Czarter bez Patentu Mazury

Czarter Jachtów Motorowych Mazury bez patentu? Czy to możliwe? Czarter bez patentu reklamowany bardzo intensywnie w sieci sprawił, iż wiele osób poszukuje informacji na temat : łódka bez patentu. Od kilku lat na Mazurach obserwuje się zdecydowany przyrost ilości  łodzi motorowych w stosunku do łodzi żaglowych. Są to łodzie motorowe, które można wyczarterować zupełnie bez patentu. Niestety, potencjalni najemcy błędnie kojarzą pływanie motorówką bez patentu z używaniem sprzętu bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy na temat zachowania się na wodzie…Mało tego , takie osoby stawiają po prostu znak równości pomiędzy bez patentu a bez żadnego doświadczenia w manewrach portowych jachtem motorowym. Czarter jachtów kojarzy się wielu osobom z balangą i wiecznie trwającą sielanką. A trzeba pamiętać, że decydujesz się na kontakt z żywiołem i zmienną, mazurską pogodą. Jacht bez patentu dostarczy Ci z pewnością wspaniałych wrażeń i ułatwi zwiedzanie Mazur od strony wody, pod warunkiem jednak, że podejdziesz do tego z głową. Jacht bez patentu wynajem– tutaj wszystko tłumaczymy i proponujemy najbardziej popularne modele łodzi z napędem motorowym, które będziesz mógł wynająć.

FUTURA 36 HIGH LINE bez Patentu

Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 45 KM
od 850 PLN /doba

NAUTIKA 1000 S bez Patentu

Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 30 KM
od 800 PLN /doba

NAUTIKA 830 bez Patentu

Port Sztynort
4-6 osób
Silnik Yamaha 25 KM Power Trym
od 450 PLN /doba

NEXUS 870 REVO bez Patentu

Port Sztynort
46 osób
Silnik Mercury 25 KM
od 500 PLN /doba

STILLO 30 bez Patentu

Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 38 KM
od 600 PLN /doba
futura 40 grand horizon czarter Mazury

FUTURA 40 GRAND HORIZON

bez Patentu

Port Sztynort
6-8 osób
Silnik Diesel 65 KM
od 990 PLN /doba

Czarter bez uprawnień- przepisy

Motorówka bez patentu-ile koni? Musisz wiedzieć, że od jakiegoś czasu możliwy jest czarter  bez patentu. Dotyczy to jachtów o mocy silnika 13 KM(10 kW) lub więcej – ale tylko w wypadku gdy, jacht nie rozwija  prędkości powyżej 15 km/h – nie są wtedy wymagane uprawnienia. Długości kadłuba takich jachtów motorowych nie mogą przekroczyć 13 m. Co innego jeśli chodzi o jacht bez patentu na żaglach. W takim przypadku możesz wynająć jednostkę o długości kadłuba nie przekraczającej 7,5 metra. Takie możliwości daje Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 30 kwietnia 2013 roku.

Wymagane jest natomiast przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa na wodzie potwierdzone wystawieniem odpowiedniego dokumentu.

Czarter bez patentu Mazury- Najważniejsze wskazówki:


 1. Przy każdym zacumowaniu sprawdź stan techniczny łodzi oraz steru i olinowania.
 2. Nie unikaj kamizelek ratunkowych – w tej kwestii lepiej „dmuchać na zimne”. Czarter jachtów motorowych nie musi odbywać się z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
 3. Kamizelki ratunkowe oraz koło ratunkowe powinny być zawsze pod ręką.
 4. Zabezpiecz telefon przed zmoknięciem i wprowadź do niego numer : 601 100 100 (numer Mazurskiego WOPR)
 5. Omijaj z daleka miejsca niebezpieczne (mielizny, kamienie). Znaki kardynalne wskazują je bardzo dokładnie. Idealnym rozwiązaniem w takim wypadku jest używanie aplikacji Taider lub Żegluj– jest to mapa jezior mazurskich na smartfon lub tablet – można sobie ustawić alarm, który w odpowiednim momencie poinformuje załogę i sternika o bliskości jakiejś przeszkody podwodnej. Ta aplikacja jest płatna, natomiast od zeszłego sezonu pojawiła się nowa, bezpłatna, równie dobra. Nazywa się Żegluj pl.
 6. Przy bardzo silnym wietrze, najlepiej nie wychodź z portu. Jeśli burza złapie Cię na jeziorze i nie możesz już płynąć, rzuć kotwicę na dł ok. 30 m oraz rozdaj kamizelki ratunkowe. Cała załoga musi być na zewnątrz, w kokpicie. W razie potrzeby wezwij pomoc.
 7. Pamiętaj, wybieraj rozwiązania wpływające przede wszystkim na bezpieczeństwo załogi i jachtu.
 8. W razie problemów z czarterem łodzi  bez patentu, służymy pomocą pod nr telefonu : 693 734 645

Dodatkowo: w wypadku, gdy nie posiadasz patentu, ani umiejętności konieczne jest odbycie szkolenia pod okiem armatora jachtu lub zaprzyjaźnionej osoby.

Jeśli pływałeś już kiedyś łódką z silnikiem spalinowym (np. żaglówką), to jest to jakiś dopiero początek. Jednostki motorowe są zwykle lepiej wyposażone niż żaglówki, dlatego warto jest poznać obsługę każdego urządzenia. Nie utożsamiaj czarteru bez patentu z wynajęciem domku letniskowego 😉

Czarter bez patentu to nie jazda samochodem

Niestety, wiele osób, które „zachłysnęły” się ideą jaką jest czarter jachtów  bez patentu, traktuje łodzie motorowe i sterowanie nimi  na równi z kierowaniem samochodem. Kanały oraz mazurskie porty pełne są obecnie sytuacji, które potwierdzają tą teorię.

Sternicy nie biorą w ogóle pod uwagę tzw inercji jachtu motorowego – przy hamowaniu oraz przy manewrach portowych. Każdy jacht motorowy posiada określoną wagę i prędkość w danym momencie. Chcąc go wyhamować, należy zwolnić i wrzucić wsteczny bieg. Należy koniecznie pamiętać o tym, że siła pchająca do przodu w stosunku do siły na biegu wstecznym, jest mniej więcej jak 3 do 1.

Wniosek: jacht motorowy nie zahamuje jak samochód, któremu wciskasz hamulec.


Strasznie denerwują mnie oferty zachęcające do rezerwowania łódek bez patentu, które w swojej treści przekonują, iż wystarczy przejść krótkie szkolenie i bez problemu można ruszać na szlak! Naprawdę, na większości stron konkurencji oferującej czarter bez patentu Mazury znalazłam informacje typu: „nie musisz nic umieć, nasz bosman podczas godzinnego szkolenia wszystkiego Cie nauczy”. (Serio???!! Godzinne szkolonko wystarczy aby bezpiecznie pływać jachtem motorowym Futura 36?? Bo ma 2 stery strumieniowe i na Mazurach nigdy w portach nie wieje ;-)?? W dodatku już widzę tą godzinę szkolenia w szczycie sezonu, kiedy jest wielki pośpiech przy wymianie załóg jachtów i jest bardzo mało czasu aby zająć się klientem indywidualnie.  Rozumiem, że na rynku panuje ogromna konkurencja, ale wszystko ma swoje granice. Kto pływa po Mazurach, na pewno widzi konsekwencje takich reklam i takiej żądzy pieniądza- bo inaczej nazwać tego nie mogę.

W Sztynorcie bywam baaardzo często, i w sezonie naprawdę praktycznie codziennie jestem świadkiem scen, które powinny być dosłownie napiętnowane w mediach. Wypływanie na „pełnej kicie” jachtem przycumowanym do kei za pomocą nieodwiązanego mooringu to norma… Manewry portowe skutkujące obijaniem wszystkich jachtów w okolicy. Załogi, które przy wpływaniu lub wypływaniu z portu mają w głowie jedynie alkohol, a nie myśl, żeby w jakikolwiek sposób uczestniczyć w cumowaniu lub wychodzeniu. W sytuacji kryzysowej, nie wiedzą nawet gdzie jest bosak czy pagaj, co to w ogóle jest i do czego służy.

Chcę wynająć łódkę motorową bez patentu, ale nie posiadam absolutnie żadnego doświadczenia na wodzie – od czego zacząć?


Tego typu pytania pojawiają mi się w rozmowach z klientami przynajmniej kilkanaście razy w sezonie. W takich wypadkach radzimy przede wszystkim, aby:

 • wynająć jacht bez patentu (taki średniej wielkości, np Nautika 830). Na pierwszy dzień zamów wykwalifikowanego sternika, zaznacz, że zależy Ci nie tylko na usłudze sterowania, ale także na szkoleniu. Wynajęcie sternika to koszt ok 200 zł za dobę, jeśli chodzi o pomoc w nauce myślę, że dopłacisz max 100 zł. Uważam, że całościowy koszt w wysokości 300 zł za pierwsze kroki na jachcie bez licencji, to naprawdę niewygórowana kwota. Taka inwestycja zwróci Ci się w postaci poczucia bezpieczeństwa i pewności. Tego typu podejście ni jak ma się do ok godzinnego szkolenia, przeprowadzanego zwykle w pośpiechu przez pracowników firm czarterowych zachęcających do wynajmu jachtów bez jakiekolwiek doświadczenia w manewrowaniu jachtem na wodzie.
 • wybierać średniej wielkości jednostki – tak ok 8 m długości lub lekko powyżej. Tego typu jachty mają już całkiem sporo wygód i posiadają stabilność. Idealnie nadają się na Mazury – nie są ani za duże, ani za małe na nasze porty. Jeśli dodatkowo są wyposażone w silnik, który można podnieść elektrycznie ( tak zwany trym), to dojdziesz takimi motorówkami do samego brzegu – nawet dość płytkiego.
 • nie daj się namówić na wypożyczanie drogich i wielkich jachtów, jeśli jest to Twój „pierwszy raz”. Rozeznaj się w temacie, zacumuj kilkanaście razy w różnych portach i przy różnych warunkach pogodowych,a potem testuj większe i bardziej luksusowe jednostki.
 • możesz zamówić tygodniowy czarter ( np w okresie wakacyjnym) i dodatkowo jeden weekend przed wakacjami – typowo szkoleniowy. Mamy wielu klientów, którzy sami wyszkoliliśmy i radzą sobie znakomicie. Zaczynali właśnie od pomysłu urlopu z rodziną na jachcie bez patentu, ale nie chcieli tracić wakacji na szkolenie. Dlatego brali jacht na weekend, najczęściej w maju, uczyli się poznawali się z obsługa techniczną, a potem ruszali na szlak bez zbędnych stresów 🙂

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Ci w odbyciu bezstresowego urlopu. Piszę bezstresowego, ponieważ woda to żywioł, warunki w każdej chwili mogą ulec zmianie na bardzo niebezpieczne. Nie chodzi tu o to, aby straszyć i zniechęcać. Urlop na jachcie to wspaniała forma wypoczynku, według nas najlepsza. Ale do tego rodzaju wypoczynku należy przygotować się z głową, tak aby urlop na Mazurach pozostał tylko miłym i fantastycznym wspomnieniem, a nie traumą.

Zapraszamy Cię do kontaktu – przedstawimy Ci najlepszą propozycję na wynajem jachtu bez patentu- specjalnie dla Ciebie i Twoich przyjaciół.