Znakowanie szlaku Mazury

Mazury przygotowują się do sezonu 2022. Rozpoczęło się właśnie znakowanie szlaków wodnych na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Wszyscy związani z turystyką wodną na Mazurach mają nadzieję, że sezon żeglarski mimo wszystko ruszy, choć na pewno z opóźnieniem.

Prace związane ze znakowaniem szlaków wodnych przebiegają zgodnie z corocznym harmonogramem i potrwają ok 2 tygodni. Boje muszą być ustawione, aby możliwa była bezpieczna i legalna żegluga. Zaopatrzenie szlaku żeglugowego w odpowiednie oznakowania ma na celu zapewnienie wystarczających głębokości tranzytowych. Zestaw pływający do znakowania szlaku składa się z pchacza i barki, wyposażony jest w GPS i echosondę. Takie wyposażenie zapewnia dokładne pozycjonowanie poszczególnych boi. Każdorazowo w stawianiu szlaku bierze udział 5 osób: kapitan, bosman oraz trzech marynarzy. Do ustawienia mają około 450 sztuk boi oraz 85 znaków brzegowych. Szlak rozstawiany jest na długości prawie 150 km.

W ostatnim tygodniu kwietnia zostanie również uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej. Jest to sieć siedemnastu masztów umieszczonych w różnych miejscach Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Zadaniem systemu jest powiadamianie żeglarzy i motorowodniaków o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska pogodowego(rytmicznie pulsujące żółte światło).

Znakowanie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich a Rozpoczęcie sezonu 2022

Otwarcie szlaków wodnych według RZGW w Białymstoku ma nastąpić na przełomie kwietnia i maja. Oficjalne- to uroczyste rozpoczęcie sezonu, stoi nadal pod znakiem zapytania. Niemniej jednak, śledzimy wszystkie informacje (również te na stronach Wód Polskich) i jeśli któreś decyzje ulegną zmianie, na pewno poinformujemy o tym na swoim profilu na F oraz tutaj na stronie Marigo.

Znakowanie Szlaków Wodnych na Mazurach – długości i kierunki

  • Główny Szlak żeglugowy Pisz – Węgorzewo o długości 86,6 km zaczyna się od wypływu rzeki Pisy z jez. Roś w mieście Pisz i kończy się przy jazie „Zamek” na rzece Węgorapa w Węgorzewie . Główny szlak ustawiany jest od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś do wypływu rzeki Węgorapy z jeziora Mamry.

W kierunku Węgorzewa(czyli w górę szlaku) prawa strona oznakowana jest bojami w kolorze czerwonym, lewa strona bojami w kolorze zielonym. Odległości pomiędzy  bojami wynoszą około 500 – 600 metrów.

  • 5 szlaków bocznych, które odchodzą od szlaku głównego, znakowanych jest jednostronnie:

1. Szlak na jeziorze Śniardwy do miejscowości Okartowo

2. Szlak na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego

3. Szlak w kierunku miasta Ryn (wzdłuż jeziora Ryńskiego)

4. Szlak z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno przez kanał Niegociński i jezioro Tajty, kanał Piękna Góra

5. Szlak z jeziora Mamry do miasta Ogonki poprzez jezioro Święcajty

5/5 - (1 vote)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz