silnym wietrze, najlepiej nie wychodź z portu. Jeśli burza złapie Cię na jeziorze i nie możesz już płynąć, rzuć kotwicę na dł ok. 30 m oraz rozdaj kamizelki ratunkowe. Cała załoga musi być na zewnątrz, w kokpicie. W razie potrzeby wezwij pomoc.
 7. Pamiętaj, wybieraj rozwiązania wpływające przede wszystkim na bezpieczeństwo załogi i jachtu.
 8. W razie problemów z czarterem łodzi  bez patentu, służymy pomocą pod nr telefonu : 693 734 645

Dodatkowo: w wypadku, gdy nie posiadasz patentu, ani umiejętności konieczne jest odbycie szkolenia pod okiem armatora jachtu lub zaprzyjaźnionej osoby.

czarter-jachtów-motorowych-mazury-bez-patentu-nautika-1000-wypoczynek-na-dziobie

Jeśli pływałeś już kiedyś na jachcie z silnikiem spalinowym (np. żaglowym), to warto jest dokładnie zapoznać się z jachtem motorowym, który zamierzasz wziąć w czarter. Takie jachty są zwykle lepiej wyposażone niż żaglówki, dlatego warto jest poznać obsługę każdego urządzenia.

Traktowanie kierowania łodzią motorową na równi z prowadzeniem samochodu

czarter-bez-patentu-mazury-steróka-jachtu-motorowego-sun-camper-35

Niestety, wiele osób, które „zachłysnęły” się ideą czarteru bez patentu, traktuje sterowanie jachtem  na równi z kierowaniem samochodem. Kanały oraz mazurskie porty pełne są obecnie sytuacji, które potwierdzają tą teorię.

Sternicy nie biorą w ogóle pod uwagę tzw inercji jachtu – przy hamowaniu oraz przy manewrach portowych. Każdy jacht posiada określoną wagę i prędkość w danym momencie. Chcąc go wyhamować, należy zwolnić i wrzucić wsteczny bieg. Należy koniecznie pamiętać o tym, że siła pchająca do przodu w stosunku do siły na biegu wstecznym, jest mniej więcej jak 3 do 1.

Wniosek: jacht nie zahamuje jak samochód, któremu wciskasz hamulec. Jacht potrzebuje czasu, a Ty musisz go wziąć pod uwagę przy planowaniu manewrów portowych.

Zapoznaj się z wiedzą dotyczącą pierwszeństwa na wodzie


Wielu sterników porywających się na czarter jachtu motorowego na Mazurach myśli chyba, że w kwestii pierwszeństwa:

 • kto pierwszy, ten lepszy,
 • kto bardziej wypasiony ;-), ten pierwszy,
 • kto motorowy, ten pierwszy… i wiele, wiele innych

A TO DUŻY BŁĄD…

Sprawa wygląda następująco:

 • jachty z napędem motorowym ustępują pierwszeństwa jachtom żaglowym. Wyjątek stanowią statki Żeglugi Mazurskiej. Należy oczywiście zachować zasadę ograniczonego zaufania, bo niektórzy pływają w stanie delikatnie mówiąc – błogiego rozkojarzenia.

wynajęcie-łodzi-motorowej-bez-patentu-mazury-przepisy

 • Jednostki, których prędkość przekracza w danej chwili 40 km/h powinny pozostawiać innym użytkownikom akwen zapewniający możliwość swobodnego manewrowania. Jachty o dużej prędkości nie mogą oczekiwać, aby inne statki ustępowały im pierwszeństwa.
 • Małe statki powinny ustępować wszystkim statkom o długości większej niż 20m. Chodzi tu głównie o statki „w pracy”. Jeśli natomiast duży rozwija dużą prędkość, a my nie- to wtedy my mamy pierwszeństwo

I teraz najważniejsze:

 • pomiędzy dwoma jachtami o napędzie motorowym obowiązuje zasada „prawej ręki– pierwszeństwo ma jednostka, która znajduje się z burty prawej.
 • W wypadku kursu kolizyjnego, należy unikać przecinania kursu przed dziobem– należy iść za rufą statku, któremu ustępujemy drogi.
 • Jeżeli oba jachty motorowe płyną wprost na siebie, oba powinny skręcić w prawo.

Motorówka bez patentu – ceny


Ceny motorówek, które możesz wynajmować bez patentu zaczynają się nawet od 60 zł za godzinę czy 140 zł za dobę! Oferta jachtów jest bardzo bogata. Jeśli chodzi o nieduże motorówki wynajmowane na godziny, to najszersza ofertę znajdziesz przy nabrzeżu w Mikołajkach. W Giżycku jest ich znacznie mniej, ale też można bez problemu trafić na takie oferty na przykład w Ekomarinie czy w porcie Dalba.

Jeśli chodzi o wynajem jachtów motorowych bez patentu na kilka dni, to ceny wahają się od 120-140 za (jachty mniejsze typu Albatros czy Quicksilver) do nawet 1500 zł za dobę – jachty Futura 40. Wszystko zależy od wielkości jachtu, jego wieku oraz wyposażenia.

Wynajmij 12 metrowy jacht bez patentu i bez doświadczenia- wystarczy krótkie szkolenie! -Serio????!


Strasznie denerwują mnie oferty zachęcające do wynajmowania jachtów bez patentu, które w swojej treści przekonują, iż wystarczy przejść krótkie szkolenie i bez problemu można ruszać na szlak! Rozumiem, że na rynku panuje ogromna konkurencja, ale wszystko ma swoje granice. Kto pływa po Mazurach, na pewno widzi konsekwencje takich reklam i takiej żądzy pieniądza- bo inaczej nazwać tego nie mogę.

W Sztynorcie bywam baaardzo często, i w sezonie naprawdę praktycznie codziennie jestem świadkiem scen, które powinny być dosłownie napiętnowane w mediach. Wypływanie na „pełnej kicie” jachtem przycumowanym do kei za pomocą nieodwiązanego mooringu to norma… Manewry portowe skutkujące obijaniem wszystkich jachtów w okolicy. Załogi, które przy wpływaniu lub wypływaniu z portu mają w głowie jedynie alkohol, a nie myśl, żeby w jakikolwiek sposób uczestniczyć w cumowaniu lub wychodzeniu. W sytuacji kryzysowej, nie wiedzą nawet gdzie jest bosak czy pagaj, co to w ogóle jest i do czego służy.

 Mam chęci na wynajęcie jachtu na Mazurach, ale nie posiadam absolutnie żadnego doświadczenia na wodzie – od czego zacząć?


Tego typu pytania pojawiają mi się w rozmowach z klientami przynajmniej kilkanaście razy w sezonie. W takich wypadkach radzimy przede wszystkim, aby:

 • zacząć od wynajęcia jachtu bez patentu. Na pierwszy dzień zamów wykwalifikowanego sternika, zaznacz, że zależy Ci nie tylko na usłudze sterowania, ale także na szkoleniu. Wynajęcie sternika to koszt ok 200 zł za dobę, jeśli chodzi o pomoc w nauce myślę, że dopłacisz max 100 zł. Uważam, że całościowy koszt w wysokości 300 zł za pierwsze kroki na jachcie bez patentu, to naprawdę niewygórowana kwota. Taka inwestycja zwróci Ci się w postaci poczucia bezpieczeństwa i pewności. Tego typu podejście ni jak ma się do ok godzinnego szkolenia, przeprowadzanego zwykle w pośpiechu przez pracowników firm czarterowych zachęcających do wynajmu jachtów bez jakiekolwiek doświadczenia w manewrowaniu jachtem na wodzie.
 • wybierać średniej wielkości jednostki – tak ok 8 m długości lub lekko powyżej. Tego typu jachty mają już całkiem sporo wygód i posiadają stabilność. Idealnie nadają się na Mazury – nie są ani za duże, ani za małe na nasze porty. Jeśli dodatkowo są wyposażone w silnik, który można podnieść elektrycznie ( tak zwany trym), to dojdziesz takimi motorówkami do samego brzegu – nawet dość płytkiego.
 • nie daj się namówić na wypożyczanie drogich i wielkich jachtów, jeśli jest to Twój „pierwszy raz”. Rozeznaj się w temacie, zacumuj kilkanaście razy w różnych portach i przy różnych warunkach pogodowych,a potem testuj większe i bardziej luksusowe jednostki.
 • możesz zamówić tygodniowy czarter ( np w okresie wakacyjnym) i dodatkowo jeden weekend przed wakacjami – typowo szkoleniowy. Mamy wielu klientów, którzy sami wyszkoliliśmy i radzą sobie znakomicie. Zaczynali właśnie od pomysłu urlopu z rodziną na jachcie bez patentu, ale nie chcieli tracić wakacji na szkolenie. Dlatego brali jacht na weekend, najczęściej w maju, uczyli się poznawali się z obsługa techniczną, a potem ruszali na szlak bez zbędnych stresów 🙂

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Ci w odbyciu bezstresowego urlopu. Piszę bezstresowego, ponieważ woda to żywioł, warunki w każdej chwili mogą ulec zmianie na bardzo niebezpieczne. Nie chodzi tu o to, aby straszyć i zniechęcać. Urlop na jachcie to wspaniała forma wypoczynku, według nas najlepsza. Ale do tego rodzaju wypoczynku należy przygotować się z głową, tak aby urlop na Mazurach pozostał tylko miłym i fantastycznym wspomnieniem, a nie traumą.

 

Zapraszamy Cię do kontaktu – przedstawimy Ci najlepszą propozycję na wynajem jachtu bez patentu- specjalnie dla Ciebie i Twoich przyjaciół.

CZARTER  BEZ PATENTU  MAZURY- JACHTY KTÓRE SZCZEGÓLNIE POLECAMY:

NAUTIKA 1080 SOLEY
NAUTIKA 830