Otwarcie sezonu żeglarskiego Mazury 2020

Oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego na Mazurach łączy się od lat z Majówką i z datą 1 maja. Żeglarska Majówka to przede wszystkim znana i bardzo lubiana parada jachtów w Giżycku na kanale Łuczańskim.

Niestety, w tym roku odwołano tą znaną i lubianą przez żeglarzy (i nie tylko) imprezę. Sytuacja związana z Koronawirusem wymogła na organizatorach podjęcie takiej właśnie decyzji. Mamy nadzieję, że rozpoczęcie sezonu żeglarskiego na Mazurach w końcu nastąpi. Zgodnie z najnowszymi informacjami, od 20 kwietnia możliwe jest przemieszczanie się w celach rekreacyjnych…

rozpoczęcie-sezonu-giżycko-mazury-kanał-łuczański

Oczywiście „przemieszczanie się w celach” rekreacyjnych nie oznacza jasno, tego, że można uprawiać turystykę żeglarską i motorowodną. Jednak jeśli dłużej się nad tym zastanowić, to żeglowanie jest przecież przemieszczaniem się w celach rekreacyjnych.

Sytuacja związana z Covid 19, panika wprowadzona przez media oraz zakazy wydane przez rząd sprawiły, że instytucje związane z gospodarką wodną na Mazurach w większości przypadków wstrzymywały się od działań. Mam tu na myśli działania zmierzające do przygotowania i rozpoczęcia nowego sezonu żeglarskiego.

Większość ze strachu, bo lepiej „dmuchać na zimne”, inni z niewiedzy, jeszcze inni z przekonania, iż zakaz zgromadzeń oznacza zakaz żeglowania i przebywania w portach. Tak naprawdę nigdzie nie wydano zakazu przemieszczania się po wodach śródlądowych, a mimo to wiele firm czarterujących jachty żaglowe i jachty motorowe zdecydowało nie nie wodować swoich jednostek na Majówkę.

Rozporządzenie z dnia 20.04.2020 o możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych zmienia jednak sytuację Okazuje się, że w świetle prawa możliwe będzie żeglowanie pod pewnymi warunkami, które powinny być spełnione w razie kontroli policji:

 • Załoga powinna składać się z bliskich sobie osób
 • Członkowie załogi powinni posiadać przeświadczenie, o tym, że pobyt na jachcie jest niezbędny do zachowania ich zdrowia psychicznego
 • Osoby na jachcie posiadają niezbędny cel związany z pracą czyli np prowadzą badania do pracy magisterskiej lub zbierają jakieś dane (zaświadczenie od promotora będzie tu mile widziane zapewne)
 • Wszyscy powinni dysponować maseczkami

Ważny komunikat, pojawił się wczoraj na stronie Urzędu Morskiego w Gdyni:

https://www.umgdy.gov.pl/?p=34762&fbclid=IwAR0a5yJ6YoTjXz23ogn5Zxd7CGggzR0qrjIeclWW8OZjy0abW_QiszQ8xjw#more-34762

Podobno, na początku następnego tygodnia ma zostać ogłoszony kolejny etap odmrażania gospodarki. Mamy nadzieję, że będzie on oznaczał możliwość otwierania portów i małej gastronomii.

Przyroda wyjątkowo szybko budzi się w tym roku do życia i z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, że na Majówkę naprawdę będzie cudnie i zielono! W dodatku wczoraj (20.04.2020) Wody Polskie wydały komunikat nawigacyjny o otwarciu szlaku Wielkich Jezior Mazurskich :

Otwarcie sezonu żeglarskiego 2020 – ważne informacje dotyczące szlaku Wielkich Jezior na Mazurach

Zgodnie z najnowszym komunikatem nawigacyjnym nr 1/2020 – RZGW w Białymstoku, drogę wodną Pisz-Węgorzewo otwiera się z dniem 1.05.2020

(Źródło: Wody Polskie)
„Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne
(tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 310) oraz art. 43 ust. 6 Ustawy z dnia 21 grudnia 2000r.
o żegludze śródlądowej (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1568),
informuje że:
I. drogę wodna Pisz – Węgorzewo w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich – otwiera się
z dniem 1 maja 2020 r.
Szlak od jez. Roś w miejscowości Pisz do rzeki Węgorapy w m. Węgorzewo wraz
z jeziorami: Seksty, Śniardwy, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Kotek, Szymon, Szymoneckie,
Jagodne, Boczne, Niegocin, Tajty, Kisajno, Dargin, Łabap, Kirsajty, Mamry, Święcajty oraz
na łączących te jeziora kanałach.
Szlak od jez. Ryńskiego w miejscowości Ryn do jez. Nidzkiego (do 3 km na granicy rezerwatu
„Jezioro Nidzkie”) wraz z jeziorami Bełdany, Guzianka Mała, Guzianka Wielka i Kanałem
Nidzkim”

Od dnia 1 maja 2020 r. zostaje uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich.
Informujemy ponadto, że omawiane szlaki żeglugowe nie są przystosowane do żeglugi nocnej.

Utrudnienia na szlaku żeglarskim z sezonie 2020:

Trwają remonty na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Utrudnienia żeglugowe:
• Głębokość tranzytowa na kanałach oraz mniejszych jeziorach w klasie la wynosi 1,2 m,w Bramce Sekstyńskiej 1,4 m, a na jeziorach w klasie II 1,8 m;
• Podana głębokość tranzytowa odnosi się do wartości wody średniej – odczyt na wodowskazie w Giżycku -119 cm;
• Oznakowano płyciznę na jeziorze Roś przed wejściem do Kanału Jeglińskiego;
• Oznakowano lokalne wypłycenie – Przeczka, pomiędzy jeziorem Śniardwy i Mikołajskie;
• Na całej długości kanału Jeglińskiego obowiązuje oznakowanie nawigacyjne dostosowane do prowadzonych tam robót związanych z remontem brzegów;

• Trwa budowa nowego mostu na Kanale Grunwaldzkim w km 36,50 szlaku głównego Pisz-Węgorzewo;
• Trwa przebudowa nabrzeża jeziora Niegocin od Kanału Giżyckiego do Molo poprzez „Przebudowę nabrzeża Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych (MBSW) przy ul. Nadbrzeżnej w Giżycku”, „Przebudowa nabrzeży basenu portu śródlądowego w Giżycku”. W związku z powyższym zmianie ulegnie sposób oznakowania wlotu Kanału Łuczańskiego (Giżyckiego) od strony jeziora Niegocin na odcinku od km 61+420 do km 61+500 szlaku żeglownego Pisz -Węgorzewo oraz otoczenie portu byłej Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych w Giżycku, wystąpią ograniczenia w kanale, jak również zamknięty dla ruchu żeglugowego będzie sam port DALBA i dawna MBSW;
• Trwają prace na obszarze kanału dojściowego do portu Żeglugi Mazurskiej w Giżycku.

Droga wodna rzeki Pisa nie zostanie otwarta – ze względu na niskie stany wód spowodowane susza hydrologiczną.
• Droga wodna od jeziora Roś (km 80,00) do ujścia Pisy do Narwi (km 0,00).
Szczegółowych informacji o warunkach żeglugowych udzielają:
Kierownik Obiektu Hydrotechnicznego tel. 87 428 53 38 w godz. 7°° – 14
Zarząd Zlewni w Giżycku tel. 87 428 39 92 w godz. 7°° – 14

 

 

W związku z pandemią Covid 19, przygotowania do rozpoczęcia sezonu żeglarskiego na Mazurach odbywają się jednak dużo wolniej i w niepewności. Przez lata życie w mazurskich portach o tej porze tętniło już życiem.

Władze Giżycka nie widzą jednak szans na uroczyste otwarcie sezonu w Maju

Według burmistrza Giżycka, Wojciecha Iwaszkiewicza, parada jachtów oraz imprezy towarzyszące związane z otwarciem sezonu w Giżycku skupiają corocznie po kilka tysięcy osób. Obecnie jest zakaz zgromadzeń oraz zakaz organizowania imprez. Podobno, jeśli sytuacja epidemiologiczna poprawi się, miasto zorganizuje symboliczne rozpoczęcie sezonu żeglarskiego na początku lipca.

Sytuacja w portach

Nadal wielu ma inne zdanie na temat tego, co wolno, a czego nie. Dlatego niektórzy wodują, a niektórzy czekają na rozwój sytuacji i zakazali nawet wstępu na teren portu.

W Ekomarinie w Giżycku do dziś (20.04) był zakaz wodowania jachtów, u nas w Sztynorcie jest taka możliwość, natomiast port jest nadal zamknięty dla przypływających żeglarzy. Przygotowania do sezonu trwają, ale jakby na „pół gwizdka”.

 

 

 

Giżycko od lat góruje nad innymi miastami w obchodach związanych z hucznym otwarciem sezonu. Symbolem corocznego rozpoczęcia sezonu żeglarskiego na Mazurach jest uroczysta parada jednostek pływających, które przeprawiają się przez kanał po raz pierwszy w danych sezonie. Całe wydarzenie jest bardzo widowiskowe, ponieważ wiele jachtów jest ozdobionych, a załoganci są poprzebierani. Wiele osób biorących udział w konkursie zadziwia inwencją twórczą, ponieważ za najbardziej pomysłowe przebrania są nagrody.

Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego w Giżycku- taki był plan imprezy:

godzina 11.00 : „Zdobywanie Mostu” –pokaz sprzętu wojskowego żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej,

Pokaz tańca – wystąpią Mażoretki Ladies z Sejn

godzina 12.00 : WIELKIE ROZPOCZĘCIE SEZONU ŻEGLARSKIEGO 2020  oraz UROCZYSTE OTWARCIE MOSTU OBROTOWEGO

 • Gości witać będzie  Burmistrza Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.
 • Pierwsze w sezonie 2020 „Zielone Światło” dla wodniaków czyli symboliczne uruchomienie sygnalizacji świetlnej na moście obrotowym przez przedstawiciela Urzędu Żeglugi Śródlądowej.
 •  Uroczyste otwarcie mostu obrotowego na Kanale Giżyckim (Łuczańskim) dla ruchu wodnego – dokonują tego  władze miasta i regionu oraz zaproszeni goście
 • PARADA JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH połączona z KONKURSEM na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę
 • Pokaz flyboard
 • 13.00 koncert ZAŁOGA DR BRYGA
 • Atrakcje dla najmłodszych
 • Możliwość robienia zakupów na stoiskach kulinarnych

 

Godziny otwarcia śluz na szlaku WJM w sezonie 2020:

Śluza Guzianka godziny otwarcia 2020

Śluza Karwik godziny otwarcia 2020

Śluza Przerwanki godziny otwarcia 2020