Przystań Mamerki

Przystań Mamerki ( porcik /niewielka przystań) w pobliżu słynnych bunkrów i Kanału Mazurskiego. Położona nad przepięknym jeziorem Mamry. Jest tu dość płytko, ale jest to właściwie jedyne miejsce, gdzie można zacumować, jeśli chcecie zaliczyć wspomniane wyżej atrakcje. Większe jachty w tym miejscu mogą mieć kłopoty z cumowaniem (zanurzenie). Cena za postój jest najwyższa podczas weekendu Boże Ciało oraz w szczycie sezonu.

Kontakt 
576 597 900
Głębokość0.5 m
-1.5 m
Ceny Cumowania30-50 zł
+
7-10 zł os.

PRZYSTAŃ MAMERKICENNIK 2024

OPŁATY PORTOWE
Pobyt 1 osoby dzień15 PLN
Pobyt 1 osoby noc20 PLN
Pobyt dziecka do 6 latGratis
Cumowanie jachtu od godz. 11-17/ Noc30 PLN/ 40 PLN
Cumowanie Houseboat od godz. 11-17/ Noc40 PLN/ 50 PLN
Cumowanie Long Side cena x 2
Skuter wodny, kajak10 PLN
Śmieci- 1 worek25 PLN

OPŁATY BIWAKOWE
Osoba20 PLN
Dziecko do 6 latGratis
Namiot 1-4 os/ pow 4 os20 PLN/25 PLN
Namiot pow 15 m240 PLN
Samochód / Bus15 PLN/25 PLN
Przyczepa/kamper40 PLN
Altanka/zadaszenie/kuchnia5 PLN
Rezerwacja ogniska+drewno70 PLN
Prąd30 PLN
Zwierzęta ( na smyczy)5 PLN

Przystań Mamerki znajduje się w niewielkiej zatoce jeziora Mamry na Mazurach. Wiele jachtów znajduje tu miejsce na nocleg, ponieważ jest tu co zwiedzać i gdzie zrobić zakupy spożywcze(niewielki sklepik do którego trafisz po wyjściu na szosę w prawo, potem przejdziesz most drogowy i dalej jakieś 200 m po lewej zrobisz zakupy).

przystań mamerki mazury

W porcie Mamerki znajduje się skromna infrastruktura sanitarna oraz wąskie, drewniane keje. Podejście bardzo płytkie, można natrafić na problemy, gdy brzeg jest nawietrzny – w końcu jezioro Mamry to jedno z największych akwenów na Mazurach  i jak wieje na nim od strony Węgorzewa w kierunku na  brzeg w Mamerkach, to przy cumowaniu lub wychodzeniu jachtem, wypada się skupić. Mamy tu do dyspozycji kilka stolików z zadaszeniem, jest się gdzie wykąpać oraz rozpalić ognisko. W szczycie sezonu, w związku z bliskością bunkrów i dużym ruchem turystycznym, można się spodziewać problemów z miejscem do cumowania.

Mamerki to właściwie tylko osada leśna znajdująca się w bardzo bliskiej okolicy schronów Leśnictwa Mokrego. Znajduje się w powiecie węgorzewskim i administracyjnie należy do wsi Przystań. Blisko stąd do Węgorzewa ( 8 km) i do Gierłoży (18 km). Do Giżycka mamy 22 km , a do Kętrzyna 25 km.

Obecnie w Mamerkach znajduje się Muzeum II Wojny Światowej, w którym znajduje się ponad 1000 m kw ekspozycji. Jest tu największa na świecie makiety bitwy pod Kurskiem (24 m kw) oraz makieta bitwy o Stalingrad (16 m kw).

Mamerki bunkry

W latach 1941-44 Mamerki były jakby „samowystarczalnym” miastem. Miasto o nazwie Mauerwald było otoczone zasiekami z drutu kolczastego oraz chronione przez zmechanizowany batalion wartowniczy. Na terenie Mamerek znajdowały się betonowe słupy, na których znajdowały się aparaty telefoniczne i latarnie doświetlające teren. Oprócz zachowanych do dziś schronów, wybudowano dziesiątki baraków, w których mieszkali i pracowali sztabowcy oraz służby łączności. W barakach były tez sauny, kasyna, kuchnie, kino, poczta, szpital i stajnia. Znane wśród turystów schrony posiadają 2 lub 5 pomieszczeń, 2 lub 4 strzelnice, system wentylacji oraz ślady po instalacjach elektrycznych, telefonicznych, ogrzewania oraz kanalizacji. Schrony od zewnątrz chroniony były przez drzwi pancerne, które były jednocześnie gazoszczelne. Dodatkowo wszystkie ściany były maskowane utwardzoną betonem trawa morską oraz specjalnym mchem. Schrony posiadały ponadto własny system uzdatniania i przepompowywania wody ( z jeziora Mamry). Dieslowskie agregaty zapewniały zasilanie a kotłownie ogrzewanie. Poniżej mapa bunkrów do zwiedzania:

Mamerki- replika uboat-a

Na terenie muzeum znajduje się również replika 25-metrowego uboata, do którego można wejść. W uboacie znajdują się makiety marynarzy oraz oryginalnych rozmiarów pomieszczenia ( takie jak kuchnia, sterówka czy kajuta).

mamerki replika uboat

Wieża widokowa w Mamerkach

Tuż przy muzeum znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę jeziora Mamry.

wieża widokowa mamerki

Po zejściu z wieży można uzupełnić kalorie w niewielkim punkcie gastronomicznym, który znajduje się na dole pomiędzy muzeum a wieżą.

Replika Bursztynowej komnaty

Jakiś czas temu, a dokładnie w latach 2016-2017 w Mamerkach intensywnie poszukiwano Bursztynowej Komnaty. Wiele na ten temat można było usłyszeć w ogólnopolskich mediach, który „koczowały” przy bunkrach w nadziei na super „newsa”. Relacje były bardzo gorące, jednak komnata nie została ostatecznie odnaleziona. Jednak temat okazał się na tyle popularny, że postanowiono wykonać replikę Bursztynowej Komnaty. Ekspozycja zajmuje 60 m2 powierzchni i została stworzona przez renomowaną pracownię artystyczną.

bursztynowa komnata mamerki

5/5 - (7 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz