Kanał Kula Mazury

Kanał Kula jest  najkrótszym kanałem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Nie oznacza to jednak, że mało atrakcyjnym. To właśnie tutaj zaczyna się słynna „przeprawa” przez kanały, jeśli pokonujesz szlak z północy na południe. Miejsce położone w bardzo urokliwym zakątku, otoczone lasem i sprzyjające postojom na obiad czy nocleg.Kanał Kula łączy ze sobą  jeziora Jagodne i Boczne.

kanał-kula-mazury-widok-od-strony-jeziora-boczne

  Kanał Kula ma długość 110 m,  głębokość do 2 m, szerokość 25 m.  Brzegi kanału zostały w ostatnim czasie wyremontowane. Kanał Kula nazywany często jest   „Mazurskim Równikiem”, ponieważ właśnie tu przebiega umowny podział wód pomiędzy dorzeczami Wisły i Pregoły. Każdy kto płynie kanałem po raz pierwszy, powinien przejść specjalny chrzest :-).Nad kanałem znajduje się most drogowy łączący trasę z Miłek do Mikołajek i Rynu oraz z Rydzewa do Bogaczewa. Biegnie tu bardzo przyjemny  zielony szlak rowerowy:

wyjście-z-kanału-kula-na-jezioro-boczne

Długość: 70 kilometrów. Trasa: Giżycko – Kożuchy Wielkie. – Upałty Małr. – Kruklin – Sucholaski – Wydminy – Szczepanki – Miłki – Rydzewo – Kanał Kula – Bogaczewo – Giżycko.     Przed przejściem mostu na Kanale Kula warunki do kładzenia masztu bardzo dobre. Jachty mają tu dogodne warunki do zacumowania, ponieważ wokół jest zalesiony brzeg, który chroni przed ewentualnymi  podmuchami wiatru.   Na wschodnim brzegu kanału pole biwakowe należące do bazy Kula.

kanał-kula-widok-z-mostu-drogowego-łączącego-miejscowości-bogaczewo-i-rydzewo

Mamy tu mały sklepik, toi toie w kiepskim stanie czystości :-(, niewielkie pomosty oraz miejsce do kąpieli. Zacumować można również po przeciwnej stronie, gdzie jest „bardziej na dziko”, co nie znaczy za darmo. Teren jest dzierżawiony i zawsze zjawi się ktoś, aby pobrać opłatę – 10 zł za stanięcie przy brzegu i 12 zł za postój przy pomoście.    

5/5 - (1 vote)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz