Znakowanie szlaku Mazury

Mazury, mimo pandemii koronawirusa przygotowują się do sezonu 2020. Rozpoczęło się właśnie znakowanie szlaków wodnych na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Wszyscy związani z turystyką wodną na Mazurach mają nadzieję, że sezon żeglarski mimo wszystko ruszy, choć na pewno z opóźnieniem.

Prace związane ze znakowaniem szlaków wodnych przebiegają zgodnie z corocznym harmonogramem i potrwają ok 2 tygodni. Boje muszą być ustawione, aby możliwa była bezpieczna i legalna żegluga. Zaopatrzenie szlaku żeglugowego w odpowiednie oznakowania ma na celu zapewnienie wystarczających głębokości tranzytowych. Zestaw pływający do znakowania szlaku składa się z pchacza i barki, wyposażony jest w GPS i echosondę. Takie wyposażenie zapewnia dokładne pozycjonowanie poszczególnych boi. Każdorazowo w stawianiu szlaku bierze udział 5 osób: kapitan, bosman oraz trzech marynarzy. Do ustawienia mają około 450 sztuk boi oraz 85 znaków brzegowych. Szlak rozstawiany jest na długości prawie 150 km.

Znakowanie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich a Rozpoczęcie sezonu 2020

Otwarcie szlaków wodnych według RZGW w Białymstoku ma nastąpić na przełomie kwietnia i maja. Oficjalne- to uroczyste rozpoczęcie sezonu, zostało już niestety odwołane. Mamy szczerą nadzieję, że nie dojdzie do wprowadzenia zakazu poruszania się po jeziorach! Niemniej jednak, śledzimy wszystkie informacje (również te na stronach Wód Polskich) i jeśli któreś decyzje ulegną zmianie, na pewno poinformujemy o tym na swoim profilu na F oraz tutaj na stronie Marigo.

Znakowanie Szlaków Wodnych na Mazurach – długości i kierunki

  • Główny Szlak żeglugowy Pisz – Węgorzewo o długości 86,6 km zaczyna się od wypływu rzeki Pisy z jez. Roś w mieście Pisz i kończy się przy jazie „Zamek” na rzece Węgorapa w Węgorzewie . Główny szlak ustawiany jest od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś do wypływu rzeki Węgorapy z jeziora Mamry.

W kierunku Węgorzewa(czyli w górę szlaku) prawa strona oznakowana jest bojami w kolorze czerwonym, lewa strona bojami w kolorze zielonym. Odległości pomiędzy  bojami wynoszą około 500 – 600 metrów.

  • 5 szlaków bocznych, które odchodzą od szlaku głównego, znakowanych jest jednostronnie:

1. Szlak na jeziorze Śniardwy do miejscowości Okartowo

2. Szlak na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego

3. Szlak w kierunku miasta Ryn (wzdłuż jeziora Ryńskiego)

4. Szlak z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno przez kanał Niegociński i jezioro Tajty, kanał Piękna Góra

5. Szlak z jeziora Mamry do miasta Ogonki poprzez jezioro Święcajty