Czarter jachtu ze szkodą – co zrobić, aby sprawa miała szczęśliwe i polubowne zakończenie?

 

 SZKODA-na-jachcie

 

Jeśli decydujesz się na wynajem jachtu, to niestety musisz być przygotowany na poradzenie sobie z problemem ewentualnych szkód lub strat. Nie sugeruję Ci absolutnie, że przy każdym czarterze, coś może się wydarzyć, ale przecież wiesz, że biorąc pod uwagę statystyki, na kogoś w końcu padnie J

 

Ale dlaczego akurat mi może się to przytrafić?

 

 

Bo wpadki zdarzają się najlepszym, nawet wytrawnym żeglarzom. W dodatku, kto często pływa po Mazurach, ten wie, że pogoda tutaj zmienną jest i czasem można się naprawdę zdziwić. Wielokrotnie obserwowaliśmy kłopoty doświadczonych, ale morskich żeglarzy, nieumiejących sobie poradzić ze zmiennymi i „kręcącymi” wiatrami mazurskimi.

Ponadto weź pod uwagę, że szkoda podczas czarteru jachtu może nastąpić z winy innej osoby, która na przykład nie zapanuje nad statkiem, który najprościej rzecz ujmując „wjedzie Ci” na przykład w burtę.

 

Szkoda na jachcie i co dalej?

 

W momencie wystąpienia zdarzenia powodującego uszkodzenie jachtu, należy bezwzględnie zadbać o sporządzenie dokumentacji. Jest to działanie niezbędne, jeśli zależy Ci na tym, aby armator jachtu nie miał w przyszłości problemów z uzyskaniem odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej. Jeśli takie problemy będą, to pamiętaj, że z dużym prawdopodobieństwem, to Ty możesz zostać obciążony kosztami szkody (w zależności od umowy czarteru jachtu, jaką podpisałeś – więcej o zawiłościach i kruczkach prawnych umów czarterowych – tutaj).

 

 

Poniżej podstawowe czynności, jakich należy dokonać po wystąpieniu szkody:

 

  1. Zabezpiecz jacht oraz załogę.
  2. Zatrzymaj sprawcę kolizji (jeśli w wydarzeniu brał udział inny jacht/jachty). Jeśli to niemożliwe (mieliśmy sytuację, że sprawca uciekał z miejsca zdarzenia), koniecznie zapisz nazwę jachtu, numer rejestracyjny, nazwę firmy czarterowej z kadłuba – przyda się wszystko. Jeśli to możliwe, zrób zdjęcie uciekającego jachtu.
  3. Poinformuj armatora o szkodzie podczas czarteru.
  4. Opisz okoliczności wydarzenia, wskazując możliwą przyczynę, miejsce, powstałe uszkodzenie oraz ewentualnych świadków wydarzenia (powinni złożyć podpisy, Ty oczywiście też).
  5. Jeśli w szkodzie brały udział osoby trzecie (czyli na przykład sternik, który w Ciebie uderzył), należy spisać jego dane wraz z adresem e-mail, dane armatora jachtu, poprosić o napisanie oświadczenia.

 

Pamiętaj, że zawsze w razie poważniejszych kłopotów (szczególnie, jeśli zauważysz, że sprawdza szkody jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, powinieneś skontaktować się z policją:

 

Komenda Powiatowa Policji w Giżycku

ul. 1 Maja 26

11-500 Giżycko

tel. 87 429 92 00

alarmowe: 997 lub 112

 

 

 

Jakie dokumenty będą potrzebne do rozliczenia szkody?

 

 

Poniżej przedstawiam listę dokumentów, jakie wymagane są przy likwidacji szkoda w towarzystwie, w którym my ubezpieczamy jachty na czarter:

 -dowód rejestracyjny łodzi
- faktura/ umowa  zakupu łodzi
-  opis zdarzenia sporządzony przez osobę prowadzącą łódź w chwili zdarzenia, w którym należy podać miejsce, datę,okoliczności i przyczynę powstania szkody
- patent osoby prowadzącej łódź w chwili zdarzenia
- oświadczenie świadków zdarzenia sporządzone na okoliczność zdarzenia  (jeśli byli obecni)
- kopię umowy czarterowej (jeśli łódź w chwili zdarzenia była w czarterze) oraz potwierdzenie zwrotu kaucji czarterującemu
- oświadczenie sprawcy szkody i podanie jego adresu e-mail
- dokładny opis uszkodzeń
- dokumentacja fotograficzna uszkodzeń
-   sprecyzowane i udokumentowane roszczenie (rachunki za naprawę łodzi wraz ze specyfikacją wykonanych czynności i zużytych materiałów )
- oświadczenie odnośnie możliwości rozliczenia podatku VAT

 

Zwykle, dokumentacja fotograficzna leży już w gestii armatora jachtu oraz likwidatora szkody, natomiast zdarzają się sytuacje, że po zabezpieczeniu uszkodzonej łodzi, nie da się już pokazać stanu faktycznego, sprzed wydarzenia. Dlatego polecamy naszym klientom, aby robili zdjęcia swoimi telefonami, bo w obecnych czasach, to naprawdę nie problem.

 

 

Zapewne, będziemy tu się powtarzać, ale pamiętaj, aby w wypadku jakichkolwiek nieprzewidzianych problemów podczas czarteru jachtu nie panikować. Strach i nerwy to źli doradcy – szczególnie na wodzie. Wybierz opanowanie i rozwagę i pamiętaj, że rejs to często walka z nieprzewidywalnym żywiołem oraz głupotą i brakiem wyszkolenia pseudo-żeglarzy.

 

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące sposobu zachowania po ewentualnym „szkodliwym” wydarzeniu, to pisz do nas śmiało – odpowiedzieliśmy na najczęściej pojawiające się pytania klientów, może są jakieś, które nie padły, a budzą Twoje wątpliwości.

 

Spokojności i dobrych wiatrów oraz dobrego i bezszkodowego czarteru w sezonie 2017 !

 

Kliknij buton i zapytaj o termin i rezerwację

REZERWACJA

Załoga Marigo

 

MARIGO.PL


 

Małgorzata

Małgorzata

Z wykształcenia mgr zarządzania i marketingu oraz filologii angielskiej. Na co dzień dba o wizerunek i promocję firmy w sieci oraz organizuje sprzedaż czarterów.

 

 

 

 


Jesteśmy parą, którą połączyło żeglarstwo ponad 20 lat temu. Naszą firmę stworzyliśmy praktycznie od zera w 2002 roku. Z oferty czarteru naszych jachtów skorzystało już setki żeglarzy. Ciągle czytamy, uczymy  się, podpatrujemy nowe rozwiązania, ale przede wszystkim słuchamy naszych klientów, którzy nigdy nie są dla nas anonimowi (jak w dużych firmach czarterowych) tylko traktujemy ich jak naszych gości.  Dodatkowo, w ciągu tych wszystkich lat z jachtami na wynajem, rozwinęliśmy produkcję wyrobów ze stali nierdzewnej-wszystkie okucia do jachtów oraz daszki bimini i wieże wakeboard. Rozwinięcie naszej historii z czarterami jachtów na Mazurach tutaj.


 

 

 

 

 

 

 

Mariusz

Mariusz

Wyższe wykształcenie techniczne pozwoliło mu na opanowanie wszelkich niuansów związanych z doborem, montażem i utrzymaniem całego wyposażenia na jachtach.
  • tel. +48 691 612 066

ikona-telefon

 

KONTAKT Z NAMI


 


Kontakt

tel: 691-612-066

@: biuro@marigo.pl


 


Port Baza

Port Sztynort

Tiga Yacht


 


Adres Siedziby

Kętrzyn

ul. Parkowa 2


 

© 2015 Marigo.pl. All Rights Reserved.