Wielkie Jeziora Mazurskie – REMONT

Mazury, a dokładnie Szlak Wielkich Jezior jest w trakcie modernizacji. Na ukończeniu są inwestycje wartości około 400 milionów złotych. Remont obejmuje głównie modernizacje kanałów oraz inwestycje przyportowe w niektórych miastach. Kanał Niegociński, zlokalizowany w sercu mazurskiego szlaku, przeszedł w ostatnich dwóch latach poważną, widoczną, a przede wszystkim bardzo korzystną dla osób związanych z branżą czarter jachtów przebudowę. Zakończono przebudowę Kanału Grunwaldzkiego, Tałckiego i Piękna Góra. Zakończyły się prace remontowe na Kanale Mioduńskim. Trwają prace na pozostałych kanałach, które w wielu miejscach były już w opłakanym stanie (Kanał Szymoński, Kanał Węgorzewski, rzeka Węgorapa). 2 lata temu do użytku oddana została nowa śluza (Guzianka 2), rusza remont śluzy Guzianki 1 oraz śluzy Karwik. W sezonie 2023 będzie również remontowany Kanał Giżycki.

Na czas remontu i przebudowy kanałów mogą się zdarzyć utrudnienia w postaci ruchu jednostronnego. Na szczęście żaden kanał nie zostanie zamknięty. Trzeba się jednak liczyć (szczególnie w szczycie sezonu wakacyjnego) z wydłużeniem się czasu przeprawy przez kanały z Północy na Południe szlaku lub odwrotnie.  trakcie przepływania przez kanał można napotkać platformy , które należy omijać z uwagą oraz odpowiednio niską prędkością.

remont kanałów Mazury

Remont Kanałów Mazurskich – aktualny postęp prac:

  • zakończono remont Kanału Grunwaldzkiego. Kanał ten przeszedł kompleksowa przebudowę. Na jego prawie półkilometrowym odcinku pogłębiono dno kanału do 1,6 m, dokonano umocnień oraz udrożniono wloty. Zadbano również o zwierzęta budując dla nich przejścia w postaci opasek z kiszek faszynowych. Wartość remontu Kanału Grunwaldzkiego wyniosła 11 milionów zł.
  • zakończono remont kanału Piękna Góra łączącego jezioro Kisajno z jeziorem Tajty. Kanał został udrożniony do głębokości 1,6 m oraz przebudowane zostało 140 m umocnień.
  • zakończył się remont Kanału Tałckiego łączącego Tałty z jeziorem Tałtowisko. Umocniono i pogłębiono dno kanału do wymaganej głębokości 1,6 m oraz stworzono przejścia dla zwierząt.
  • trwa rozbiórka starego ubezpieczenia oraz pogrążanie kolejnych ścianek szczelnych na Kanale Szymońskim. Prace mają być ukończone wiosną 2023.
  • Trwają prace na kanale Mioduńskim łączącym jezioro Szymon i jezioro Kotek.
  • Remontowany jest kanał Węgorzewski i prace maja być ukończone już w październiku.
  • Wiosną 2023 ma zostać ukończony remont na rzece Węgorapa.

Remont Kanałów Mazury – informacje dotyczące projektu

W latach poprzednich  finansowane środkami europejskimi na Mazurach powstawały hotele, pensjonaty, drogi oraz  ścieżki rowerowe. W obecnej chwili, mazurscy samorządowcy wdrażają plan remontu zbudowanej na przełomie XIX i XX w infrastruktury wodnej oraz związanych z nią nadbrzeży.  Kanały, czy śluzy na Mazurach, zostały zbudowane jeszcze w czasach Prus Wschodnich i tylko niektóre z nich przechodziły drobne renowacje. Rozbudowa oraz modernizacja szlaków wodnych i nabrzeży na Mazurach jest celem 3-etapowego projektu. Inwestycje tego rodzaju są niezbędne, ponieważ przez lata doszło do silnej degradacji ubezpieczeń brzegowych kanałów oraz nabrzeży jezior wchodzących w skład mazurskiego szlaku.. Niektóre odcinki posiadały ograniczoną drożność. Przebudowa wpłynie na wzrost bezpieczeństwa oraz potencjału turystycznego całego regionu.

Projekt ten realizowany jest w partnerstwie Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz z poszczególnymi gminami położonymi przy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Remont Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – etap I

Najważniejszym elementem tego etapu była budowa śluzy Guzianka II. Dzięki wybudowaniu drugiej śluzy, nastąpi wyłączenie z ruchu starej  i wymagającej remontu śluzy Guzianki I.

Śluza Guzianka w szczycie sezonu obsługuje po kilkaset jachtów dziennie. Jej infrastruktura tworzona w latach 1878-79, nie była przewidziana na takie obciążenie. Obciążenie, które wzrasta w związku z bardzo szybkim rozwojem turystyki nastawionej na wynajmowanie jachtów na Mazurach.

Kolejnymi etapami remontu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest udrożnienie szlaku wodnego na przesmyku jezior: Mikołajskie – Tałty. Chodzi tu o przebudowę kładki dla pieszych nad Jeziorem Mikołajskim. W grę wchodzi również usunięcie ruin przedwojennego, zdetonowanego mostu. Ruiny uniemożliwiają ruch żeglowny na jednej połowie przesmyku łączącego jeziora.

Remont Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – etap II

Doczekamy się w końcu remontu i umacniania nabrzeży wszystkich kanałów na trasie z Mikołajek do Giżycka. Dodatkowo udrożniony zostanie kanał Giżycki oraz przebudowane zostaną nabrzeża jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy.

Kanał Szymoński

Jeśli chodzi o przebudowę i umocnienie Kanału Szymońskiego, to remont obejmie 2,36 km kanału. Jest to najdłuższy z mazurskich kanałów i obecnie w złym stanie technicznym.

Kanał Giżycki/Łuczański

Remont zakłada przebudowę i umocnienie na odcinku 2,13 km kanału. Planowane jest również udrożnienie poprzez przebudowę kładki nad Kanałem Giżyckim na przedłużeniu ul. 3 Maja.

Kanał Mioduński

Przebudowa i umocnienie Kanału Mioduńskiego, który łączy jezioro Kotek i Szymon. Od lat w złym stanie technicznym.  Remont obejmie 1,92 km kanału.

Kanał Grunwaldzki

Kanał ten również od lat jest w bardzo złym stanie technicznym. Łączy ze sobą jezioro Kotek z jeziorem Tałtowisko. Renowacja obejmie 0,47 km kanału.

Kanał Tałcki

Modernizacja i umocnienie Kanału Tałckiego na długości 1,6 km. Kanał Tałcki łączy jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty.

Nabrzeże jeziora Mikołajskiego

Na modernizację nabrzeża w Mikołajkach żeglarze czekali od lat. Mikołajki to zaraz po Giżycku, najpopularniejsza wioska żeglarska na Mazurach. Corocznie tysiące żeglarzy wynajmujących jachty na Mazurach, chcą choćby na chwilę zacumować w tym miejscu.

Niestety, infrastruktura portów w Mikołajkach, dawno przestała zaspokajać potrzeby rynku. Nie tylko ilość jachtów na szlaku, ale również wiatry głównie dopychające, od lat utrudniają cumowanie przy nabrzeżu w tym znanym miejscu.

Do tej pory zbudowano już nową kładkę dla pieszych nad przesmykiem łączącym jeziora Mikołajskie i Tałty. Trwa przebudowa nabrzeża, która zaczęła się od amfiteatru i etapami będzie postępować w kierunku wioski żeglarskiej i Śniardw. Powstanie prawie kilometrowa promenada, nowe miejsca cumownicze oraz niewielka plaża. Stara, słynna tawerna pozostanie nietknięta.

Korzyści dla żeglarzy odwiedzających Mikołajki

Wodniacy odwiedzający Mikołajki będą mieli do dyspozycji dużo więcej punktów poboru wody i prądu. Bardzo ważnym aspektem renowacji są nowe punkty oddawania ścieków. Na Mazurach wciąż brakuje odsysarek, a przybywa jachtów z toaletami morskimi. Nabrzeże zostanie połączone z ulicą Kajki poprzez schody wejściowe o długości około 50 m. Planuje się wprowadzenie elektronicznego poboru opłat przy kejach.

Nabrzeże jeziora Niegocin w Giżycku

Rozbudowa basenów nadbrzeżnych nad Jeziorem Niegocin. W grę wchodzi tu remont umocnień brzegowych, pirsu wraz ze slipami oraz nadbrzeżnego placu klubowego do obsługi żeglarzy. Rozbudowane zostaną nadbrzeżne ciągi piesze do obsługi terenów portowych.

Nabrzeże rzeki Pisy w Piszu

Umocnienie i zagospodarowanie  nadbrzeża na długości 2,75 km. Budowa portu wraz z infrastrukturą!  🙂 Do tego ciągi komunikacja piesza wraz z oświetleniem.

remont-na-szlaku-wielkich-jezior-pisz

Jezioro Nidzkie

Wzmocnienie nabrzeża i budowa pomostów pływających wraz z niewielką infrastrukturą do obsługi ruchu wodnego.

Planowany  termin zakończenia prac II etapu remontu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich: czerwiec 2021r.

Remont Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – etap III

Na tym etapie doczekamy się remontu śluzy Guzianka I oraz śluzy i jazu w Kwiku.

szlak-wielkich-jezior-na-mazurach-remont

Dodatkowo zaplanowano dalsze udrażnianie  szlaku wodnego WJM. Chodzi tu o prace hydrotechniczne przy kanałach i ich połączeniach z jeziorami, przebudowa umocnień 3 kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowa nabrzeża jezior: Mikołajskie i Niegocin.

Termin na zakończenie etapu III to grudzień 2021. Trzymamy kciuki, aby terminy zostały dotrzymane i żeglarze, którzy zdecydują się na wynajem jachtu na Mazurach będą chwalić, a nie narzekać :-).

4.2/5 - (5 votes)
Polub nas na Social Media i bądź na bieżąco z Informacjami z Mazur oraz Najlepszymi Ofertami Czarteru

Dodaj komentarz