Przez Listopad 4, 2018 Aktualności Brak komentarzy

Wielkie Jeziora Mazurskie – REMONT

Mazury, a dokładnie Szlak Wielkich Jezior, czeka poważny remont. Remont właściwie się już zaczął. Kanał Niegociński, zlokalizowany w sercu mazurskiego szlaku, przeszedł w ostatnich dwóch latach poważną i widoczną przbudowę. Choć ciągle czekamy na zakończenie tego przedsięwzięcia, to już teraz widać bardzo duże, korzystne zmiany. Zmiany te z pewnością wpłyną na polepszenie drożności tego miejsca w szczycie sezonu.

Mazury-remont-szlaku

Rozbudowa oraz modernizacja szlaków wodnych i nabrzeży na Mazurach jest celem 3-etapowego projektu.

Projekt ten realizowany jest w partnerstwie Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz z poszczególnymi gminami położonymi przy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Przewidywany termin zakończenia tego etapu to czerwiec 2020

Remont Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – etap I

Najważniejszym elementem tego etapu będzie budowa śluzy Guzianka II. Dzięki wybudowaniu drugiej śluzy, nastąpi wyłączenie z ruchu starej  i wymagającej remontu śluzy Guzianki I.

Śluza Guzianka w szczycie sezonu obsługuje po kilkaset jachtów dziennie. Jej infrastruktura tworzona w latach 1878-79, nie była przewidziana na takie obciążenie.

Kolejnymi etapami remontu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest udrożnienie szlaku wodnego na przesmyku jezior: Mikołajskie – Tałty. Chodzi tu o przebudowę kładki dla pieszych nad Jeziorem Mikołajskim. W grę wchodzi również usunięcie ruin przedwojennego, zdetonowanego mostu. Ruiny uniemożliwiają ruch żeglowny na jednej połowie przesmyku łączącego jeziora.

Przewidywany termin zakończenia etapu I to czerwiec 2020 roku.

Remont Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – etap II

Doczekamy się w końcu remontu i umacniania nabrzeży wszystkich kanałów na trasie z Mikołajek do Giżycka. Dodatkowo udrożniony zostanie kanał Giżycki oraz przebudowane zostaną nabrzeża jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy.

Kanał Szymoński

Jeśli chodzi o przebudowę i umocnienie Kanału Szymońskiego, to remont obejmie 2,36 km kanału. Jest to najdłuższy z mazurskich kanałów i obecnie w złym stanie technicznym.

Kanał Giżycki/Łuczański

Remont zakłada przebudowę i umocnienie na odcinku 2,13 km kanału. Planowane jest również udrożnienie poprzez przebudowę kładki nad Kanałem Giżyckim na przedłużeniu ul. 3 Maja.

Kanał Mioduński

Przebudowa i umocnienie Kanału Mioduńskiego, który łączy jezioro Kotek i Szymon. Od lat w złym stanie technicznym.  Remont obejmie 1,92 km kanału.

Kanał Grunwaldzki

Kanał ten również od lat jest w bardzo złym stanie technicznym. Łączy ze sobą jezioro Kotek z jeziorem Tałtowisko. Renowacja obejmie 0,47 km kanału.

Kanał Tałcki

Modernizacja i umocnienie Kanału Tałckiego na długości 1,6 km. Kanał Tałcki łączy jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty.

Nabrzeże jeziora Mikołajskiego

Na modernizację nabrzeża w Mikołajkach żeglarze czekali od lat. Mikołajki to zaraz po Giżycku, najpopularniejsza wioska żeglarska na Mazurach. Niestety, infrastruktura tego miejsca, dawno przestała zaspokajać potrzeby rynku. Nie tylko ilość jachtów na szlaku, ale również wiatry głównie dopychające, od lat utrudniają cumowanie przy nabrzeżu w Mikołajkach.

Nabrzeże jeziora Niegocin w Giżycku

Rozbudowa basenów nadbrzeżnych nad Jeziorem Niegocin. W grę wchodzi tu remont umocnień brzegowych, pirsu wraz ze slipami oraz nadbrzeżnego placu klubowego do obsługi żeglarzy. Rozbudowane zostaną nadbrzeżne ciągi piesze do obsługi terenów portowych.

Nabrzeże rzeki Pisy w Piszu

Umocnienie i zagospodarowanie  nadbrzeża na długości 2,75 km. Budowa portu wraz z infrastrukturą!  🙂 Do tego ciągi komunikacja piesza wraz z oświetleniem.

Jezioro Nidzkie

Wzmocnienie nabrzeża i budowa pomostów pływających wraz z niewielką infrastrukturą do obsługi ruchu wodnego.

 

Planowany  termin zakończenia prac II etapu remontu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich: czerwiec 2021r.

Remont Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – etap III

Na tym etapie doczekamy się remontu śluzy Guzianka I oraz śluzy i jazu w Kwiku.

szlak-wielkich-jezior-na-mazurach-remont

Dodatkowo zaplanowano dalsze udrażnianie  szlaku wodnego WJM. Chodzi tu o prace hydrotechniczne przy kanałach i ich połączeniach z jeziorami, przebudowa umocnień 3 kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowa nabrzeża jezior: Mikołajskie i Niegocin.

Termin na zakończenie etapu III to grudzień 2021.

Zostaw komentarz