Śluza Guzianka Remont

Śluza Guzianka na Mazurach znajduje pomiędzy jez. Bełdany i jez. Guzianka Mała, które z kolei prowadzi na jezioro Nidzkie. Ze śluzy korzystają zarówno duże statki pasażerskie, jachty żaglowe i jachty motorowe oraz kajaki. Śluzowanie trwa około 20 minut.

UWAGA ! W sezonie 2023 Śluza Guzianka 1 będzie zamknięta z powodu remontu. Cały ruch przekierowany zostanie na nową śluzę o nazwie Guzianka 2. Remont śluzy Guzianka 1 na pewno spowoduje wydłużenie kolejek do śluzowania.

Remont Śluzy Guzianka 1 zakłada: wymianę wrót górnych i dolnych wraz z kładkami, remont ubezpieczeń i skarp, uszczelnienie, rozbudowę sterówki oraz wzmocnienie podłoża. Planowany koszt remontu to ponad 16 milionów zł.


Kontakt :

  • śluza Guzianka I –  10:00 – 20:00  (nr tel. 532 032 806) 
  • śluza Guzianka II –  9:00 – 17:00 (nr tel. 532 032 066)
śluza-guzianka-widok-z-mostu-drogowego

Godziny otwarcia śluzy Guzianka 2 sezon 2023:

maj9.00-20.00
czerwiec9.00-19.00
lipiec9.00-19.00
sierpień9.00-19.00
wrzesień9.00-18.00
październik9.00-17.00

Planując przeprawę jachtem, warto pamiętać o tym, że statki pasażerskie zawsze mają pierwszeństwo. Zatem w szczycie sezonu, kiedy ruch jest naprawdę duży, najlepiej ustawiać się wcześnie rano, albo późniejszym popołudniem.

Jeśli postanowisz pokonać śluzę w środku dnia, to niestety musisz liczyć się z bardzo długim oczekiwaniem oraz ryzykiem uszkodzenia jachtu. Stłoczenie jednostek pływających oczekujących na śluzowanie jest tak duże, że dochodzi do wielu otarć burtowych oraz „zakleszczeń” masztowych.

Guzianka Opłaty za przeprawę:

W sezonie 2022 – BEZ OPŁAT 🙂

Śluza Guzianka- sposób pobierania opłat ( w czasie gdy były wymagane)

Opłaty pobierane są w dość specyficzny sposób 🙂 Przygotujcie się na wrzucenie do woreczka na patyku odliczonej kwoty z śluzowanie w Guziance – to ułatwi Panu zbierającemu opłaty pracę i przyspieszy Waszą przeprawę.

śluza-guzianka-mazury-pobieranie-opłat

Guzianka 1 – remont

Zły stan techniczny śluzy sprawił, iż podjęto decyzję o remoncie tej zabytkowej atrakcji turystycznej. Aby nie blokować ruchu wodnego podczas sezonu żeglarskiego postanowiono wybudować śluzę zastępczą, którą nazwano śluzą Guzianką 2. Nowa śluza na 2 sezony przejęła ruch turystyczny, ale w sezonie 2023 przyjdzie nam się zmierzyć z kolejnymi utrudnieniami w tym punkcie. Wody Polskie informują, że 17 listopada zostanie podpisana umowa na rozpoczęcie remontu starej śluzy. Do użytku będzie zatem tylko nowa śluza (czyli Guzianka 2), ponieważ remont starej Guzianki ma potrwać od 12-14 miesięcy. W trakcie remontu przebudowana zostanie sterówka śluzy, awanport górny i dolny oraz budynek gospodarczy ogrodzenia.

Zasady śluzowania na Guziance:

  • Dopływając do śluzy, zachowaj szczególną ostrożność i przepuść jednostki wypływające ze luzy.
  • Nie pływaj przed jednostki czekające na wpłynięcie do śluzy – to  dobry obyczaj żeglarski.
  • Zachowaj spokój.
  • Przycumuj jacht „na biegowo” do cum leżących na wewnętrznych ścianach obiektu (trzymanie lin przez członków załogi).
  • Przejdź na bieg jałowy silnika i pozostań na biegu neutralnym do czasu wypłynięcia z śluzy.
  • Jeśli chcesz wpłynąć do śluzy w sposób najbardziej bezpieczny, wyłącz silnik i „przeciągaj” się po jachtach już cumujących w śluzie.

Śluza Guzianka – krótka historia

Śluza Guzianka, to śluza, którą wybudowano w 1879 roku czyli ponad sto lat temu i działa po dzień dzisiejszy. Niestety, upływ czasu zrobił swoje i śluza wymaga remontu. Planowane jest wybudowanie drugiej śluzy, która na czas renowacji zastąpi znaną Guziankę.

Takie podejście jest niezbędne, ponieważ w sezonie przeprawia się tędy nawet kilkaset jachtów oraz innych obiektów pływających, nie wyłączając statków wycieczkowych. Podczas sezonu wakacyjnego Mazury przeżywają prawdziwe oblężenie. Z roku na rok przybywa chętnych na czarter jachtów motorowych i żaglowych. Okazuje się, że infrastruktura mazurska  nie zawsze sobie z takim stanem radzi.

W śluzie Guzianka bywa naprawdę tłoczno…

jachty-w-trakcie-śluzowanie-na-śluzie-guzianka

Długość komory śluzowej wynosi 44m, szerokość wrót 7,5m, różnica poziomu wody około 2m.

guzianka-szczyt-sezonu-żeglarskiego-na-mazurach

4.1/5 - (7 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz