Kietlice

Przystań Kietlice, ukryta na zachodnim brzegu jeziora Mamry, południowo od Mamerek, to oaza mazurskiego uroku. W tym malowniczym zakątku znajduje się port jachtowy, urokliwy pensjonat, przytulny bar i przestronny kemping. W bezpośrednim sąsiedztwie wznosi się historyczny pensjonat, skryty w dawnych pruskich zabudowaniach folwarcznych. Żeglarze podkreślają, że to miejsce emanuje niepowtarzalnym klimatem, zasługując na specjalną wizytę. Miejsce znajdzie tu 50 jachtów.

keja-kietlice-o-poranku-lato-2017

Cumowanie w Kietlicach odbywa się przy drewnianych pomostach, prostopadle do kei, przy podciągniętym mieczu i częściowo podniesionej płetwie sterowej. Port może przyjąć nawet 50 jachtów, ale należy zachować ostrożność, ponieważ jest tu dość płytko, a silny wiatr może sprawić trudności w manewrach.

Przystań Kietlice Cennik + Udogodnienia

Głębokość0.5-1.00 m
Rodzaj cumowaniaboja, long side
Cena za cumowanie godz 11-18/ cała doba10 zł / 30 zł+25 zł /osoba
Prąd20 zł
Slip100 zł
WC/Prysznicew cenie cumowania
Ognisko 100 zł
KempingNamiot : 15 zł/ Samochód 10 zł/Osoba 25 zł
Postój kampera35 zł
Bar/Tawerna/KoncertyPod górkę spacerkiem/ w cenie
Sklep1300 m

Na zboczu przystani Kietlice rozpościera się urokliwa tawerna w zabytkowym budynku (w sezonie odbywają się tu koncerty szantowe), plac zabaw dla dzieci, oraz grill. Dodatkowo, dostępny jest sprzęt wodny i rowery do wynajęcia. Oczywiście, nie brakuje także sanitariatów. Niestety, brak plaży nad samym jeziorem, ale jest na tyle płytko, że można wykąpać się przy pobliskich trzcinach. Woda jest przejrzysta, a dno bardzo ciekawe i nadające się do snoorkowania.

stanica-wodna-kietlice-widok-z-jachtu

Po wyjściu na ląd, zauważamy, że teren wokół ognisk jest uprzątnięty, a z dali dochodzi bardzo często szantowa muzyka… W poprzednim roku, w szczycie sezonu było tu głucho i cicho. A teraz…tawerna z dali tętni życiem! Oświetlona i otulona jakąś taką fajną, specyficzną, mazurską aurą.

Im bliżej tawerny, tym bardziej dochodzą nas zapachy z kuchni. Nareszcie! Kuchnia w sezonie działa na pełnych obrotach! Za barem bardzo miła, uśmiechnięta obsługa, za stołami mnóstwo gości – naprawdę duuuża zmiana :-).

kietlice-miła-obsługa-za-barem
Źródło: www.kietlice.pl

Zamawiamy flaki i frytki dla dzieci- obie potrawy, nawet trywialne frytki są pyszne! Wow! Na Mamrach naprawdę ciężko o dobrą kuchnię, a tu zaczęło się coś wreszcie dziać.

Wnętrze tawerny jest klimatyczne i z tego, co słyszymy od towarzyszy ze stołu obok- organizowane są tu mini koncerty szantowe. To bardzo dobry sposób, na przyciągnięcie klientów, którzy pływają po Mazurach w poszukiwaniu rozrywki.

stanica-kietlice-wnętrze-tawerny-przygotowane-na-przyjęcie-gości
Źródło: www.kietlice.pl

Nocleg w Kietlicach bywa utrudniony przez biesiadujących w porcie żeglarzy. Ale tu chyba „Ameryki” nie odkryłam- ten problem dotyczy większości portów na Mazurach.

Po hałaśliwej nocy trudno było nam się wyspać, gdyż obudził nas łomot w burtę – kolejna zmiana w Kietlicach… Tym razem, niezbyt miła. Wizyta bosmana ( pewnie w obawie, że zwiejemy) po pieniądze za cumowanie i prąd. Jeśli mogę doradzić- może lepiej zbierać opłaty wieczorem?

Wizyta bosmana trochę wybiła nas z rytmu, ale szybko wróciliśmy do siebie, po tym, co tu zobaczyliśmy… Wiem, wiem, mam słabość do Mazur, do jeziora Mamry – ale co zrobić? Tu się wychowałam, spędzałam wszystkie wakacje i zawsze mi mało tych widoków.

Stanica wodna Kietlice położona jest przy dość stromym zboczu, na które warto się rano wgramolić z aparatem, aby uzyskać takie oto pamiątki:

W dali widoczne nasze Tango 33, którym  przypłynęliśmy do Kietlic.

tango-33-marigo-czarter-w-stanicy-wodnej-kietlice-nad-jeziorem-mamry

Podsumowanie naszej wizyty w Kietlicach

Warto tu cumować jachtem, ponieważ:

  • przy kei mamy dostęp do prądu i wody
  • otaczają nas piękne widoki i cisza (nie licząc śpiewów w nocy)
  • dostęp do smacznej kuchni
  • możliwość rozpalenia ogniska i biesiadowania na wzgórzu, z bezpośrednim widokiem na jezioro Mamry oraz port
  • możliwość wynajęcia pokoju w pensjonacie
  • sanitariaty na przyzwoitym poziomie

Mamy nadzieję na poprawę:

  • porządku wokół przepełnionych śmietników – słaba wizytówka – widoczna od razu po wejściu na ląd 🙁
  • zachowanie pana bosmana dobijającego się rano do jachtów
5/5 - (1 vote)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz