Hiszpańskie dziewczyny chwyty i tekst

e e C h7
Żegnajcie nam dziś hiszpańskie dziewczyny
e e G D
Żegnajcie nam dziś marzenia ze snów
C D e e
Ku brzegom angielskim już ruszać nam pora,
e e H7 e
Lecz kiedyś na pewno wrócimy tu znów.

e    e    G      D

I smak waszych ust, hiszpańskie dziewczyny,
e e G D
W noc ciemną i złą nam będzie się śnił.
C D e e
Leniwie popłyną znów rejsu godziny,
C C H7 e
Wspomnienie ust waszych przysporzy nam sił.

e   e     C   h7

Niedługo ujrzymy znów w dali Cap Deadman
e e G D
I głowę baranią sterczącą wśród wzgórz,
C D e e
I statki stojące na redzie przy Plymouth.
e e H7 e
Klarować kotwicę najwyższy czas już.

e e C h7
A potem znów żagle na masztach rozkwitną,
e e G D
Kurs szyper wyznaczy do Portland i Wight.
C D e e
I znów stara łajba potoczy się ciężko
e e H7 e
Przez fale w kierunku na Beachie Fairlie Land.

e e C h7
Zabłysną nam bielą skał zęby pod Dover.
e e G D
I znów noc w kubryku, wśród legend i bajd.
C D e e
Powoli i znojnie tak płynie nam życie
e e H7 e
Na wodach i w portach South Foreland Light.


Szanta Hiszpańskie Dziewczyny to jedna z najbardziej popularnych szant zaczynających wspólną biesiadę przy ognisku, po długim i wyczerpującym rejsie. Jest to również utwór, który praktycznie zawsze gości na każdym festiwalu szantowym lub na koncercie, gdzie wykonywane są szanty.

Ten utwór jest bardzo stary, ponieważ powstał już prawdopodobnie przed 1796 roku. Wspomniano o nim bowiem w dzienniku okrętowym statku HMS Nellie. Tytuł wywodzi się z czasów, kiedy to flota angielska cumowała w dokach hiszpańskich portów ( lata 1793-1796). W tym okresie oba te państwa trzymały sojusz przeciwko rewolucji francuskiej.

Pieśń w polskiej wersji językowej pojawiła się najpierw w repertuarze zespołu Ryczące Dwudziestki, a później wykonywały ją również zespoły takiej jak EKT Gdynia i Trzy Majtki. Polski tekst powstał dzięki Andrzejowi Mendygrałowi i Grzegorzowi Wasilewskiemu.

Jak nietrudno się domyślić, utwór jest formą pożegnania z hiszpańskimi dziewczynami załogi statku handlowego wypływającego z powrotem do Wielkiej Brytanii. Marynarze będący pod wpływem pięknych dziewczyn z Hiszanii rozpamiętują cudowne chwile i planują, że kiedyś powrócą do miejsc, w których zaznali wielu niewątpliwych uciech.


Wielu wykonawców szanty Hiszpańskie Dziewczyny nie zdaje sobie sprawy, że prawidłowe wykonanie tego utworu może mieć znaczący wpływ na przebieg imprezy. Bo nie zawsze niestety gitara i śpiew oznacza pełen sukces zabawy. Liczą się też umiejętności w graniu no i głos. Mazurskie dziewczyny uwielbiają mazurskich grajków umilających pobyt na jachcie. Ale wszystko ma swoje granice proszę Państwa. Wykonawcy stawiający swoje pierwsze kroki w graniu , z marnym głosem, mogą skutecznie odstarszyć od szant i sprawić, że na pierwszy ogień pójdzie elektronika zamiast tradycji. Oczywiście tego nie unikniemy, ale jednak miło by było gdyby choć kilka procent mazurskich ognisk mogło się odbyć w cieniu tradycji- czyli z dobra gitarą, ładnym głosem i doświadczonym grajkiem. Bez „łupaniny” wydobywającej się z przenośnych sprzętów typu bluetooth boombox.

Hiszpańskie Dziewczyny mają wspaniały rytm i porywają do śpiewu i tańca. Nie wahaj się ani chwili i ćwicz śpiewanie oraz granie zanim ruszysz na Mazurski szlak! Powyżej masz gotowy tekst i chwyty utworu Hiszpańskie Dziewczyny. Do sezonu żeglarskiego zostało już co prawda niewiele czasu, ale dni są co raz dłuższe więc można to wykorzystać.