Jedzenie na jachcie- co zabrać do jedzenia na rejs?

Bardzo często moi znajomi oraz klienci pytają mnie, co zabrać do jedzenia na żagle? W sumie to nie tylko na żagle, lecz również na jachty typu houseboat. W obu przypadkach zasady postępowania jeśli chodzi o zakupy, rodzaj przechowywania i sposoby przygotowywania jedzenia, są podobne. Nie ukrywam, że mimo wieloletniego doświadczenia, jedzenie na jachcie bywa wyzwaniem, szczególnie, jeśli są dzieci lub osoby ze specjalną dietą. Do dyspozycji będziesz miał/miała dość mało miejsca do przechowywania tego jedzenia oraz ograniczone możliwości gotowania tego jedzenia. Zatem co warto zabrać na łódkę i o czym pamiętać w trakcie gotowania na jachcie? Ten wpis zawiera odpowiedzi na to pytanie oraz wiele więcej 🙂

Co sprawia, że dany produkt spożywczy nadaje się do zabrania na rejs?

Wybieraj produkty, który dobrze się przechowują. Jeśli planujesz pozostawać na wodzie przez ponad tydzień, zaplanuj odpowiednią ilość jedzenia konserwowego oraz wekowanego. Jeśli masz szansę na zrobienie podstawowych zakupów np co 2 dni, możesz pomyśleć o zwykłych zakupach spożywczych. Nadal jednak musisz mieć na uwadze, jak wybrane zakupy zmienić w produkt jadalny? Czy na łodzi są warunki i możliwości do zrobienia steka lub upieczenia ciasta?

Jedzenie na łódce- 11 sprawdzonych produktów:

  1. Makaron typu instant – szybki makaron z bulionem do zalania wrzącą wodą. Zwykła, znana wszystkim zupka błyskawiczna doczekała się nowych odsłon (wersje bez konserwantów lub z makaronem ryżowym). Można do niej dodać warzywa, sos sojowy lub śmietankę.
  2. Ryż w torebce – idealny do łączenia z gotowymi sosami w słoikach, warzywami czy jogurtem greckim.
  3. Makaron – podobnie jak produkty wymienione powyżej, jeden z najlepszych produktów do przygotowywania przeróżnych potraw na jachcie. W dodatku jest dość kompaktowy-zajmuje mało miejsca przed ugotowaniem, a po ugotowaniu wypełni sporo przestrzeni w wygłodniałych żołądkach dzielnych żeglarzy 😉
  4. Płatki owsiane- tanie w zakupie, łatwe w przechowywaniu oraz sycące. Idealne do zalania wodą lub gorącym mlekiem. Po dodaniu miodu, dżemu lub owoców otrzymasz sycące śniadanie lub przekąskę.
  5. Ryby – idealny składnik posiłków jeśli wędkujesz, masz dostęp do gazu i patelni na łodzi. Wielu naszych gości wykupuje zezwolenia wędkarskie na czas rejsu i smaży sobie mazurskie rybki urozmaicając dietę.
  6. Batoniki musli – jako przekąska lub dodatek do porannej owsianki.
  7. Wekowane mięso- jeśli masz czas przed urlopem i gotujesz w domu, możesz przez pewien czas kupować więcej składników i po przygotowaniu wekować je w słoiki. My tak przygotowujemy jedzenie typu kotlety mielone, pulpety, fasolę po bretońsku, gęsty żurek czy gulasz. Jakość własnych weków nieporównywalnie wyższa do tych sklepowych, ale jeśli nie masz wyjścia kup przed wyjazdem kilka słoików typu gołąbki czy pulpety.
  8. Owoce – większość nie wymaga przechowywania w lodówce i stanowią doskonałą przekąskę poprawiającą trawienie ( np jabłka).
  9. Pakowane ciastka.
  10. Batony- przydają się jako krótkotrwałe ale czasem potrzebne remedium na nagłe zmęczenie.
  11. Napoje : woda , soki, izotoniki. Zajmują dużo miejsca, dlatego trzeba dokładnie zaplanować ewentualne, dodatkowe zakupy. Wybieraj płyny, które mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, czyli np mleko UHT, soki w opakowaniach tetra. Pamiętaj również o tym, że każdy potrzebuje min 1.5 litra wody dziennie.
co zabrać do jedzenia na żagle

Jedzenie na jachcie -najważniejsze wskazówki dotyczące gotowania

  • Ludzie robią się szybciej głodni na wodzie. Pomyśl o tym: siedząc przy biurku przez cały dzień, zwykle poruszasz tylko rękoma. Na łodzi masz dużo więcej ruchu. Aby nikt nie umarł z głodu, często podawaj zdrowe przekąski typu owoce, orzechy, pieczywo pełnoziarniste.
  • Zapytaj innych o gusta oraz ograniczenia dietetyczne przed wyjazdem. Wystąpienie reakcji alergicznych na środku jeziora czy morza to spory kłopot. Mała kuchnia sprawi, że raczej nie będziesz miał chęci na przygotowanie alternatywnych posiłków dla osób uczulonych bądź zakochanych w kuchni vege.
  • Planuj posiłki dostosowane do wyposażenia dostępnego na danej łodzi. Co jeśli Thermomix nie zadziała na środku jeziora 🤔😅 ?- serio, mieliśmy taką sytuację, że klientka nie wzięła tego pod uwagę biorąc ze sobą ten sprzęt. Zatem poproś o dokładną listę wyposażenia kuchennego.
  • Sporządź bardzo precyzyjną listę zakupów spożywczych przed wyjazdem. Nie pisz tylko : „makaron”- oszacuj dokładnie, ile będziesz tego makaronu potrzebować. Nie tylko unikniesz „przeładowania” kuchennych zapasów, ale również zaoszczędzisz czas w sklepie, ponieważ nie będziesz musiał/musiała zatrzymywać się przy każdym produkcie i zastanawiać się, ile go potrzeba.
  • Zabierz ze sobą swoje ulubione przybory kuchenne. Jachty na czarter są zwykle wyposażone w absolutne minimum, a noże są używane do wszystkiego od krojenia chleba i cebuli po ucinanie lin. Dlatego warto zabrać dobry nóż, wyciskarkę do czosnku czy korkociąg.
  • Ustalcie wspólnie jedną osobę odpowiedzialną za zarządzanie jedzeniem na łódce. Ze względu na bardzo dużą ilość schowków bardzo często dochodzi do niepotrzebnej paniki i bałaganu podczas poszukiwania składników na dany posiłek. Jeśli jedna osoba będzie układała jedzenie podawane do środka przez wszystkich członków załogi, jest szansa, że unikniecie bałaganu przy gotowaniu.
  • Planuj posiłki w oparciu o świeżość składników. Jak łatwo się domyśleć, zaczynamy od używania łatwo psującej się żywności. Uważaj na mięso i jajka. Jeśli to możliwe kupuj mięso zamrożone, które po włożeniu do lodówki będzie stopniowo się rozmrażać i dzięki temu zachowa dłużej świeżość.
  • Usuń opakowania. Wszystkie plastikowe pudełka oraz kartony zostają poza pokładem.
  • Unikaj pakowanego chleba i kupuj świeży tak często, jak tylko jest to możliwe.
  • Poszukaj w sieci przepisów na łatwe potrawy do przygotowania na łodzi.
  • Jeśli zbiera Ci się dużo resztek pomyśl o zrobieniu z nich sałatki lub wrapów.
  • Wszystkie sypkie produkty jak kawa, cukier, sól warto przesypać do niewielkich słoików- ja zbieram w domu małe słoiczki no po koncentracie lub dżemie i potem wsypuję potrzebne składniki w ilościach zależnych od długości wyprawy na żagle.

Co jeszcze, oprócz jedzenia spakować na rejs? Zobacz tutaj :

5/5 - (2 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz