Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich pojawia się co raz więcej jednostek napędzanych silnikiem spalinowym. Jeszcze kilkanaście lat temu zdecydowaną większość widocznych na szlaku jednostek stanowiły łodzie żaglowe. Obecnie jachty motorowe zdecydowanie, może jeszcze nie przeważają w ilości nad żaglowymi, ale na pewno są znacząco zauważalne. Jak wiadomo, mazurskie szlaki wodne obfitują w strefy ciszy i wielu użytkowników tego pięknego akwenu zastanawia się gdzie można pływać na silniku spalinowym? Nasi klienci, którzy zamawiają czarter jachtów motorowych bardzo często pytają, gdzie można pływać, a gdzie nie. Zatem, jak zwiedzić wspaniałe zakątki bez narażania się na otrzymanie mandatu za wpłynięcie, gdzieś gdzie nie wolno pływać motorówką? Podpowiadamy!
Wielu z Was na pewno słyszało o tak zwanych strefach ciszy. Do tych stref dostęp mają łodzie pchane wiatrem i te z silnikami elektrycznymi. I macie rację, jeśli teraz zauważacie pewną przewagę łodzi z żaglem nad łodzią z silnikiem. Pływanie motorówką ma w tym względzie faktycznie pewne ograniczenia. Dla mnie osobiście, największą stratą jest brak możliwości eksplorowania zakątków jeziora Nidzkiego. Ale gdzie jeszcze można/nie można pływać motorówką na Szlaku WJM?
Z silnikiem spalinowym można pływać tam, gdzie nie jest to zakazane prawnie
Czyli tak naprawdę łodzie motorowe mogą poruszać się po całym szlaku, poza wyznaczonymi strefami ciszy. Należą do nich:
- Jezioro Dobskie, które stanowi rezerwat przyrody od 24.05.1976 r.
- wspomniane wcześniej Jezioro Nidzkie – rezerwat przyrody od 27.10.1972 r.
- zatoka Kaczerajno (jezioro Śniardwy)
- część zatoki Iznockiej i Wygryńskiej (jezioro Bełdany)
- Kanał Mazurski na całej długości
- rzeka Sapina na całej długości
- jezioro Wojnowo
- jezioro Buwełno, Ublik Duży i Mały
- jezioro Gołdopiwo oraz Dejguny
Należy pamiętać również o tym, że w powyższych miejscach nie można używać silnika spalinowego znajdującego się na żaglówkach.
Pływanie z silnikiem spalinowym po Mazurach-znaki i zagwostki
Przed granicami rezerwatów jeziora Dobskiego i Nidzkiego np,, zarządca drogi wodnej ustawił znaki A12:
Taki znak, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28.04.2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na drogach wodnych śródlądowych oznacza zakaz ruchu statków o napędzie mechanicznym. W związku z powyższym znakiem powstaje jednak sporo niedomówień, bo skoro mamy przekreśloną śrubę, to znaczy, że nie można używać również silnika elektrycznego. Przykładem tego pogmatwania jest jezioro Wojnowo i rzeka Sapina. W obu tych miejscach ustawiono przy wejściu znak przekreślonej śruby A12, gdy Rada Powiatu dopuszcza pływanie na podanych akwenach na silniku elektrycznym. W takich miejscach powinien raczej widnieć znak C4:,
który oznacza „Inne ograniczenia ruchu żeglugowego”, z którymi należy się zapoznać. Często zdarza się, że owe ograniczenia podane są na białym polu znaku lub pod znakiem. Znak C4 wydaje się być bardziej uniwersalny, ponieważ można doprecyzować w opisie pod nim, jaki dokładnie ruch jest zabroniony ( np. ruch pod żaglami czy ruch przy użyciu silnika spalinowego).
Przeczytaj również :
- najważniejsze zasady
- sposoby na sprawdzenie łodzi przed rejsem
Gdzie można pływać motorówką – przepisy
Status prawny jeziora Doba i Nidzkie określa Ustawa o Ochronie Przyrody. Z kolei strefy ciszy na pozostałych wymienionych tu akwenach zostały ustanowione przez uchwały rad powiatów. I tak :
- uchwałą Rady Powiatu Piskiego nr X/68/11 z dn 25.08.2011 wprowadza się „zakaz używania silników spalinowych do napędu jednostek pływających, pływających pojazdów mechanicznych o napędzie spalinowym oraz instalowania i używania urządzeń nagłaśniających poza pomieszczeniami zamkniętymi tych jednostek powyżej dopuszczalnego poziomu hałasu 45 dB/A” – Jezioro Kaczerajno, część zatoki Iznockiej i Wygryńskiej
- uchwałą Rady Powiatu Giżyckiego nr XIX/118/2008 z dnia 29.05.2008 r.”wprowadza się zakaz używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi przez okres całego roku”- jeziora Buwełno, Wojnowo, Ublik Duży i Mały, Dejguny, Gołdopiwo, rzeka Sapina oraz śluza Przerwanki.
Należy dodatkowo pamiętać o dwóch ważnych przepisach obowiązujących w rezerwatach przyrody: Art. 15 ust. 1 p. 20 i p. 21 Ustawy o Ochronie Przyrody. Paragrafy te mówią o tym, że w parkach narodowych zabrania się :
p.20 – zakłócania ciszy,
p. 21 – używania łodzi motorowych oraz innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowodnych, pływania i żeglowania, z wyjątkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody-przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody.
Takim organem dla mazurskich rezerwatów jest rejonowy Dyrektor Środowiska w Olsztynie. W dniu 6.06.2012 wydał on zarządzenie, w którym to zezwolił na terenie jeziora Nidzkiego na : „pływanie, żeglowanie oraz uprawianie innych sportów wodnych niewymagających używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego”. Podobne regulacje obowiązują na terenie jeziora Doba.
Przeczytaj również :
- jak wynająć (przepisy i regulacje)
- który najlepszy na pierwsze pływanie
- gdzie można płynąć i jakie wyposażenie posiada
Bezpieczeństwo na jachcie- to warto wiedzieć
Wypływając na szlak Wielkich Jezior Mazurskich z całą pewnością warto dowiedzieć się, jakie przepisy obowiązują na poszczególnych akwenach. Takie podejście jest wskazane z uwagi na fakt, że nie wszystkie miejsca z ograniczeniami są sygnalizowane znakami. Przykładem są tu wody jeziora Nidzkiego i Doba, na których to usunięto znaki przekreślonej śruby w sezonie 2014. Fakt ten nie oznaczał jednak zmiany przepisów tylko innej interpretacji prawa przez RZGW, bowiem szlak żeglowny, (za który odpowiada RZGW)kończy się na granicach obu rezerwatów i zawsze o tym informują znaki C4 (koniec szlaku żeglownego). RZGW uznał, że skoro kończy się szlak żeglowny, a zaczyna rezerwat, to nie ma potrzeby ustawiania znaku, na obszarze, za który nie odpowiada. Niestety, sternicy jednostek motorowych, po zdjęciu znaku przekreślonej śruby nagminnie łamali przepisy wpływając na oba wspomniane jeziora, bez żadnych ograniczeń. W związku z powyższym powrócono do poprzedniego oznakowania. Wniosek z tej historii jest następujący:
na silniku spalinowym możesz pływać wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo i regulacje lokalnych samorządów. Nie możesz jednak używać żadnych silników na wodach znajdujących się na terenie rezerwatów przyrody ( Rezerwat Jeziora Nidzkiego oraz Rezerwat Jeziora Doba). Na pozostałych jeziorach wchodzących w skład szlaku WJM, w strefach ciszy można używać silników elektrycznych (mimo, że znaki wodne nie zawsze na to pozwalają).