Remont Kanału Giżyckiego(Łuczańskiego)

Zapadła decyzja o rozpoczęciu remontu kanału Giżyckiego! Jest to kolejny mazurski, który obecnie przechodzi remont w ramach projektu przebudowy umocnień drogi wodnej szlaku Pisz-Węgorzewo. Do tej pory wyremontowano już : Kanał Niegociński, Tałcki, Mioduński i Piękna Góra. Zakładany koszt kolejnego remontu to aż 68 mln zł, a jego zakończenie to koniec 2023 (czyli oprócz remontu Śluzy Guzianka 1 dojdzie jeszcze jeden ważny i kluczowy dla ruchu wodnego element infrastruktury, który w sezonie 2023 będzie nieczynny. Żeglarze i motorowodniacy, którzy rezerwują czarter jachtów w wysokim sezonie, będą zmuszeni do zabrania na pokład wielu preparatów wspomagających cierpliwość 😉

Ale nie załamujmy rąk! Zmierzamy ku lepszej perspektywie i to jest najważniejsze. Remont Kanałów Mazurskich naprawdę postępuje i cieszy oko. Wyremontowane kanały mają teraz porządne umocnienia brzegowe i są pogłębione. Podobnie będzie w przypadku kanału Giżyckiego, który zyska zupełnie inne oblicze. Według projektu zostaną wykonane takie prace jak :

  • budowa umocnień brzegowych
  • instalacja odbojnic gumowych oraz polerów cumowniczych na odcinkach cumowniczych
  • umocowanie metalowych drabinek w rozstawie co 200 m
  • budowa nowych schodków zejściowych na skarpach
  • budowa wylotów odprowadzających wody opadowe
  • pogłębienie kanału do 1,6m
  • remont wieży i masztu nawigacyjnego od strony jeziora Kisajno i Niegocin
  • umieszczenie tablic informacyjnych wraz z oświetleniem w pobliżu kanału Giżyckiego.

Pamiętaj, że w wysokim sezonie, kiedy jest duży ruch na jeziorach, należy liczyć się z utrudnieniami w postaci kolejek na Kanale Niegocińskim. Należy brać powyższe pod uwagę planując odbiór i zdanie łodzi – jeśli np utkniesz na kanale, może się zdarzyć, że nie dotrzymasz terminu zdania Twojej jednostki pływającej. Jako armatorzy chcielibyśmy o tym wspomnieć, ponieważ w dniach wymiany załóg mamy naprawdę niewiele czasu na przegląd techniczny, ewentualne naprawy oraz sprzątanie i dezynfekcję.

5/5 - (4 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz