Mazurska Pętla Rowerowa

Mamy to! Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął decyzję o dofinansowaniu Mazurskiej Pętli Rowerowej. Środki potrzebne za pętlę to 81,5 miliona, a dofinansowanie Unii wyniesie 47,1 miliona. Będzie to 300 kilometrowa, malownicza i urozmaicona trasa wokół szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Inwestycja, na którą czekaliśmy bardzo długo i która jest tu bardzo potrzebna, z pewnością sprawi, iż Mazury staną się jeszcze bardziej atrakcyjne. Mazurska trasa rowerowa ,według projektu, ma zostać ukończona do końca 2023 roku.

Bardzo wiele osób związanych z turystyka mazurską czekało na tą trasę. Popularność aktywnych form wypoczynku rośnie w ogromnym tempie i niestety bardzo często zdarza się, że infrastruktura nie nadąża za rosnącymi potrzebami użytkowników. Mamy nadzieję, że w tym projekcie wszystkie terminy zostaną dotrzymane i wreszcie będziemy mogli zwiedzać Mazury  na dwóch kółkach. Co więcej, planowana pętla rowerowa przebiegać będzie w bezpośrednim sąsiedztwie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Oznacza to, że teraz w wygodny sposób będzie można połączyć podróżowanie łodzią z turystyką rowerową. Tym bardziej, że wiele jednostek o napędzie motorowych takich jak np Futura 36, daje obecnie możliwość przewożenia rowerów.

Pętla Mazurska – mapa

mazurska pętla rowerowa mapa

Projekt budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej to wspólne przedsięwzięcie stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich 2020, do którego należy 12 mazurskich gmin oraz powiat piski i giżycki. Do projektu zaangażowana jest również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictwa związane ze Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich.Stowarzyszenie ogłosiło przetarg na budowę 16 Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz 7 wież widokowych. Zatem w ramach infrastruktury tej unikatowej na skalę europejską atrakcji, turyści będą mieli do dyspozycji:

  • punkty widokowe
  • tablice informacyjne i dokładnym opisem miejsca, w którym akurat się znajduje rowerzysta
  • punkty obsługi rowerzystów (wiaty wypoczynkowe, sanitariaty i stojaki na rowery)
  • nowe ścieżki dla rowerów

Cała infrastruktura wzbogacona zostanie o usystematyzowane oznakowanie najciekawszych atrakcji w okolicy każdej miejscowości. Głównym założeniem projektu, jest to aby atrakcje szlaku wodnego zostały w sposób spójny połączone z atrakcjami szlaku rowerowego. Przepiękne jeziora, urokliwe zatoczki i miasteczka, bujne lasy, regionalna, mazurska kuchnia oraz wydarzenia będą wreszcie dostępne dla miłośników dwóch kółek. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie dlatego, że ruch na mazurskich drogach rośnie, także ten ciężarowy, a podróż rowerem w takich warunkach nie należy ani do łatwych ani do bezpiecznych.

Prace mają zostać podzielone na 3 etapy (każdy ok 100 km). W trakcie każdego z etapów powstaną nie tylko nowe odcinki, ale istniejące trasy, drogi szutrowe oraz kładki, zostaną zmodernizowane.

Mazurska Pętla Rowerowa- etapy

  • Etap 1 W tym etapie zostanie zbudowany 120 kilometrowy odcinek, który będzie przebiegał przez następujące miejscowości : Sterławki MałeDobaRadziejePrzystańMamerkiWęgorzewoOgonkiPozezdrzePierkunowoGiżyckoWilkasyBogaczewo-Kanał Kula-Rydzewo-Marcinowa Wola
  • Etap 2 To poprowadzenie trasy 90 kilometrowej w kierunku na Południe szlaku czyli np Ruciane Nida. Początek to będą (moje ukochane) Cierzpięty-Karwik-Pisz-Wiartel-Karwica-Krzyże-Ruciane Nida-Iznota
  • Etap 3 Kolejny 90 km odcinek, który będzie przebiegał następująco: Mikołajki-Stare Sady-Jora Wielka-Notyst-Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka-Użranki-Kosewo-Mrągowo-Młynowo-Ryn-Orło

Planowana Pętla na północy Mazur łączyć się będzie ze Szlakiem Rowerowym Polski Wschodniej o nazwie Green Velo.