Śluza Guzianka

Śluza Guzianka na Mazurach znajduje pomiędzy jez. Bełdany i jez. Guzianka Mała, które z kolei prowadzi na jezioro Nidzkie. Ze śluzy korzystają zarówno duże statki pasażerskie, jachty żaglowe i motorowe oraz kajaki. Śluzowanie trwa około 20 minut.

śluza-guzianka-widok-z-mostu-drogowego

Śluza Guzianka dane kontaktowe :

Telefon: 87 423 10 03

Adres: Guzianka, 12-221 Ruciane-Nida

Godziny otwarcia śluzy Guzianka sezon 2021:

maj              codziennie – 800 – 1900

czerwiec       codziennie – 800 – 2000

lipiec            codziennie   – 800 – 2100

sierpień        codziennie – 800 – 2100

wrzesień       codziennie – 800 – 1900

październik   codziennie – 800 – 1600

Planując przeprawę jachtem, warto pamiętać o tym, że statki pasażerskie zawsze mają pierwszeństwo. Zatem w szczycie sezonu, kiedy ruch jest naprawdę duży, najlepiej ustawiać się wcześnie rano, albo późniejszym popołudniem.

Jeśli postanowisz pokonać śluzę w środku dnia, to niestety musisz liczyć się z bardzo długim oczekiwaniem oraz ryzykiem uszkodzenia jachtu. Stłoczenie jednostek pływających oczekujących na śluzowanie jest tak duże, że dochodzi do wielu otarć burtowych oraz „zakleszczeń” masztowych.

Guzianka Opłaty za przeprawę:

w godz. 8:00-16:00 (w nawiasie opłata za śluzowanie w godz. 16:00-8:00):
łodzie wiosłowe, kajaki: 3,64 (7,28 zł); łodzie sportowe, turystyczne, żaglowe, motorowe do 15 t nośności: 6,46 zł (12,92 zł); statki pasażerskie, barki: 13,84 zł (14,52 zł).

Śluza Guzianka- sposób pobierania opłat

Opłaty pobierane są w dość specyficzny sposób 🙂 Przygotujcie się na wrzucenie do woreczka na patyku odliczonej kwoty z śluzowanie w Guziance – to ułatwi Panu zbierającemu opłaty pracę i przyspieszy Waszą przeprawę.

śluza-guzianka-mazury-pobieranie-opłat

Guzianka – remont

Zły stan techniczny śluzy sprawił, iż podjęto decyzję o remoncie tej zabytkowej atrakcji turystycznej. Aby nie blokować ruchu wodnego podczas sezonu żeglarskiego postanowiono wybudować śluzę zastępczą, którą nazwano śluzą Guzianką 2. Obecnie trwa budowa nowej śluzy, która od roku 2020 przejmie ruch ze starej przeprawy. Po zakończeniu remontu, nowa śluza pozostanie czynna, aby odciążyć ruch turystyczny w szczycie sezonu wakacyjnego na Mazurach.

Zasady śluzowania na Guziance:

  • Dopływając do śluzy, zachowaj szczególną ostrożność i przepuść jednostki wypływające ze luzy.
  • Nie pływaj przed jednostki czekające na wpłynięcie do śluzy – to  dobry obyczaj żeglarski.
  • Zachowaj spokój.
  • Przycumuj jacht „na biegowo” do cum leżących na wewnętrznych ścianach obiektu (trzymanie lin przez członków załogi).
  • Przejdź na bieg jałowy silnika i pozostań na biegu neutralnym do czasu wypłynięcia z śluzy.
  • Jeśli chcesz wpłynąć do śluzy w sposób najbardziej bezpieczny, wyłącz silnik i „przeciągaj” się po jachtach już cumujących w śluzie.

Śluza Guzianka – krótka historia

Śluza Guzianka, to śluza, którą wybudowano w 1879 roku czyli ponad sto lat temu i działa po dzień dzisiejszy. Niestety, upływ czasu zrobił swoje i śluza wymaga remontu. Planowane jest wybudowanie drugiej śluzy, która na czas renowacji zastąpi znaną Guziankę.

Takie podejście jest niezbędne, ponieważ w sezonie przeprawia się tędy nawet kilkaset jachtów oraz innych obiektów pływających, nie wyłączając statków wycieczkowych. Podczas sezonu wakacyjnego Mazury przeżywają prawdziwe oblężenie. Z roku na rok przybywa chętnych na czarter jachtów motorowych i żaglowych. Okazuje się, że infrastruktura mazurska  nie zawsze sobie z takim stanem radzi.

W śluzie Guzianka bywa naprawdę tłoczno…

jachty-w-trakcie-śluzowanie-na-śluzie-guzianka

Długość komory śluzowej wynosi 44m, szerokość wrót 7,5m, różnica poziomu wody około 2m.

guzianka-szczyt-sezonu-żeglarskiego-na-mazurach